Gluten'e alerjisi olan biri yurt ve iş yerlerinde yemeği seçme hakkı var mıdır?

Arkadaşlar glutene alerjisi olan biri yurt ve işyerlerinde sipariş edilen yemeği kendisi seçme hakkı var mıdır. Yani insanlar fast food tüketirken benim alerjim olduğu için salata yeme hakkım var mıdır ?

S
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
17
17 CEVAP

Isyerinde sunulan yemek sosyal haklara girer. Zorunlu degildir. Isveren sana ozel yemek saglamak istemezse ucretini oder, ama bu toplu sozlesmeler sebebiyle dusuk bi ucrete karsilik gelecektir. Max 10 lira belki verirler.

E

Türkiyede faaliyet gösteren yurtdışı firmalardan birinde çalışıyorsan bir ihtimal ama bir türk firmasında çalışiyorsab ihtimal dışı. Yurt dediğinde özel vip bir yurt değilde zaten ürünlerin nerde satildiğıni biliyorsundur hayırli alışverişler

S

Yurtta raporla bildirip özel gelebilir

N

Arkadaşlar bu bence alerjiylede alakalı birşey değil sağlıklı beslenmek isteyen bir insan o poğaçalardan, paketli yemeklerden yemek zorunda değil diye düşünüyorum bu böylemi yoksa alakası yok yiyeceksin gibisinden bir durum mu ?

S

Normalde yiyeceksin deniyor tabii.

Serhat Pekcan 6 yıl

Serhat Pekcan İyide yemek istemiyorum çünkü alerjim var ayrıca sağlıklı beslenmek isteyen biri neden her gün fast food tüketsin ki

Sıla Canmemiş 6 yıl

Yer yer değişiyor bu durum. Ortamın kalite ve imkanına göre belirlenir. Benim daha önce çalıştığım bir şirkettin yemekhanesinde ev yemeği, salatası ve fastfood bölümleri ayrı ayrıydı isteyen tercihine göre secip alabiliyordu. Ama alerjim var dersen şeflerle ya da yetkili biriyle konusabilirsin.

Serhat Pekcan 6 yıl

Patron böyle düşünmek zorunda degil

Emre Özdicle 6 yıl

Yemk parani elden al kndin sipars et ne yiceni

Emre Özdicle 6 yıl

Gençlerde gördüm istanbul metrosunun ekranında. Gluten hassasiyeti olanların glutensiz yiyeceklere ulaşması yaşa düzenlemesiyle kolay hale getirilecekmis.

S

Şimdi alerji değil keyfe keder diyosun o daha vahim. O zaman et yemeyen etsiz yemek talep eder 100 lerce işci çalışan fabrikalarda heepsi ayrı birşey isterse o işle kimse baş edemez

S

Benim alerjim var efendim Ayrıca alerjim olmasaydı bile yemek istemezdim. En azından kendim sipariş edebilirim vegan bir marketten. Malum etlerin hepsi gdo'lu başka ülkeler bile almıyor neden yemek isteyeyim ?

Sıla Canmemiş 6 yıl

Alerjin olduğunu çok net anladım. Ben türkiye şartlarında şu konu için beklentiye girmek zor demek istiyorum. Türkiyede hangi konuda önce insan denilmiş? Malesef yöneticilerimiz böyle konulara uzak.

Selcuk Acarr 6 yıl

E o zaman yeme canım? Ya çölyak hastasısın ona bi lafım YÖK ama olmasaydı da yemezdim nedir? Ne görüyorsun ki kendini onca insandan üstün kılıyorsun. Sağlıksızsa yemezsin olur biter. Adam sana piyasa şartlarının altında bi imkan sağlasa haklısın ama itirazın tüm sisteme. Saçma bence

Kaan Kara 6 yıl

Maalesef yöneticilerimiz diyerek dilimizde tüy bitti zaten Allah nasıl sabrediyor bizim sabır taşımız çatladı. Ağlanacak bir durumdayız. Çok hemde çok.

Sıla Canmemiş 6 yıl

Kendimi onca insandan üstün kılıyorum falan çok ilginç bir yorum.. Garipsin.

Sıla Canmemiş 6 yıl

Eger colyaksan belgeni alip dilekce yazmalisin kyk'ya

M

Çolyak nedir hocam

Serhat Pekcan 6 yıl

Çölyak değilim fakat farkı yok. Benimki sonradan gelişen bir alerji.

Sıla Canmemiş 6 yıl

Gluten denen şey zaten insan vücudunun sindirebileceği en zor şey bağırsakta en zor sindirilen elastik bir madde. Normal bir insanın bile yememesi gereken birşey olduğunu biliyorum. Bu her yiyecekte var paketli birşey yemek istemiyorum.

