Asp.net mi yoksa php mi daha iyi?

Herkese merhaba! Abiler, ablalar, kardeşler sorum olacaktı! Neden ASP.net değilde PHP lütfen bilgili biri cevap verebilir mi? Çünkü kesin olarak yönümü ona göre belirleyeceğim benim için çok önemli bu.

Edit: Bankalar ve devlet kurumları neden php değilde asp.net kullanıyor.

com-jc3n4s4enbh3xhifrcag.jpg
E
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
32
32 CEVAP

open source, performans(bknz: Facebook), bütün platformlara uyumlu olması (win, unix, linux, mac ...)

Y

Kardeşim ilk olarak platform kısıtlaması kalktı diye duydum ve performansı iyi ise bankalar ve devlet kurumları gibi kurumsal yerler neden PHP kullanmıyor.

Enes Ernez 6 yıl

Bizim Türkiyedeki kurumlar kullanmıyor ama farkındaysan bir çoğu siber saldırılarda pert hale geliyor Yurt dışında bizim bankalardan daha fazla ağır yük taşıyan facebook, yahoo gibi dünya devleri php kullanıyor.

Yusuf Hayyam 6 yıl

http://Google.com/?fref=gc da backend tarafında php kullanıyor.

Yusuf Hayyam 6 yıl

Wikipedia da php kullanıyor.

Yusuf Hayyam 6 yıl

ama şunuda unutmaman gerekir ki her programlama dilinin kendine özgü avantajları vardır. Facebook mesela sadece php kullanmıyor back-end için. Google de aynı şekilde. Phpnin performanslı olduğu alanlarda php kullanılır. Eğer bir noktada python daha performanslıysa o alanı da python ile yazarlar ve iki dilin haberleşmesini sağlarlar. Böylece her iş en performanslı şekilde ve koordine yapılır. Arabanın her parçasını aynı makina üretmiyor. Onun gibi düşünebilirsin. Ama sonuçta araba tam olarak, bütün olarak çıkıyor ortaya.

Buğra Zabun 6 yıl

Ayrıca asp.net'i yazacağın program Visual Studio ücretli ve SQL Server CPU Başına 7000 Dolardan başlıyor. PHP öyle mi istediğin her ortamda kodlayabilirsin. Her şeyi bir yana at win'in üstünde gelen notepad ile bile php yazabilirsin 1$'a aldığın servere dahi PHP server kurabilirsin.

Y

asp.net Ağır bir yapıdadır ve Windows Server Linux kadar performanslı çalışmaz

T

Win Server masraflıdır. Lisans parası başlı başına bir dert ama php de 1$ a bile server açabilirsin

Yusuf Hayyam 6 yıl

Yani asp.net zengin işi ama php fakir işi gibi bişey

Onur Dağkaya 6 yıl

Zenginlerde php kullanır bknz: http://google.com/ http://yahoo.com/ https://facebook.com/

Yusuf Hayyam 6 yıl

asp.net 'İn MVC konusunda sağlamdır ve en büyük avantajı C# dilinin olmasıdır ama Windows zorunluluğu olduğu için ve Hosting maliyetlerinin yüksekliğinden pek fazla sevilmez.

Tunahan Seyma 6 yıl

Birisi çıkıp ne maliyeti 10Tl ye win sunucu kiralar crack atar kurarım hepsinin cracki vardır diyecek

Yusuf Hayyam 6 yıl

asp.net Core öğren. Visual Studio Code kur bu ücretsiz. Geliştirme ortamı olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca Windows mac ve Linux ta çalışır. Php den hızlıdır. C# ta iyi bir dildir

M

Ek olarak entity framework core ile postgre sql kullan

Mehmet Albora 6 yıl

C# temelin var ise asp.net yok ise PHP zaten ilerlediğinde dil, çatı gibi ayrımların bir anlamı olmadığını görüyorsun projenin ihtiyacını hangisi daha iyi karşılıyor ise o kullanılır.

H

Enes Ernez Biri diğerine göre daha iyidir veya kötüdür demek yanlış olur. Programlama dilleri bir araçtır, sen projen için hangisi daha uygunsa o aracı kullanmalısın.

Finans sektörünün C# ve Java kullanmasının nedeni sürdürülebilirlilik. PHP OOP, strong type olması nedeniyle uzun soluklu ve büyük projeler için uygun değildir. Bu PHP'yi kötü veya eksik yapmaz. Misal C# ve Java ile bir websitesi yapmakta mantıksız olur.

