Bir yılda en çok kaç kitap okunabilir?

Bir gruba bu yıl kaç tane kitap okudunuz diye soruldu. Cevap en az 70 ile başladı. 100- 120-150 hatta 365 tane kitap okunabilir denildi. Siz ne düşünüyorsunuz?

N
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
82
82 CEVAP

adamlar sırf şu kadar kitap okudum diye hızlı hızlı okuyor.. Birçoğu da geçrekten kitapkurdu... Ben toplasan 10-12.. Gözlerim ağriyi: D

M

Ülke olarak çok okuyan bir toplum olsaydık bilime yönelseydik harika olurdu...

T

Okuduğun kitabın niteliği ile de ilgili.. Das Kapital gibi 50 kitap bile okuyamazsın zaten bir cilti birkaç sene sürüyor. Roman, hikaye tarzı ise haftada bir tane rahat okunur ama bir süre sonra sıkar.

C

Dostoyevski gibi uzunsa 1 ayda ancak biter. Çok hızlı okumaktan keyif almıyorum şahsen, zamana yayılmalı bence öyle daha keyifli oluyor.

C

Kitapları sindire sindire okumak gerek yoksa etkisi olmuyor. Sindirimeye gerek olmayanlarin da pek faydasi olmuyor

Ö

Kitap okumak için kitap okumanın sonuçları.

M

Haklısınız, sırf okumuş olmak için okunmamalı. özellikle felsefi bilimsel kitaplar çok daha uzun süreli ve sindirerek okunması gerekenlerdir.

N

Bu sene 130 hedefime 5 kitap kaldı. Düzenli olarak günde 100 sayfa ile ulaşabilirsiniz bu sayıya. Bu hızla gidersem 30 yılda yaklaşık 4000 kitap okurum. Okunacak çok şey var ve hayat kısa.

H

son 2 yılda 1 kitap filan okudum

L

Son yıl 26 kitap okudum ama 150 nin üstüne çok rahat çıkılır

S

ayda 10 kitap okumak mümkün

M

Nasıl?

Serkan Bayata 1 yıl

Bir parargaf yazidan degisik anlamlar cikaran/mayan adamlar varken kitap okuyabilmesi mucize !!

E

Hergun dizi izlemek ya da baska seylerle vakit gecirmek yerine sadece kitap okunursa olabilir. Ama bu devirde cok zor ya, oyalayan o kadar cok sey var ki, sahsen ben anca ayda 1 kitap. Hatta 2 ayda 1.

P

İyi bir okuyucuyum ayda 4 kitap okuyabiliyorum bu rakamlar bana çok Mümkün gelmiyor

S

Yılda 365 kitap mı? Günde 1 kitap yani... Bilemiyorum.

M

Ağır gelen kitaplarda kimi zaman yok olmadı diyip mehter takımı gibi iki ileri bir geri okuyorum kitabı 150 zorlayıcı bir sınır çalışan haftanın büyük kısmında yorulan insanlar için ama daha ince ve akıcı roman tarzı kitaplarsa neden olmasın. Sürükleyici roman ise 460 sayfayı 2-3 günde yiyip geçiyorum ancak her kitap aynı hazzı vermiyor tebrik ederim arkadaşları akşam babamın sayısını kontrol edeceğim müsait her anında eline kitap alıyor

N

Polisiye bir romanı yada bilimkurgu mesela oturup aynı gün çok rahat biririrsiniz (sonunu merak ederim ben bitirmeden asla uyuyamam) ama bütün yıl bu tarz şeyler okunmaz ki. Daha ağır kitapları bu kadar kısa sürede imkansız bence.

Z

Deve, Kabeye gitmekle hacı olmaz.

S

https://youtu.be/NSZ2AHJ-odE

S

Kitabına bağlı

S

12 yi gecemedim

M

http://www.cagatayyegen.com.tr/arthur-schopenhauer-her-bos-vakitte-okumak-insani-ahmaklastirir-zihni-felc-eder-63.html

F

yılda 24-26 civarı okuyorum sanırım. Her okuduğum kitapta yeni bir bilgi varsa durup internetten araştırdığım olur. Bunu yapmasam daha çok kitap okurdum sanırım.

Ç

Kıtap okumuyorum sokak hayvanlarını doyuruyorum vaktim onlarla geçiyor

N

Geceleri okuyabilirsiniz (tabi yorgunluktan sizmadiginiz zaman)

Zeynep Eripek 1 yıl

9 da uyuyup kalıyorum inanın

Nil Abacıoglu 1 yıl

Bildiğim için sizmadiginiz zaman demiştim (bizden başka kimseleri yok o yüzden uğraşıyoruz )

Zeynep Eripek 1 yıl

Zaten halimi sadece hayvanseverler anlar, bunca duyarsız insan içinde bir avuç özel insan çıkıyor çok şükür.

