Erkekler, kadınlara göre daha mı çok kan veriyor?

2016 yılında kan bağışında bulunanların yüzde 86 sı erkektir. Ama asıl sorun yerine, gereksiz boş ugraslarla uğraşmak, gereksiz tepkiler vermek daha kolay sanırım. Siz ne düşünüyorsunuz?

com-6bi43wpj2xg4os6az9j7.jpg
K
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
42
42 CEVAP

Bu tepkiler normâldir. Ölen insanlara aldirmayiz kapitalizme aldirmayiz fakirlige acliga aldirmayiz. Ancak bi kagit uzerine 2 harf ekleyip sistemi elestirdigimizi dusunur ve vicdanimizi rahatlatiriz..

M

boş ve gereksiz varliklar

M

Çok güzel bir noktaya parmak bastin. Bizim toplumumuzun sorunu bu bence. Herşeye partizanca bi tutum halinde yaklasiyoruz burada abi kelimesini ablaya çeviren insan neden sadece yüzde 14 kadin kan vermişte bu oran daha fazla diye sorgulamiyor

Ö

Sebebi belli işine gelmiyo.

Muhammet Aybakan 3 yıl

Kimse taşın altına elini koymuyor ki

Ömer Cakiroglu 3 yıl

Cinsiyetçilik yapmayı sevmem ama kadınlar çok ilgisiz bu konuda

Y

İğneeeeee korktunmuu

E

Kadınların kanları zar zor kendilerine yetiyor sürekli üşüyorlar çoğunda demir eksikliği var kan veremiyor bir çoğu

D

Sürekli üşümeleri kansızlıktan değil, biyolojik yapıdan kaynaklı. Kadınların vücudu bebek doğurmaya hazırlandığından dolayı ana damarlar iç kısımda, kılcal damarlar dış kısımdadır ve soğuğu daha çok hissederler. Erkeklerde ise tam tersi olduğundan dolayı ana damarlar kasları besler ve daha çok kas oranı sağlar. Bu da soğukta daha çok titremeye sebep olur.

Erkan Demirat 3 yıl

hmm güzel özet geçtin

Doğuhan Vaner 3 yıl

Tepkiyi normal hatta doğru buluyorum, eğer kan veren kadın sayısı düşükse, reklamda kadınların davet edilmesine, kadınları kan vermeye teşvik etmek öncelik olmalıydı, erkekler zaten oran açısından daha çok veriyor.

A

Süpersin harika bir yorum

M

Ben düzenli bağışçıyım. En son 2 hafta önce, Kızılay' a 12. bağışımı yaptım. Çevremi, özellikle kadınları kan ürünleri ve organ bağışına yönlendirmeye çalışıyorum. Afişte abla yazsaydı ve ben bunu ikna etmeye çalıştığım bir kadına göstersem daha etkili olurdu diye düşünüyorum. Bağışçı profili ağırlıkla erkek. Yani reklam ve halkla ilişkiler kadına yönelik olmalı. Basit reklam mantığı.

N

Reklamda cidden bir cinsiyet mi çağrılıyor, Kızılay afisini goren normal bir insan gider kan verir.

Kerim Çirpik 3 yıl

Normal olan hangi şeyi, doğru olduğu için yapıyoruz ki? Maalesef, genel bir bilinçsizlik, umursamazlık, empati yoksunluğu hali yaygın. Maalesef, reklam çabasıyla anımsatmak ve bağışçı çekmek lazım. Ayrıca kar amacı gütmeyen kuruluşlarda reklam ve tanıtım işlerinin daha da profesyonel yapılması lazım. Çünkü sarflar bağış ve kamu kökenli.

Nihal Kose 3 yıl

%86 olduğuna dair bir kaynağın var mı?

