Acildeki hastadan 2 gün sonrası için ameliyat bedeli ve yatış ücreti istiyorlar

Acillll
Arkadaşlar babam bugün bir kaza geçirdi Liv hospitalda tedavi görüyor şuan. Acilden giriş yaptığımız için ilk tedavi, emar, 2 gün yatış ücretsiz olduğunu söylediler pazartesiden sonra duruma göre ameliyat bedeli ve yatış ücreti alacaklarını söylediler ve bize bütün herşeyi kabul ettiğimize dair bir kağıt imzalatmak istiyorlar imzalamazsanız alın hastayı götürün diyorlar nasıl bir yol izlememiz gerekiyor ya da en uygun nasıl halledebiliriz bu konuda bilgiye sahip olan arkadaşlardan acil destek bekliyorum teşekkürler.

Y
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
26
26 CEVAP

Siz de onlardan o kağıdı imzalamazsanız hastaya bakmayacaklarını belirten imzalı bir kağıt isteyin. Bakalım ne diyecekler. Vakit kaybetmeden 184'ü arayıp durumu izah edin.

E

Alın götürün yok adamı silkelerler sağlık bakanlığını bara durumu bildir haklarinida öğrenirsin kırmızı alan hastasından neyin parasını alacakmis

A

https://www.google.com.tr/amp/www.memurlar.net/haber/152942/taahhut-belgesi-imzalatan-ozel-hastanelere-50-bin-tl-ceza-kesilecek.html%3famp=1

Atakan Kıyık 6 yıl

O doktorlar yemin ediyo ya o hastaya bakmayan doktorun

S

Doktorun hastaya bakmama durumu yok ki bakmış mr ini çekmiş müdahalesini yapmış yatisini yapmış pazartesi de kontrol edecekler durums göre demişler hastanin durumu nedir bilmiyorsunuz. Ücreti de hastane ister ne zannediyorsunuz bilmiyorum ama o doktorlar da orada çalışan ve hastane sen benim ameliyathanemi kullanamazsin derse o dr ne bok yiyebilecek? özel hastaneleri ticarethane statüsüne sokan devlet utansın.

Cemil Bayaslan 6 yıl

Trafik kazasında herşeyi ücretsiz bakmak zorunda

N

Öyle bir şey yok hastanın durumuna göre değişebilir

Cemil Bayaslan 6 yıl

Cemil oyle bi sey var.. Trafik kazasinda ilk kaldirildigin hastane butun islemleri tek kurus almadan ucretsiz yapmak durumunda!!! Farkli bir hastaneye gecmek istersen ucretinle yaptirir ve trafik Sigortasina rucu ettirebillirsin

Kıvanç Plus 6 yıl

Her şey çok geniş bir kavram. Her türlü acil mudahalesini ve acil mudahale için gerekli bütün tetkikleri yaptırmak zorundalar.

Cemil Bayaslan 6 yıl

Acil vakayı kabul etmiş (ki mecbur) bahsedilen ameliyatta suanki durum ile ilgili olduğu için yapacak, acil durum sona erene kadar devam eder, ancak konu hakkında 184 den bilgi alın ve imza işini bekletin, acil durumu bitene kadar taburcu edemez,

Y

imzalasanız ve fatura etseler bile 184'ü arayın. Sağlık bakanlığı kesinlikle müsade etmiyor.

A

112 ile götürüldüyse hiç bir ücret ödememeniz gerekiyor

D

İzmir’de şiddetli karın ağrısı şikayeti ile özel bir hastanenin acil servisine giden Gökçe Ezberci’ye ilk önce ilaç ve serum tedavisi uygulandı. Ağrıları giderek şiddetlenen Ezberci’nin yumurtalıklarında kist tespit edilince acilen ameliyata alınması gerektiği ancak bu hizmet için 5 bin TL ödemesi gerektiği söylendi.
Acilden giriş yapan hastalardan para alınmasının hukuki olmadığını ve yanında da para olmadığını söyleyen Ezberci’ye bu kez hastane yönetimi tarafından, başka hastaneye sevk edileceği söylendi.

