Evlilik sözleşmesi yapılmalı mı yapılmamalı mı?

İyi akşamlar bir konu hakkında fikrinizi almak istiyorum. Sizce evlilik sözleşmesi yapılmalı mı yapılmamalı mı ( bu sözlesmeyi yapmak ısteyen bir erkek )

F
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
42
42 CEVAP

Ne günlere kaldik

V

malesef buna mantık dıyolar..

Feray Gulsun 3 yıl

Çok yazık

Vedud Bazan 3 yıl

Tüketim çağında evlilik de hızlı tüketilen bir şey haline geldi. Bu yeni duruma karşı da böyle bir önlem alınmış. Buna karşı tepkisel olmak, bunu teklif etmekten daha az itici gelmiyor bana. 50 sene önce boşanmak utanç kaynağo idi, ama şimdi değil. Bu durumda insanların evliliğe bakışının da değişmesi makul ve mantıklı.

Mihail Tanış 3 yıl

Kadın veya erkek olmakta ilintili değil. Ben yaparım önce kişilik para önemli değil diyenlerin yapması gerektiğini düşünüyorum.

Sosyolog Uzar 3 yıl

Kişi özleşemediğiyle sözleşme yapar. Sözleşme demek sana güvenmiyorum demek

Nur Orak 3 yıl

Yapılmalı elbette. Yaygın kanının aksine bunun sevgiyi baltalandığını değil bilhakis sevginin mal/mülkden bağımsızlaştırıldığını düşünüyorum.

M

Ama sozlesme olunca sevgi kalir mi. Bi taraf seviyor diger taraf malini dusunuyor gibi

Feray Gulsun 3 yıl

Evlilik bir akittir, bir kağıt imzalanır ve o andan itibaren kanunda yazan kurallar o taraflar için bağlayıcıdır. Evlilik sözleşmesi de bu hukuk kurallarının bir parçasıdır. Yok tüm bu hukuk kurallarına ihtiyaç yok deniliyorsa imam nikahı ile evlenin olsun bitsin. Kaldı ki din de de evlilik hukuku vardır ancak çok daha sadedir. Orada mal paylaşımı yok mesela çünkü nafaka yok (sadece 3 ay).

Mustafa Sarıtepe 3 yıl

Evlilik cikar icin olmaz ki yuva kurmak icin olur. Bak bosanabiliriz o yzden sozlesme yapalim bence cok yanlis. Imam nikahina gelince imam nikahinda bosol bosol der biter ama gene saygi sevgi yok.. Bana garip geliyor. Bazi acidan mantikli kisacasi kisiye gore degisiyor.

Feray Gulsun 3 yıl

Büyük heyecanlarla, yıllarca birikim yaparak sıfır araç alan insanlardan bazıları, aslında kendi tabutlarını alıyorlar. Bu gerçek kimseyi araba almaktan vazgeçirmiyor ancak herkesi tedbirli davranmaya itiyor. Frenleri sağlam mı, hava yastığı var mı diye soruyor, hemen gaza basıp gitmiyor. Kimse de boşanmak için evlenmiyor ama boşananlar var...

Mustafa Sarıtepe 3 yıl

Farkli acidan bakilinca evet. Ama ne bilim seven insan birbirine saygi duyan insan bosansa da bu yuzde. Tartsmamali konu bile gecmemeli

Feray Gulsun 3 yıl

Bence o ilişki en baştan bitmeli, ben pek uzun süreceğini sanmıyorum.

Ö

Evet

C

Bildiğim kadarıyla artık medeni kanunda sadece evlilik sonrası elde edilen mallar bölüşülebiliyor. Taraflardan biri bunu talep ederse bence diğeri de anlayışla karşılamakla mükelleftir.

M

'Allah seni bana vermekle, vermediklerini telâfi etmiştir. ' demiş Ali Şeriati eşi Puan Şeriati'ye. Ey Aşk, sen ne hallere düşmüşsün böyle. Yazık...

F

Saçının bir teli düşse yere, onu alır kırk kat sarar sarmalarım kutsal emanet diye normalde ama yapamam. Çünkü sözleşmede birbirimizin kişisel eşyaları hususunda net hükümler var.

F

Kişiler birbirini çok iyi tanıyorsa ve karşılıklı güven de gelişmişse gerek yok diyorum. Ama birde değişik açıdan bakıldığında zaman, şimdi evlilikler maddiyata dayalı olduğu için gerekli diyorum ben. Çünkü evlilik programlarına ben bakamıyorum da, bu programlarda evlilikler hep karşılıklı mal varlık durumları, emekli maaş durumları, sosyal güvence vb araştırıyorlar sora güzellik ve kişilik durumuna bakıyorlar. Oradan yola çıkınca da evlilik öncesi sözleşmesinin gerekli olduğunua inanıyorum ben şahsen.