O

. Net core ve asp.net Core öğrenin

M

Nedenini öğrenebilir miyim ?

Yusuf Hayyam 6 yıl

Merak ediyorum php öğrenin diyenler açıklıyor ama asp öğrenin diyenlerin geneli sadece öğrenin yazıp geçiyor. Bu olay vim vs emac'e döndü.

Yusuf Hayyam 6 yıl

Aslında JAVA, C#,C, PHP, Python, Ruby gibi diller ile yazabilirsiniz bir tek PHP ve asp.net yok bu alanda

Tunahan Seyma 6 yıl

Şu an çok müsait değilim ama sonra hatırlat detaylı cevap vereceğim

Mehmet Albora 6 yıl

Tunahan Seyma c# zaten asp olmuyor mu ?

Yusuf Hayyam 6 yıl

PHP - Kaynak fazlaligi

H

Open source bir ortamda kendini gelistirme hizin cok daha fazla olacaktir. Buda daha kisa surede para kazanmaya baslamak demek. Php muthis bir dil degil ama sundugu imkanlar ve calisma alani cok daha fazla.

E

Her iki dili kullanmış bilen biri olarak şunları söyleyebilirim.

Ülkemizde Microsoft ürünlerine hasta bir kesim var ve birde pazarlama taktikleri ile asp.net kelek ama kavun diye yutturulur halde..

Php çok hızlı, çok kullanışlı ve işlevsel bir dildir. asp.net'e göre çok çok iyidir. asp.net yavaşdır, php gibi değildir.

Önerim kesinlikle php'den yanadır. Php dili ile yapılmış örnek siteler mi istiyorsun ( Google, Youtube, Facebook, Gmail, Vikipedia, Wordpress, Yahoo, Tumblr, vs.. )

Ö

Peki bu dil bu kadar hızlı ise neden bankalar ve devlet kurumları gibi ciddi yerler asp.net kullanmıyor.

Enes Ernez 6 yıl

Cevabı yazdığım yorumun içinde gizli sen o soruya cevap bulacağına Google, Youtube, Facebook, Gmail, Vikipedia, Wordpress, Yahoo, Tumblr, vs.. Bunlar neden php kullanıyor bunu bence bi düşün sonra kendini ikna edebilirsen asp. Net öğren ne diyim

ÖMer Dekarasyon 6 yıl

Aslında gönlüm php'de fakat aklıma takılan yer sadece burası neden asp kullanmış bu adamlar. Ciddi kurumsal ve finansal yerlerde asp kullanılmış fakat eğlence ve ciddiyeti daha az yerlerde php kullanılmış. Örnek verecek olursam facebook gayet büyük bir firma ciddi seviyede hizmet veriyor fakat sadece insanları bir araya getirme amaçlı eğlence platformu, bir banka ise gerçek paranın döndüğü büyük bir işletme.

Enes Ernez 6 yıl

dostum ona bakarsanda amazon gibi en bilindik alışveriş firmalarıda perl kullanıyor o zaman perl alışveriş sitesinde iyidir diyebilirmiyiz? Her dilin kendine göre bir güzelliği vardır. Bankaların asp kullanması php ile böyle bir şey yapılamaz anlamına gelmiyor

Mesut Balık 6 yıl

Enes Ernez o zaman sana tercih meselesi diyebilirim. Iphone ile android arasındaki tercih gibi

ÖMer Dekarasyon 6 yıl

Elma ile arabayı karşılaştırmaya benzer. Karşılaştırılmaz.

H

ticari olarak microsoftun kamu kurumlarinda baskin olmasi. Artik devlette open source a gecio. Bkz: Edevlet projelerinde postgresql kullanilmasi

T

İnş.