Nil Abacıoglu 1 yıl

Bir yilda mi

A

Kitaba gore degisir diye dusunuyorum bende ama 1 yilda 365 bencede uçuk bir idda oluyor..

N

Neden cin ali serisi okunur...

Mustafa Dayoglu 1 yıl

Kitaba gore degisir derken onu düşünmüştüm bende

Narcissi Ozugur 1 yıl

Çalışmıyor olsak 150-200 gibi sayılara çıkılabilir de... Çalışınca...

H

Çalışmak bahane olmamalı. Sabahları 6 da evden çıkıp hızlı trenle Eskişehir'den Ankara'ya işe geliyorum. Eve dönüşüm akşam saat 8 oluyor. Mali müşavir olduğum için sürekli ekran başındayım ayrıca. Evli olduğum için ev işleri de cabası. Ama ne yapıp edip kitap okumadan asla günü bitirmiyorum.

Ç

Astronomik rakamlar için veriliyor daha çok çalışma örneği

Neslihan Nilden 1 yıl

Ne kadar bahane olmamalı desek de oluyor. Hızlı tren sizin için bir kısmet. Neredeyse bir bir buçuk saat vaktiniz var dönüşte de öyle. Benim öyle bir şahsım yok mesela. Evden koşarak metroya (üç dakika) metrodan koşarak ofise akşam 7'de çıkıyorum ki çoğunlukla 8-9'u buluyor bu yine koşarak metroya eve eve giriş en erken 8.5 9. Yemekti şuydu buydu gün bitiyor.

H

Ayrıca okunmuyor demedim 150-200 adet kitap dedim. Haftada bir kitabı zaten herkes okuyordur sanırsam.

H

130

A

Arkadaşlar iyi sallamis hayatım boyunca 5 kitap okumamusimdir. 5 i geçende çok nadirdir.

M

Troll olduğunuzu söyleyin lütfen mustafa bey

H

O kadar da değil mustafa. 5 kitap okuyan o beş kitabı da okumasın.

N

Ne alaka. Kim kitap okuyor ki bu toplumda. Entel desinler diye yapmacık sahte olmaya gerek yok.

M

Şaka yaptığını düşünüyorum

N

Hayatınızda 5 kitap diyorsunuz; beş kitabı ilkokul birde bitiren onlarca insan var

H

nil onları da okumama gerek yokmuş sonradan filmleri çıktı çünkü.

M

Tamam trollemeye yapıyormuş arkadaş

H

Haris sen cin alileri de sayiyorsun galiba haha.

M

Hele günümüzde kitap okumak hamalliktir 21. Yy da yaşıyoruz internet var TV var.

M

AFEDERSİNİZ AMA SİZ BAYA OVERMORONSUNUZ

Berkay Reisoglu 1 yıl

Olabilir en azından entel sansinlar diye burda sallanıyorum ayrıca Türkçesini kullanın bi zahmet burası İngiltere değil İngilizce yazınca sizi entel sanmıyoruz bide caps lock kapalı. Hıhı.

Mustafa VolksWagen 1 yıl

Kitap okumayarak bi' şey kazandın mı? Emin ol çok şey kaybettin.

Berkay Reisoglu 1 yıl

Kazandım zamanımı kazandım ayrıca her yazar kendi bakış açısıyla yazıyor başkasının bakış açısının kölesi olmadım. Bunlar boş insan işi ben çalışmak para kazanmak ev geçindirmek zorundayım bi roman okuyum da hayallere daliyim diyecek vaktim de enerjim de yok.

Mustafa VolksWagen 1 yıl

Ayda 20-25 kitap okuyanı bile gördüm. Hayran kaldım. En fazla okuduğum Zaman'larda bile ayda 5-6 kitabı geçemiyorum. Belki de okuduğum kitapların içerikleri ağır geliyor bilemiyorum. Ama zaten yorucu bir hayat var çalışıyorum ev yemek temizlik çocuk derken vakit kalmıyor pek. Açıkcası çok kitap okumak değil de nitelikli öğretici 10 kitap okumayı tercih ederim .

