Polonya'da türk banka kartlarından en az kesintiyle nasıl para çekebilirim?

Arkadaşlar merhaba. Size danışmak istediğim önemli bir durum var.

Erasmus sebebiyle şuan Polonya'dayım. Giderken yanıma Yapı Kredi atm kartını, İş Bankası atm kartını ve kyk sebebiyle aldığım Ziraat kartını aldım. Bütün paramı Bank Pekao ile anlaşmasını olduğunu duyduğumdan Yapı Kredi'ye aktardım. Ama para çekerken komisyon yok dese de %7,5 civarı bir markup kesintisi oluyor. Hesabımdan çekmesi gereken liradan 12 lira fazla çekiyor.

Ziraat'ten çekmeyi denedim. Denemelik az bir kısmını Ziraat'in banka kartı hesabına aktarıp Wbk bankamatiğinden çekmeyi denedim fakat banka kartı hesabından çekmeyip kredi kartı hesabından çekti.

Nasıl bir yol izlemeliyim? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Esenliklerle.

E
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
12
12 CEVAP

Alışverişlerin için doğrudan kartınla alışveriş yapabilirsin çok daha kârlı oluyor. Nakit için ben şimdiye kadar 12 tl kesinti olduğunu hatırlamıyorum çok yüklü çektin galiba? Bir de pekao sa atmlerini kullanıyorsun değil mi unicredit ya da başka bir atm değil? Başka atm kullandıysan fazla kesmesi normal

Ç

onu da düşündüm fakat bankamatik kartı olduğundan pos cihazı görür mü bilemedim. Genelde hep 100 zloty çektim istisnasız 12 kesti hep. Ve evet bank pekao atmleri kullandığımda da sonuç aynı.

Emir Yaylacı 6 yıl

Bank Pekao değil Pekao Sa olacak diğer atmlerde zlotynin tlden değerli olanlarına bile rastlarsın dediğim atmleri bul çok çok küçük kur farkı dışında kesinti olmuyor o da dediğim gibi çok küçük miktar Ayrıca alışverişlerinde de banka kartını kullanabilirsin doğrudan kartınla yaptığında daha kârlı oluyorsun

Çağdaş Darak 6 yıl

bank pekao ile pekao sa farklı mı hocam? Bak bunu bilmiyordum. Dediğin gibi illa ki kur kaybım olacak ama 12 lira da çok fazla.

Emir Yaylacı 6 yıl

Boğa amblemli olan ATMlerden çekmen gerekiyor Pekao Sa nın onlar bildiğim kadarıyla Dediğim gibi kestiği miktar çok küçük 12 tl nin yanında o atmyi bul rahat edersin sorun olmaz

Çağdaş Darak 6 yıl

boğa amblemli olanlardan da çektim bu sabah çektim hatta fark etmedi.

Emir Yaylacı 6 yıl

Bank Pekao degilde o isme cok yakin bir banka var. 3 sene once Gdanskta yaptim erasmusumu ve bankalari karistirmistik ilk hafta sonra cidden cok az bir komisyonla para cekebiliyordum

C

bank polski'yi diyorsun büyük ihtimalle. İlk çektiğimde fazla çekince fark ettim fakat sonrasında bank pekao ile çekince de fark etmedi. Komisyon yok ama kur üzerinden çevirince kayıp yaşıyorum. Markup diye geçiyor ve sabit %7,5 kaybım var.

Emir Yaylacı 6 yıl

Pekoa ve pekoasa diye geciyordu sanirsam 2 farkli bankada

Can Isık 6 yıl

hayda. Gerçekten çok saçma. Bir kez daha deneyeyim ama pek umudum yok açıkçası.

Emir Yaylacı 6 yıl

Yanlis hatirlamiyorsam kardesim baya zaman gecti ustune

Can Isık 6 yıl

estağfurullah zahmet edip cevap vermen bile yeterli hocam. Teşekkür ederim ^^

Emir Yaylacı 6 yıl

Parayı çekerken sana usd mi zl mi diye sorar, sorduğunda usd olarak çek dersen %7,5 daha alır, zl'yi seçip parayı o şekilde çekmen gerek

M

o seçeneği hiç bulamadım ya...

Emir Yaylacı 6 yıl

Resmi bulup sana gonderecegim

Mert GüvençTürkyılmaz 6 yıl

çok sevinirim. Bekliyorum...

Emir Yaylacı 6 yıl

Mert GüvençTürkyılmaz bende bekliyoruö

Hülya Kocamanay 6 yıl

bu sahnede bütün tuşlara bastım ama hiçbir şey değişmedi abi. Resmen atm beni bu sahneyle aşk yaşamaya zorladı. Şu zloty durumunu yapabilsem sorun olmayacaktı.

Emir Yaylacı 6 yıl

Pekao Sa olandan son aşamada zloty olarak çek

O

o kısım nerede karşıma çıkıyor para çekerken? Bi' türlü yapamadım onu.

Emir Yaylacı 6 yıl

ücreti girdikten sonra iki seçenek çıkması lazım usd ve zloty olarak

Ozan Kulak 6 yıl

yok hocam ya bi' türlü göremedim o seçeneği. Bi' türlü.

Emir Yaylacı 6 yıl

sistem değişmiş olabilir, bi de başka bir bankamatikte dene istersen

Ozan Kulak 6 yıl

star rynek'ten dibimdekine kadar hep denedim ama yok olmadı. Son bir umut bir daha denerim ama zannetmiyorum değişeceğini.