Hakan Çoksoy 6 yıl

Dostum konu ödünleşim ile alakalıdır ; Kurumların sanal yüzü güvenli iletisim zorunluluğu bulunur, yani buda demektir ki benim teknik işleyişim ile ilgili ne kadar az bilgi var ise rakiplerim ve sistemim o kadar stabil olur ve guvenligim aynı orantıda artar.. Tabi bu işin sadece ön tanımı yani sadece bir başlık diyebiliriz.. Durum böyle oluncada büyük kurumların tercihi açık kaynak kodu olamıyor maalesef.. Ve devreye. NET vb.. Daha az bilinen yazılımlar devreye giriyor.. Şimdi gelelim php ve açık kaynak kod yazılımlarına.. Yorumlarda haklı olarak açık kaynaklar sıralanmış ve örnek verilmiş çünkü paylaşım oranı yüksek, örnekler çok, çözümler daha hızlı ve maliyet oranı yok gibi birşey.. Durum böyle oluncada aynı oranda güvenlik sorunlarıda ortaya çıkıyor fakat gün geçtikçe bu güvenlik sorunları azalsada bilgi teknolojilerinin canlı kalması için açık kaynak şart haline geldi hatta büyük parça halinde ilerlemekte : ) neden kısmına hiç gelmek istemesemde, günümüzdeki google, facebook vb.. Şirketler bu açık kaynak yazılımların sayesinde büyük paralar kazanıyorlar.. Yoksa şu an google' nin ya da facebook' un php kullanıp kullanmama tercihini bilmek yada bu öngörüyle bir fikir beyan etmek çok yanlış olur hatta bu şekilde olması bu büyük küresel firmaların her zaman yararına olmaya devam etmektedir : ) /// Konu aslında çok derin kisa bir tavsiye olarak - ilk once hedefini belirle daha sonra ihtiyaclarini sırala ve kendi adına ulaşılabilir en iyi yolu seç.- bu cümleyi tirnak içinde belirtmemin en büyük sebebide şudur, yarın öbürgün bir yol seçip ilerlediginde sadece bu cümle mantiginin işleri ne kadar kolaylaştirdiğini gorecegini umuyorum.. İyi günler.

H

Asp caiz değildir, php nin kitapta yeri vardir

Y

Php bir dil bir dile degil scripttir. Buyuk sistrmlerle haberlestiremezsin bile.

S

ağlattın

Mesut Balık 6 yıl

Büyük sistemleri biraz açarmısınız.

Serkan Gumus 6 yıl

Ön muhasebe otomasyonu entegrasyon sunucusu olarak kullanıyorum. Restful yapısında hiç sorun yaşamadım. Ne kadar daha büyük olması gerekiyor acaba

Semih Şensu 6 yıl

php yi yazılımıcılar genelde amelelik olarak söylediklerini duyuyorum .

Ş

Onu bilmedikleri içindir.

Sefa Mrz 6 yıl

sadece php taglarını atmak bile sıkıntı php de

Şaban Kandırmaz 6 yıl

Kullanacağın editör çok fark ediyor. Kimi editörde o kadar rahat yazıyorsun ki php yi visual studio nun çok daha kolayı. Php designer kullandım yıllarca. Üstüne tanımam. Fiyatı da çok değildi. 39€ ya kişisel lisansı satılıyordu.

Semih Şensu 6 yıl

ASPX de Yazılım yazma biçimini dil belirliyor. PHP de yazılım biçimi tamamen kişiye özgü. Devamlılık için biçim sabit olmalı.

F

Web Uygulaması yapacaksan PHP daha pratik

H

Php nin başka işlevimi var?

Yener Candaş 6 yıl

http://gtk.php.net/

Hakan Tekev 6 yıl

http://gtk.php.net/

İ

Acelen varsa. Net MVC yoksa PHP bedava daha ucuz host gerce. Net core cıktı

R

Php ile asp.net i karşılaştırmak olmaz bence.
C# vb olmadan asp.net i konuşabilirmiyiz.
Performans olarak php nin daha iyi olduğu birçok yerde geçiyor bununla birlikte iş ustasında sanat olur, dolayısıyla kullanılan yöntemler performansı çok etkiler.
Her iki dili de kullanan biri olarak asp.net mvc kullanmadan php ile yarışabilecek kategoride bile değil.
C# ayrı bir dil önce onu ayırmamız lazım diye düşünüyorum ve microsoftun göz bebeği.
İşi bilen adam asp.net i de note defterinde yazabilir.
Php ile yazmak bana daha hızlı geliyor, vs de asp.net yazarken yok derlemeydi yok bilmem neydi ciddi bir yavaşlatma oluyor.
Sonuç olarak büyük siteler işlerine hangi dil geliyorsa kullanıyor ve harmanlıyor. Bu arada En çok kullanılan dil de javascript miş

Bu arada açık kaynağa destek konusunda microsoft ve apple birbiriyle yarışıyor, gizli bir savaş var o kulvarda da

M

Herhangi birisini seçip çok iyi öğrenirsen, teorik olarak aldığın para aynı olur.

Ç

Bi bitmediniz aaa...

M

windows icin kac tane virus var? Linux icin kac tane ?