Ağrılarına daha fazla dayanamayan Ezberci’nin babası parayı ödemeyi kabul etti ve bazı evraklar imzaladı.

Hürriyet'Ten Damla Güler'in haberine göre kızının acilen ameliyata girebilmesi için evrakları okumadan imzalayan babaya, kızının acil servisten çıkış yapıp normal giriş yaptığına dair kağıtlar imzalatıldığı ileri sürüldü.
ADLİ TIP GERÇEĞİ ORTAYA ÇIKARDI

Hastaneden çıktıktan sonra durumu anlayan Gökçe Ezberci avukatı Ali Onar aracılığıyla hastaneden şikayetçi oldu. Dilekçesinde yasa gereği acilden giriş yapan hastalardan hiçbir ücret alınamayacağına vurgu yapan avukat Onar, müvekkillerine imzalatılan evraklarla da hastanenin bu zorunluluktan kurtulmaya çalıştığını belirtti. Dilekçenin sonunda, özel hastanenin haksız olarak aldığı 5 bin 313 TL’nin iade edilmesi talep edilirken, 2 bin TL’lik de manevi tazminat talep edildi. Şikayet üzerine İzmir 7. Tüketici Mahkemesi’nde açılan dava kapsamında alınan Adli Tıp Kurumu raporu da hastanede düzenlenen belgelerdeki saatler dikkate alındığında Gökçe Ezberci’nin hastaneden çıkış yapıp tekrar normal servisten gelerek ameliyat olmasının mümkün olmadığı, hayatın olağan akışına da aykırı olduğuna kanaat getirdi.
ACİL VAKADA ÜCRET ALINMAMALI

Alınan beyanlar ve raporun ardından kararını açıklayan mahkeme, hastanın ‘acil vaka’ olmanın bütün kriterlerini taşıdığı, davacının acil vaka olarak kabul edilip SUT hükümlerine göre ücretlendirilerek tutarın SGK’ya fatura edilmesi ve davacıdan ücret alınmaması gerektiğini belirterek, 5 bin 247 TL’nin Gökçe Ezbeci’e geri verilmesine ve hastanenin Bin TL manevi tazminat ödemesine hükmetti.
“EMSAL BİR KARAR”

Avukat Ali Onar kararın ardından yaptığı açıklamada vatandaşların haklarını bilmesi ve haklarını aramaktan çekinmemesi gerektiğini söyleyerek, “Türk adaletine güvensinler. Burada önemli olan rakamlar, elde edilen tazminatlar değildir. Önemli olan yasalarla tanınan hakkınızı bedeli ne olursa olsun aramaktır. Müvekkilim hastanelerin acil hallerde verilen hizmetlerden hiçbir ilave ücret alınamayacağına dair yasal hakkını mahkemelerimiz huzurunda aramıştır. Yapılan yargılamada hem alınan ücretlerin iadesine karar verilmiş hem de manevi tazminata hükmedilmiştir. Bu karar hem vatandaşlarımız hem de bu yönde işlem yapan hastaneler için emsal bir karardır” dedi.

U

kanun acik ve nettir eger hasta ambulansla ve acilden giris yaptiysa sizden bir kurus ucret talep edemezler.

A

Zaten anladığım kadarıyla pazartesiye kadar olan kısmından hic bir ücret talep etmemişler pazartesiden sonra duruma göre demişler.

Cemil Bayaslan 6 yıl

hasta acilden giris yapiyir yigun bakim verilen ilaclar ameliyat bu surede hasta tek kurus para odemez durumu iyiye gider ne zaman normal odaya cikar o zaman hastane ucret talep edebilir

Ahmet Sipar 6 yıl

Tamam işte pazartesi durumuna göre hastanın durumu iyiye giderse demek oluyor ben öyle anladım en azından.

Cemil Bayaslan 6 yıl

Hakkınızı arayın bu ülkede en büyük vurgun sağlık sektöründe doktorlar tarafından yapılıyor

M

Bütün hastane sahipleri doktor mu?

