Post-modern gerilla taktiklerine nasıl karşı konulabilir?

Beyin Fırtınası
Çoğu kişinin bildiği üzere, İslam devleti savaş stratejisi olarak kazanmaktan çok kaybettirmek üzerine yoğunlaşıyor. Birlikler küçük gruplar halinde, çok hızlı hareket ediyor. Bir gün bir cephede savaşan savaşçılar ertesi gün bambaşka bir yerde olabiliyor. Çok hızlı bir ikmal hatları ve ideolojilerine delilik derecesinde bağlı olan savaşçıları var. Ölümden hiç korkmama ve bilakis ölümün üzerine atılma düşüncesi, savaşlarda çok işe yarıyor. Moral-motivasyonları savaştıkları diğer gruplara nazaran çok daha yukarıda. Diğer gruplar toprakları, aileleri, devletleri ve hayatları için savaşırken bunlar ölümü arzuluyor, ölmeyi de öldürmeyi de bir mükafat olarak görüyor. Böylece "kayıp" denilen şey zihinlerinden tamamen kalkmış oluyor. Onlar için ölüler de bir kazanç.
Hem şehirde hem de düzlükte hıza ve şoka dayanan post-modern gerilla taktikleri uyguluyorlar. Düşman bölgeyi doğrudan ele geçirmek yerine, ani baskınlar yapıyor, toplayabildiklerini topluyor, geri kalan her şeyi yakıp-yıkıp geri çekiliyorlar. Düşman bir kasabadan veya şehirden tamamen silinebilecek hale geldiğinde ise, asla geri çekilmek bilmeyen, dalga dalga saldırılara girişiyorlar ve o bölgeyi alıyorlar.
Girecekleri bir bölgeyi önce topçu ve havan atışına tutuyorlar. Bu kaos içinde belli noktalara canlı bombalar göndererek cepheyi yarıyorlar ve karşı tarafın darmadağın olmasını sağlıyorlar. Son hamle olarak ise ellerindeki tüm güçle taarruza geçiyorlar.
Eğer bir yeri savunacaklarsa, dağı taşı bomba ile dolduruyorlar. Her köşe başına bir bombalı araç koyuyorlar, uzun menzilli anti-tank füzeleri ile düşmanlarını uzak mesafelerden vurabiliyorlar.
Hava bombardımanları özellikle işlerine geliyor. Çünkü bu bombalamalarda ölen sivilleri profesyonelce kaydedip dünyaya ve ellerinin altındaki halka gösteriyorlar. Ölenlerin yakınlarını intikam vaadiyle aralarına alıyorlar. Bu bombalamalar hem yerel halkın desteğini arttırıyor, hem de kendilerince itikadi olarak düşmanlara yapılacak bombalı saldırıları meşru hale getiriyor.
Bunları yaparken düşmanlarına medya aracılığı ile derin bir sadist şiddet gösterisi yapıyorlar. Böylece düşmanlarını sürekli olarak psikolojik baskı altında tutuyorlar. Ayrıca bu baskı, ara sıra yapılan taciz ateşleri ve cephe gerisinde patlatılan bombalara sürekli olarak diri tutuluyor. Amaçları düşmanlarını yıldırmak, bıktırmak, kaybettirmek.
Şimdi esas konuya gelelim. Burada İslam Devleti'nin bu post-modern gerilla taktiklerine nasıl karşı konulabilir bunu konuşalım. Teknolojik veya taktiksel herhangi bir karşı-yaptırım sunabilirsiniz.

com-8ut3xnsb9hci4p3rvmhf.jpg
F
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
41
41 CEVAP

Gayrinizami harp ile

F

Bitirmese bile yipratabilir

Fethi Feyza 6 yıl

ihalar çok önemli görev düşüyor. Ayrıca yakalananlarda konuşturulduktan sonra öldürülmelidir.

İ

Biyoterörizm işi kökten çözer.

A

Düşmanı iyi analiz ederek, bombardımandan ziyade gözlem araçlarını kullanarak bilgi edinip nokta atışları yaparak ve gözü açık cesur adamlarla. Tabi bu dediklerim biyolojik veyahut kimyasal silahlarımız yoksa.

Y

Bence aynı taktikle karşılık verilmeli. Çünkü bu taktikler son model savaş stratejisidir (gerilla taktiği hususunda, yani gayrinizami) Bu yüzden de karşı koyma stratejisinin henüz bulunduğunu veya geliştirildiğini, denendiğini sanmıyorum bu sebeble kendileri de "ben olsaydım nasıl karşı koyardım" sorusuna cevap bulamadıkları için aynı taktikle saldırılmalı.