Sıla Canmemiş 6 yıl

Colyak; tahillarda olan gluten proteinini vucudun sindirememesi. O raporla da dilekce yazarsin. İkisi ayni sey sonucta

Mustafa Özşenol 6 yıl

Karabugday yiyebilirsin. Nanegillerdeno. Bimde de satiliyordu

Mustafa Özşenol 6 yıl

Sen ne istiyorsun ben onu anlamadım işyeri veya yurttaki glutenli ya da paketli yiyeceği yemek istemiyorsun, tamam yeme. Bu kurumların sana özel yemek, gida urunu getirmesini ya da senin istediğini siparis etmeni parasini onların ödemesini mi istiyorsun? Buysa isteğin imkansız çünkü.

D

Değil

Doğaç Basüt 6 yıl

Yoo baya imkansız. Hadi işveren belki bi ihtimal de yurt böyle bişey yapmaz. O zaman vejeteryan için etsiz, vegan için hayvansal hiçbişey içermeyen, sporcu için bol etli, diyet yapan için düşük kalorili olmak üzere binlerce farklı istek üzerine binlerce farklı menu üretmek durumundalar ve Türkiye de öyle bir dünya yok. Ha keşke olsa o ayrı.

Dilan Hışır 6 yıl

Var

Doğaç Basüt 6 yıl

Yahu böyle tek kelimelik yüzeysel yüzeysel cevaplar vereceğine emsal göster o zaman, kaynak göster hangi kurum yapıyor?

Dilan Hışır 6 yıl

Neden?

Doğaç Basüt 6 yıl

Eger cölyaksan yada gluten duyarlılığın var ise zaten raporun vardır. Yani tahliller kolonoskopi ve birçok süreçten sonra rapor veriliyor. Bunu işverenine sunabilirsin. Ben çölyak hastasıyım işe başlarken bu durumu konuşuyorum ona göre bir cözüm bulunuyor mutlaka

S

Yillardir vejetaryenim, calistigim yerde hergun ac kaliyorum fakat is yerimin bana ozel yemek yapmayacsgimi biliyorum cunku burasi turkiye. Kasmamak lazim

A

Niye her gün aç kalıyorsun işyerinde 7gün biftek mi çıkıyor sebze makarna pilav fasulye tahıl vs hiç çıkmıyor mu

Sinan Amukoğlu 6 yıl

Ben eti ayda yılda bir görüyorum sizin işyeri ne güzelmiş her gün et çıkarıyor

Sinan Amukoğlu 6 yıl

Tamamı etli olanları kast ettim biftek va gibi çorbaya et konması vs hariç, burada ezogelin pilav kuskıs mercimek vs hep etsiz, tavuk döneri zaten etten saymayalım xd

Sinan Amukoğlu 6 yıl

com-ibzcd8tcmlsowwnsnq4g.jpg

Eser Gökkuş 6 yıl

Yok bunlar yenebilir normal menü işte bunla vegan aç kalmaz yani

Sinan Amukoğlu 6 yıl

Bence hakkını sonuna kadar ara, talebini dile getir, şunu yapmak zorunda değiller falan anlayışıyla bir ülke ilerlemez. Her türlü hastalık, alerji, talep olabilir, iş verenler değil çalışanlar savunulmalı bu konularda.

T

Alerjik olduğunu doktor raporuyla kanıtlamalıdır.

Bizim isyerinde diyet yemek diye ayri bir menü cıkıyor. Isimleri yemekhaneye onceden verilenler aliyor. Ama keyfi diyet değil de tuzsuz filan gibi doktor onayı gerekiyor.

H

Kanunen işveren işçinin yemeğini verir diye bir madde yok, yemek verip vermeme yaptığınız sözleşmeye bağlı. Bu nedenle sözleşmede yemek verir yazar ama seçme hakkın vardır, sağlığına göre yemek verilir gibi maddelerin olduğunu sanmıyorum. Ancak doktor raporu ile işverene sunarsanız o da işverenin insiyatifine ve yemek sağlayan tedarikçinin kapasitesine kalmış.

O

Sadece hastanede yatarken cikan yemekler glutensiz veriliyor alerjiniz oldugunuzu soyleyince

S

Ben çölyaklıyım kyk yurdum yemek saglamiyor. Yemekhanedeki usta ile gorustum ricami kabul etti ve bana yemek ayiriyor benim yiyebilecegim sekilde hazirliyor yemek termosuma koyuyor. Kyk yurt muduru ise ben birsey yapamam kendin ayarlicaksin yemegini deyip ilgilenmemisti bile ..

E

glutenli şeyler yediğinizde neler oluyor vucudunuzda? Bende şüpheleniyorumda o yüzden sordum

Mustafa Özşenol 6 yıl

Valla değişiyor çölyak çok farklı şekilde etkiliyor. Bendeki belirtileri gastrit ve kansızlık. Ama kemik erimesinden çölyak teşhisi alan da var. Genelde çoğunda ya ishal ya kabızlık oluyor. Endoskopi veya kan testi ile anlaşılır, belirtilerle kafanı bulandırırsın ancak

Ege Gökyer 6 yıl

Sıla nbr? Varmı bir gelişme? Taleplerin ilgi gördumü

S

Burası Türkiye abi herşey olabilir

Sıla Canmemiş 6 yıl

Doktor raporu sunarak yemek ücretini tahsil edebilirsin işyerinde.

E