Çocuklara okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

11 yaşındaki oğluma roman almak istiyorum. Kitap okumayı fazla sevmiyor. Bana yardımcı olurmusunuz. Nasıl bi kitap alsam ilgisini çeker. Fikirlerinize ihtiyacım var.

E
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
64
64 CEVAP

Muzaffer İzgü kitapları olabilir, ona eğlenceli gelecektir.

A

Saftirik alabirsiniz

A

Hayır kardeşim ömer seyfettin kitapları alın çocuklar için nutuk alın bu ülkenin değerlerini aşılayalım çocuklarımıza vatan sevgisi şart bu konuda duyarlı olun.

M

Haklısın ama 11 yaşındaki bir çocuğun Nutuk' u okuyup anlayabileceğinden şüpheliyim. özellikle de kitap okuma alışkanlığı yoksa.

Osman Yıldırımcı 2 yıl

Çocuklar için özel basım var resimli

Murat Karataban 2 yıl

Dedemin bakkalı Şermin Çarkacı
Çocuk kalbi

H

Sevdigi ve ilgili oldugu konular ile kitap bulabilirsiniz. Okudugum bir kitap da okumayi sevmeyen bir cocuk icin komsusu cocugun ilgili duydugu konuyla ilgili kendi bir hikaye yazmisti. Ve cocuk onu okumaktan mutlu olmus ve okumayi sevmeye baslamisti. Sizde bu sekilde yapabilirsin. Cocugunuzun okumasi icin kisa hikayeler bulabilir ve yazabilirsiniz

S

Hayalim Messi
Hayalim Ronaldo serisi

B

Küçük Prens

G

Şeker portakali

C

Ya da hayvanlar hakkında bilgi veren belgesel kitaplar olabilir. Bir seri var bildigim: Çok Alemsiniz serisi.

C

Kraliçeyi kurtarmak

F

Çizgi romanlarla başlayın bence. Sonra da Harry potter serisi....

S

Küçük prens

N

Festival mühendisi

Ç

Gizli Yediler Enid Blyton Eğlence ve macera dolu bir seri. En büyük özelliği de çok kolay okunuyor olması. Şeker tadında kitaplar. Tam oğlunuzun seveceği kitap serisi.

L

Küçük kara balik

A

Şeker Portakalı/ José Mauro de Vasconcelos
Çocuk Kalbi/ Edmondo De Amicis
Şimdiki Çocuklar Harika/ Aziz Nesin
Sakız Sardunya/ elif Şafak
Son Ada'nın Çocukları/ Zülfü Livaneli
Küçük Prens/ Antoine de Saint-Exupéry
Yağmurla Gelen/ Yaşar Kemal
Mercan Adası/ Robert Michael Ballantyne

Z

Önce en çok neyi sevdiğini düşünün, örneğin benim kızım hayvanları onların içinde ise en çok köpekleri seviyor. Onun kitap sevgisi, ilk okumaya başladığı köpekleri konu alan yaşına uygun kitaplar oldu. Zamanla alanını genişletmeye, farklı tarzlara yönelmeye başlayacaktır. Yolunu kendi bulur siz sadece bir pencere açın derim .

E

siz ona bir kaç tane çizgi roman alın. Gerisi kendiliğinden halloluyo zaten...

M

Tavsiyeleriniz için teşekür ederim. Kitaplığında sadece bunlar var

com-hx1iwe8n7ktnmj5iylz4.jpg

E

Eğer Saftirik okuyorsa Sezsiz Sakin'in Gürültülü Maceraları Serisini de sevecektir.

Zeynep Enver 2 yıl

Hikaye tarzında kitaplar almak faydalı olabilir. Mesela küçük hikayelerden oluşan kitaplar olabilir. Siz de beğendiğiniz kitapları ona anlatabilirsiniz. Bir de çocuğunuzun hangi tür kitaplardan hoşlandığı önemli. Mesela hikaye, bilimkurgu tarih gibi.