Ş

Işid ruhlu askerlere sahip olduktan sonra teknoloji ile

S

Furkan bey eğer uygun ise askeri bilgiler ve taktikler hakkında paylasimlarda bulunabilirim, grup konusuna uygun mu bilemedim.

F

Elbetteki. Grubun "bilim" kimliğini bozmayacak şekilde, ara sıra böyle paylaşımlarda bulunun lütfen.

Furkan Azıtepe 6 yıl

Elimde 1939-1944 Alman birlik şeması var, Türkçe çeviri yapabilirim.

Fethi Feyza 6 yıl

Yeni bir üye olarak böyle paylaşımları görmek isterim.

Adem Çömez 6 yıl

Anti gerilla

Y

bu adamların çarpıştıkları ana taktik ani baskın başarılı olursa ele geçir misket bombası şeklinde atıcaksın 1 tane mayın 50 parçaya bölünüp bekleyecek böyle bu yapılacak mayınlarla bu adamlar patır patır dökülür mayınıda detektöre yakalanmayacak şekilde yapılırsa plastik ve türevi bunlar o bölgeden geçemez sadece açık ana yol bırakılır oradanda askerlerle güvenli bir geçiş noktası oluşturursun sorun çözülür ve izlersin termalle mayın eyp yapanı 3km den vuran keskin nişancı tüfekleri var cheytac m107 yada bunlarla uğraşmak yerine ac-130 kullanabilirsin daha basit daha ölümcül ama kısa çözüm olur

T

İstihbarat

E

Bizim gibi ta ortaya çıktığından beri savaşçılıkta usta olan bir ırka bu ibneleri anlatma pnp bunların yapmaya çalıştığı güya savaşçı ruhlu bir ordu hayallerini mö. 209 yılından beri yapıyoz

N

tamam ne güzel zamanında yaptık şimdi süper gücüz ne gerek var

Berkay Dümen 6 yıl

Berkay Dümen birader ben öyle bişey mi dedim şu güya islam devleti denen zıvırtının iyi olduğunu fln filan diyenlere yazdıklarım yanlış yerlere çekme Türk ordusu şuan hafife alınacak bir ordu değil ne kadar teknoloji de geri olsak ta

Nuri Sankir 6 yıl

İçlerine sızıp onlardan daha çok ışidci olup. Ufaktan ufaktan taraftar toplayarak. Bağdadiyi belki bir darbe ile yerine geçilebilir.

B

Öte yandan yapılacak en etkili mücadele Kara Propaganda olacaktır

F

hocam bilim kurgudan bahsetsek salakça olmaz değil mi ?

M

Canlı bombaları yok etmek için yem yollamak, bu yemler robotların kullandığı askeri araçlar olacak. Bu yemleri yok etmek için gelen canlı bombaları uzaktan füzelerle yok edilecek veya kendi patlayacak, bu yapılan 2-3 dalga olacak ve canlı bombalar bitirilme derecesine gelecek. Tanklar ileri sürülücek bir yandan uçaklar gözlenip teröristlerin olduğu yerleri bombalayarak yıpratıcak. Tankları yok etmek isteyen anti-tank sistemleri için geliştirilmiş araçlar tanklara yakın şekilde onları koruyacak, o sırada hepsi tanka yönelimişken sağ ve sol bölgelerden dağınık askeri birlikler baskın düzenleyecek. Helikopterlerde işin içine girerek boş bir bölgeye tam içlerine asker sevkiyatı yaparak hem içten hem dıştan sağlam bir şekilde yok edilecek. Tabi bunlar bi kurgu işleyişi nasıl olabilir bilemem.

B

Aşırı maliyetli

Cem Esintiler 6 yıl

chappie filmini izleyenler bilir bence öyle bir teknoloji yapılsaydı kullanılmak için birebir olmazmıydı ?

M

Olabilir ancak sistem zaafiyetleri de olacak

Fethi Feyza 6 yıl

denemek için yollanacak elbette ve dayanıklılık söz konusu yazılım olsun donanım olsun en kötü bir robot asker en kötü 500 -1 milyon tl arası değişir ( tüm malzemeleri üretirsek - ve tahmini bir rakam ) hoş olurdu yanı sonuçta rusya ne dedı pilotlarımızın yarısı burada savaş tecrübesi kazandı

Mehmet Turğay 6 yıl

Ve 1 rpgde pert oluyo filmde rpg yiyince hurdaya çıkarmışlardı

Enes İbrahimova 6 yıl

geliştirilmeli sen tank da yapıyorsun 1 olmasada yine iptal olmuyor mu ?

