Almanlar Nasıl Daha Az Çalıştıkları Halde Daha Çok Üretirler

Almanya iş hayatı, çalışma sistemi, refah düzeyi, üretim kalitesi konusunda yıllardan beri özenilen bir ülke. Hatta ‘işi Alman gibi yapmak’ gibi söylemler de vardır. Peki, Almanların bu konudaki sırrı ne? Üstelik bunu daha az çalışarak gerçekleştiriyorlar. Almanya 2012 yılında tek başına avro bölgesini büyük bir çöküşten kurtardı. Diğer yandan Alman işçiler, dünya çapında aynı statüdeki diğer işçilere göre, paralel olmayan işçi haklarından ve kısa çalışma saatlerinden diğerlerine göre daha fazla yararlanmakta. Peki, nasıl oluyor da bu ülkede haftada ortalama 35 saat çalışarak (üstelik yaklaşık 24 saat ücretli izinler de kullanıyorlar) yüksek seviyede üretim ve verimlilik sağlanıyor?

Alman çalışma kültüründe, çalışanlar iş yerindeyken işleri ile ilgili olmayan hiçbir şey yapmazlar. Bunlara; facebook kullanmak, ofiste iş arkadaşlarıyla gevezelik yapmak, patronu kabul edilemez davranışlarda bulunduğunda sahte e-tabloyu durdurmak gibi örnekler verilebilir. Açıkçası, Amerika’da da yönetim tarafından bu tarz davranışlar onaylanmıyor. Fakat Almanya’da benzerleri ile kıyaslayacak olursak böyle ciddiyetsiz davranışlara tolerans sıfır.
Genç Alman bir kadının BBC’de yazdığı “Beni Alman Yap-Make me German” isimli makalesinde, İngiltere’deki değişim programıyla gittiği işi sırasında yaşadığı kültür şokunu anlatıyor.“Değişim nedeniyle İngiltere’deydim….ofisteydim ve insanlar sürekli kendi özel hayatları ile ilgili konuşuyorlardı. “Akşamki planın ne?” ve sürekli kahve içiyorlardı.”İngiliz çalışanlarının gündelik yaşantısı karşısında ciddi bir şaşkınlığa uğramıştı. Almanlar, ofis içerisinde ne olursa olsun facebook kullanımına hatta özel e-mail kullanımlarına dâhil izin vermezler.
Alman iş kültüründe odaklanılan ilk şeylerden bir tanesi de direkt iletişimdir. Amerikalılar, kısa konuşmalara ve neşeli bir atmosferi sürdürmeye değer verirler. Alman işçiler, performanslarının değerlendirmesinde yöneticileri ile doğrudan konuşurlar, iş toplantısına herhangi bir “kaynaştırma faaliyeti” yapmadan başlarlar, konuşmalarında kibar ifadeler, direktiflerinde herhangi bir yumuşatma yapmadan, komuta dili ile konuşurlar. Örneklemek gerekirse, bir Amerikalı “Bunları saat 15.00’te alabilirsem iyi olur” derken, Alman konuya “Saat 15.00’te bunlara ihtiyacım var” şeklinde yaklaşır.
Almanlar, işlerinin başında iken gayretlidirler ve konsantre bir biçimde çalışırlar, dolayısıyla kısa sürede verimli üretimler gerçekleştiririler. Almanlar sıkı çalışıp, sıkı eğlenirler. Çalışma saatleri içerisinde verimliliğe odaklandıkları için, iş dışında ciddi anlamda iş ile bağlantıları olmadan hareket ederler. Almanya’da çalışanlar tam anlamıyla konsantre ve resmi bir atmosferde çalıştıkları için, yöneticileri onlarla iş dışında vakit geçirme ihtiyacı duymazlar. Genellikle işleri ile özel hayatlarını keskin bir çizgi ile ayırabilmektedirler.
Alman hükümeti şu sıralar saat 18.00’den sonrası iş e-mailleri için de yasak getirmeyi planlıyor. Amaçları, akıllı telefonların kullanımına karşı çıkmak ve işverenlerinin çalışanlarıyla daha istikrarlı bir bağ kurmasını sağlamak. Almanya’daki ortak ilgi alanları Sportvereine (spor kulüpleri), Gesangvereine (koro ve şarkı kulüpleri), Musikvereine (müzik kulüpleri), Wandervereine (yürüyüş klüpleri) ve Tierzuchtvereine (hayvancılık kulüpleri genellikle tavşan/güvercin). Küçük kasabalarda bile köy sakinlerinin ihtiyaçlarını karşılayacak birçok aktif kulüpler olması planlanıyor. Almanlar akşam iş sonrası TV karşısında yerleşmek yerine, birbirleri ile sosyalleşerek ve kendilerini yetiştirerek zaman geçiriyor.
Melih Arat

com-3vh9o9o1z6q6pk6eru5r.jpg
S
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
9
9 CEVAP

