Süperman filminin yapımcısı neyden ilham almış olabilir?

Ben, küçükken bu filmi çok izlerdim. Hatta bazen çok saçma bile geliyordu, merak ettiğim bu filmin yapımcısı neyden veya kimden ilham almış olabilir???

com-lylfojmvy6331qdriivm.jpg
S
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
32
32 CEVAP

Filmin kahramanlarının., gerçek hayatında çok trajik olaylar var..

T

Ne gibi mesela?

Simsek Karakoseli 2 yıl

Simsek Karakoseli SÜPERMAN ROLÜNÜ OYNAYAN CHRISTOPER REEVES ATTAN DÜŞEREK SAKATLANDI.

Osman Inam 2 yıl

Boyundan aşağısı felç.

Gökhan Özabayev 2 yıl

Kadın aktörse alkolik ve sokakta sefil bir duruma düştüğünü okumuştum.

Tekay Kayalanzade 2 yıl

Aslında tam olarak sorduğum bu değil böyle bir film yapmak nerden akıllarina geldi??

Simsek Karakoseli 2 yıl

com-82n4dgsqp86d7gj6edmo.jpg

görsel materyal
S

Mesela bitanesinde uzaydan kapsül içinde geliyordu daha bebekken bi çift alıp büyütüyordu onu bu bahsettigim çizgi film değildi ama gerçek insanlar oynuyordu

S

Peki hikaye gerçek mi

Mahsun Fettah 2 yıl

Olabilir

Simsek Karakoseli 2 yıl

Bunlar Amerikan emperyalizminin en sevdiği sloganlardır. İşte emperyalist ABD’nin kendisine“tanrısal bir misyon” yükleyen duygularını tatmin eden yapımlar, sinema filmi alanında Sylvester Stallone’un canlandırdığı “Rambo”karakteri, çizgi film alanında da her ikisi de Los Angelesli olan Jerome Siegel ve Joseph Shuster’in ortaya çıkardığı “Süpermen”karakteridir.

Amerikan ikonu olan “çağdaş dünyanın yeni model evliyâsı” Süpermen, tamamıyla“Amerika’nın yıkılamayacağı” tezini işleyen bir çizgi filmdir. Çizgi karakter Süpermen, aslında Amerika’dır. Kıyafetinden özelliklerine, kendisine biçilen misyona kadar her yönüyle apaçık bir şekilde belli oluyor bu.

O, Amerika’dır. Öyle adi, ufak tefek mes’elelerle uğraşmaz; tüm insanlığı ilgilendiren sorunlarla boğuşur ve ayrıca, her maceranın sonunda mutlaka o sorunların üstesinden gelir. Sonuç; dünya kurtulur!...

ABD dünyayı kurtarır!... Tıpkı Irak’ta, Vietnam’da, Afganistan’da, Kore’de, Lübnan’da ve şimdi de Libya’da, Suriye’de kurtardığı (!) gibi.

Süpermen, ABD’de 1929 yılı ekonomik ve siyasî bunalımı sonrasında, 1933 yılında ortaya çıktı. Bunalımın sonucu insanlar, “Süpermen”sayesinde, kötü haberlere, iflaslara, intiharlara, işsizliklere ve yoksulluğa rağmen düzenin belli bir çıkış yolu bulacağına dair inancını yitirmemiştir. Toplum bütünüyle bunalımdan etkilenmiştir ve işçi sınıfı kadar burjuvazi de mağdur durumdadır. Bunalım toplum içi sebeplerle ortaya çıkmadığı için sistemin kendi içinde çökebileceği endişesini getirmemiştir. Bu yüzden yeni düzenlerin kurulması yerine sorunlarla başa çıkabilecek kurtarıcılara ihtiyaç duyulmuştur.

Süpermen II. Dünya Savaşı (1939 – 45)’nda ABD Silâhlı Kuvvetleri’nin yanında yer almış ve belli bir cepheyi paylaşmıştır. 1960 yılında eski sömürgelerin çoğunun bağımsızlığına kavuşması ve Birleşmiş Milletler (BM)’in önem kazanmasıyla birlikte, 1962 yılında itibaren Süpermen BM üyesi bütün ülkelerin “fahrî yurttaşı” olmuş, özel bir belgeyle bu ülkelere pasaportsuz girip çıkma ve kötülerle savaşma hakkını elde etmiştir.