Mehmet Turğay 6 yıl

geliştirilmeli sen tank da yapıyorsun 1 olmasada yine iptal olmuyor mu ?

Mehmet Turğay 6 yıl

mesela şöyle bir şey olabilir mi? Bir takım elektromanyetik dalgalarla veya farklı bir ısı yayan teknolojiyle bombaları imha eden bir aygıt silah veya teknoloji ?

M

2015'de böyle bir teknoloji genelkurmaya gönderildi ancak yararından çok zarar getireceği gerekçesi ile işleme alınmadı. Düşman bombaları ile, bizim askerlerin cebindeki el bombalarını ayırt etmiyor.

Furkan Azıtepe 6 yıl

peki özel bir ekip kurulsa nasıl desem tabiri caizse özel bir tim ve bir beyin bu alana gizlice girip bu bomları imha etse sonra ani bir saldırı ile bizim askerlerimiz girse veya çok profesyonel bir şekilde geri kaçsalar ?

Mehmet Turğay 6 yıl

Olabilir tabi neden olmasın. Şuan kullanılmadığı, gelecekte kullanılmayacağı anlamına gelmez.

Furkan Azıtepe 6 yıl

ne kadar sürede red edildi bilmıyorum ama bence üstünde durulması ve kurcalanması lazım

Mehmet Turğay 6 yıl

Biltzkrieg (Yıldırım Savaşı) taktiği ile.

O

Isid düzenli bir ordu halinde çalışmıyor diye biliyorum

Fethi Feyza 6 yıl

Evet düzenli bir ordu değiller, Furkan'ın dediği gibi karışık ve hızlı hareket ediyorlar, fakat bu taktik onların koordinasyonunu ve hızlı hareket edişini bozacak, sonuçta bir komuta merkezi vardır ayrı ayrı her şehirdeki birliğin. Uçaklar direkt olarak buralara yönelirse, ani bir kara hücumu da buna eklenirse başarılı olunabilir kanısındayım.

Oğuz Keceli 6 yıl

Musul harekâtı yine buna benzer bir doktrin ile yapıldı ancak sonuç ortada belki de tecrübesizlik nedendir

Fethi Feyza 6 yıl

Tuzaklarla dolu bir ortamda bu taktik büyük kayıplarla sonuçlanır.

Gürkan Çilingiroglu 6 yıl

Hazırlıksız yakalamak istiyorsak çözüm budur, uçakların hava bombardımanları cephe hatlarının (biliyorum o hatlar çok karışık ve acayip bir düzende) gerideki asıl kuvvetlerini dağıtırken, ani bir kara hücumu ile çok büyük oranda zarar verilebilir.

O

Kişinin inancını sarsmak ve başaramayacağına ikna etmek yani psikolojik harp. O bölgede ağır bir ateizm(Ateist değilim) propagandası. Duvarlara spreyle yazılan yazılar ve onların değerlerini aşağılamak, onları boş ve amaçsız hissettirir diye düşünüyorum. Saldırı olarak ta düzenli ordu yerine dağınık ordu her zaman daha üstündür şehir savaşlarında. Şehir savaşlarında hep keskin nişancı birliklerinin işe yarayacağını düşünmüşümdür. 100 kişilik bir keskin nişancı birliği ve güzel bir taktik ile iyi bir temizlik yapabilir. Tankla, ağır makineli silahlarla şehirde anca zayiat verirsin çünkü kimin nereden roket atacağı, nerede bomba patlatacağı belli olmaz.

A

Aksini düşündüm, ateizm ile ilgili sprey ile yazılanlar bence onları inandıkları şeye daha çok konsantre olmalarını sağlar

Haşim Şalgamcılar 6 yıl

Keskin nişancı birliği diye bir şey yok üstelik 100 kişilik bir grup nişancı takımı hiç yok. Ama kenskin nişancı kullanmak önemli tabi .

Soner Ergun 6 yıl

Haşim Şalgamcılar aynen bende sana katılıyorum bu propagandalar moral bozmak yerine daha da kuvvetlendirir

Çağrı Ebrişim 6 yıl

Birde aklıma gelen sadece robotlarla tamamen bitirilebilir. Mesela bir drone ordusu 100-200 kadar silahlı bir şekilde, boyutları 30-40 santim olacak ve düşmanın üstüne yollanacak, hızlı olmaları da önemli. Düşmanı tespit etmeleri içinde küçük robot böcekler önceden yollanarak yerler tespit edilecek, hatta böcekler bu düşmanları sokarak canını yakabilir, daha değişik ilaçlarla öldürebilir de. Böylece kayıpsız yok edilebilirler.