G

http://www.kizilay.org.tr/Haber/HaberDetay/3290

Ali Sepetoglu 3 yıl

Bildiğim kadarı ile, hamile hatta çocuğu olan, düşük yapmış kadınlardan kan alınması çok uygun görülmüyor. Cerrahpaşa'da kadınlardan kan bağışı alınmaz diye bir afiş dahi asılmıştı zamanında. Mesele sadece duyarlılık değil yani. 50 kilo altı kan veremiyor mesela, ben 50in altındayım. Bir ara niyetlendim olmaz dediler.

C

O erkeği de doğuran bir kadındır, naber?
Bu tablo yanlış. Değiştirilmesi doğru.

T

Harika bir yorum

Kerim Çirpik 3 yıl

Hahahaha bu nasıl bir mantık lan adasdasASFASFASDFASDASDAS

Umut Lalena 3 yıl

HAHahasdhasdhasasdasdh

Umut Lalena 3 yıl

ÇILDIRIYORUM

Umut Lalena 3 yıl

Kes lan ergen.

Tuğçe Kutlu 3 yıl

Bu tepkiye itiraz etmek şuna benziyor :

Ülkemizdeki öğrenci sayısı özellikle 20-30 sene önce erkeklerin çoğunlukta olduğu, kızların bir kısmının gidemediği bu yüzden kızların erkeklerin gerisinde kaldığı bir durumdaydı. Kız öğrenci katılımı az olduğu için devlet, okula teşvik amaçlı reklam ya da bildirilerinde kız çocuklarını ön plana atar, öncelikli olarak katılımın az olduğu cinsiyet grubunu hedeflerdi. Kan veren insan sayısında da, kadınlar daha az olduğuna göre, reklamda kadınlara yönelik teşvik ve rica ön planda bulundurulması doğru olur.

A

Reklam bir cinsiyet mi çağrılıyor sence bunu goren normal bir insan gider kan verir

Kerim Çirpik 3 yıl

Reklam hedef kitleye de hitap eder. Sadece mevcut pazar payını koruma ve anımsatma çabası değildir. Kadınlar azınlıkta olduğu için hedef kitlede yer alıyor ve toplumda genel bir bilinçsizlik, umursamazlık hali var. Yani normal olanı ancak reklamla anımsatmak mümkün görünüyor.

Nihal Kose 3 yıl

Ben üniversitede okuyorum ve fakültemize Kızılay'dan ekip geldi genellikle orda kan verenler kadınlardı erkek parmaklarla gostericek kadar azdı boş boş muhabbetler kafası esen gotunden element uyduruo kadınlar bu konuda daha duyarlı %86 ya kaynak göster

E

http://www.kizilay.org.tr/Haber/HaberDetay/3290

Ali Sepetoglu 3 yıl

Kerim Çirpik Kızılay, var olan güvenilirliğini düzce depreminde kaybetti.

Derya Borak 3 yıl

Kurumun güvenirliği tartışılabilir tabi ama ataerkil sistemin büyük oyunu Kızılay kadın oranlarını bilerek dusuruyor ihtimali oranların gerçek olma ihtimalinden baya dusuk

Kerim Çirpik 3 yıl

Çoğu yorumu okudum genelde kadınlarda kan almama durumu baya yaygınmış. Dolayısı ile oranlar gerçekse bile alımlarda sıkıntı var. Dolayısı ile sağlıklı bir veri yine elde edemeyiz diye düşünüyorum.

Derya Borak 3 yıl

http://www.kizilay.org.tr/Haber/HaberDetay/3290

C

İddiası doğru. Kadın bağış oranı cidden az. Tartışmamız gereken konu bağışın azlığı salt duyarsızlık mı olmalı bana kalırsa

C

Ya bunu kabul etmek çok mu zor, oran 86 ya 14 biraz mantıklı düşünen çok dusuk bir oran olduğu anlar. Aşağıda tabi daha az olcak kadınlar regl oluyor diye yorum var

Kerim Çirpik 3 yıl

Beklenen oran kadınlarda 30 muş. 14 te kalmış. Sen tıp okumuyor muydun? Ben bir yerde çocuk sahibi olan kadınlardan kan alımının çok uygun olmadığını okumuştum. Bilgin var mı

