Yüksek lisans mülakatında nasıl davranılmalı?

Arkadaşlar yüksek lisans mülakatı için önerileriniz var mı nasıl davranmalı?

C
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
5
5 CEVAP

Kazanmış biri olarak söylüyorum. Kesinlikle hangi alandan mülakata gireceksen konular da hakim ol. Sordukları ilk sorudan itibaren hocalar seni değil sen onları yönlendir. Cevaplarını bildiğin konulara yönelt oradan akışına göre geliyor zaten Kıyafetine özen göster ciddiyetini anlasınlar. Varsa başarılarını dile getir. Tez konunu önceden sorabilirler çarpıcı ve yapmak istediğin ne varsa söyle. Jüri üyelerini araştır. Gayet sakin ve rahat davranışlar sergile. Akademik bir dile soruları cevapla

K

Senn bütün soruların cevabını doğru mu yanıtladn kübra?

Cahide Altundag 3 yıl

Kısmet tabi eksik cevapladıklarım da oldu Ama o kadarına takılmıyorlar. Kararlı olun yeterli

Kübra Sarıkışla 3 yıl

Teşekkür ederim Son bir sorum olucak kazandıktan sonraki süreç zor mu?

Cahide Altundag 3 yıl

Kazanmak kolay sonrası daha zor günler bekliyor olacak sizi. Tabi ciddiye alıyorsanız. Bolca makale ve kitap okuması kendini alanında ıspatlaman Sabır gerektirir. Ama ben araştırmayı çok sevdiğim için severek yapıyorum herşeyi. Sadece biraz uykusuz kalıyorum o kadar. Bazı şeylerden ödün vermeseydim istediğim yerde olamazdım

Kübra Sarıkışla 3 yıl

Mulakatta torpilin varsa iyisindir, ne kadar ozenli olsanda sorulari bilsende torpilin yoksa zor oluyor ne yazik ki.

N

Ve kesinlikle çalışıyormusun sorusuna çalışıyorsan bile hayır cevabı ver

Y

Herhangi bi işte mi, Yani bunun belirleyiciği nedr ki?

Cahide Altundag 3 yıl

Cahide Altundag Yani Universitedeki hocalar her hangi bir işte çalışan öğrencini değilde derslere okuluna devamlı gelebilen öğrenciye öncelik tanırlar herzaman..

Yasin Kızıllı 3 yıl

Banada mulakatta aynı soruyu sordular hayır dedim. Tabi başkada sorular sordular özellikle lisans eğitimimdeki bitirme projemle ilgili 100 aldım mulakattan.. Kendine güvenini hissettir karşı tarafa.. Heyecena yapma falan insALLAH kazanırsın..

Yasin Kızıllı 3 yıl

Teşekkür ederm dediklerinize dikkat edicem haklısınız

Cahide Altundag 3 yıl

Ne demek. Başarılar

Yasin Kızıllı 3 yıl

Girecegin üniversitenin bölümünü incele... Tavsiyem.. Mutlaka bir hocayla mail yoluyla da olsun irtibata gec..

C

Nasıl bir irtibat ne yazmalıyım?

Cahide Altundag 3 yıl

Hocalarin arastirma ilgi alanlarına bak.. İlgilendigin konularin hocaaina mail at.. Bu konuyla ilgiliyim yüksek lisans yapmak istiyorum.. Calismalariniza baktm.. Bolume basvurmak istiyorum.. Gibi ilgili oldugunu gosterirsen mulakatta kendini ismen de olsa hatrlatmis olursun..

Cihat Tülüce 3 yıl

Teşekkür ederim dikkat edicem

Cahide Altundag 3 yıl

Ağzından çıkan her cümleden bir soru üretebileceklerini unutma. En önemlisi bu. Ben bunu bilerek girip, mulakata kendim yön vermiştim. Örneğin tamamen atıyorum bu cümleyi kendi alanına göre düşün;
En sevdiğim renk mavidir dediysen mavi nedir mavinin tonları nelerdir diye sorabilirler. Yani devamını getiremeyeceğin hiç bir cümleyi kurma.

G

Teşekkür ederim gizem başka önerin varsa alabilirim

Cahide Altundag 3 yıl

Eğer yükseklisans yapacağın program senin lisans programından farklı ise, ikisi arasındaki bağlantı nedir diye sorabilirler. Örneğin antropoloji mezunusun ama göç politikalarında yükseklisans yapmak istedin, antropoloji ile göç politikalarını nasıl bağdaştırırsın diyebilirler. . Aklında bir tez konusu var mı diye sorabilirler. Yine burda biraz araştırmış olduğunu anlamaları lazım, ağzından çıkan tez konun hakkında biraz bilgin olmalı. . Geleceğe dair hedeflerin, neden bu üniversite neden bu bölüm vs vs gibi klişe sorular sorabilirler hazırlıklı ol.. . Bilmiyorum ifadesini pek kullanma, onun yerine hatırlayamadım demek daha iyi. Düşünmek istediğin sorularda ben bunu biraz düşüneyim demekten çekinme. Sonuçta heyecanını anlayacaklardır. Ben 2014te gazi, hacettepe,ankara üniversitelerine başvurup 3ünü de kazanmıştım bunlarla. Hiç bir tanıdığım yoktu. Sadece bir adım sonrasını düşünerek cümle kurmak kilit nokta.

Gizem Olgun 3 yıl

Harika notlar gizem teşekkür ederm ben sosyoloji mezunuyum tarih de okudum yani iki lisans okudum tercihimi tarihten yapıcam ancak sosyolojiden başvurucm çünkü tarih öğrenimim biraz uzadı mezun olamadım bu durumu lehime nasıl çevirebilirm?

Cahide Altundag 3 yıl

Ben sağlıkçıyım alanınıza hakim değilim fakat sosyoloji ile tarihin bir bütün olduğunu, geçmişte sosyal bilimlerin bugün tarihi ilgilendirdiğini, bugünki sosyal bilimlerin de ileride tarihi oluşturacağını felan dediğim gibi alanım değil ama entegre düşünün alanlarınızı. Bide şuan 2 yükseklisans yapmak yasak olduğu için doktoraya geçince tarihten yükseklisans düşünebilirsiniz.

Gizem Olgun 3 yıl

Anladım amacım bi alanda uzman olmak bakalım inşallah muvaffak olabilirim

Cahide Altundag 3 yıl