B

Küçük ama etkili olabilir kulağının içine veya burun deliğinden girerek sağlam bir patlama düşmanı öldürebilir.

Buğrahan Alcan 6 yıl

Patlamaya da gerek yok direk zehiri basıyosun kardeşim

Enes İbrahimova 6 yıl

O daha iyi olur böcekler birden fazla kez kullanılır

Buğrahan Alcan 6 yıl

Bunları yenmek istiyorsanız ellerinde bulundurdukları bölgeleri abluka altında tutup açlığa mahkum etmek zorundasınız. Aksi halde göğüs göğüse çarpışma bir pyrrhus zaferini doğurur. Bu da suriye çöplüğünde savaşan devletler için yenilgiden farksızdır. Bırakın doğa gereğini yapsın. Siz sadece ikmal hatlarını kontrol altına alın, abluka için açılmış olan tünelleri yerle yeksan edin ve gıda depolarını kül yığınına çevirin. Gerisini zaten doğa ana halleder.

A

Kale kuşatması diyorsun, güzel.

Ahmet Filizçay 6 yıl

fikir güzel

Mert Ayraler 6 yıl

adamlar bombayla yarıyorlar abluka altına almak zor

Emir Ozavci 6 yıl

Ablukanın sınırını şehrin dibine çekmediğin sürece canlı bombalarla veyahut bombalı araçlarla yarmaları zor. Ayrıca abluka sadece zırhlılar ve askerlerle değil aynı zamanda mayınlarla ve uzaktan kumandalı patlayıcıların yerleştirilmesiyle meydana gelir.

Ad Gloriam Şahinkaya 6 yıl

Tek yolu onların saldıracağı yerleri tahmin ederek konuşlanmak ve saldırı yolunda onları yıpratmak.

M

ileri düzey teknoloji ile bunlar halt edilebilir örnek ileride mevcut olacak silahlı dronelar ile veya robotlar ile yapılabilir

M

yukarıda yazmışlar psikolojik harp diye bildiğim kadarıyla zaten bu örgüt psikolojik harpı uyguluyordu bizim de uygulamamız pek birşey etkilemez diye düşünüyorum

M

Bayram Ali Bektaş

M

canlı bombalar için keskin nişancılar lazım bu başarılı olmazsa blitzkrieg taktiği güzel olacaktır

E

Canlı bombalar arabalar ile geliyor kardeşim az mantıklı düşün.

Mehmet Karan 6 yıl

Düzenli hava saldırılarının işi çözeceğini düşünüyorum. Fakat sorun şurda başlıyor ki İslam Devletiyle savaşan kadar onu besleyen de var. Hatta diplomasi öyle yüzsüz bir oyun ki bu ay destekleyen öteki ay karşısına dikiliyor.
Benim önerim Suriye'de Türk devletine yakın olan gelecekte tehtid oluşturmadan kontrol altına alabileceğimiz grupları silahlandırmak hatta instabiliteden yararlandırıp devletleştirmek olurdu. Bunun yanı sıra dedğim gibi kara saldırıları ile ulaşamayacağımız belirli stratejik üslere hava saldırılarıyla zarar vermek mümkün. Bunun için tabii ki istihbarat önemli ki İslam Devletinin drone kullanan bir ordusu olduğunu düşünürsek kolay yem olmayacakları kuvvetle aşikar.

O

Yurt dışında misin

Fethi Feyza 6 yıl

Evet

Onurcan Yöntem 6 yıl

Nerede?

Fethi Feyza 6 yıl

Birleşik Devletler

Onurcan Yöntem 6 yıl

3 yıldır düzenli hava saldırısı yapılıyor köyleri alma dışında mali yük olmaktan başka bir işe yaramadı

Cem Esintiler 6 yıl

benim aklımda savaş strateji ve silahlardan ziyade insanların psikolojisini mahveden silahlar rahatsız eden silahlar kullanmak daha yatkın geliyor sonuçta orada şehit düşecek asker yine bizim askerimiz olacak bence mümkün olduğu kadar uzaktan yapılmalı mesela bu bilim kurgu filmlerinde olduğu gibi ses dalgalarıyla oynayıp insan kulağını aşırı rahatsız edecek savaştan soğutacak bıktıracak şekilde ?

