Babadan kalan miras nasıl paylaşılır?

Dedem bundan yaklaşık 3 yıl önce vefat etti ve İstanbul Tuzla da bulunan 3 katlı bir bina ve bahçe bıraktı müteahhitler evi büyük bir meblağ karşılığında satın almak istiyorlar ve annemler 5 kardeş fakat dayım bu maldan fazlasını almak geri kalan kız kardeşlere daha az pay vermek konusunda biraz ısrarcı ve kendisi dairenin 2. katında yaklaşık 10 yıldır kalıyor ve en alt kat kirada en üstte ananem yaşıyor bugün arayıp teyzelerimden vekalet vermesini ve işlemleri kendisi halledecegini söylüyor tabi teyzelerimde bu duruma karşı herkesin eşit şekilde pay almasını istiyorlar nasıl bir yol izlemeyiz aile şuan game of thrones a dönücek bu konuda bizi aydınlatırsaniz çok sevinirim sevgilerimle..

M
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
12
12 CEVAP

Sulh hukuk mahkemesine ortaklığın giderilmesi davası açmanız yeterli olacaktır geri kalan işlemi avukat çözer

Ş

allahım büyük büyük dedelerimiz ölmesin derdi bize düşüyor

Esra Dinibütün 6 yıl

En güzeli ölmeden paranı pulunu malını mülkünü pay Edip öleceksin ardından hayr dua edecek bir site bırakacaksın

Şimşek Delil 6 yıl

Öyle de korkuyorlar kimse bize bakmaz diye

Esra Dinibütün 6 yıl

Yani ya ölmezse

Ümit Aysoy 6 yıl

Bu davayı açarsanız mallarınız belirlenen bedelin yarı fiyatından satışa çıkar ve büyük bir kayıp yaşarsınız

R

İhale ile satışa çıkar belki daha yüksek bedele bile satılabilir

Şimşek Delil 6 yıl

Bu düşük bir ihtimak

Rıdvan Oktar 6 yıl

Bizim 17 bin eden arsa 45 bine satıldı

Şimşek Delil 6 yıl

Şans gülmüş genelde zarar ediliyor

Rıdvan Oktar 6 yıl

Adı üstünde ihale bu zararına sattirir mı devlet baba

Şimşek Delil 6 yıl

Sakin vekalet vermeyin, aynı dayıdan bi tanede bizde var. Verdiğiniz vekalet ile malları üstüne yapabilir

A

var var aynı dayidan bizde de var üstelik dairelerden birini kendi üzerine yapmış buyukanne sagken

Esra Dinibütün 6 yıl

Dedem sağ iken üstüne yaptıklarını duysan 1 daireye sevinirim bile ben asgsgsgs. D

Akın Sonturk 6 yıl

Sağ iken yapsa bile mal kaçırmadan dolayı dava açabilir sonuc alabilirisniz

Saygin Turhal 6 yıl

Dedem sağ iken dayım bayağı bir mal üstüne yapıyor, vefat edince kalan malları dedem ananemin üstüne yapıyor, annemde ananemin unutkanligindan dolayı hastaneye götürüyor ve alzaymir teşhisi konulup akıl sağlığı yerinde değil raporu veriliyor. Dayım malları üstüne geçirmek için gittiğinde ananemin akıl sağlığı yerinde değildir raporundan dolayı hiç birşey yapamıyor. Şimdi bizden imza istiyor:)))

Akın Sonturk 6 yıl

Mahkeme diyenler aynı olayın içinde biz varız ama bizimki hala (babanızın kız kardeşi )
Binada biz oturuyoruz ama toprak dede malı, oda babamın arazisine ev yaptılar diyerek bizi mahkemeye verdi 3 senedir sürüyor mahkeme hala bir sonuç yok bir arpa boyu ilerleme yok.
Onun bizi mahkemeye verme sebebi ise 100.000 tl istemesi bizim 50 teklif etmemiz bundan 5 sene evvel o paraya 2+1 sıfır daire alınıyordu

S

Vekaleti ona göre verirsiniz herkezin hissesi bellidir değilse de tapudan intikal yaptırılır hisseye göre bedelleri alirlar. Dava demek zarar demek çünkü yarı fiyatından ihaleye çıkarır devlet düşük fiyatta kalırsa sorun.