V

Bn macera kitapları okuyodum
Ufaklığın serüveni diye bir set var tavsiye ederim

E

Şeker portakali

G

Yaş olarak Türk ve Dünya klasiklerine başlaması uygun ebru hanım yorumda paylaştığınız kitaplık fotoğrafındaki kitaplar yaş grubuna uygun değil keyifli okumalar

G

Çoçuk kalbi

A

Çocuk kalbi

S

Çocuk kalbi

A

Çocuk kalbi

E

Küçük prens, sol ayağım

Ş

Arşın Gölgesindeki Genç/Nurettin Yıldız

M

Dedemin bakkali sermin carakaci

F

Eleştirmek için söylemiyorum yanlış anlamayın 11 yaşında ki bir çocuğun yeri toz toprak içerisinde arkadaşları ile tek kale maç yapmasıdır yada meyve ağaçlarından arkadaşları ile gizli gizli meyve toplamasidir (tabi bu kadar beton bloklar arasında ne kadar mümkünse) zira çocuk sokakta öğrendiği doğruları ve yanlışları kitaplardan ogrenemeyecektir ..

N

Kitap okuyunca sokakta oynanmıyor mu? Doğru olan nasıl dengeli beslenince sağlıklı olunuyorsa, planlı programlı bir okuma ile çocuk sağlıklı öğrenir.

Esra Ergezen 2 yıl

İyi diyorsunuz da Istanbul gibi büyük ve kalabalık şehirlerde maalesef biz çocuklarımızı sokağa çıkaramıyoruz. O yüzden de evde çizgi film izleyeceklerine kitap okumaları çok daha doğru.

Hilal Dolak 2 yıl

Bnce ask ve hikaye dolu ogretici yonu az olan bi kitap onu iyi baglar.

F

Yavuz bahadiroglu iyidir

M

Birsen Ekim Özen "Patlak zeka CemCan" serisi var içeriklerini inceledim çok da güzel hem eğlenceli hem de konusu olan kitaplar. Tabi ki bir de küçük prens var birinci sınıfa giden kızım bu yıl okudu şiddetle tavsiye ederim. Yalnız küçük prens, zaten geniş olan hayal dünyalarına çok şeyler katıyor kızım okurken çok hayal kurmaya başlamıştı

H

MARK EARLS: Sürü - Kitle Davranışı Nasıl Yönetilir? Nasıl Değiştirilir? Adlı kitabının bir yerine buna değiniyor. "Bizleri birer sosyal maymun olarak gösteren Mark Earl. Kopyalayarak kendi benliğimizi oluşturduğumuzu belirtiyor. özellikle kopyalamayı tetikleyen sinyallerin erken yaşlarda beyne kolay verilebiliceğinin altını çiziyor. " Bence Mark Earl burda çok haklı. Çocuğunuza kitap okumayı sevdirmek istiyorsanız ona herhangi bir kitap veya kitaplar almak yerine, öncelikli olarak çevresinde bilinçli bir şekilde kitap okuyun ve kitap okuyan insanların bulunduğu ortamlarda bulundurun. beyni o sinyalleri aldıktan sonra ilgisi kendiliğinden oluşacaktır. Çünkü çevresini kopyalamaya başlayacaktır.

E

Şermin çakraci çirak kitabi tam yasi ve icindw doldurabilecegi alanlar var arastirin mutlaka dedemin bakkali ve dedemin bakkali cirak kitaplarini mutlaka bunlarla baslamali dili basit cocukluk anilari ve bizden bizim cocuklugumuzdan

F

Çocuğunuz 11 yaşında ise mutlaka kendini birine yakın hissediyordur. Bu siz, eşiniz veya amcası gibi biri olabilir. Bu kişinin çocuğunuzun yanında kitap okumasını sağlayın. Çocuğunuz emin olun o kişiyi kopyalama yoluna gidecektir ve oda kitap okumaya ilgi gösterecektir.