Cansu Elmacioglu 3 yıl

Kadınlarda kan hücreleri daha dusuk oranda olur, o yüzden oncelikli olarak erkek kanı tercih edilir. Hamile kadınlar ise kan veremez, hamilelik farklı bir olaydır horman dengeleri değişir, vitamin ihtiyacı artar. Hatta hamilelik bitiminden belli bir sure geçmeden kan veremez

Kerim Çirpik 3 yıl

Evet. Düşük yapmış ve bir kez dahi olsa çocuk sahibi olmuş kadınların kanı tercih edilen bir kan değilmiş. Bahsettiğim şey biraz da bu aslında. Salt duyarsızlık değil olay. Mutlaka duyarsızlık vardır yok demiyorum ama olayın bütününe bu şekilde bakmak ne kadar doğru? Bir de diğer ülkelerde durum nasıl bilmiyorum bizim kadınlarımızdan dini düşünceleri ağır basanların gidip kan vereceğini de düşünmüyorum. Sonuçta o kol açılacak, belki bir erkek temas edecek vs. Tek bir nedene bağlamamak lazım.

Cansu Elmacioglu 3 yıl

Misal ben 38 kilo olduğundan kan veremiyorum

Cansu Elmacioglu 3 yıl

https://www.sikayetvar.com/turk-kizilayi-parayla-kan-satiyor hastane kızılaydan kanı parayla aldını söyleyip faturasını gösteriyor- kızılayda satamaz şikayet edin diyor. Çözemedim bu konuyu.

S

özel hastanelerin kan merkezi kurması yasak diye biliyorum. Kan ihtiyaçlarının Kızılay tarafından ve sadece ekipman / sarf bedeli alınarak karşılandığı söylenmişti. Şayet şaibe varsa Sağlık Bakanlığı' na acilen bildirilmeli.

Nihal Kose 3 yıl

şaibe araştırılana kadar parayı verip kanı almaz san hasta öldü gitti olucak: S

Serkan Yarkın 3 yıl

Orası öyle. Fakat Sağlık Bakanlığı hızlı yanıt veriyor. Yani durum stabilize edildikten hemen sonra yanıt alınması ihtimali var. Bu da iç rahatlatıcı olabilir.

Nihal Kose 3 yıl

Bu reklam televizyonda ilk çıktığı zamanlarda orada abi yerine abla yazıyordu, bir kaç gün sonra abiye dönüştü. Söylemek istedim.

E

asıl konu bizdeki feministlerin de zevzek ve gereksiz hareketleri. Kadın hakları başka alaturka feministler in yurdum örnekleri başka bir şey.

Z

O afişte abla yazsaydı ben onu gidip abi yapmazdım. Bu kesinlikle bazı kadın arkadaşların zoruna gitmiş dünyayı böyle değiştireceklerine inanıyorlar.

D

Ya gerçekten bunu sordunmu sen ne diyeyim .
Bir kadın yılda 12 defa regl dönemi gecirdiginden o döneme Tabi olmayaninda hamile olduğu gerçeği ile yüz yüze olduğundan ve tüm bu olanakları ortadan kaldırmak isteyenlerin iğne yada ilaç aldığını var sayarsak, bir yetişkin kadının kan vermesi pek uygun olmuyor.
Ve kadın bağışıklık sistemi erkeğe olanla daha zayıftır.
Mesela bir kadın 1 yılda 8 defa idrar yolları enfeksiyonu kapabiliyor ama bir erkek 2 defa kaparsa büyük bir problem var demektir.

