Kapitalizm nasıl yıkılır?

Sonsan herkes antikapitalist herkes kapitalizme karşı... Peki agalar nasıl yıkılır kapitalizm ve sonraki sistemin kapitalizmden farklari avantaj ve dezavtajları ne olacak bunu mantıklı bir şekilde açıklayacak var mi ?

M
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
14
14 CEVAP

malesef şöyle ki kapitalizme karşı olurken bile onsuz yapamıyoruz. Akıllı telefonlar bilgisayar tabletler kıyafetler ayakkabılar. Kapitalizm hayatımızı ele geçirmiş durumda malesef.

D

Ihtiyactan fazlasının alımı sürdüğü surece kapitalizm devam eder.

G

İnsan kendi ihtiyaçlarının ne kadarına kendisi karar veriyor? Sistem öyle bir işliyor ki biz gereksiz çoğu şeyi topluma ayak uydurmak için yapıyoruz. Bize ihtiyaç diye dayatılan şeylerin çoğu ihtiyaç bile değil aslında.

D

Kapitalizm'i önce ülkende bitirmen gerek. Bunu başa gelen siyasi iktidar ile birlikte yaparsın. İşçi haklarını düzenler ülkenin refah seviyesini arttırmaya yönelik hareketler düzenlersin. Demokrasi ve halkın özgürlüklerini esas alırsın. Daha sonrasında ise işçilerin hak ettiği emeklerinin karşılığını verirsin. Ve ülkende kapitalizm'den sosyalizm'e geçiş sağlarsın. Zengin ve işci sınıfları arasında ki dağlar kadar o uçurumları kapatır en aza indirirsen herkesin emeğinin karşılığını verirsen zaten ülkende kapitalizm'i bitirirsin. Sen ülkeni bu şekilde yönettiğin sürece eminim diğer ülkenin vatandaşları da aynı haklara sahip olmak isteyecektir. Kısacası devrim yapacaksın. Ve silahsız devrim olmaz malesef..

D

Ben karşı değilim ki karşı olanlara gülüyorum sende öyle yap.

E

1 ay boyunca taşeron işçiliği yap, ay sonuna kadar yaşarsan (yetersiz ekipmanlar ve inşaat kazasından ölmezsen) ve ay sonunda 1300 lira alırsan sende kapitalizm'e karşı olursun merak etme

Doğuş Eski 2 yıl

Olsan ne yazar. Genetiğin bile kapitalist. Kendini düşünen bencil canlı kendi çıkarları için adalet istiyor. Gene güldüm bak.

Erdem Ktüfekçi 2 yıl

Kapitalizm gelişim için bir noktaya kadar gerekli

Mustafa Çakitli 2 yıl

SSCB kapitalizm olmadanda gelişmiştir. Lenin-Stalin bunu başarmıştır.

Doğuş Eski 2 yıl

Ama güçlü değildi o nedenle bir kot pantolona yikildi

Mustafa Çakitli 2 yıl

Kapitalizm; zenginin daha zenginleşip fakirin dahada fakirleşmesidir. Patronlar ve burjuva sınıfı kapitalizm'e karşı olmaz. Bunun sebebi dahada zenginleşmeleridir.

D

Kapitalizm yıkılmaz. Şu an burada bunu sorgulamak bile ironik. Hepimizin elinde milyonluk telefonlar, pcler...

G

Kapitalizmin kendisini ölümsüz kılan bir ideolojisi var. Zaten o ideoloji yıkılırsa kapitalist bir kafayla düşünmeyeceksiniz. Ve o zaman bu soruların kolayca yanıt bulabilecek.

C

Genin bencil doğan vahşi bu sözler doğana aykırı .

Erdem Ktüfekçi 2 yıl

İnsan doğalında bencilse zaten kapitalizmin hiç olmaması gerekir. Melih Gökçek'ler ve Trump'lar Ağaoğlu gibilerini yaratır.

Cemal Babataş 2 yıl

Sistemin yani genlerin kendisi bencildir. Doğada yasam kalım yarışının nedeni zaten budur.

Erdem Ktüfekçi 2 yıl

Tamam işte bencilse daha da bencilliği arttıracak bir sistem olan kapitalizm yanlıştır.

Cemal Babataş 2 yıl

Kapitalizimin temelde sisteme etkisi yok yani genlerin ne kadar bencil olmanı istiyorsa evrimsel süreç nasıl isliyorsa öyle ilerliyor

Erdem Ktüfekçi 2 yıl

Kapitalizmi nasıl yenecegiz insanlarda bu kadar daha fazlasini isteme dürtüsü varken

S

kapitalizm özgürlüktür, istediğin işi/mesleği yaparsın, istediğin ürünü, istediğin özellikte vs. Üretirsin. En adaletli, herkese hakettiğini yaşatan sistemdir.
antikapitalistler, genellikle rekabet edemeyen, çağa ayak uyduramayan, üretemeyen (fikir/ürün) vs. Kişilerdir.

O

kapitalizm özgürlük değildir, tüm üretim araçlarının küçük bir kesim tarafından alıkonulmasıdır. Küçük bir kesim için insanların büyük bir çoğunluğu berbat koşullarda yaşamaya mahkum ediliyor.

Cemal Babataş 2 yıl

sen de alıkoy

Olcay Gmşbş 2 yıl

alıkoyan nasıl alıkoyuyor.

Olcay Gmşbş 2 yıl

işte sorun o zaten, rekabet edemeyen, çağa ayak uyduramayan, üretemeyen (fikir/ürün) vs. Kişilerden isen kapitalizm süründürür.

Olcay Gmşbş 2 yıl

Çağa ayak uyduramamakla bunun bir alakası yok. Laiklik de mi çağa ayak uyduramadığı için çöküyor? Basbayağı emperyalizmin yıkıcı zaferi var. Ancak bu hiçbirimiz için iyi birşey değil.

Cemal Babataş 2 yıl

onu açıklamak öyle kolay olsaydı bunca kitaplar yazılmazdı.

M

ama nasıl yıkılır dersen. Birlik beraberlikle yıkılır. Örgütlenerek yıkılır. Hak yedirmeyerek yıkılır. Proleterya diktatörlüğü şarttır

M

Kapitalizm yıkılmaz iyileştirilir. Şu an kapitalizm ahbap çavuş ilişkisine dayalı dünyada. Liyakat usülüne göre hareket edildiğinde pek şikayet eden insan kalmaz ortada. Liberalizmin, komünizm karşısında çok sağlam argümanları var. Komünizm altından kalkamaz bunun. Bunun da örneğini sscb yıkıldığında gördük zaten. Sscb deki perestroyka süreci, liberalizmin komünizn karşısındaki zaferidir. Bahsettiğim klasik liberalizm değil bu arada.

U

yıkılır yıkılır. Hiç birşey eskisi gibi kalmıyor herşey kendini yeniliyor fikirlerde öyle. Ama nezaman olur bilemem. Sonuc olarak bü dünya kapitalizm ile saçma sapan bi dünya elbet birgün insanlar uyanacak

M