Ankara'da konaklamak için gittiğimiz bir otelde evli olmadığımız için aynı oda verilmedi böyle bir yasak var mı?

İyi günler arkadaşlar. Kız arkadaşımla Samsun'dan Ankara'ya konsere gittik ve gece konaklamak için gittiğimiz otelde, evli olmadığımız için aynı odayı vermeyeceklerini söyleyip hakaretlerde bulundular. İkimizde 26 yaşındayız. Yasal olarak böyle bir yasak var mı? Teşekkürler.

Düzenleme: Arkadaşlar kişisel fikirlerinizden çok, yasal, hukuki açıdan yardım almak istiyorum. Teşekkür ederim.

Y
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
13
13 CEVAP

Herhangi bir yasak yok muhafazakar bir işletmeye denk gelmişsiniz ama bağlı bulunduğu odaya ve turizm bakanlığına şikayet edebilirsiniz...(hakaret ettilerse ilgililer hakkında savcılığa suç duyurusunda da bulunabilirsiniz)

F

Anladım hocam çok teşekkür ederim. İnternette kesin bir bilgi bulamadığım için emin olamamıştım.

Yagmur Bozan 6 yıl

4 yıldız altı oteller genelde sıkıntı çıkarır amaç iki oda satmak tir şu cümle çok kullanılır ben iki oda vereyim öyle kaydedeyim sizi siz yine birleşir siniz amaç para yontma

D

Yani aslında hukuki bir problem yok ancak, bazı uyanıklar bunu fırsata çevirmeye çalışıyor...

Yagmur Bozan 6 yıl

Hakaretle ilgili sikayette bulunabilirsiniz. Ancak sektörün içinde oldugum için şöyle açiklayayım; Kayitlar gece 00:00 - 00:15 arası sistem uzerinden emniyete gönderilir. Soy isimleri tutmadıği halde aynı oda da kalınmasına izin verilmez. Bu kurala ilk kez uyulmadığında işletmeye ceza kesilir. Birden fazla oda da soy ismi tutmayan çiftlere yer verilmişse fuhus baskını yapılıyor." Diye biliyorum.

V

Ceza sistemini bilmiyordum. Teşekkür ederim.

Yagmur Bozan 6 yıl

Yok artik. Hangi maddeye dayanilarak polis geliyor. Boyle bir sacmalik hukuk duzenimizde yok

Tuba Sırma 6 yıl

Cümlenin sonuna dikkat ettiniz mi?;" diye biliyorum"

Veyis Gürelli 6 yıl

Musluman evladiysan var böle bi yasak ....!

Ü

Fikriniz için sağolun.

Yagmur Bozan 6 yıl

Rica ederim

Ünal Kalaycıoğlu 6 yıl

Müslüman evladı nikahla 4, 5 allah ne verdiyse hatunu nikahına alması helal ama dimi hey yavrum hey sana mı kaldı milletin Müslümanlığı

Serife Tanriseven 6 yıl

Veyis Gürelli hakli arkadaslar günun belli bir saati kayitlar emniyete gönderilir zorunludur

H

Emniyete gönderildiğini biliyordum. Ancak böyle bir yasağın söz konusu olduğunu bilmiyordum. GBT incelemesi için gittiğini sanıyordum.

Yagmur Bozan 6 yıl

Pek çok şey için emniyete gönderilir. Suçlu, kaçak, firari askerv. S. GBT takibi zorunlu.

Veyis Gürelli 6 yıl

Kimlik bilgileri emniyet yada jandarmaya gbt icin gonderilir. Kisilerin evli olması kolluk kuvvetlerini baglamaz. 18 yasını dolduran her cift aynı odada kalabilir. Ülkemizde ise işletme sahibinin insiyatifine kalmış bir durum.

S

Doğru oteli bulmak lazım o zaman. Yoksa gereksiz tartışmalara yol açıyorlar sonrasında. Madem yasal bir problem yok, benim içinde problem yok. Sağolun.

Yagmur Bozan 6 yıl

Konaklatmama hakları var güvenlik dolayısıyla fakat hakaret bir hak değil bunun için dava açabilirsiniz önce kamu sonra kazanirsaniz tazminat taleb edebilirsiniz

B

Bi turizci olarak 4 ve 5 yildizli otellerde evlilik cuzdani zorunlulugu yok. 4 tildiz altinda zorunlu

S

semra hanım bu zorunluluk çokoldu kalkalı turızm sertıfası olan otellerın sorma yatekısı alondı resmı gazete 2yıl öncede yayınlandıbilgilerinize

H Hakan Delibalta 6 yıl

Ben kullanıcı olarak söyledim zaten 4 ve üstü yıldızı olan oteler diye

D

İyi etmişler aynı odayı vermeyerek ama hakaret kısmı olmamış. Hakaret edemez.

V

Türk Ceza Yasasına göre zina suç değil. (Zina yönünde yorum yapanlara binaen)
Fuhuş açısından değerlendirecek olursak, suçun oluşması için para karşılığında yapılması gereklidir, sizin durumla bağdaşmıyor.
Gelelim otelin sizi kabul etmemesine; kabul edilmemeniz gerek ttk gerekse bk'ya göre olağan bir durumdur. Ancak bunu basiretli bir tacir/esnaf gibi yapması gerekir. Şayet size sarfedilen sözler hakaret derecesindeyse savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz. (Şikayete tabi suç)
Olası bir ceza alması durumunda, manevi tazminat davasını kazanmanız kuvvetle muhtemeldir.

F

Yillardir truzimle ugraşiyorum ve bu gune kadar soyadi tutmuyor diye otele alinmayan 1 tane müşterimşe karşilaşmadigim gibi buna istina edip konaklama yapamiycaklari yada rezervasyonlarini yakan hic 1 otel görmedim buna 3 4 5 6 yildizda dahildir emin olun ticari acidan size böyle yapildi amac para yolmak eminim kesin sen 2 oda tutsaydin senden iyi yoktu

O

Otel 3 yıldız üstüyse karışamazlar ancak 3 yıldız v altıysa karışılır

M