V

Erkekler 2 ayda bir kadınlar ise 3 ayda bir kan verebiliyor, anlayacağın regl kan vermeme bahanesi değil. Hamilelik ve ay kadın oranını elbette dusurur ama oran 86 ya 14, 40 60 normal bir oran olurdu. Kan verenlerin çoğu zaten işçi, işçilerin de çoğunun da erkek olduğunu söylemem gerek yok herhalde. Ayrıca kadınların immün sistemi daha güçlüdür yorum baştan hatali

Kerim Çirpik 3 yıl

Tüm bildiklerini unut hepsi yanlış

Vedat Özşah 3 yıl

Aynen ben bir daha bir tıp okuyayıp geleyim, olamamis ilk seferde

Kerim Çirpik 3 yıl

Kerim Çirpik regli dönemi hamilelik dönemi, lohusalık dönemi ve 2 yil kadar emzikli kadınlık dönemi en basitinden kan seviyen düştüğünde sütün azalıyor... Biyolojik olarak kadınların kan verme durumu erkeklere göre daha az olması normal duyarsızlık degil bu...

Büşra Kocakundakcı 3 yıl

86 ya 14 düşük bir oran

Kerim Çirpik 3 yıl

sahi abla niye yok orda

S

Çünkü bunlar hep hükümetin sübniminal mesajı. Anne: Tam kadın Abla: Yarım kadın Abla; Ancak anne olursa bir rol sahibi olabilir demişler. Abi için öyle birşey yapmamışlar, baba olmazsa bile tam görmüşler. İşte hükümet körpecik beyinlerimizi bunlarla doldurdu.

Ibrahim Taşli 3 yıl

Peki durum boyleyken tepki gosteren kadin niye elestiriyor

Selva Iscan 3 yıl

Son seçim sonuçlarına bakarak erkeklerin %50 si bu görüşü savunuyor, kalan %50 de matrak peşinde diyorum ben. Bu sadece bir tanesi bunun gibi binlercesini hergün her yerde dayatıyorlar başa çıkmak için matrak geçmek güzel bir yöntem ama gülerken %100 müz birden aptallaşıyoruz.

Ibrahim Taşli 3 yıl

26 yaşında bir kadınım; 50 kg altında olduğum İçin yıllardır kan veremiyorum. Kan verebilecek sıhhate sahipken kan vermeyen cinsiyetlerin oranını da bulur paylaşırsan daha güzel tartışırız

N

120 kiloda olsan değişmiyor mavi saç Vucudunuzdaki kan sadece sizi yaşatıyor

Vedat Özşah 3 yıl

Yok ya 120 kilo olsam 20-30 litre alın almışken derim

Neslihan Nilden 3 yıl

deme öyle

Vedat Özşah 3 yıl

Düzenli bir diyetle 50 kilo üstüne çıkabilirsin. Bu bir bahane değil.

Ömer Çekici 3 yıl

18 yaşımdan 26 yaşıma kadar geçen süreçte bunu akıl edememiştim bravo

Neslihan Nilden 3 yıl

Kadının bağışıklık sistemi güçlü değil kan vermesi uygun değil
Bugün ameliyatlarda, trombosit gereken hastalarda erkek kanı istenir .
Hiçbir işe yaramayan kadin kanını alıp Neden o kadını mağdur etsinki Kızılay.
Bugün ulkenizde kadin nüfusunun %85 kansızlık problemi yasiyordur...

V

Aslında biraz da ısrar etmek, cesur olmak gerekiyor. Ben 1, 80 - 54 kiloyum. Kırmızı kanda da beyaz kanda da, her seferinde iyi bir sorgulamadan geçiriyorlar, tek avantajım 15 civarı hemoglobin. Almak istemediklerinde eski bağışlarımı kontrol etmelerini istiyorum. Birkaç bağıştan sonra vücut zaten alışıyor. Ekipler de gayet titiz davranıyor. Yani kadınların alt sınıra yakın değerde olanlarını biraz cesaretlendirmek gerekiyor.

