Ezan sesi beni rahatsız ediyor diyenler Almanya'ya bir baksın

Sizler Türkiye'de ezan sesinden sikayet ededurun, artik Almanya'da bazi sehirlerde(Ör.: Gladbeck) bile ezan sesli olarak (55 db yi gecmemesi sartiyla) okunuyor, gözümüz aydin artik Almanya bir teknoloji ve sanayii devi, bilimin yuvasi olmaktan cikip, "dini bütün"! insanlarin ülkesi haline gelecek!

Tamer Babacan
T
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
42
42 CEVAP

Gerçek laiklik bu işte..
Hem çan çalacak ve hem de ezan okunacak..
Buna en son itiraz etmesi gereken üye bile buna karşı çıkıyor....
İşimiz zor gerçekten..
Demokrasi, insan hakları, laiklik ....... Bunları anlamak için bile İSLAM olunmak zorunda...
Ben bunu görüyorum.......

Şecaaddin Cica
Ş

Evet karsi ckiyorum, cünkü biliyorum ki insanlarin düsünme yetisini elinden alan bir din ile bir ülke bir adim bile ilierleyemez! Bkz: Islam ülkeleri!

Tamer Babacan
T

Koskoca demokrasiyi, insan haklarını bir SLOGANA feda ettin.. Farkında mısın?

Şecaaddin Cica
Ş

Slogan degil, yasayarak tecrübe edilmis gercekler, ama bunlar sana cok uzak biliyorum, cünkü sen kendin insaa ettigin bir hayal aleminde yasiyorsun.

Tamer Babacan
T

Senin hayalinde yasattigin bir kuran ve islam var ama gercekler baska dil konusuyor, uyansan diyorum artik

Tamer Babacan
T

OLur...... Sonra biz de tüm HRİSTİYALIK birikimini HAÇLI olmakla suçlayalım.....
Herkes karşısındakini toptancı bir mantıkla suçlasın...
Nasıl beraber yaşayacağız, o zaman......

Şecaaddin Cica
Ş

Ben her türlü inanca sahip insanla beraber yasarim secaaddin benim ve hatta bütün Yehova Sahitlerinin cisindan hic bir sorun olmaz. Fakat bu barisi bozan biz degil, "onlari dost edinmeyin" diyen senin kitabinin zihniyeti

Tamer Babacan
T

Yine başa döndük dostum... Şöyle yapalım.. Ben bir konuda benim fikirlerimi açıkladıktan sonra başa sardığınızda zaten burada çok az kişi var..
Benim burada yazma azmim kalmıyor..
Demek ki ne kadar yazsam tesiri yok.. Bu arkadaşlar anlamak istedikleri gibi anlıyorlar diyorum....
Yine yazayım makalemi.. Ordan oku..
Hala aynı şeyleri söyleyeceksen, kusura bakma ama bildirimleri kapamak zorunda kalacağım..

Şecaaddin Cica
Ş

Secaadin bana istersen buraya bin tane link at dostum beni hic irgalamaz ben gerceklere bakarim; "Ainesi istir kisinin lafa bakilmaz" seklinde ki deyimi bilirsin, aynen böyle iste, "yok kuranda söyle yaziyor, yok böyle yaziyor, yok aslinda söylenmek istenen bu, yok kuraninmesaji bu degil" gibi hayal ürünü fikirlerden etkilenmem, ben kuranin GERCEKTE nasil anlasildigina bakjarim ve bence önemli olanda budur!

Tamer Babacan
T

Islamiyeti kabul eden Avrupa insanina bak! Onlar senin kabul ettiginin islami mi kabul ediyor? Hayir! Bu islam onlar cekici gelmiyor, cok büyük bir cogunluga celici gelmiyor, cünkü iclerinde ki ilkel duygulari ve güdüleri doyurmuyor

Tamer Babacan
T

Selam üzerine olsun..
Allah aklını açsın, inadını yok etsin.......
başka türlü birlikte yaşamak imkanı yok seninle bir başkasının....

Şecaaddin Cica
Ş

Ben sana dedim ben her türlü insnla barisigim ve devamli barisin pesinde kosarim fakat senin dindaslainin zihniyeti benim gibilerin yasamasina izin vermez!

Tamer Babacan
T

Lombelico del Mondo hocam aslında Şecaaddin Cica doğru söylüyor, kişi her ne görür kendin görür, ger yahşi ger yaman görür.. Yani aslında kendini anlatıyor anlamak istedikleri gibi anlıyor demekle.. Sonuçta bana göre olumlu en azından birilerinin kafasını kesmek istemiyor, hatta geçen bira konusunda fetva bile geldi içilebilirmiş

Murat Terme
M

şecaaddin , laiklik çan çalmaksa, beş vakit minare tepelerine çıkıp "Allah uludur" diye bağırmaksa, ben de günde beş kez yüksek bir yere çıkıp herkesin duyabileceği bir tonda "Allah yoktur" diye bağırayım.
Sence bu mümkün mü?