G

Evlenirken "biz asla boşanmayız" ya da "zorunlu evlilik sağlık raporuna ne gerek var, varsın ondan bulaşsın" diyebilen var mı ?

M

Köprüyü gecene kadar gecerli malesef... Sözleşmeye gerek yok iki insan birbirine güvenmeli gerisi boş

T

Evlilikte sözleşme hatta noterden kontrat bile
yapılmalı

M

Erkekleri sömürücünüz sonra keyfinize bakiciniz ayrılıp demi uyanık ...... Lar

Adil Dörtlemez 3 yıl

Adil Dörtlemez ADİL bey BUNU ERKEK İSTİYOR AMA ... SUAN

Feray Gulsun 3 yıl

Ona da cevap verdim ayrı bir yorumda

Adil Dörtlemez 3 yıl

Adil Dörtlemez gördum ama erkeklerı sömürmekten bahsettıgınız ıcın yazdım

Feray Gulsun 3 yıl

Bu durum sizin konumuzla aynı değil ayrimi var ama

Adil Dörtlemez 3 yıl

Yapılmamalı yani mesela bu benim diyorsun ve o eşya zarar görüyor bu sefer iş kavgaya dönüşüyor yani bu sözleşme bana göre açgözlülük ve bu sözleşme evlilikte bireyleri ayrıştırıyor yani hayatını paylaşacağın bir kişiye bu senin olsun diyip sınırlayıp kısıtlamak ne kadar doğru ve gerçekçi olur ki eğer bir plan yapılacaksa iyi bir evliliğin planı yapılmalı

E

Çok muğlak bir konu. Günümüzün şartları kim bilir daha neleri getircek

D

Sozlesmeyle evlilik mi olur insanlar neden evlenir varligi yoklugu sagligi hastaligi kisacasi hayatin her seklini paylasmak icin evlenir hayat arkadasi olmak icin evlenir sozlesme yapacak kadar evlenecegi insana guvenmeyen biriyle neden evlenir insan boyle evlilik mi olur

A

Hiç evlenme gitsin, öyle bir teklifte bulunan biri sizinle hayatını paylaşma niyetinde değil, sadece kendi eksikliğini giderme uğraşında. Güven olmayan yerde sevgi, saygı olmaz, olsa olsa çirkinlik olur. Bataklıkta yaşamak gibi..

B

Bence gerek yok güven yoksa evlenmesinler ben kişiye göre değişir ama çok iyi tanımak lazım

B

İyi ve kotu gunde beraber olmak uzere atilan imzaların güvenilirliği yok
En ufak bir surtuşmede beyinler kapitalist moda geciyor işte bu sebeb beraberligin ve ayriligin selameti acisindan anlaşma olabilir şart olmasada uygundur

Ö

Sorunuzu tam olarak anlayamadım biraz daha açar mısınız?
Evliik bir sözleşme değil mi ki zaten?

M

evliliği sözleşme olarak görmuyorum ben. Evlilik sözleşmesi boşanıldıktan sonra mal varlığını kaybetmemek amac. Herşeyın yarı yarıya olması bireyin kendıne ait birikim hesabının olmaması olsa da karsı tarafın istemesı

Feray Gulsun 3 yıl

kadının erkeğine eş olduğu ve tüm evlilik hukukunu başlatan evlilik kararı ve anlaşmasıdır. Yüce Allah bütün semavi kitaplarda bu anlaşmanın önemini ve korunması gerektiğini vurgularken onu “Sağlam bir teminat” olarak isimlendirmiştir.

Menderes Kundakçı 3 yıl

Bence Hukuki, ahlaki ve sosyolojik bir sözleşmedir zaten

Menderes Kundakçı 3 yıl

yorumlarınız için teşekkürler. Çok karışık bi durum anlaşılan çok iyi düşünülmesi lazım

F

sözde modern ilişki oluyor sevgi saygı güven varsa her şey kendliğinden gelir o neya anlaşmaymış protokol gibi soğuk

S

Bencede ama dıger acıdan bakınca ınsanlar evlenınce değişiyor

Feray Gulsun 3 yıl

Sorular burda çok güzel. Buna sözleşme değilde yemin diyelim. Evet olmalı. Ama tahsilatı uzun sürer. İş kadınlarının ve iş adamlarının evlilik sözleşmesini bahis dışı bırakıyorum. Onlarınki bizim bildiğimiz bilmek istediğimiz evlilik türü değil.