Süpermen, sıradan bireyi şiddete / düzene ortak edebilmek için “kahramanlık” anlayışının herkes tarafından benimsenmesini ve yaygınlaşmasını sağlıyor. Toplumdaki bütün kişileri serüvene katabilmek için Süpermen gündelik yaşamında kimliğini saklayacak, sıradan vatandaşın özelliklerini alacaktır. Süpermen gündelik yaşamında Clark Kentolarak gözlüklü, sıkılgan, mahcup, sakar, sıradan bir gazete muhabiridir. Düzeni tehdit eden tehlikeler karşısında süper hızla“gazeteci” kimliğinden sıyrılarak “süpermen”liğe soyunur. Süpermen karakterinin çizgi filmde bu şekilde işlenmesinin sebebi, sıradan bir ABD vatandaşının bile resmî ideolojiye katılmasıdır ve dolayısıyla, ABD devleti eliyle teşvik edilen “diğer ülkelere(Rusya, Çin, İran, Suriye, Venezuela, Küba) ve tehlikelere (Sosyalizm, İslam) karşı şiddet uygulanarak kazanılması mümkün olacaktır. Eğer “Dünya” (siz bunu “Amerika” olarak okuyun; çünkü Beyaz Adam ikisini de aynı anlamda kullanmaktadır), dışarıdan herhangi bir “Tehlike” (siz bunu “Sosyalizm” veya “İslam” olarak okuyun!) altında olursa, bazı “Kötü Güçler” (siz bunu “Rusya”, “Çin”, “İran”, “Suriye”, “Venezuela” ya da “Küba” olarak okuyun!) “Dünya”yı ele geçirip “Dünyalılara” kötülük yapmaya kalkışırlarsa, sıradan herhangi bir vatandaş bile bu “Tehlike”ye ve “Kötü Güçler”e karşı harekete geçmeli, seferber olmalıdır. Çünkü sıradan, sakar bir gazeteci olan Clark Kent’in “Süpermen”e dönüşmesinde görüldüğü gibi, sıradan bir vatandaş bile çok şeyler yapabilir.

Toplum içi çekişmeler ve sınıf çatışmalarının yerini bloklararası çatışmaların almasıyla Süpermen’in karşıtları buna göre belirlenir. NATO’nun “düşman rengi” (eskiden Kızıl, şimdi Yeşil) ne ise, Süpermen’in düşmanları da onlar olur. Çünkü dediğimiz gibi, Süpermen aslında ABD’nin kendisidir.

Çizgi filmde Süpermen’in düşmanı Lex Luthor’un saçsız başı ve tombul yüzüyle tip olarak Mussolini’ye benzemesi ilginçtir. Süpermen’in diğer bir düşmanı olan Solo Morosso da tipik bir Rus’tur.

F

Çok kısa olmuş yazı

Samet Yenicelioğlu 2 yıl

Napim kisaltsam eksik bilgi olurdu subliminal mesaj var okumustum eksik atmak istemedim

Fatmagül Ardanuç 2 yıl

Teşekkürler Fatmagül Ardanuç

Simsek Karakoseli 2 yıl

Oha mi ben okumayi seviyorum kisa bile

Fatmagül Ardanuç 2 yıl

Rica ederim

Fatmagül Ardanuç 2 yıl

Çizgi romandan uyarlanmamismiydi?

S

İşte bende onu soruyorum bu fikir nasıl oluştu, nerden ilham aldı senarist??

Simsek Karakoseli 2 yıl

1920 li yıllarda Amerikan ekonomisi büyük bir buhrana uğrar o sırada kriz nasıl atlatır fikriyle doğmuştur.

Ş

Çocukluk hayallerini büyüdüğünde film olarak gerçekleştirmiş

E

Peki ama bu ilhami neyden aldı nerden aklına geldi?

Simsek Karakoseli 2 yıl

Çocukken rüyalar genelde yüksek bir yerden düşerken sonlanır. Muhtemelen bundan etkilenmiştir, hiç yere düşmeyen devamlı uçabilen bir kahraman! Bilinçaltı çok şeye gebedir.

Ender Kılınçaslan 2 yıl

Subnimnal mesaj

O zamanların çocuklarına

Süpermen amerkyi temsil

Ediyor herkesi kurtarıyor

Kötüleri cezalandırıyor

Dünyayı kurtarıyor vesaire

Şimdi de aynı

amrka dünyanın jandarması

Suni teröristleri olduruyor

Her yere müdahale ediyor

Vuruyor kırıyor.