M

grupların içerisine sızılması gerekiyor, çok iyi bir istihbarat ağı kurulması lazım iha lar ile 7/24 izlenip yaptıkları planların antisi yapılması gerekiyor, günü birlik değil çok uzun zamana yayılan planlar yapılması gerek örneğin 3 yıl önce IŞİD'e sağlam ajanlar yerleştirilmiş olsa bugün hepsi yönetici kadrosunda olacaktı buda elimizi çok güçlü kılardı.

C

ihalar kolayca vuruluyor hatta vurduklarını tamir edip kendileri kullanıyor. Yakılan askerlerimizden biriside jandarma istihbarattandı ve ışidin içinde bir casusdu. O videodan sonra hiçbir istihbaratçının oraya casus olarak gideceğini sanmıyorum.

Buğra Kardeş 6 yıl

Bu örgüte ajan sızdırmak mantıklı değil çünkü intihara kim gidecek denilince herkes öne atılıyor ayrıca bu örgütte makam mevki sahibi değilsen ömrün kısa oluyor güvenlerini kazanman için ciddi uğraş vermen lazım vs. Vs intihar olayı olduğu için ajanlar çabuk deşifre olabilir sonuçta hadi sen git dediklerinde geri yapmayacağına göre...

Furkan Kamer 6 yıl

siviller her zaman işi zorlaştıran unsurlar, zehirli gazlar ile çok kısa zamanda üstünlük sağlanır ancak ilk zarar görecek olanlar siviller siviller bu tip savaşlarda çok önemli bir unsur

C

Rez

H

İslam devleti toprak kaybederek bitecek bir oluşum değil bunu aklınızdan çıların

C

Ateşe ateşle karşılık vermek aynı şekilde yaşamış, şehit olmak isteyen insanları toplamak ardından daha iyi eğitim, daha iyi silahlar vermek. Uzun menzilli balistik füzeler ile rakkayı vurmak

B

Uçaklardan rakkaya vahşice öldürülen ışid militanlarının fotoğrafının atılması ve ışid emirlerinin eski hayatlarında yaşadıkları, yaptıkları haram şeylerin kanıtlarının atılması

B

Bireyi kundaktayken militan yapıyorlar. 6-7 yaşındaki çocuğa tabanca ile infaz görevi veriyorlar. 10 yaşındaki bir islam devleti militanı, yakın dövüş tekniklerinin %80'ine hakim olabiliyor. 13 yaşlarına geldiklerinde ideolojik olarak şüphesiz kalıyorlar çünkü aslında kendi öldürdükleri anne babasını "mürted" diye tabir ettikleri düşman devletlerin öldürdüğünü söylüyorlar. Cenneti hayal edebilecek seviyeye yaklaşıyorlar neredeyse, çünkü hepsine yıllarca yalan söyleniliyor, beyinleri yıkanıyor. Şüphesiz bunların neferleri, dünyayı normal insanlardan çok daha farklı bir gözle değerlendiriyorlar. İşin kötü yanı, bu eğitimlerle durdurulamaz hale getiriliyorlar. Bunları yenmenin iki yolu var, ya Nazi Almanyası'nın SS timi gibi bir tim kuracağız, onlar kadar acımasız olan bir tim.. Yada robotları kullanacağız. Çünkü robotlar düşünmez ve korkmazlar. Robot askerler yapmak mümkün fakat zamanı var. Bana kalırsa, ancak 20 sene içerisinde fonksiyonel olarak tamamen askerden farksız robot üretilebilir.

Robotların bir handikapı da, tıpkı islam devleti neferleri gibi düşünmeyip korkmamalarının yanı sıra mantıklı hareket edebilmeleridir. Son teknoloji bir askeri robot şüphesiz beyni yıkanmış islam devleti militanından daha rasyonel düşünüp hareket edecektir

İ

Çok basit yolla bi atom bombası tertemiz agsjdklcdn

Ö

iki dene amarigaya iki dene avrupaya

Berkay Dümen 6 yıl

ahahhaha aynen bremın

Özcan Karakulah 6 yıl

istihbarat

M

Yeterli lojistik ve gerçek zamanlı havada ihalardan ve yörüngedeki uydulardan gelecek istihbaratın desteğiyle en az onlar kadar hareketli ancak mümkün olduğunca baskılayıcı silahlarla donatılmış yüksek eğitimli birimler bence iyi iş çıkartabilir

Ç

Havadan napalm bombası ve karadan piyadeleri alev makinesi ile yollayıp (+hertürlü silah, araç) haşere ilaçlar gibi insani duygulardan arınıp yaka yaka tereddüt etmeden temizleyeceksin.

G

anti gerilla tatktiği ve yıldırım harekatının birleşmesi ile

B