Ev sahibi evi satarsa kiracının durumu ne olur?

Ev sahibi evi satarsa kiracının durumu ne olur?
B
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
37
37 CEVAP

evi sattigi kişiye baglı diye biliyorum

T

6 ay evden çıkmama hakkınız var. Kontratınız olsa da olmasa da.

P

Tam kış günü çıkın diyecek hali yok.. Zaten hakkınızda var bende öyle biliyorum en az 6 ay.. Siz yinede yeni ev sahibiyle görüşün.. Birde şu önemli evi yatırım içinmi aldılar yoksa oturmakmı istiyorlar..

T

Oturmak için veya yatırım için ne olarak alırsa alsın 6 ay boyunca size hiçbir şekilde çık diyemez. Bu sizin kanuni hakkınız.

P

Oyle bi sey yok her giren kira vermeden 6 ay otursun ozaman yeni ev sahibiyle kontrat yapmasi lazim ev sahibi istemesse avukat ihtar ceker 30 gun icinde bisaltmak zorunda kalir evi

Ömer Hamdemirci 6 yıl

Ömer Hamdemirci biz emlakçılık yapıyoruz ve daha geçen gün aynı şeyi yaşadık. Ev satıldı ve kontratlar yenilendi. 6 ay ev sahibi çık diyemez. Adam insaflı olduğu için kontratı 1 sene yaptık.

Pınar Yurtseven 6 yıl

Kontrati yenilemek isterse yeniler zorla kiraya vericek hali yok cikmayanda cikmiyor oda baska

Ömer Hamdemirci 6 yıl

Satan kişi ile kontratın devam eder, tarihi geçse bile otomatik yenilenmiş sayılır 1 seneye kadar yasal olarak seni kimse atamaz dava, mava açsalarda 1 sene çok rahat sürer

S

Avukat mısınız? Benim bildiğim kadarıyla evi alan kişi gerekli zamanı kiracıya tanıyarak çıkmasını isteyebilir. Satın alan kişiye bağlı, sizinle kontrata devam etmek zorunda değil. http://Hukuki.net/ te öğrendiğim budur. Avukatsanız sitede hatalı bilgi var o zaman.

Türkü Gülbetekin 6 yıl

ev sahibin değişmiş olur

B

Efsane cevap

Ali Celt 6 yıl

Dükkan mı bu devren satılık olsun içindekilerle. Sadece kirayı verdiğin adam değişecek.

V

Yeni sahip çıkın ben oturucam evde diyebiliyor zaten sorun o zaman oluşuyor

Dilek tanrıpınar 6 yıl

Dilek tanrıpınar o zaman yasal haklar işin içine giriyor ve kiracı evinde kalıyor. Benim de başıma geldi. 1 seneden fazla kaldım.

Vedat Altınöz 6 yıl

Vedat Altınöz işte onu soruyor çok açık yazmamış ama

Dilek tanrıpınar 6 yıl

Ahahaha olabilir yalnız 6 ay koşulu kirasını gününde ödediyse. Son üç ay aksadıysa mesela çıkarma hakkı var. Bu işin avukatıyım ben

Vedat Altınöz 6 yıl

Dilek tanrıpınar olsun belki ev bakıyordur kendisi

Vedat Altınöz 6 yıl

Yeni ev sahibi, evi satın aldıktan sonra 1 ay içinde evi boşaltmanız için noterden ihtar çekecek eğer kontranızın kalan süresi 6 aydan uzunsa 6 ay içinde 6 aydan kısaysa kontrat bitiş süresinde evi boşaltmanız gerekiyor.

A

Kontrat yenilenir.

G

Ayrıca Kontratta ne yazıyorsa onlar olur daha fazlası değil.

G

Kontrata madde eklemeniz gerekir Ev satılırsa iş bu kontrat süresi sonuna kadar geçerlidir diye bunu yapmanız iyi olurdu.

G

yaw zorlamı atacak ev bulana kadar beklemek zorunda

G

Yalan olur

K

Yasal olarak nedir bu iş olayın etik boyutunu tartısmasın arkdşlar biz de biliyoruz ayıbını mayıbını

B

Dilek tanrıpınar hangisi hukuksal olan peki 6ay mı bı ay mı 30-45 gün mü depozitoyu karsılaması mı?

Burcu Eşkol 6 yıl

Burcu Eşkol hepsının krıterlerı var işte

Dilek tanrıpınar 6 yıl

Evet aydınlatırsanız bu krıterler bı aydan 6aya nasıl genıslıyor ona gore onlem alayım

Burcu Eşkol 6 yıl

Burcu Eşkol herkes bıldıgını, ögrendıgını anlatmıs zaten okumanız sizin faydanıza, bizim başımıza böyle bir olay geldiğinde avukatımız bizi yukarda yazdığım şekilde bilgilendirmişti ve öyle de oldu sonunda karşı tarafla orta yolu bulduk, eğer anlaşma sağlayamamış olsaydık bize gelen bildiriden itibaren 6 ay zamanımız olacaktı, bu sürede yorumlarda bir arkadaşım belirttiği üzere kontrat bitiş süresiyle alakalı, daha nasıl açık olabilirim, biraz da kendinizi yazılanları okuyup anlamaya yorsanız, kolay gelsin, eğer haklıysanız lehinize sonuçlanmasını dilerim.