E

Vasiyetini yazmak gibi önemli konuları unutan insanlık evlilik sözleşmesi gibi saçmalıklarla uğraşıyor, yakında süreli-sözleşmeli evlilik antlaşmaları da yapılmaya başlar heralde galiba sanırsam

B

öncelikle boşanmak için evlenilmez eğer bir insanın kafasında zaten ben bununla ilerde boşanırım fikri varsa; o ilişki sözleşme olsun yada olmasın kopacaktır biraz mal varlığı olan da bundan korkar çok olan umursamaz az olan da ihtiyaç duymaz neyimi alacak der yani seni sevmiyor bu adam demektir kısaca

N

Ciftler evlenince dini nikah resmi nikah kiyar bunlar zaten basli basina birer akittir sozlesmedir allah ve sahitler huzurunda taraflar birbirlerine soz verirler kisinin dini inanci yoksa allahtan korkup kuldan utanmiyorsa resmi sizlesme tek basina neyi ifade edebilirki gunumuzde taraflar mahkemeye bile gitmeden avukatlari araciligiyla karsilikli anlasarak veya siddetli gecimsizlik adi altinda bir gunde bosaniyorlar bilginize

E

Kesinlikle yapmalı. Yoksa 1 yıl evli kalıp ömür boyu nafaka ödemek zorunda kalabilir.

K

Çok yazık neler görcez daha

E

Ben yapanlardanım

N

Peki nasıl bir evliliğiniz var. Hani özel olmazsa o sözleşmenin adı çok geçiyor mu. Evliliğinizi sevginizi etkiledi mi

Feray Gulsun 3 yıl

Nazar değmesin. sevgiden yana eksiklik olmuyor. Bence yapılmasında sakınca yok. Toplumumuzda bakarsanız menkuller genelde hep erkeğin üzerinde aslında bunun nedenleri sorgulanması gerekir. Kimsenin malını istemiyorum zaten.

Nilüfer Küçükaslan 3 yıl

Nilüfer Küçükaslan ben kararsızım bu yuzden tartıstık ve buyuk ıhtımalle ayrılıcam. Ben onun malını mulkunu ıstemıyorum kı zaten meslegım var. Ama guvensızlık gıbı hıssedıyorum. Kendı adıma ev bıle alamıyorum bosanıldıgında ona göz koyucak ortak alırız ev senın adına olur dıyor ben onu ıstemıyorum kendı hesabım ve bırıkımım olsun kendım alıyım.

Feray Gulsun 3 yıl

Feray hn eger maddi durumunuz varsa evlenmeden önce alın evinizi, hayatta güveneceginiz kisiler aile olmali, onun dısındaki kimseye çok güvenilmemeli, yarı yolda bırakabiliyorlar.

Selda Çıkla 3 yıl

Selda Çıkla haklısınız ama suan öyle bısı yapamam malesef. Onun ıcın bırıkım yapıyorum. Ama bakalım bende öyle dusunuyorum evlenmeden once alırım ıns.

Feray Gulsun 3 yıl

Kesinlikle yapilmali. özellikle evlilik öncesi edinilmis gayrimenkulleriniz varsa onlari koruma adına. Hic kimseyi taniyamiyorsunuz maalesef, ayni evde yasamadiginiz sürece, hatta en iyi boşanma sürecinde taniyorsunuz. O hic evlilik süresince para, mülk konusunda umursamaz davranan kisiler, bosanma sürecinde sizden kuruşunuza kadar almak isteyebiliyor. Insanlara cok guvenmemek lazim, güvendiginiz daglara kar yagdirabiliyorlar.

S

Oyle biriyle evlilik yapilmaz zaten

Emre Ozer 3 yıl

Zaten öyle biriyle bilerek evlenilmiyor, evlendiginiz kisi sonradan öyle birine dönüşebiliyor.

Selda Çıkla 3 yıl

Hukuk sisteminden kaynakli bosluk var medeni kanun bu konuda yetersiz kaliyor demektir gunumuzde yasanan kolay bosanmalar bunun acik bir gostergesidir sanirim o nedenle niyeti gercekten omur boyu bir evlilik birliktelik olmayan kisiler bu durumu suistimal edebiliyor malesef

Emre Ozer 3 yıl

Kimse boşanmak için evlenmiyor. 2002 öncesi yasalar kadınları korumaya yönelik değil.. Çok mağdur edilmiş kadın var. İş boşanmaya gelince belli oluyor niyetler..