E

Çocuğunuza kitap okumayi sevdirmek istiyorsaniz yaninda bol bol kitap okuyun oda kitap okumanin ne kadar güzel birsey oldugunu anlasin ona okudugunuz kitabi anlatin heycaninizi kitaptaki olaylari merak ettirin ben boyle yaparak kızıma kitap okumayı sevdirdim simdi hem benim kitaplarımi hem okulun kitapligindaki kitaplari severek okuyor önce kitapları sevmeyi öğretin

F

Bnce iş bankasının verdiği kitap ilgisini çekebilir

D

Kendisi baksin incelesin alsin.

E

Çocuk kalbini çok sevecektir

A

Benim oğlumda 13 yaşında ve tam bir kitap kurdu. Yaşı daha küçük ve de üstüne kitap okumayı sevmiyorsa hiiiiç roman için zorlamayın daha da uzaklaşabilir okumaktan, onun eğlenebileceği, gülebileceği çocuk serileri var(her ne kadar ben sevmesemde çocukların çok sevdiği malum: Saftirik serisi vs tarz kitaplar bunlar) o kitalarla okumayı adet edindi oğlum ve şimdi romanlara geçti çünkü bahsettiğim seri basit gelmeye başladı romanlarla okumaya devam

D

Benim oğlumu anlatmışsın

Serab Düşünceli 2 yıl

Normal şartlarda tavsiye etmiyorum ama Şirin, Levent vb. Seri kitaplar var. Okumayı sevmeyen çocuğa sevdirmek için düşünülebilir sanki. Yoksa çocuğa bilgi katan kitaplar değil bunlar. Bunlarla bi başlasın... Sonrasında çizgili pijamali çocuk, çıplak zebra, patenli kiz, icimdeki müzik kitaplarını önerebilirim. Bir de timas çocuğun karikatürlerle desteklenmiş kitapları var. Eğitici kitaplar. Tavsiye ederim

D

Küçük prens ve şeker portakalı

N

1984'ü alın sjsjsj

G

Kendinin secmesinden yanayım

M

Dav Pılkey, gülten dayıoğlu, saftirik, levent serisi

S

Saftirik serisi espirilidir beğenebilir.

S

Şeker portakalı

S

Küçük prens

E

Şeker Portakalı. Bu öykünün içerisinde Zezenin anlatımları da çocuk kendinde bir şeyler bulacaktır. İlgisinde çekebilir.

A

4. Sınıfa kadar elime cin ali bile almamıştım. 4. Sınıfta babamın aldığı 2 kitap çok ilgimi çekti hwyatım değişti. Küçük kara balık ve alyanaklı mavi balon... Kitabın kapağı bile hala aklımdadır tavsiye ederim

S

Çizgi roman almanız daha yaşına uygun olur. Kitap sevgisi de asilar

M

Bir şeftali bin şeftali. Ve küçük prens

C

Agust

İ

Sophie nin başına gelenler

İ

Ve torunum saftirik okuyor

İ

Hocam ben hiç sevemedim Kemalettin Tuğcu'yu. Çocuklari çaresizlige ve başına her ne gelirse gelsin kabullenise yöneltiyor. Yani sen ezilmeye mahkumsun, hiçbir şey yapamazsın, acizsin mesajını yerleştiriyor minik beyinlere. Ben öğrencilerime okutturmuyorum.Yanlis mi düşünüyorum sizce?

C

Gizli Yediler Enid Blyton
ArteMİS YAYINLARI çocukların ilgisini çekecek konusu ve akıcı diliyle, tüm serisi alınabilecek bir kitap... Benim çocuklarım da okuma sevgisini bu seriyle kazandılar. Mutlaka okutun pişman olmazsınız.

L

Kraliçeyi Kurtarmak ve Haritada Kaybolmak

E

Hazine Adası bana o yaşlarda başlangıç olmuştu sonra yavaş yavaş okumayı sevdim tavsiye ederim

E

Catcher in the Rye - .Çavdar Tarlasında Çocuklar: 11 yaşında kitap okusaydım begenirdim .

A

Jules Verne kitaplarını tavsiye ederim.

F

Küçük Prens

E