Anlamını yitiren evlilikler çocuk var diye sürdürülmesi doğru mu?

Bence değil çocuk var diye sürdürülen evliklikler çocukları bitirir...

Süleyman Keyfi
S
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
36
36 CEVAP

Neden çocukları etkilesin ?

Süleyman Keyfi
S

Anlasamayan iki insanin. Ilk planda kendilerine zulum etmeden guzelce ayrilmalari gerekir.
Cocuk yuzunden ayrilmayan ailelerdeki cocuklarin durumu psikolojik olarak hicde icler acici degil

Cem Turkarslan
C

Bence de öyle çok daha vahim durumlarida beraberinde getirir diye düşünüyor ilerisi için

Süleyman Keyfi 1 yıl

iki ucu bo*lu degnek

Hilmi Onogul
H

Oyle de çocuk için bir ucu öyle ama

Süleyman Keyfi
S

ikisindede cocuk yikilipda kendini birakmazsa guclu ve acimasiz bir birey olur

Hilmi Onogul
H

Anne babaya bağlı

Süleyman Keyfi
S

Çocuk bunun için var zaten:) her evlilik bir süre sonra sessizleşiyor. Eşler konuşacak kelime bulamıyor. Çocuk köprüdür

Uğur Köktaş
U

Neden eşler konuşamıyor ki belli bir süre sonra şimdiden bileyim ona göre evlenirim?

Süleyman Keyfi
S

Ne bileyim hocam bende evli değilim:) öyle diyorlar:)

Uğur Köktaş
U

Yanlış kişiye sordum pardon:)

Süleyman Keyfi
S

Valla millet ben bir seyi biliyorum aile icinde kargaşa varsa bi cok zaman iki kisinin eseri. Ve çocuklar aslen yurumeyen bir iliskiyi ite kaka yurutme cabasindan baska bir sey degildir bu arada itilen kakilan hepsi beraberdir

Cem Turkarslan
C

Çocuğa bak:) bilmeden yuva kurtarıyor:)

Uğur Köktaş
U

Ben cocugun bahane olduğunu düşünüyorum açıkçası toplum çevre için diğer sebeplerini yazmayayim sert olur

Süleyman Keyfi
S

Çiftlerin boşanamayışının en büyük nedeni alışkanlık. Daha sonrasının belirsizliği. Maalesef toplumumuzda ayrılınca çocuğun duygularını hiçe sayarak anne-baba birbirlerinin arkasından hunharca konuşuyor ve bu çocuk için tam bir kaos. Bağlanma sorunu ilerleyen yaşlarda psikolojik sorunlarla karşımıza çıkıyor. Tabii bunlar ayrılmadan savaş ortamı evliliklerde de yaşanıyor. Ne insanca evliliğimizi yürütebiliyoruz ne de insanca ayrılabiliyoruz.

Havva Snmz
H

Vitrinden elbise alır gibi eş seçtikleri için bosanmalar olur ...

Süleyman Keyfi
S

Eş seçimi biraz da psikolojikmiş. Detayını hatırlamıyorum ama öyle diyordu uzmanlar. Yani baskın bir kişiliğin sönük bir kişiliği eş seçmesi gibi

Havva Snmz 1 yıl

Aslında öyle değil Sonradan biri birini baskın hale gelir eğer öyle olmasa zaten evlilikler yürümüyor bitiyor..

Süleyman Keyfi 1 yıl

Çocuk olsan anne baban ayrılsa tanımadığın bir adama baba desen yuvan dağılsa derdini anlatacak bir kimse olmasa, kendini suçlasan.. Tacize uğrasan, okulun çevren arkadaşların değişse artık sana değer veren bir kimse yoksa..

Orhan Çatar
O

Karı koca boşandığında yer yüzü titrer..

Orhan Çatar
O

Cenabı_Allah'ın en sevmediği helal boşanmadır..

Orhan Çatar
O

Zorla birliktelikte tümüne zulüm dur ... Abi değil mi

Süleyman Keyfi 1 yıl

Orhan Bey Abi, artık öz anne baba bile taciz ediyor.

Havva Snmz
H

Eşim Rehber Öğretmen her gün anne baba ayrı gençlerin dertlerine çözüm üretmek için cidden emek veriyor. Maalesef aile düzenimiz çöküyor.. Allah sonumuzu hayretsin

Orhan Çatar 1 yıl

Amiiinnn teknoloji, kültürel yozlaşma-çatışma bizi mahfediyor.

Havva Snmz 1 yıl

Eğer anne ve çocuklara yönelik bir tehdit ve şiddet varsa boşanma gerekir..

