Oyun yapmak için hangi programlama dilleri bilmek gerekir?

Merhabar bu konuda pek bilgim olmadigindan burdaki tecrubeli arkadaşlara sormak istedim örnegin web tabanli okey tarzi oynanan bir oyun yazmak için hangi dilleri bilmemiz gerek var? Okey degilde baska bir oyun fikri oluştu aklımda ama nasil yapacagim hakkinda pek fikrim olmamakta. Html, css, php ve az duzeyde javascript ve jquery bilmekteyim. Nasil yapabilirim simdiden yardimlariniz icin tesekkur ederim.

E
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
2
2 CEVAP

oyun için unity kullanabilirsin, unity hem javascript hem de c# ile çalışıyor, hangisini seçeceğin sana kalmış. JS biraz karmasık gelebilir ama bu konuda kendini iyi geliştirirsen cok ciddi kazanclar sağlarsın.

A

veritabani baglantisi yapilabiliyormu unity ile bilgim pek yok kusura bakmayin

Enes Buldu 6 yıl

web tabanli olucagindan

Enes Buldu 6 yıl

yapar heralde tek bir projeyi hem web hem de mobil platformlara uygun bir şekilde dönüştürüyor. Oyun sektörünü pek bilmiyom unitye sadece meraktan bakmıştım o kadar. O yüzden daha ayrıntılı bir bilgi veremeyecem.

Ali Satiroglu 6 yıl

javascript bilgisiyle unity ile kodlama yapilabiliyor yani

Enes Buldu 6 yıl

tesekkur ederim

Enes Buldu 6 yıl

anlık iletişim olması için websocket kullanman iyi olur. Socket. İo 'yu incele. Nodejs ile yapabilirsin.

B

node js beni korkutuyor

Enes Buldu 6 yıl

önerebileceginiz kaynak var mi nodejs icin

Enes Buldu 6 yıl

gözünü korkutmasın. Her teknoloji, ihtiyaç üzerinde üretilip, ihtiyaç üzerine öğreniliyor. Kollarını sıvayıp işe girişmeden öğrenilmiyor bu iş. Socket. İo 'dan başlayabilirsin. Kullanımı gerçekten çok basit.

Bahadır Özuğur 6 yıl

socket. İo nodejs ye mi dahil

Enes Buldu 6 yıl

nodejs bir javascript platformu. Sunucu tarafında javascript çalıştırmanı sağlıyor diyebiliriz. npm: Node package manager. Paket yöneticisi. Piyasada çok fazla (gerçekten inanılmaz fazla) kütüphane var. Npm de bir js programcığı. İstediğin paketleri çok basit bir şekilde projeye veya işletim sistemine kurmanı sağlıyor. nodejs ve npm kurduktan sonra projene başlıyorsun. Projene var olan js kütüphanelerini dahil ediyorsun. Bunları npm ile kuruyorsun. socket. İo bir javascript kütüphanesi. Basit bir şekilde socket işlemleri yapmanı sağlıyor. Balşaman için bu kaynaklar faydalı olabilir : http://blog.ilkerguller.com/2012/01/nodejs-dersleri-bolum-1-kurulum-ve-ilk.html http://www.kodrella.com/nodejssocket-io-ile-basit-bir-chat-uygulamasi-yapalim/

Bahadır Özuğur 6 yıl