Dilek tanrıpınar 6 yıl

Size evden çıkmanız için resmî bir yazı gönderirse 6 ay, göndermezse de kontratınızın bitimine kadar süreniz olur. Gerçi uygulama her zaman ev sahibinin aleyhine işliyor ülkemizde, bu sürede kiracının lehine uzama olur.

U

Kiracılı olarak verdiyse yeni ev sahibi cıkmanızı istemeyebilir gelir elde etmek için

E

kira sözleşmesi bir irtifak hakkıdır ve geçerliliğini korur

Ç

Kira sözleşmen dolana kadar çıkartamaz

M

Kira sözleşmeniz yoksa çıkarabilir yoksa sözleşmeye göre aksini iddia edebilirsiniz

K

Yeni ev sahibi ancak yeni malik gereksinimine dayanarak ihtardan 6 ay sonra veya kira söz. Bitiminden itibaren 1 ay icinde sizi evden çıkarabilir. Bunu yapması için size bir ihtar çekmek zorunda.

Ö

Eski ev sahibin evi satmadan 90 gün öncesinde ihtar cekmediyse eski kira sözleşmen aynen devam eder. Sözleşmenin bitimine 3 ay kala yeni ev sahibin daireyi boşalt diye yine ihtar cekmezse ayni şartlarda kontratın tekrar uzatılır. Almanyadan oğlum gelicek devri eskide kaldı.

C

Maalesef Size, hukuki anlam'da, Bahsi geçen mülk satılırsa kira'da bulunan kişi 15 günlük sürede evi boşaltmak zorunda, tabi ki önceden haber vermesi gerekiyor...

F

Burcu Eşkol herkes farklı bir şey diyor en açıklayıcı bilgiyi atıyorum

com-2nhdp8s1e3xh9skggmoq.jpg

Ö

Hocam sözleşmede tahliye maddesi yoksa çıkaramazlar

B

Çıkarırlar hocam

Ömer Bulun 6 yıl

Peki

Baris Yüzdaş 6 yıl

Devremülk olur. Kontrattaki süre bitene kadar dokunamazlar size.

A

Çıkarıyorlar, ihtar çeker ve çıkmanızı ister. Gerekli tanınması gereken süre verilir ve kiracı bu süre içinde çıkmak zorundadır.

Türkü Gülbetekin 6 yıl

peki evde sözlesmeli kiracı varken ev sahıbının evi satamama gibi bi durum söz konusu olur mu? Yoksa ev sahıbı istedigi zaman (sözlesmeli kiracı varken) evini satabilir mi ?

Onat Görüceli 6 yıl

Evi satabilir buna engel olan bir durum hatırlamıyorum.

Türkü Gülbetekin 6 yıl

Yine millet saçmalamaya başlamış çıkaramaz edemez falan. Zaten hukuk sizin kafanıza göre şekilleniyor. Bilmiyorsunuz bari yorum yapmayın. Az yukarıda arkadaş kanun maddesini paylaşmış. Kanun gayet açık. Şartları taşıyorsa tahliye davası açar. Davanın sonuçlanması 6 ayı bulur. Davayı açması için en az 6 ay geçmiş olması lazım. Kafadan 1 yıl kalırsınız. Ama dava açarsa dava masraflarını da ödersiniz. Davayı kaybederseniz ki muhtemel sonuç bu. Sizi polisler ve hamallarla birlikte zorla çıkartır. O hamal paralarını da size ödetir.

S

evden çıkarken benim depozito yandı hocam. O işi bi konuş.

D

Çıkarır efendim. Bundan kurtulmak istiyorsan kira hakkını şerh ettir.

K

evi alan kişi kiracıdan evi tahliye etmesini isteyebilir.

K

her şey tamam da kulaktan dolma bilgilerle nası bu kadar kendinden emin ve rahat bi şekilde sallayabiliyosunuz hayretle okudum yazılanları.

B

Olayı tam olarak anlayabilirim çünkü ev sattım. 1 kira kontratın sonuna kadar devam eder. 2 yeni evsahibi seni evden çıkarmak isterse taşınma masrafın ve kalan kontrat süreni öder. 3 Kira kontratın bittiginde yenilemek istemezse çıkmak zorundasın. 4 Yeni evsahibin noter den ihtar çekerse 90 gün içinde boşaltabilir evi .

M

yukarıda Ömer Bulun yazmış kanun maddesini dahi göstermiş. Kira sözleşmeniz yeni ev sahibi ile devam eder. Kirayı bankadan ona ödemeniz gerekir. Çıkarmak istiyorsa da dava açacak. Tabi davayı beklemeden aranızda anlaşıp uygun zamanda kendiniz de çıkabilirsiniz. Bu postta fazlaca bilgi kirliliği mevcuttur aldanmayın. Başka bişi olursa Ömer veya bana yazabilirsiniz

H

Kafan rahat olsun.. Aynen devam

A

size yasal olarak 6 ay önce haber vermeli öyle hatırlıyorum

E

Kiracıya göre değişir

M

Allah benim bela mı da versin mi murat

Burcu Eşkol 6 yıl

Kötü söz bana yakışmaz

Murat Gürfidan 6 yıl

Ev sahibi bir ay önceden haber vermek şartı ile kiracıyı evden tahliye edebilir, tam tersi de geçerli, çoğu kontratta bu yazar.

B

yeni sahibi evden çıkarabilir. Senin alacağın var ise depozit falan eski sahiple arandaki sözleşmeye dahildir.

A