K

Sene başından beri 5 kitap okudum, 5. bugün bitti hatta vakit bulamıyorum aslında ama bulduğum zamanda kitap okumuyorum aslında boş vakitlerin önceliğini kitaba ayırsam abartısız senede 100'ü geçebilir en az oda

B

O kadar fazla kitap okuyanın bütün gün iş yapmayıp, dışarıya çıkmayıp, a sosyal hayat sürmesi lazım bence abartı. Okuduğunu anlamak insana bir şey katması gerekir. Eğer normal bir iş aile ve sosyal hayatı varsa bu sayı yalandır. Şu kadar çok okudum deyince karşısındakinin övgülerini almak onların hoşuna gidiyor sanırım

N

Mesela bugün evdeyim kızımla kahvaltı ve bütün hafta yetecek kadar yemek sonra ütü sonra evi topla vs akşam oluyor yemek ye ortalığı tekrar topla saat 10:30 çocuğu yatır e bende bitiyorum kolumu kaldıracak halim olmuyor sanırım ben beceremiyorum bu işi

Karaduman Barlas 1 yıl

O dönemlerde bizde okuyamadık, çocuk var çünkü. Daha sonra okuduk ama öyle skor derdine hiç düşmedim. Çok sahte

Nil Yula 1 yıl

Nil Yula hep merak ediyorum çok okuyan biri Cidde'n okuduğu kitabı anlayarak ve yaşayarak okuyor mu. Bir de hızlı okuma tekniği vs gibi şeyler var onu hiç anlamıyorum. Ben de normal olanı anlamak isterdim

Karaduman Barlas 1 yıl

Ego kasıyorlar. Eğer bir kitabı anlayarak okumuyorsam, başa döner tekrar okurum. Hızlı okurum ama bunun için kafamın boş ve sessiz ortam olması gerekir. Yani hızlı okumak için de ortam şartları var

Nil Yula 1 yıl

Nil Yula hamdolsun şartlar müsait

Ali Geriş 1 yıl

Okulum çok yoğun ve ağır olduğu için 9 ay pek bişey okuyamıyorum. Anca köşe yazıları haberler bazı makaleler falan. Yaz okulu ve sonrasındaki 1 ayda (aşağı yukarı 80 gün) 20-30 kitap okuyorum. Yani bence 3-4 günde bir kitap ideal çok yoğun olunmadığı dönemlerde. Fakat işin yoğun olduğu/çocuk vs olan dönemlerde okumak mümkün bile olmuyor. Ülkede her şey gibi iş ve yan haklar konusunda ciddi problemler var çalışanlara aşırı yükleniyorlar özel sektörde. O da yoruyor iş günleri çok.

Y

365 tane kitap demek her gün bi kitap demek ilginç

R

yılda en fazla 100 kitap okunabilir yani hemen hemen 3 gün içersinde 1 kitap ben her hafta bi kitap okurum oda yılda 50 kitaba deng gelir dersem yalan olur en son 7 yıl önce askerde altan altanın aldatmak kitabını okumuştum oda inceydi

R

365 kitap okuduğunu iddia eden insana kıçınızla gülmüşsünüzdür umarım

N

Eğer yemedim uyumadım, dinlenmedim, dışarı çıkmadım, işe gitmedim diyorsa mantıklı yani

Nil Yula 1 yıl

Nil hanımcığım bu mümkün mü? Kendi yalanına inanmış belliki yoksa bu kadar saçma bir şeyi iddia edemezdi kanımca...

Necdet uzun 1 yıl

Kendi yalanına inanma hastalığına ne deniliyordu?

Necdet uzun 1 yıl

365 tane olmasa da okunur. Ama roman olması şartıyla tabii. Platon, Descartes, Pareto tarzı kitaplar roman gibi hızlı okunacak tarzda kitaplar değiller.

U

Günde on Yada 15 sayfa

B

Kitap okuma sayısını yüksek gösterince havalanacağını sananlar.

N

Kimi kitap bir günde bitiyor, kimisi 2-3 günde. Bir ay elimizde sürünen kitap bile oluyor göreceli işte.

Ç

Kitap okuyorum olayı kıyas için yanlış. Okunması uzun süren kitaplar var. Das kapital'i 1 ayda okudum.

D

365 tane kitap okuduğunu söyleyen ler cin ali tarzı kitaplar okuyor sanırım kime neyin havasını atıyorlar yada neyi ispatlamaya çalışıyorlar anlamadım saçmalık

A

Kitaptan kitaba değişir. "Devlet" çok kısa bir kitap çoğunlukla diyalog şeklinde ama 3 gün sürdü benim için. İsteseydim 5 saatte de okurdum.

H

"Devlet" ilk başta ilgimi çeken bir kitaptı, konusu hoşuma gitmişti ama kendimi okumaya zorlasam da hep telefon daha çok ilgimi çekti bıraktım veya 5 sayfa okuyup bıraktım 2 ay oldu daha yarısından biraz ilerideyim. Onu okurken pdf 2 kitap bitirdim, tamamen ara verince de 250 sayfalık başka kitap bitirdim...