H

benim veri merkezimde %85 linux kullaniliyor neden bu kadar fazla linix

H

Devlet kurumlari sadece asp.net kullanmiyor php kullanan kurumlarda var. asp.net kullanımı genelde üniversitelerde asp.net öğretilmesi yüzünden devlet kurumlarinda kullanilmaktadir. asp.net yapılan projerlerdeki makina maliyetinin yarısı hatta 3/1 maliyetle php makinası kullanabilirsin

Y

1/3 diyecektin heralde..

Yunus Gezegen 6 yıl

Şurada php nin (personal home page) veya asp nin (active server page) açılımını bilmeyen o kadar insan var ki yok asp iyi php iyi diye taftışıyor. Yıllardırgeliştiriyorum. Php ye amelelik diyen kimseyi duymadım. Benim tercihim php den yana oluyor genelde. asp.net de kaynak kullanımı her zaman daha yüksek olmuştur. Microsoft kaynaklara hunharca tecavüz edercesine yazılım geliştirdiği için kendim masaüstü yazılımda kullanmama rağmen tavsiye etmiyorum. Open Source arkasında büyük topluluk sağladığı için her zaman daha fazla kaynağa sahip. Tercih kendinin olacak. Ben kendi fikrimi söyledim sadece.

S

Php ile uzun vadeli proje yazilmaz demis birileri. Facebook un php oldugunu hatirlatirim. Hem platform bagimsiz unix tede windows tada php calisiyor. Is yerinde windows kullaniyorum IIS uzerine fast cgi ile konfigure edipte takiliyorum. Diger bir arkadasin dedigi gibi e-devlet projesinde php kullanmaya karar verildi. Olayin cogu performans ve kaynak tuketimi. Bu arada bizim mark AI projelerini halen php ile yaziyor arada bir speech engine var cesitli firmalara ait sdk larin geri kalani hard php. Bu birazda sevgidir bence. Phalcon deneyin birde hep laravel kurcalamayin sonra request/per bak php mi php. Ayrica acik kaynak candir.

S

Enes Ernez "Bankalar ve devlet kurumları neden php değilde asp.net kullanıyor" sorusuna en iyi cevabı alabilmek için

http://www.paylas.com/video/istanbul-php-konferansi-huseyin-mert

Bu konuşmayı baştan sona dinlemenizi şiddetle öneriyorum.
Tarayıcınızda Flash'a izin verin video açılır.

Facebook PHP ile yazıldı diyenlere de tavsiye ederim

H

Kamu Kurumlarinda php bilen adam yok genelde asp c+ bilirler.

S

Bir kamu calisani olarak php bilen arkadaslari yavas yavas kurumlara alistirmayi dusunuyorun. Memurlarda artik yeni nesil genclerle calismanin zamani geldi.

S

Bide golang var mesela hepsini gomer php phalcon gibi derlenmis bir extention dahil ederek bootstap suresini cok dusure biliniyor tabi bunu dahil etmek icin bir system administrator dokunusu gerek bu arada syscall lari php de de calistirabiliyorsunuz versionu aklimda deil ama php ue muti thread destegide geldi. Her ne kadar tekrar derlemek gereksede mevcut. Zaten guzel yani bu. Kendi extensionlarinizi derleyip dahil edebiliyorsunuz. Facebook mysql tarafini da tekrar duzenleyip build ettiginide dusunursek aslinda acik kaynagin gucu bu oluyor diyebiliriz. Php ilede yine soket baglantisi kurulup haberlesme yapilabiliyor gerci. Net islerindeki gibi ayakta bekleyip request bazli calistigi icin her requestte tekrar ayaga kalkmasi gerekiyor. Yalniz load balance'i nginx yada apache ile fpm ile pool hazirlayip request beklemeleri icin ayakta bekletip istegi sonlandirabiliyorsunuz. Bir bakima performansi ayarlanip dengelenebiliyor. Bazi teknikleri degostirerke ayakta beklemesede sabit degisebilen degerleri cache serverlari ile ramden erisibilecegimizide dusunursek arritact i duzgun yapilan her yazilim iyi configure edilip iyi sonuclar alir. Dusuncesiyim. Ben php yi seviyorum brolar bana zevk veriyor. Terminal uygulamasindan web uygulamasina cok bizikladim. Seviyorum napim ( hea is yerinde c# ile diger yazilimci arkadaslarin islerinde maintence te yapiyorum. Ama zevk almiyorum bilesiniz. Yalniz microsoftin IDE si cok saglam ona diyecek hic bir lafim yok. (Az hamtal olsada)

S