F

Tapudan herkesin payı onaylatilirsa vekalet vermek bişeyi değiştirmez o zaman değil mi işlerle uğraşması için

Mustafa Celepoğlu 6 yıl

Tapu da intikal yapıldı mı?

Filiz Asadli 6 yıl

Sanırım şuan herkesin payı çıkarıldı 20 ye bölündü ve 5 anneaneye 3 er de çocuklara

Mustafa Celepoğlu 6 yıl

Çocuklar kişi başı 200 bin gibi bir meblağ alacaklar denildi

Mustafa Celepoğlu 6 yıl

Her ailede huzuru bozan, fazla malı üstüne alan, ortalığı karıştıran bir amca ya da dayı vardır. Biz de yok diyorsanız, o kişi babanızdır"

B

Bizde oyle dayi yok gercekten yok annemde degil cok sukur. Baba tarafinda zaten mal mulk yok. Yakinda ben dayi olcam insallah o kisi ben olmam

Ersin Börü 6 yıl

Ha ha ha mal olmayınca kavgası da olmuyor demek ki. Olsaydı görürdünüz. Kız kardeşler arasında olmuyor pek genelde erkek evlat kayırma var gizlice ustune alma ya da sattirip parasını yeme falan. Olmamasına sevindim. Sizin de öyle adaletsiz ve bencil olmayacağınızi düşünüyorum. Hak bu çıkar bir şekilde. Ne kadar beğeni almış yorum demek ki baya doğru bir tespit.

Bahar Şrn 6 yıl

Ama onunda bi mantigi var. Simdi kisaca anlatim dedemden bir daire kaldi. İki dayim ve anneme esit paylastirdilar. Annem direk bana birakiyor o payi. Kizkardesimin hic sozu gecmiyor. Cunki evlendi. Dugunu damat yapti. Damadin babasi bir ev veriyor bunlara. Kizkardesimin zaten var. Benim hicbiseyim yok. Ben evlenirken dugunu ben yapacam. Evi ben alacam. Arabayi ben alacam. Yani o sorumluluk ilk erkege bakar. Kizda iste gonlu isterse katilir. O yuzden. Erkegin kayrilmasinin mantigi var. Tabi duruma gore yine. Anlatabildimmi bilmiyorum. Biraz karisik.

Ersin Börü 6 yıl

Anlatamadin onun zaten evi var diye bir mantık yok. Sözümü geri alıyorum bencil ve adaletsizsin. Damadın ailesinin ona ev vermiş olması senin ailenin kardeşine pay vermemisni gerektirmez. Bugün böyle olabilir oldu ki ablanız yarın boşandı ya da sen evi arabayi aldın ilerde ablan bir şekilde evsiz kaldı bu adil mi sence? Kimin nesi olduğuna bakılmaz evlat evlattir ve eşittir. Belki senin eşinin de babasından malı mülkü olacak böyle saçmalık mi olur. Geri kafalılık ayrıca nedense paraları hep oğlanlar yer bakmaya gelince kız evlat bakar. Ben hiçbir mantık ve hak göremiyorum. Ablan ben istemiyorum diye gönül rizasi vermedikçe hayrını da görmezsin.

Bahar Şrn 6 yıl

sert girdigin icin daha da ayrintiya inmem gerekmektedir. Zaten ben yarisini sen al dedim kizkardesime zaten var dedi. Ayrica senin dedigin gibi bir durum olursa o paranin o zamana goreki degerinin yarisi yine kardesimindir. O benim canimdir cigerimdir. Kucuklugunden beri herseyini almisimdir. O isitme engelli oldugu icin anne babam yaslanincada en cok ben bakacagimdir. Cok sert girmissin. Ben ise girdigimden beri 7 yildir anneme babama kizkardesime harcadigim para 100 bin lirayi bulmustur. Hicbir zaman hicbirseyi esirgemeyecegimdir. Umarim anlatabilmisimdir.