Neslihan Erçik 1 yıl

52 tane ama ben okumam en fazla 25

N

Evet 20 sayfalik magazin dergileri sayilirsa 500 olur

O

Bir kitap gurubunda daha önce şöyle bir soru sorulmuştu: "Kitap çalmak hırsızlık mıdır" diye... %80 kitap çalmayı hırsızlık olarak değerlendirmedi. Bu yüzden kaç kitap okuduklarının hiç bir önemi yok!

G

Kitap calmanin yasalarda bile cezasi yok.

Güney Usman 1 yıl

Bu hayat sartlarında senede 15 -20 arası kitap okuyabilen kendini iyi hissetmeli bence..

K

Hızlı okuma teknikleri var. Her insan o teknikle en az hafta da 70 80 tane okur.

T

Bu yıl okuduğum kitap sayısı 1.5 olduğundan bir şey diyemiyorum

A

iyi yalan söylüyorlar bu kdar okuyan bir ülkeye benziyor muyuz

S

Kitap okumayanlara aciyorum.

K

2 günde 1 kitap bitirebiliyorum ama yemeden içmeden kesilirsem anca sığdırırım 300 kitap. Ne gerek var.

Ş

çizgi roman sapığı iken yılda 400-500 çizgi roman okumuşluğum vardır. Ama kitap zor, bazı kitaplarım o kadar ağır geliyor ki 1 haftada zor bitiyor

O

Okuduğunu anlamadıktan sonra okumanın anlamı yok. Ayda 4 ya da 5'i geçerse sayı, sindirerek ve anlayarak okumamış oluruz

E

Ne iş yapıyor bunlar. Meslekleri Kitap okuyucusu olmalı

F

Kitap delileri diye bir grup var orada yazmışlardı. Bende abartıyorsunuz, uymadan işe gitmeden, asosyal bir hayatla yapılabilir dedim saldırdı birisi bana

Nil Yula 1 yıl

Okumakla yetinmemek gerek diye düşünüyorum.

M

365 kitap okumak neredeyse imkansız. 300 sayfalık bir kitabı 3 saatte okuduğunu iddia etmek kadar tutarsız. Zira kitabı sadece okumak için okuluyorsa zaten amacına hizmet etmez. Yani 1 yılda en fazla 150 küsür gibi kitap sayısı okunabilir. 2 günde 1 kitap makuldür

F

O zaman atatürk de yalan söylüyor altını çizerek okuduğu kitap sayısı on bin

Metin Rençberoglu 1 yıl

1 yılda okumuşsa kusura bakma demek yalan söylüyor. Ne bileyim yani

Fatoş Eşberk 1 yıl

Yanı aslında yanlış bana göre siz kitap. Okuyan insanları hafife alıyorsunuz benim çok sayıda tanıdığım var daha gençler 18 19 yaşlarında gençler ve bin kitap sayısını geçmiş insanlar bunlar

Metin Rençberoglu 1 yıl

Bana epey imkansız geliyor. Çünkü sadece okumaya odaklı ise anlam kayboluyor. Ard arda okunan kitaplar karıştırılabiliyor.

Fatoş Eşberk 1 yıl

Aslında hâlen cozemedigin şey kitap okumanın beyinde ki etkileşimi onların karismayacagi ve kitap okuma odaklı değiller sadece ama zamanalrini tv telefonla değil de kitapla geçiriyorlar

Metin Rençberoglu 1 yıl

Ben de şöyle bir sorun var bir kitap en fazla 4 günü geçerse sıkılıp atıyorum

F

Bazen bırakmak başka kitaplar okumak aradan zaman geçince geri dönmek faydalı oluyor.

Haris Kale 1 yıl

Tam aksi de oluyor tabi, Yüzüklerin Efendisini her yıl bu sefer bitireceğim diye elime alıyorum 30. sayfada başlıyorum uyuklamaya 40. sayfada pes ediyorum

Haris Kale 1 yıl

Ben de ters oluyor. Ya bitircem ya aradan epey epey epey zaman geçip kitabı unutmam gerek ki okuyabileyim. ( yarım bıraktığım kitaplar için geçerli çünkü bitirdiğim bir kitabı 2. kez hatta 3. kez okuyabiliyorum sıkılmadan. Yarım kalmış olanlarda baştan aldığımda sıkılıyorum maalesef)

Fatoş Eşberk 1 yıl

Okudugun seye bagli ama 300 abartmislar

S

300 tane Stephen King kitabı olsa altı ayda bitiririm

H

Espiri gibisiniz

M

Kitap çok güzelse tamam 1 günde 1 kitap bitirilebilir.
çizgi roman şeklindeyse günde 5 tane dw okunabilir.