Nilüfer Küçükaslan 3 yıl

Hukuk sistemi sorunlu demek yeni yasalara ihtiyac var

Emre Ozer 3 yıl

Bu evlilik başlamadan bitmiş bence

T

Bencede

Emre Ozer 3 yıl

Aynen öyle ben çıkar evliliği yapacağıma evlenmem kafama göre hayat yaşamaya devam ederim ne demek sözleşme güveni yok eder böyle bir sözleşme

Adil Dörtlemez 3 yıl

Sozlesmenin amaci para pul mali mülkü korumaksa öyle birinin bosuna evlenmesine gerek yok gidip parayla kendine metres bulup dost hayati yasayabilir evlilikte kisilere ozel sozlesme olmaz resmi nikahta dini nikahta ikiside basli basina birer sozlesmedir zaten evlendikten sonra illaki mal mulk paylasimi olacak medeni kanunda haklar eşittir evlenen kisi bunu bastan kabullenmis demektir ayni sekilde dini nikahtada öyle şeriat kanunundada kisilerin haklari korunmustur buna ragmen ciftler birbirini anlamadan tanimadan sadece maddi beklentilerle evlilik yapmasi dusunulemez istisnai durumlar olabilir onun adida evlilik olmaz belli sartlarla sozlesme altina alinmis alis veris olur ticaret olur onada evlilik denmez zaten

E

Kesinlikle evlenmeyin. Malesef.

T

Bence birrbirlerine güveniyorlarsa gerek yok güvenmiyorlarsa gerek var

E

Medeni bir uygulama kimseyi rahatsız etmemeli.

C

Feray Gulsun hanım size söyleyeceğim yanlizca şudur karşıdan teklif gelmiş olabilir evet ama siz bu teklifi kabul ettiğiniz günden itibaren evlenmeyi düşündüğünüz erkek ayrılmaya çalışacaktır artık sizden. Kusura bakmasın eşiniz olacak kardeşim ama olacak olan bu

A

İşin tuhafı o ben ımzalamıcagım ıcın ayrılalım dedım ama kabul etmedı suanlık ılerıyı bılemem

Feray Gulsun 3 yıl

O büyük ihtimal sizi düşündüğünü göstermek istiyor ama sizden de ne sözleşmesi ben seninle bir ömür çıkar beklemeden yaşamayı düşünüyorum sen çıkar sözleşmesinde bahsediyorsun kapatalım bu konuyu gibi net bir cevap almak sana olan güvenini evlenmeden önce tamamlamak istiyor zannimca evlilikte sözleşme olmaz ablaciim evlenmeden evlilik biter

Adil Dörtlemez 3 yıl

Adil Dörtlemez valla dusunceler %50 karısık bı konu

Feray Gulsun 3 yıl

Siz imzalamayacaksaniz ayrılalım dediyse sizin aranızdaki durum normal insanlar arasındaki durumdan çok farklı

Adil Dörtlemez 3 yıl

Adil Dörtlemez ben ımzalamıcam o ımzalamak ıstıyordu ben kabul etmedım. Bıtsın o zaman erkenden dedım. O da hayır bıtmıcek tmm ımzalama dedı

Feray Gulsun 3 yıl

Para gözlü insandan uzak durulur güven olmayan bi yerde hersey yıkılır sağlam olmaz sözleşme gereksiz

K

Bence guvenmeyip araya sozlesme sikistirildiysa birak gitsin

C

Yapılıyor ki zaten; Mute nikahı ( acem nikahı)... Ülkemizde ki bazı müslümanlar sırf bu iş için İran' a bile gidiyor...

R

kontrat

T

Henüz o aşamaya gelemedigim için düşünmedim. Yapilsin diyebilirim. Karsilikli güven ilişkinin sağlam temellere oturtuldugnu gösterir bence.

S

Kesinlikle yapmalı

B

İsteyen yapsın

İ

Birbirini yeterince süredir ve iyi taniyan bir ciftin yapmasi cok abes. Kisinin evlilik öncesi mallari zaten kendisine ait, mirasi da oyle, paylasilmaz. Eee? Sizinle birlikteyken elde edecegi geliri sizden sakiniyor yani bu durumda. Boyle dusunen birinin tek derdi para puldur, size guvenmiyordur, olasi bir bosanmada sizi nasil gordugunu belli etmistir. Kadin calisiyorsa zaten maddi katkisi olur, hatta duble mesai yapar evde de calisir, bir iste calismiyorsa da evde is yapacak, cocuklarini buyutecektir, yani yine calisacaktir. Kadin hem calissin, hem ev isi yapsin, erkek butun bunlardan faydalansin ama ustune sozlesme istesin, iyi mi! Isine gelince ataerkillik, gelmeyince modernite. Sonuc olarak, kesinlikle kabul etmeyin derim, pisman olmazsiniz.

D