Süpermen kimse şaşırmiyor

Bu şimdiki animasyonlardada var

Bilinç altına yerleştirme

Çocukların ne yiyeceğini

Ne giyeceğini erotizmi

Yani Farelı koyun kavalcisi

A

Kavalcı bi kaval çalıyor

Çocuklar duyuyor başka kimse

Duymuyor

A

Onu biliyorum

Simsek Karakoseli 2 yıl

Belki Vardır öyle kahramanlar insanın imdadına yetişen

A

Olabilir aslında mantıklı, bide bu bir insan ve aynı zamanda uçabiliyor bu da çok ilginç değil mi?

Simsek Karakoseli 2 yıl

Evet

Akdoğan Büyükbayraktar 2 yıl

Ilahi zuhal hanim sahurda nerden geldi akliniza yirmi yil onceki cizgi filmler ?

B

Çocuklugum geldi aklıma

Simsek Karakoseli 2 yıl

Himm nerdeyse yarim asır oncesi

Barış Kenis 2 yıl

Doksanlarin basinda cok izleniyordu... Sizin dediginiz 2000 ler intermet teknoloji cig gibi buyudu... Cocuklar daha az sure cizgi filmi izlediler.. Tabi cizgi film cesitleri de iyice artti... Vs

Barış Kenis 2 yıl

Bizde tv bile yasaktı internet nasıl olsun tvi izleme saati vardı öyle her istediğimizde izliyemiyorduk

Simsek Karakoseli 2 yıl

Tv nasil yasakti ? Sizin cocukluginuz 12 eylul zamsmina mi denk gelmis?

Barış Kenis 2 yıl

Oda birşey mi bizimde turkiş gazman'imiz vardı. Dogal, natürel. Dogal insanlarız biz. Doga üstü guclerede ihtiyacımız yok

G

Belki

Simsek Karakoseli 2 yıl

Ya o işin espiri kısmıydı. Ayrica gazmanin izleyicisi değildim. Sevmedigim bir yapimdi açıkçası. Ama bu subliminal mesajlardan çocuklarımızı gerçekten korumamız lazım. Gelecegimiz onlar. Bu postta aliciyim. Verici değil. Hicbir bilgim yok..

Gizem Kuruoğlu 2 yıl

Teşekkürler

Simsek Karakoseli 2 yıl

Ben teşekkür ederim Süpermen in bilinçaltı yönünü bilmiyordum. Bizde çocuklarımıza Süpermen tişörtleri alıp ozendiriyoruz. Ben yapmıyorum ama yapan arkadaşlarımı bilgilendiririm bu konuda

Gizem Kuruoğlu 2 yıl

Yaww ne takıyonuz bu kadar süpermen benin desem oluyo yaa

A

Sen uçabiliyor musun??

Simsek Karakoseli 2 yıl

Cizerlerinin hepsi yahudi inancina sahip

O

Öyle mi bilmiyordum yeni öğrendim şimdi daha çok merak ettim sebebini.

Simsek Karakoseli 2 yıl

Bizim battal gazi olabilir o uçuyo genelde pelerinsiz hemde:)

Y

E niye uzaydan geliyor neden gizleniyor neden açıklamiyor kimliğini??

Simsek Karakoseli 2 yıl

Sözde mütevazi kahramaya ondandır:)belkide hiç uzaydan falan gelmiyodur bizi kandırmışlardır:)

Yakup Kşr 2 yıl

Kesin Babalardan Almıştır

F

Iyiye olan ozlem

G

Gorilden örnek aalinmis bnce

T

Çizgi romanından uyarlanmış

M

Böyle bir yapımın bir kaç dürtüsü olabilir. Senaristin, yapımcının çocukluk kahramanıdIr, buna para kazanma dürtüsü de eklenmiştir. Film endüstrisi de artık bu konuda iyi bir inandırıcı teknik efekt seviyesine de gelmiştir. Yapımcı da senarist de bu işten para kazanacaktır, para kazanma da bir etken bu işte..(Zira daha önceleri animasyonları, dizileri de var)Buna bir de ideolojik dürtü, onay eklenince film yapılmıştır.

H

Bizim de Kara Murat var ne olmuş yani

A

Evet de bunların hepsi aynı şeyi anlatıyor sonuç aynı neyden ilham alınmış ki

Simsek Karakoseli 2 yıl

Insanin acziyeti, zayıflığı da olabilir sebep. Her sıkıştığında acz içinde " keşke biri gelsede beni kurtarsa, biri imdadıma yetişse" hissine kapılıyor olmasıda olabilir sebep. Tabi böyle bir kurtarıcı hayal ederken süsleyip püslerde hayal dünyasında insan. Ne bilim, kendi gibi düşünür, kendi gibi inanırv. S.