Orhan Çatar
O

Çok aşırı mutsuz olan bi anne baba butun aileyi etkiler evde hergun kavga olunca çocuklar daha çok etkilenirler, bosanmalar olsa dahi önemli olan cocuklar için arada dengeyi sağlayabilmektedir mutsuz ortamda büyüyen bi cocukta çok sağlıklı olmayabilir o yüzden ipler koptuğunda tekrar düğüm atıp atıp kullanılmaz yeterince yıpranmıştır cunku

Sevde Şayir
S

Kendi zevkleri ugruna colugunu cocugunu birakip gidenler var. Bu insanlarin evli kalmasinin anlami yok. Oyle anne babalar cocuguna her turlu zarar verir zaten. Bunun disinda ayrilik ve devam ettirme arasinda kalan insanlarin ofkeli olmadiklari bir anda olmuslarin olacaklarin muhasebesini yapmalari gerekir. Ayrilik her zaman kurtulus degildir. Bazen kotunun iyisini secmek gerekir.

Yasmin SeCo
Y

Dinimizce bir ailede problemler varsa iki taraftan birer şahit (temsilci) seçilir bu ailenin sorunları görüşülür çözüm yolları aranır.. Tavsiye kararlar alınır..

Orhan Çatar
O

Buna bile gerek yok. Esler sakin bir zamanda fikirlerini beklentilerini tartismalilar birbirlerini dinlemeliler. Ortak yol muhakkak bulunur. Ben ve eşim cok zıt insanlariz mesela. Ama dengeyi saglamaya calisiyoruz bir sekilde. Mutsuz olmak daha zor bişey gercekten.

Yasmin SeCo
Y

zor iş

Mehmet Tekin
M

Bizim dinimiz de evlenmek kadar ayrilmakta haktır ...
Tüm mesele evliliginin sınavında sabır ve Allahc. C. sana nasip ettirdikleri üzerine gösterilen şükür dur ...

Ayseğül Sokur
A

Tekrar anlam kazandırmak için çaba sarf etmek gerek diye düşünüyorum.
4:35 - Eğer karı-koca arasının açılmasından endişeye düşerseniz bir hakem erkeğin tarafından, bir hakem de kadının ailesinden kendilerine gönderin. Bu arabulucu hakemler gerçekten barıştırmak isterlerse, Allah karı-koca arasındaki dargınlık yerine geçim verir. Şüphesiz ki Allah hakkıyla bilendir, her şeyin aslından haberdardır.
Allahın bu emrini de yerine getirilmesi taraftarıyım. Eğer bunlarda fayda etmeyecekse karı-koca Allahın boşanma emirlerini yerine getirerek boşanmalarında fayda var, diye düşünüyorum.

Uğur Beğiçarslan
U

Her iki tarafta adil hakem bulmak çok zor. Herkesin kendi çocuğu haklı, suçsuz, çok acı çekiyor, karşı taraf ölmeyi hakediyor. Şimdi bu işi aile terapistleri yapıyor, yol göstermeye çalışıyorlar.

Havva Snmz 1 yıl

Havva Snmz boşanma zor bir süreç zaten. Adil hakemler bulmak boşanmaktan daha kolay olur diye düşünüyorum. Aile terapistleri de çözüm olabilir dediğiniz gibi. Evliliklerin ayakta tutulması taraftarıyım. Şiddet, aldatma vb gibi şeyler olmadığı sürece.

Uğur Beğiçarslan 1 yıl

Aile içinden adil hakem bulmak bence imkansız. Şimdinin sorunlu evliliklerinin temelinde de çözüm arayacağımız insanlar yok mu zaten?

Havva Snmz 1 yıl

Havva Snmz bu sizin görüşünüz. Bence aile içinde adil hakem bulmak kolay yani en azından bizim ailemizde var. Çözüm aratacağımız insanlar var tabiki. Yeter ki mutlu olmaları için uğraşan insanlar olsun.

Uğur Beğiçarslan 1 yıl

Sana eyvallah o zaman çok şanslısın. Söylemek istediğimi umarım anlamışsındır, herkes senin kadar şanslı değil. Vesselam.

Havva Snmz 1 yıl

Bilinç ve farkındalık olsa o evlilik bitmez Zaten. Fakat her iki taraf için geçerli.

Bilge Denktaş
B

Ya evlenmemeli ya da çocuklarının sorumluluklarını ölene dek taşımalı evinde huzuru sağlamalı iki tarafta. Yok öyle 3 ekmek 5 köfte psikolojim bozuk artık sevmiyorum Vs Vs Vs. Ayrılınca ne olacak.... Yastığı değiştirirsin bahtını değiştiremezsin der bir atasözü. Her iki tarafta kendi yoluna gidiyor çocuklar perişan yine gergin ortamlar...

Necla Kirca
N

Boşanma çocuğu çok kötü sarsar. Ama cidden şunun altını çizmek istiyorum evcil hayvan almıyorsunuz; kendinize hayat arkadaşı alıyorsunuz. Dikkatli seçin ve canın sıkıldımı yenisini alma. Tamam boşanma hakkınız var ama oyun değil bu tek seferlik olması en iyisi.

