Konaklama masraflarını saymazsak Berlin'de ne kadar para harcarım?

Merhaba arkadaşlar,
Önümüzdeki hafta Erasmus için Almanya'ya (Berlin'e) gideceğim ve daha önce gitmiş olanlar varsa bir konuda fikrinizi almak istiyorum. Gitmişken diğer ülkeleri gezmek de istiyorum. Konaklama masraflarını saymazsak aylık ne kadar bir bütçe yeterli olur sizce?

Rojda Ahlaksız
R
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
3
3 CEVAP

Ulaşım aşırı pahalı bunu bilmeni isterim. Almanyada bir şehirden ötekine giderken hızlı tren falan kullanabilirsin ama ücretleri çok yüksek. Aylık ne kadar bütçe yeteceği biraz sana bağlı bence yeme içmede pahalı

Esma Ardalı
E

Çok teşekkürlerrr Sıkıntılı olacak gerçekten. Gitmeden kafamda bir şey oluşsun istemiştim de, bakalım

Rojda Ahlaksız 6 ay

Berlin diğer şehirlere göre ucuzdur. Berlinde yaşayacagın süre boyunca kira giderin dısında seni zorlayacak bi gider olmayacaktır. Kiranı ver aylık toplu taşıma kartını al, yemeğini evde yap, gezmek için rahat para biriktirirsin:)

Muharrem Şırgan
M

Cevabınız için çok teşekkürler. Okul dönem başında belli bir ücret alıp toplu taşıma kartı verecekmiş. Benim endişem ülke dışı geziler biraz da Ama dediğiniz gibi yemeği evde yaparsam sanırım yeter. Dışarıda ne kadar ki acaba ortalama bir öğün, mesela bir fastfood restoranında?

Rojda Ahlaksız 6 ay

Pizza 3bucuk -4€ arası döner 2-3 € mcdonals hamburger 1 € menu 5-6 € . Ortalama ben kahvaltımı 2-3 € akşam yemegini 3-4 € ya yapabiliyordum. Daha sonra evde yapmaya basladım cünkü herseyin hazırı konservesi dondurulmusu var ucuza alıp 5-10 dakkada hazırlayabiliyorsun. Ayrıca aklında olsun marketler arası ciddi fiyat farkları oluyor. Kücük bi markette 1 litre su 2 € iken süpermarketde 30 cent e alabiliyorsun. Kaufland diye bi süpermarket var, herseyi orada bulabilirsin hem ucuz hem keyifli oluyor alısverisi:)

Muharrem Şırgan 6 ay

Çoook teşekkürler ya. Çok çok çok yardımcı oldunuz. Evde yapmak mantıklıymış cidden. Ufak tefek mutfak malzemeleri de alınabilir. Giderken geçici olarak aldığım şeyleri dönerken satmayı/vermeyi umuyorum da umarım öyle bir platform bulurum.

Rojda Ahlaksız 6 ay

Berlindeki ilk günlerine dikkat et ben ilk ayda 1000€ ikinci ayda 400 € harcadım. Nasıl harcama yapacagını anladıgın zaman tr den bile ucuz gecindigini fark edeceksin. Gezi icinde 10-12 € ya ryanair ucusları oluyor. Bi miktar para biriktirirsen bi program yaparsın biletleri alıp ucuza gezersin. Hostellerde uygun 8-12 € arası bulabilirsin. Bunların dısında extra harcamaların olur .

Muharrem Şırgan 6 ay

En onemlisi metro duraklarında toplu tasıma arqclarında romanlara dikkat et, cok fazla hırsızlık oluyor basıma 2 kez geldi. Cantan kapalı, telefonun iç cebinde olsun:)

Muharrem Şırgan 6 ay

Hangi universite ?

Kader Yüceler
K

Humboldt Üniversitesi

Rojda Ahlaksız 6 ay

Benim de Potsdam, öğrenci kartı falan yazinca acaba aynı mı diye düşünmüştüm de

Kader Yüceler 6 ay

Benzer bir sistem kullanıyorlar sanırımm

Rojda Ahlaksız 6 ay

Galiba öyle hayırlı yolculuklar şimdiden

Kader Yüceler 6 ay

Çok teşekkürleer, size de

Rojda Ahlaksız 6 ay