Sabit Gurlek 2 yıl

Mantıklı

Simsek Karakoseli 2 yıl

Dini bir sebebi var bence. Malumunuz, 3 ilahi dinde de mevcut olan bir kurtarıcı (yani mesih) beklentisi var. Holywood'a hakim güç ise herkesin malumu olduğu üzere siyonist yahudiler. Ne zaman nerede okuduğumu hatırlamıyorum ama, bu filmin ortaya çıkışında böyle bir mistik düşüncenin, yani mesih beklentisinin olduğunu okumuştum yıllar önce...

S

İnsanların böyle fantazileri var uçma, çok güçlü olma. Yapımcı da bunların süper güç olduğunu düşünüp adına Süperman demiş ve uçma, güç, lazer atma gibi özellikleri eklemiş olabilir. İlham kaynağı olarak çocuklar alınmış olabilir. Sallıyorum hani, gerçeklik payı bir gram bile yok

M

SÜPERMANIN BİZİM KÜLTÜRÜMÜZDEDE KARŞILIĞI VAR. O DA HIZIRDIR. VE FANTASTİK DE DEĞİL GERÇEKTİR. AMA SÜPERMANIN GERÇEK ÇIKIŞ SEBEBİ SOSYOLOJİKTİR. ONLAR DÜNYAYA GÜNAHKAR OLARAK GELDİKLERİNİ DÜŞÜNÜYORLAR. BU SEBEBLE DÜNYADA KÖTÜLÜĞÜN HAKİM OLDUĞUNU DÜŞÜNÜP DÜNYAYI KURTARMAYA KALKIŞIYORLAR ŞİMDİ OLDUĞU GİBİ. BİZ İSE ÇOCUKLARIN DÜNYAYA MASUM GELDİĞİNE İNANDIĞIMIZDAN BÖYLE BİR KURTARICIYA HİÇ GEREK DUYMAYIZ. AYRICA BİZDE. KAHRAMANLAR ÇOK OLDUĞUNDAN BUNUN KÜLTÜNEDE İHTİYAÇ DUYMAYIZ.

O

Gerek duyariz aslında

Simsek Karakoseli 2 yıl

HAKLISINIZ AMA FARK VAR BİZ NE FANTASTİĞE KAÇARIZ NE DE BİNLERCE YIL MESİH BEKLERİZ. BİZ O KURTARICIYI HER GEREKTİĞİNDE ÜRETİRİZ TARİHİMİZ GER ÇEK KAHRAMANLAR İLE DOLUDUR. SAYGILAR.

Osman Inam 2 yıl

belkide yetiştiği mahallede süperbabaanne vardı

F

Süpermen ilk başta kötü uzaylı adam olarak başlamıştır: Klasik uzaylı istilası yani.

I

Kimden nerden ilham almış bilmem ama tarihte bir kahramanı bile olmayan milletin hayal gücünü kullanarak kahraman yaratması kadar doğal bi durum olamaz insan hayallerle yaşar buda abd'nin hayali kahramanlarından biri işte

A

Bizdede dünyayi kurtaran adam var dimi

T

Bişey sorabilirmiyim??Teslim doruk

S

Buyrun sor zuhal

Teslim Bektaş 2 yıl

Hangi kitaba inaniyorsunuz?

Simsek Karakoseli 2 yıl

Vicdan ve adaleti yazan kitaba ksacasi

T

O dediğin 4 kitapta da yazıyor

Simsek Karakoseli 2 yıl

bence ortak mesaj bu vicdan ve adalet ataislerde bunu ykalamaya calisiyo bazilari ama

Teslim Bektaş 2 yıl

Soruma hala cvb alamadım ama

Simsek Karakoseli 2 yıl

Ben gercek anlamda tum inanlari kapsayan sygi duyan kitaba inanirim

Teslim Bektaş 2 yıl

Buda değil

Simsek Karakoseli 2 yıl

Hangi anlamda din anlamindaysa dinlerin kitaplarin iyi yanina inanirm bence hepsinin ortak mesaji vicdan ve adaleti yakalamadir

T

Hercules. Tabii ki tamamen bir varsayım ve yakıştırma benim ki.

E