Guzel post tesekkurler

H

Türk gibi başla Alman gibi devam ettir İngiliz gibi bitir diye deyim vardır

H

Başlamak bitirmenin yarısıdır da derler. Ne yazık ki bir türlü bitiremedik millet olarak

Sadık Limon 2 yıl

Türkler hızlı başlar çabuk vazgeçer Almanlar ise çok disiplinli ve istikrarlı olarak devam eder İngilizler ise herşeye muazzam şekilde nokta koyarlar bu deyimin anlamı bu aslında

Hamdi Gülser 2 yıl

Doğru gibi

Sadık Limon 2 yıl

Senin dediğinde doğru sürekli bişeylere çok hızlı ve istekli başlıyoruz ama yolu yarılamadan bırakıyoruz

Hamdi Gülser 2 yıl

bu ne ilkokul grubu mu

Muhammet Veyseli 2 yıl

Bizim üniversitedeki hocamız derdiki çalışma ve yaşam tarzı olarak en çok İngilizlere benziyoruz derdi.

D

Aman yaratıcı korusun. İngiliz'e benzemek Türk'e hakarettir.

Sadık Limon 2 yıl

Öyle derdi ben bilmem.

Dursun Ipşir 2 yıl

doğru demiş yahudiler hayvan gibi çalışır i.gilizler yatar ingiltereyi ayakta tutan yahudilerdir yoksa ingiltere simdiue kadar kaç kere çökmüştü tıpkı biz türkler gibi turkiyeyi ayakta tutan yahudilerdir şimdi bana ne alaka diyeceksiniz turkiyedeki çoğu şirket yahudilerin aslında bunlar zamaninda türk ismi aldılar osmanlida türkçe lakaplar takıldı mesela turkbey vs gibi sonra osmanlida bir sürü kurum açtılar okullar fabrikalar vs cumhuriyettede öyle oldu yani yahudiler bizi birnevi ayakta tuttu yoksa bizi onune gelen yatırıp sikerdi ha sikiyorlar ama az sikiyorlar ırak gibi olurduk dunya savasindan sonra tembeliz nkar etmeyin ama yavas yavas bu miskinligi üstümüzden atiyoruz çünkü akıllandık geçmişteki hataları çarpıp böldük yapmamaya gauret göstermeye çalışıyoruz ama türkiyenin ekonomisini yahudiler taşıyor halen daha tonla para sokuyorlar ülkeye almanlara gelirsek teknik ve mühendislik olarak gerçekten çok başarılılar bu yüzden ekonomileri bazen bozulsada bi anda toparlanabiliyorlar sen gidip habire bozulan eşya mi alırsın yoksa saglam eşya mi ? Adamlar en ince ayrintisina gore tasarlıyor ve alicisi çok otomotiv sektörü de öyle

H

Günde 13 saat çalışıyorum bunun 10 dakikası iş arkadaşımla sohbet 10 dakika tuvalet 40 dakika mola 11 saat de hadi. Aldığım günlük ücret 50 tl neyin almanligindan bahsediyorsun? İşçilerimizin çoğu işini adam gibi yapıyor ama patronlar adam değil. Bu postu al liberallere muslümanım diyip de işçi hakkı yiyenlere okut sonra desinler ki günde 15 saat çalıştırayım bari.

M

Yok doğrudur işçiyi/personeli bu konuda çok suçlamıyoruz zaten. Devlet ve patronlar sorumlu bu durumdan.

Sadık Limon 2 yıl

İşten daha yeni geldim ayaklarımı hissetmiyorum kafam bozuk sabahtan akşama kadar burda göt büyütüp bunları yazıyorsunuz bilim adı altında.

M

İnsanımız çalışıyor adam gibi yapıyor işini ama evine bayram şekeri alamıyor. Ne iş veriminden bahsediyorsunuz. Koyun musunuz aq?

M

Turkler.butun icatlarin efendisidir.

Ş

Yapma ya? Keşke

Levent Bahcivan 2 yıl

Arkadaşın kafa trilyon olmuş

Ufuk Urkom 2 yıl

Bende 13 saat çalışıyorum köpek gibi ama kazancım yok ben avrupada bu kadar çok çalışsam ne kadar param olurdu k bilir

H