Cemil Bayaslan 6 yıl

Ne alaka

Sefa Beşimoğlu 6 yıl

Niye zorunuza gidiyor yıllardır bu ülkede sırf eline düştü diye gariban halkı sömüren kim? Sonra döner sermaye vs. Adı Altında bu sömürüyü sistemli hale getiren kim. Yorum yapan ve ifade bırakan dr adayı arkadaşlar zorunuza gitmesin. Siz mesleğinizi icra ederken bu gidişata dur demeye çalışın ki sıradan meslek hastalığı olan sağlık sömürüsünden sıyrılın. Sorduğum en basit soruda dahi hastanede ağzımıza sıçıp özelde canım cicim diyen ve ameliyatı özelde yapabileceğini söyleyip tarafımızdan 50 bin isteyen bölüm başkanları var yeğenler onlar gibi olmayın.

Mustafa Aykol 6 yıl

Trafik kazasında ücret alınmıyor diye biliyorum,+özel hastanelerde SGK anlaşmalı alsalar alsalar emar vs ücreti alırlar onları mecbur almak zorundalar

D

Sen tamam ödeyeceğim ama ödediğime dair makbuz istiyorum de o zaman parayı istemeyeceklerdir.

F

Sağlık Bakanlığını arayıp durumu bildirin hasta acilden giriş yaptıysa yoğun bakım, sonrasında servis de dahil tahlil vs hiç bir ücret talep edemezler. Malesef ediyorlar tutturabildiklerine çoğu kişi şikayet etmiyor o durumda bunu düşünemiyor. İstenilen ücretin 10 katına kadar ceza yiyorlar daha 3 ay önce başımıza geldi tek kuruş ödemedik ve soruşturma başlattık. Bunu hastanede biliyor ama 10 kişiden 1 i şikayet etse adamlara koymuyor 9 undan misli misli karını ediyor. Siz hakkınızı arayın durumu bildirin içiniz rahat olsun imza falan atmış olsanız dahil dert etmeyin 184 anında müdahale ediyor.

I

Hiç bir bok yiyemezler. He olduda imzaladın ve ödeme yaptin kredi kartı ile yap ve faturayı mutlaka al sonra bu odedigin parayı çatır çatır geri alırken lazim olacak. Gecmis olsun

A

Sence kredi kartı limiti yetecek mi livde yatis arti ameliyat faturasi ödemeye?

Cemil Bayaslan 6 yıl

Belki yetebilir. Mesela ben banka kartı kullanıyorum. Belki arkadaşta bu şekilde kullanıyordur. Arkadaşın durumunu bilemeyiz, belkide milyoner hakkını araması icin illâ durumu kötü olması mi gerek

Aykut Egesel 6 yıl

O tip hastaneler sadece bir tomografi 2-3 bin alıyorlar da ondan dedim.

Cemil Bayaslan 6 yıl

AnIıyorum

Aykut Egesel 6 yıl

Pazartesi duruma göre demişler durumu nedir bilmeden yorum yapmak zor hastanın durumunu öğrenip 184 u ara durumu bildir sana geri dönüş sağlayacaklar istersen özelden bana da yazarsan yardımcı olmaya çalışırım.

C

Bu arada ne imzalarsan iyice oku bu önemli. Burdakilerin dediği gibi ödediğin parayı alma durumun da olabilir ama hastanın durumuna göre bunları dinleyip ödediğin parayla kaldigin da olabilir.

C

Dostum öncelikle geçmiş olsun. İnşallah baban en kısa zamanda sağlığına kavuşur. Sağlık sisteminin ticarete dönüştüğü durum yıllardır ortada. Benim tavsiyem yapacağın hiçbir kurum başvurusu vs. Sosyal medya kampanyasından hızlı dönüş vermez. Sosyal medya hesabından düzgün bir şekilde durumu anlat, bir de oluştur ve liv hospital'ı etiketle. Biz de buradan gerekli desteği verelim. Kısa bir süre içinde onlar sana ulaşır ücretsiz tedavi için.