Emir Yaylacı 6 yıl

unicreditten cekince bir slklntl olnuyor diye biliyorum

C

unicredit atmsi varsa bilemem, bankası yok.

Emir Yaylacı 6 yıl

bnde bank pekaoyu kullandm. Ziraat kartimdaki tl yi bankamatikten zloty olarak sorunsuzca cektm ve bildgm kadaryla en az komsyonlardan biri bu şekildeydi. Banka şubesinin hemen yaknndaki atmleri kullandm.

M

evet bank pekao sa'da bunu göremesem de ziraat'in wbk bu konuda çok iyi. 30 zloty çekmiştim 24 lira kesmişti sadece. Ama işte onun da banka kartı hesabını kullanamıyorum kredi kartı hesabından para çekiyor sadece.

Emir Yaylacı 6 yıl

Polski banktan ziraat kartinla cekebilirsin ve sana soruyor usd&zloty secenigini. Ben hep polski bank atmlerini kullandim memnunum

B

bak bunu hiç duymamıştım. Kesintisi nasıl?

Emir Yaylacı 6 yıl

paranızı o gün ki döviz kuruna bağlı olarak hiç kesintisiz Zloty olarak cekiyorsunuz. Sistem boyle işliyor

Betül Öztank 6 yıl

E super o zaman Betül Öztank

Gamze ßavLı 6 yıl

Ay bugun bende bizzat aynı şeyi yaşadım bank pakeoda ve napıcam bilmiyorum, sadece yapı kredi banka kartım var sözde iki-3 euro bişi alıyo dediler %7,5 komisyon istiyor.:(Nasıl bi çözüm önerisi buldunuz??

H

ziraat'ın kredi kartı hesabını kapatmayı denedim. Salı günü wbk'da deneyeceğim bakalım.

Emir Yaylacı 6 yıl

Ben dün Ing Bank ile görüştüm. Pasaportun ile buradan euro yada zl hesabı açılınca hesabına yatırılan parayı sıfır komisyon ile çekebiliyormuşsun. Ve sana verilen bankamatik kartı ile her ay 200 zl alışveriş yapılırsa extra bit kart ücreti de alınmıyormuş. İyi mi kötü mü bilemedim. Çok kararsızım

H

Sanırım ing bankda hesap işletim ücreti oluyor öyle biliyorum

Ali Baz 6 yıl

Ing bank da güzel bir fikir gibi. Akılda kalsın fakat ziraat varsa wbk dene. Resmen kuruşlarla kesinti yapıyor canını yediğim.

E

Arkadaşlar ziraat i wbk dan direk bankamatikten çektirmek mi daha iyi yoksa hesap actırıp internet bankacılığından aktararak mı ?

F

hesap alabileceğin konusunda emin değilim o kadar kolay yürüdüğünü sanmıyorum burada işlerin. Bankamatikten çekersen fark etmez zaten. Ben o kredi kartı hesabımdan çekme işleminde 50 kuruş - 1 lira arası kayıp yaşadım.

Emir Yaylacı 6 yıl

Nekadar çekmiştin peki?

Feyza Vrş 6 yıl

30 zloty çekmiştim. 23,30 civarı bir şey çekmesi gerekirken 24 küsur lira çekmişti.

Emir Yaylacı 6 yıl

Anladım fena değilmiş

Feyza Vrş 6 yıl

Arkadaşlar yanlışınız var ya ben her gün çekiyorum pakeodan yapı kredi aracılığıyla kesinti yok. İnternet bankacılığı kullanıyorsanız çektikten sonra takip edin ne kadar kesilmiş örnek veriyorum 50 zl çekiyorum hesabımdan 40 yada 41 lira kesiliyor.

E

işte öyle olmuyor abi bende de internet bankacılığı var çekmesi gerekenden 12 lira fazla çekti hep. Hiç şaşmadı ya.

Emir Yaylacı 6 yıl

Bak banka yanlış değil demi bir birine benzeyen iki banka var insanlık halidir olabilir. Ama bizon olan logosunda pakeo şimdi yurdun yanında gittim çektim çektikten sonra kontrol ediyorum int bankacılığından 50 zl çektim 40-41 civarında bir şey kesti. Tamam kur farkı oluyorda yüksek olması için Türkiye'de doların bu gün 2.95 yarın 3.10 olması lazım ki kur farkı yüksek çıktı para değer kaybetti diyelim sende bir problem var yüksek meblağ senin dediğin o fiyat

Ersin Soral 6 yıl

ilk çektiğimde polski ile karıştırmışım daha doğrusu bankanın ismine bakmadan girmişim fakat sonrasında da fark etmedi. Bizon gördüğüm her atm'ye daldım hepsi toro dedi çekti kırmızı pelerinleri ziraat'i hallettim onu denemeyi bekliyorum ama bugün imkanım olursa deneyeyim tekrar.

Emir Yaylacı 6 yıl

Ben ogrendim zloti yazan kisma basicaz dolar olarak cekersen%7,5,zlotiye basinca 100zlotide3tl falan fazla aliyor

Hülya Kocamanay 6 yıl

bugün tekrar bi' deneyeyim öyleyse. Sorun ya atm'de, ya bende ya da kartta. Eğer bugün de beceremezsem atm'nin kırık ekranının fotoğrafını buraya atarım belki :))))))))))))))

Emir Yaylacı 6 yıl