Nihal Kose 3 yıl

Nihal Kose kadin kanını kullanmadiklarini duydum ben hastanede havuz kanda dahil kullanılmıyor . Babam, a kan gerekirken biliyorum bunu rahmetli yeğenime kan gerektiğinde Biliyorum

Vedat Özşah 3 yıl

Ben 2007' den beri Kızılay'a, afereze ve denk geldiklerime veriyorum. Bu kadından almama olayı bir ara çok yaygındı. Ankara' daki nükleer tıpta bile kadına yassah diye kovaladıkları oluyordu. Fakat tıbbi geçerliliği yok. Şayet formdaki gerekleri karşılıyorsanız, kilo / boy ve hemoglobin uygunsa cinsiyetin hiç önemi yok. Doğrusu aklıma tıbbi olmayan saçma gerekçeler de geliyor, bunları bahane etmişlerdir diye; fakat niyet okumak olur. En temizi gerekleri karşılayıp ısrarcı olmak.

Nihal Kose 3 yıl

Bir de... Başınız sağolsun.

Nihal Kose 3 yıl

Sağolun dostlar sağolsun

Vedat Özşah 3 yıl

Bende zaten kansızlık var o yüzden kan vermem imkansız. Ablam da bir kere kan vermişti kanında HIV var gerekçesiyle kanı kullanamayacaklarını söylediler testler vs 3 ay sürdü sonucun gelmesi kafayı yiyecekti ablam sonra anlaşıldı bir hata yapmışlar ablam da bir daha asla Kızılay'a kan vermeyeceğini söylemişti. Ayrıca kadınlarımızın düzenli olarak kanlarını sokaklara döken erkekler var. Balkona çıkmasına izin verilmeyen kadınlar var siz tutmuş kadınlar niye kan vermiyor diyorsunuz. Şartlar eşit değil ki, kan bağışında boş yere eşitlik aramayın bence.

D

Daha önce hiç dayak yemediniz sanırım. Hani ben yedim ordan biliyorum. Kan veremeyecek kadar kanınız akmıyor. Akıyorsa da dayak yemediğiniz bir döneme denk getirmeye çalışın ve daha fazla gereksiz duyarlılık yapmayın. Çünkü konu bu değil.

Erkan Demirat 3 yıl

He he

Derya Borak 3 yıl

Bu yaratıcı ve üzerine düşünülmüş yorum için çok teşekkür ederim.

Erkan Demirat 3 yıl

Gereksiz duyarlılık yapmayın demiştiniz ben de sizi dinledim

Derya Borak 3 yıl

Ne kadar da söz dinleyen bi kadın.

Erkan Demirat 3 yıl

Türkiye deki insanların çoğu anemiler heleki kadınlar

S

kadınlarda adet kanamasında ötürü kansızlık var.. O yüzden bağış az olabilir

V

çalışanların da aynı orana yakını erkek. Evden ataerkil düzenden kendini özgürleştiremeyen kadının hareketlerinin kısıtlanması ile ilgili olabilir diye düşünüyorum. Eğitimine, sosyal haklarını aramasına, çalışmasına, ev hayatının dışına çıkmasına izin verilmeyen kadın çoğunluğunun kan vermekle ilgili yaklaşımında çok farklı sorunlar var. Cinsiyete indirgemeci yaklaşımdan çok daha karmaşık sorunlar.

Ç

Erkekler daha duyarlı ve anlayışlı sanırım.

Ş

18 yaşın üstünde olup 50 kilonun altında olan kadın sayısı erkek sayısından çok daha fazla bence bunun da etkisi var.

S

Ulan gerizekalılığa bak, Anne değil de Amca yazıp salt eril bir şey planlamışlar...

G

Erkeklerde kadınlardan %20 daha fazla kan hücresi bulunur. Litre olarak da kadınlardan daha fazla kan taşır erkekler yanlış hatırlamıyorsam 4.5 litre. Bu da vücut büyüklüğünden kaynaklı

D

Çoğu kan askerlerden alınıyodur. Askerlerinden çoğu erkek olduğuna göre.

V

15 ay askerlik yaptım kan için sadece 1 kez geldiler ondada isteğe bağlı veren verir vermiyen vermez.

Romario Nürünberg 3 yıl

Peki çalıştığın işyerine veya oturduğun evine gelen kaç kişi. Kadınlar buradalar.