Ersin Börü 6 yıl

Annen ölüm kağıdı ile notere gidecek, tapudan senden evrak isteyecek noter. O evrakla bölüyor, Tereke alıyor yani. Anne annen en yüksek payı alır, kardeşlerde eşit pay alır. Erkek/kadın ayrımı olmuyor. Biz 8 kardeşiz. Noter 32 terekeye böldü. 8'i anneme verdi. Kalan her kardeşe 3 pay verdi ve 32 tamamlandı. Dolayısıyla dayın annen ne kadar alabilirse o kadarını alır. Ama bu tereke işlemini derhal yaptırın.

A

Teşekkür ederim saolun

Mustafa Celepoğlu 6 yıl

Rica ederim. Tereke aldıktan sonra gerisi kolay. Ev müteahhitemi verilecek? Verilir ama yüksek oy kimdeyse onun dediğiyle.. Yani teyzelerin anne annen ne derse o olur. Yapılan dairelerden veya satıştan da yine bu bölüm esasına göre eşit pay alınır.

Adem Erdgn 6 yıl

Şöyle düşünülüyor kız kocaya varıyor erkek ise malın mülkün çoğalması için babasiyla birlikte çalışıyor.. Babamla birlikte calisan ugrasan benim kızlar tam pay ortak çıkıyor diyor babasiyla annesiyle ilgileniyor bakıyor ediyor sağlığında kizlar uzaktayken payinda buyugu benim olmali diyor genelde anadolu'daki zihniyet bu

T

Ayyynisini noktasi virgülüne yaşadık 5 kardeş 1 dayı ulan bu dayilardn ne cektik be

E

Herkes ne kadar dertliymiş, sizin için oturup miras-tapu çalışayım öncelikle zaten söylenmiş ama vekalet vermeyin. Ortaklığın giderilmesi açalım derseniz davanın bitmesini müteahhit beklemeyebilir. Geriye dönük ecrimisil (para) talep edilebilir ek olarak.
Ama her olay da kendine mahsus eğer bahçe büyükse dayı belki diyecek ki biz kendi aramızda böyle paylaştık, daire benim bahçe onların vs. Her halde miras payından fazlasını alamıyor

H

Teşekkürler

Mustafa Celepoğlu 6 yıl

4 kardeşe karşı 5 dayıyla savaş verdik. 10 yılı aşkın sürdü davamız. Sonuç şu an lehimize olan kararın onanmasını bekliyoruz. Ama o süreçte de o kadar iğrenç şeyler yaptılar ki cidden insan bu heriflerle aynı soydan mıyım ben diye sorguluyor. O 10 yılda bir dayı ve diğer bir dayının oğulları öldü. Hatta ve hatta diğer kız kardeşlerine zorla babamlara karşı dava açtırdılar. Teyzelerinin de oğulları öldü... Ama işte er ya da geç. Yerini buldu adalet.
Ama bence mahkemeden evvel dayıyı iknaya çalışın. Mahkeme süreci çok uzun, çok çetrefilli. Ve elinizde avucunuzda da ne varsa yok olup gidiyor.

Ş

Okurken dizi izliyor gibiydim be Şeyma hikayeye bak

Mustafa Ortaç 6 yıl

Bizzat canlı canlı yaşadım bunları ki hala da yaşıyorum.

Şeyma Reis 6 yıl

Nasıl bir mal varlığı ki bu

Ugur Geçgin 6 yıl

Tarlalar. Bayağı fazla aslında ama tabi bilmem kaç kişi arasında bölünüyor o tarlalar. Onlar tapu kadastro geldiğinde sadece kendi üzerlerine yazdırmışlar.

Şeyma Reis 6 yıl

Babaannemin yok saymışlar resmen

Şeyma Reis 6 yıl

Sakin ama sakın vermeyin sulh mahkemesine dava açılıyordu bir kişi bile açsa ortak paylastiriliyor sakin inanıp vermeyin

M