F

Fatoş Eşberk hayatında ki kitap sayısı kaç? Eğer mahsuru yoksa soylermisin

M

Metin Rençberoglu ben okuduğum kitapların çetelesini tutmuyorum maalesef. Hiç öyle merakım da olmadı.

F

Yanı tabi öyle kitaplık yapmayan insanlar bilmez sende haklısın ama bir tahminin vardır en azından aşağı yukarı

M

Kitaplık yapmayan neyi bilmez? Benim de yok kitaplığım

Burhan Ecevit 1 yıl

Sorunun ne kardeşim ne salça oldun şimdi sen bana? Bu ne ön yargı. Kitaplık yapmayan bilmez vs ne demek oluyor? Defolun gidin günde 1 kiap bitiirn en büyük kitap okuyucu siz olun bundan banane? Ben okuduğumun ne çetelesini tutarım ne de süs olsun diye kitaplık yaparım. 2 ayrı yerde kitaplığım da mevcut. Şimdi kitap üzeirne olan egonuzu az ötede sıvazlayın.

F

Hayatında 1 duble rakı içmemiş, bir kızın gözlerine bakıp bir Nazım dörtlüğü okumamış, 'aşk'tan bi'haber, işkenceyle hayvan öldürmeyi bayram sayan, cinsellik ürünü olduğu halde cinsellikten utanan, yasaklayan, 'kutsal' olduğunu savunduğu kitabı duvar süsü olarak kullanan, okumamış, anlamamış, dayatmacı ve en acıklısı yolda hal hatır sorulup selam verilmeyecek adamlara güzelim ülkeyi verdik lan.
Ne güzel insanlar eskiden vardı.
Çocukluğumuzu kaplamışlardı.
Bize masal anlatıyorlardı
Cinlerden, perilerden.
Büyük anneler, büyük babalar vardı.
Ölüm zamantı hepsi uzaktı ölümden.
Hem sevdirir hem korkuturlardı.
Acı hikayeleri saf tatlarına başladı.
Demek bunun için gittiler hikayelerden.
Ne güzel insanlar eskiden vardı.
Ne güzel şarkılar vardı.
Gençliğimizi donatırlardı.
Bütün iyi şeyler hatırlatırlardı
Geçip gitmiş devirlerden.
Sevgi ve ümit yaratırlardı.
Ölümden uzak şey onu.
Yanık şarkılar saf neşeli başladı.
İster istemez günadımden
Gamsız taşadadır .
Ne güzel zamanlar vardı.
Ne güzel şarkılar vardı.
Hayal içinde yaşatırlardı.
Güldürür ağlatırlardı
Duymadan biz, düşünmeden.
Kadardı bir tane asır.
O zaman herkes uzaktı ölümden.
Candan sevdiklerimiz vardı.
Hepsi güzeldi, bizi tanımazlardı.
Bütün yollarımız bize geçerdi gül bahçelerinden.
Ne güzel zamanlar vardı.
Özdemir Asaf& ediz

E

Farklı değişkenler var, iş, ise gidilen yol, okuma hızı, kaygılar, yasam tarzı, kitapların niteliği vs vs. Maksimum 100 -110

S

1 seneye 1 yazar çalışıyorum. Çok fazla yazanlari prensip gereği okumuyorum zaten. Bunun dışında araştırma inceleme vs.

T

360 kitap okumak ta ne dir. Kitaplar 20 sayfadan felan mı oluşuyor. Bir ara kitap delisiydim, günde 2 veya 3 kitap okuyordum. Oda her kitap 100, 150 veya biraz fazlası sayfadan oluşuyordu. Ama bir müddet sonra okuduğumuz kitapların içeriği değişiyor ve ağırlaşıyor. Bunları da anlaya bilmek için mecburen okuduğunu bir müddet düşünmek gerekiyor. Bu tarz kitaplar da 360 sayısını tutturabilmek cidden uçuk geliyor bana. Ne okuduklarını merak ediyorum şimdi. Keşke sorsaydın ne okumuş bunlar.

K

Hizli okuma teknikleri var bir ara ögrenmye calistim o tektigi. O ara çok yoğundum uğrastim sıkıldım

Torlak Mem 1 yıl

Bende denedim ama bana uymadı. Yavaş okumak tercihim.

Ki Jan Özten 1 yıl

Sindire sindire

Ki Jan Özten 1 yıl