S

Özet geçiyorum 112 ile giriş yapıp erişkin yoğun bakımındaysa 1 tl bile ödeemez. Trafik kazasında zaten avantajlı hasta

U

Dışarıdan doktor gelir vs ekstra ozamam birşeyler odersin

Ulas Işıkdaş 6 yıl

Sabim ‘i arıyorsun ağızlarına saçıyorlar. Rahat ol

U

Bence imzalarsan ac videoyu neden imzaladigini ve hastanenin ne yapmak istedigini tek tek acikladiktan sonra videoyu birkac tane kanala ihbar hatlarina veya mail olarak at. Ve bunlari yapqcagini personele onceden belirt. Bakalim neler olacak.

C

Acil den 112 ile girmiş hastaya ameliyat dahi yapılsa ücret talep etmemeliler imzalasanjz dahi sonrası ne açtığınız davayı kazanırsınız çıkaralım hastayı derseniz fakülteye götürün

S

Herkese teşekkürler arkadaşlar dünden beri giremedim hastane falan uğraşırken. Olay trafik kazası değil evde çatıyı tamir etmeye çalışırken merdivenle beraber aşağıya düşüyor omurgaya yakın yerden beli kırılıyor ilk müdahale falan para alınmıyor zaten ameliyat olması zorunlu değilmiş olursa 1-2 güne taburcu olabilecek olmazsa 3-4 hafta yatması gerekiyormuş hastane günlük ücreti 2 bin tl falanmış. Ameliyat olması isteğe bağlı olduğu için ücretlendirme yapılacağı söylendi. Daha uygun koşullarda başka bir hastane ayarlamaya çalışıyoruz ayarlayamazsak burada olacak mecburen. Abim kağıdı imzalamış bu arada. Bakanlıktan bağlantı kurabileceğimiz birilerine ulaştık sonrası için destek olacaklar. Tekrar teşekkür ederim ilginiz için. Herkese kucak dolusu sevgiler

Y

Acil serviste yapılanlar ücretsiz, yatış olur olmaz ücret işliyor diye biliyorum

S

Hayati tehlikeyi atlatana kadar ücret alınmıyor sonra işliyormuş sanırım.

Yusuf Uğurlu 6 yıl

Arkadaşlar yanlış bildiğiniz şeyler hakkında bir de üstüne üstlük ısrarcı olmanız gerçekten çok yanlış. Yarım yamalak bildiğiniz kurallar ve kanunlar hakkında yorum yaparken yardım isteyen kişiye yardımcı olmak yerine tamamen köstek de oluyorsunuz. Doğruları söylemeye çalışan arkadaşlara da hala ısrarla karşı çıkıyorsunuz lütfen bu olayın içinden olan kişilerin sözlerine kulak verin tam anlamıyla bilmediğiniz konular olunca. Arkadaş neyse ki gerekli bilgilere ulaşabilmiş tüm bunlara rağmen. özel hastanelerde malesef acilden giriş yapsanız da ücretsiz karşılanmadığınız durumlar var her şey ücretsiz değildir hatta çoğu şey değil. 112 tarafından getirildiğinizde bile çoğu şey ücrete tabi tutulabiliyor, ayrıca alınan ücretler de doktorun cebine gitmediği gibi ücretsiz olarak bakmalarına izin verilmediği halde doktorlara da karşı olmamanızı dilerim. Gerekli bilgi için daha çok araştırmanız dileğiyle.

T

Stabiliteyi sağlamışlar bundan sonrasında ya ücret ödenir yada devlet hastanesine transfer, özel hastane ekstra yardımı yapmak zorunda değildir,

S

Çok ilginç bir gelişme oldu yapmak zorunda olmadıkları ameliyatı ücretsiz yapmaya karar verdiler. Doktorun işletmecilerden ricasıyla kısa bir operasyon olması sebebiyle transfer falan uğraşmayalım diye böyle bir şey yapıldı çok şaşkınım: D .Ameliyat olup ertesi gün taburcu olacak babam.

Y

Bence içlerinden biri burdadir:)

Sevgican Akabik 6 yıl