Sırrı Çelik
S

Bosanma Anne baba insan gibi ayrilirlarsa iki taraf birbirini surekli suclu arama pesine dusmezse cocuklari etkilemiyor tersine cocuklar her bayramda onemli gunde cifter cifter hediye alduklarini iki tane evleri oldugunu filan dusunuyorlar. ... Arkadaslarim boyle dusunuyorlar en azindan... Tabikide gonul olmamasindan yana ama Anne baba anlasmadiginda hep kavgali yada tek tarafin kendini adadigi ortamda cocuklar mutsuz oluyor... Ugur beyin bahsettigi kelimelerin bittigi konusunuda insanlar evleniyor tmm bitti diyorlar ondan sonra kimse kendine biseyler katmiyor... Yenilikler bide hep sikayet memnuniyetsizlik halinin olmasi yani karakterin tamamlanmamis olmasida onemli ben ce karsiliksiz sadece oldugu gibi sevmeyi beceremiyoruz... Hep iyilikleri karsilastiriyoruz ben yaptim oda yapsin.. Bunun gibi seyler sebeb oluyor.. Tabi bunlar sadece gozlemlediklerim... Evlendigimizde anlayacagiz bakalim biz ne kadar yapabilecegiz. ..

Tuana Yuvarlak
T

evlilik: Karsiliklı sevgi ve saygıya dayalı aile kurumudur! Bu iki kavram yok olmuş ise evin duvarları yıkılmış demektir! Zaten yürütülemez bir yerde cökecektir

Arada çocuk var ise, yapılacak en doğru hareket saygıyı yitirmemek ve cocuklara uygun bir ortam hazırlamak bu duruma saglıklı birsekilde onları alıştırmak ..
Fakat her iki durumunda alt dalları var. 1. durumda alınacak karar icin ( bosanma) sabırlı olmak sart! Eşler birbirlerine günümüzde maalesef anlayışsız, bencilce, sabırsız ve kendinden odün vermiyecek sekilde davranıyo bu da bosanmayı kacınılmaz kılar. Ufacık sebepten bosanmaya kalkmak hele ki cocuk var iken cözüm degil, sorun olur.
2. baslikta da esler birbirlerini düsman kabul edip, arada cocuklari eziyolar sonrada sorunlu kisilik kazandırmış oluyolar topluma bu da cözüm olamaz!
bu iki durumu gözetince sorunlar hallolacaktır!

Gülhan Çiğdem
G

Sorduğum açık ve net anlamı bitmiş çözülemeyen evlilikler çocuk için sürdürülmesi mantıklı mı? Evlilik nasıl kurtulur diye sormadım bide nasıl eş seçimi yapılır diye de sormadim? Evlilikler nasıl konuşularak kurtulabilir ki? Düşündürücü ?

Süleyman Keyfi
S

Catlagimda ondan:)

Süleyman Keyfi 1 yıl

Oraya da uyum saglayamam ben :)yazık olur

Süleyman Keyfi 1 yıl

Zaten konaş(a)madığımız için oluyor tüm bunlar.

Havva Snmz 1 yıl

evlilikler kurtulabilinir her ne yasanirsa yasansin buyuk asla hallolmayacak dedigimiz sorunlar olsa bile ama arada sevgi var ise tabi ki..

Gülhan Çiğdem 1 yıl

Galiba ben kafayı iyice siyirdim üste kendi kendime yazmışım bide esprili...

Süleyman Keyfi 1 yıl

Kadınların en büyük hatası erkekleri tanımadan hareket etmeleri evliliklerin temel sorunu bu! Onları kendi gibi düsünmeleri

Gülhan Çiğdem
G

Ayrı bir soru bu evlilik hakında eş seçimi felan filan

Süleyman Keyfi
S

Sordum onaylandirginda roman yazın :))

Süleyman Keyfi 1 yıl

Kadınlar çocuk olduktan sonra değişiyor.. Köprüyü geçene kadar melek

Bilge Denktaş
B

Eğer çözümü yoksa yürütülmesi çocuk için dogru mu çocuğa daha çok zarar vermez mi?

Süleyman Keyfi 1 yıl

Kesinlikle verir. Çozulemeyecek bir noktadaysa en büyük zararı çocukların görmesi ile beraber çiftlerde zarar görür bu durum uzarsa. Olayın cozulemeyecek noktaya gelip gelmemesi çiftin aralarındaki ilişkiye olgunlukla bakması gerekir. Herkes Kendi gözüyle değilde 3. Bir gözle bakmalı. Hayattan bu çerçevede tat alınmalı.

Bilge Denktaş 1 yıl

Dahada yururmuyorsa bitirilmesi çocuk açısından bence daha iyi

Süleyman Keyfi 1 yıl

Evet haklısın. Ama bazı şeyleri bozmak, yıkmak, tarumar etmek kolay. Önemli olan hep birlikte bir yolda yuruyebilmek. Bu yüzden gençlere tavsiyem gerçekçi hayat planlamalari yapmaları evlenecek çiftler ile gelecek hakkında gerçekçi kararlar almaları kartlarını en başından açık oynamalaridir. Iyi toplum iyi aile yapılarının eseridir.

Bilge Denktaş 1 yıl