TTL neden kullanalım ki sürekli her bağlantıda yeni veri alsın niye cacheliyoruz?

Linux sunuculardaki TTL süreleriyle alakalı bir sorum var. TTL diyelimki 3600. A kaydınıX. X denX. B ye yönlendirdiğimde diğer sunucularda 3600 saniye = 1 saat olduğu için 1 saat sonra cacheleri yenileyeceğinden diğer sunucularda 3600 saniye geçmeden tekrar sorgulanmayacaktır. Burasını anladım. Şimdi biz TTL neden kullanalım ki sürekli her bağlantıda yeni veri alsın niye cacheliyoruz ?

Y
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
1
1 CEVAP

Her sefersinde dns sunucuna sorgu gelsin istiyorsan ttl’i cok kisa tutabilirsin

H

Her seferinde yeni istek geldiği takdirde dünyadaki binlerce sunucudan gelen istekler sunucuyu yormasın diye mi TTL kullanıyoruz ?

Yusuf Hayyam 1 yıl

Yusuf Hayyam hayir ttl oyle bi cache yapisi degil. Her istekte client’in dns sunucusundan gelecek yaniti beklememesi icin kullaniyoruz. Misal ttl’in 60 sn diyelim ben istek attim benim kullandigim dns sunuculari gitti senin domain icin belirledigin nameserverlara sorgu ve ip yi aldi ve bu 60 sn icinde bana tekrar geldiginde bu ip yi kullan tekrar sorma demektir. Ben sitende baska bir sayfaya tikladigimda bu ip yi bulma kismi devreden cikar ve client direk istegi ilgili ip ye yonlendirir. Baskasi girdiginde yine ayni islem tekrarlanir.

Hasan Taşdelen 1 yıl

Gelecek yanıt süresini arttırmak için kullanıyoruz yani

Yusuf Hayyam 1 yıl

Misal biz bazi kritik kayitlar icin 300 sn ttl tutuyoruz cunku bazen ilgili servisi baska sunucudan vermemiz gerekiyor

Hasan Taşdelen 1 yıl

Bağlantı kurdu diyelim. 60 saniye boyunca cacheden okur yani

Yusuf Hayyam 1 yıl