Vecihi Arısal 3 yıl

ama bir şehrin en işlek yerlerinde zaten kızılay kan toplama konteynerleri var. Kadınların az kan vermeleri doğalarından kaynaklıdır

Romario Nürünberg 3 yıl

İşte ona bakmak gerek. Oralarda kan verenlerin cinsiyete göre dağılımı daha doğruya yakın olabilir.

Vecihi Arısal 3 yıl

kadınlar genelde kan görmeye dayanamıyorlar bundan kaynaklı olabilir

Romario Nürünberg 3 yıl

Kadın bağış yapan az ola bilir. Ama, ANNE, BABA, ABİ, OĞUL yazmanın buninla ne alakası var? Cinsiyet ayrımcılığı olmuş diye düşünüyorum.

O

A
B
Ab
0
Olay bu akrostiş yapmış adamlar kıymet bilmiyorsunuz yoksa ben akrostiş yazan biri olarakmi buna dikkat ettim

V

Çok mantıklı he

Cansu Elmacioglu 3 yıl

AB den abla da oluyor ama kzxkxk

Cansu Elmacioglu 3 yıl

Onu yapmışlar akillarinca Ciddi ciddi onu yapmışlar

Vedat Özşah 3 yıl

Asdhkklll ağlıyorum

Cansu Elmacioglu 3 yıl

Ve vedo bugun itibariyle akrostiş şiire küstü

Vedat Özşah 3 yıl

Afiş ile ilgili değil de yukarda yorumlar bir üye kadınların kan sayımı düşük olduğundan demiş, ona örnek kendimi vereceğim. Benim normalde kanda demir değerim düşük, sırf kan verebilmek icin 18'e bastığımdan beri buna yönelik diyet yapıyorum ve veriyordum da. Geçen hafta vermem gerekiyordu lakin 1 puandan biraz fazla düşük çıktı olması gereken sınırdan... Annem ve kuzenim de aynı şekilde bu sebeble veremiyorlar, onlar diyet yapmıyor ama. 1 defa sordular sonra olmayınca bıraktılar.
Buna karşılık ne ailemde ne de sınıf arkadaşlarımda kan vermek isteyen, ihtimal olarak bakan bile yok. Üstelik ben İlk ve Acil Yardım okuyorum.
Verenlerin %86'sı erkek diyor ya, benim asıl takıldığîm konu kadınlarda neden az erkeklerde fazla felan değil, neden ülke nüfusuna oranla kan veren sayısı bu kadar az? Asıl bu sorgulanıp arttırılmalı bence.
Cinsiyete bağlı olmayan bir şeyi eşitsizlik diye sunmaya çalışmaya gerek yok.

N

nur verdiğiniz kanlarin kullanilmadigini Biliyorum. Hiçbir ameliyatta kadin kanı kullanılmıyor, kemoterapi gören hastalarda kullanilmiyor onuda biliyorum. Kadin damarı Ince olduğundan trombositte alınmıyor zaten sayısı düşük Kadin kanları incelemelerde kullanılıyor herhalde ...

Vedat Özşah 3 yıl

ŞAntiyelerde inşaatlarda askerde zorla alıyorlar
Hesabını Siz yapın anlarsınız Neden erkekler olduğunu.

B

En çok verenler işçiler zaten, sebebi o muydu

Kerim Çirpik 3 yıl

Tutsa kan değerlerimiz bizlerde verecez kadınlarda sizlere oranla kan değerleri daha düşük genelleme yapmayın

Y

Yahu kadınların kansızlık sorunu var keyfi bu durum değil

Ö

Kan vermeye gidince hangi ülkelere gittin diye soruyorlar. Yazınca benden almıyorlar amk.

E

Benden de

Sarah Kırkıcı 3 yıl

Bosuna anne yazmamislar belki de. Anne = menopozlu, adet olmayan, bu yuzden kansizlik cekmeyen kadin

P

Anne yerine de baba yazmaları gerekirdi. Böylece eşcinseller de ötekileştirilmemiş olurdu

O