Sedat Yanaşık
S

herkezin ''din'' anlayışı farklı. Birileri çıkıp gerçek din bu değil der. Diğerleri ne yani 1,5 milyar müslüman ne oluyor diye sorar. Aslında bu soruyu soranlara sormak gerek. Bütün deistler bütün ateisler içinde bulundukları durumu aynı orandamı açıklar? Hiçbir farklılıkları yokmudur? Tekdüzemidir hepsi?
insanları yargılayın fakat neyle yargıladığınıza dikkat edin.

Hüseyin Tanrıseven
H

Ozgurluk ozgurluk diye naralar atarsiniz ama en celiskili seyi sizler yaparsiniz alin size ozgurluk isteyen istedigi varliga inansin isteyen istedigi mekanda ibadet etsin sizde istediginiz gibi hareket edin lutfen konustuklarinizla celismeyin inandirici olmuyorsunuz...

Leyla Nihan
L

Ezan Kuran'ın emri olan bir hüküm değildir. Sembolikte olsa Almanya'nın bu kararı dinler arası diyalog ve hoşgörü açısından bence takdire şayandır. (Eğer haberinin doğru ise)

Hatice Sync
H

ezanı anlarım da, ÇAN sesini nasıl 55 db altı ayarlıyorlar...? Çan sesi de hopörlerden mi veriliyor.... Çın.... Çın.... Yemeğe çağırır gibi bir ses çıkar her hal..

Ali Ardahanlı
A

Yehova Sahitlerinin ibadet salonlarinda can falan kullanilmaz ama bence can sesi ezan sesinden cok daha kulaga hos geliyor hele ki kaliteli bir can ise

Tamer Babacan
T

ezanın sesi olmaz tamer kardeş..... O dediğin insan sesi..

Ali Ardahanlı
A

Anladin sen onu

Tamer Babacan
T

Leyla Nihan lütfen bana söyleyin hangi müslüman ülke de hrsitiyanlarin müslümanlra tanidigi özgürlük hristiyanlara taniniyor?

Tamer Babacan
T

latince olsa hoşuna giderdi yani...?

Ali Ardahanlı
A

Yoo arapca aslinda kulaga cok kötü gelen bir lisan degil ama ezanin tinisi biraz agir geliyor, resmen kasvet cöküyor

Tamer Babacan
T

Hele birde sabahin 4 ünde yatak odasinin ortasinda bir adam sanki bogazlaniyormus gibi son sesle bagiriyorsa

Tamer Babacan
T

çan sesi uyuyanları uyandırıyor o zaman..

Ali Ardahanlı
A

Bilmem, can sesi ile uyanmadim hic

Tamer Babacan
T

Ama ezan sesi ile cok uyandim

Tamer Babacan
T

sende bir terslik var o zaman..

Ali Ardahanlı
A

Yola ters yönden girip herkesi ters yönde gitmekle suclayan adam aklima geldi nedense

Tamer Babacan
T

Simdide hristiyan mi oldunuz Tamer Babacan nereye satasacaginizi sasirmissiniz siz yazik vallahi

Leyla Nihan
L

Ben gördüklerimi söylyorum sayin hanimefendi müslüman ülkelerde de böyle özgürlükler ve hosgörü lsun onlari da takdir edelim ve övelim.

Tamer Babacan
T

Kimseyi elestirmeye merakli degilim tam tersi övülecek yönlerini ararim daha cok ve bunu dile getirmeyi severim

Tamer Babacan
T

Almanya dediginiz ulke hala yasanmakta olan bir zulmu yasatiyor muslumanlara.. Camilerde yakilip yikilan sirf musluman diye apartmanlarina saldirilan insanlari unutmayiniz.. Sizde haklisiniz hosgoru goreceli bir kavramdir..

Leyla Nihan
L

Siz Almanya'da bulundunuz mu hic hanimefendi?

Tamer Babacan
T

Ben 40 yildir burada yasiyorum, siz hic geldiniz mi buraya?

Tamer Babacan
T

Benim anne tarafim Almanya dogumlu akrabalarimin cogu orada cok eskilerden beri kaldi ki ese dosta gerek yok medyayi takip etmek yetiyor..

Leyla Nihan
L

Ben burada yasadigim icin biliyorum müslüman arkadaslarimiz burada cok rahat ve özgürler, bazi münferit olylar cok abartiliyor durum o kadar kötü degil her köse basinda bir camii var ve bir cogu saray yavrusu hic kimse kimseye pek karismaz burada

Tamer Babacan
T

Ben butun Almanlari ve hristiyanlari veya ateistleri kastetmiyorum tabiki hepsi ayni kefeye konmaz tipki muslumanlarin ayni kefeye konmamasi gerektigi gibi.. Fakat Avrupa ulkelerinde derin bir islamofobi oldugu bir gercek beni sahsen hicbir bireyin dini inanci rahatsiz etmez saygi duyarim tabii inancima hakaret olmadigi surece fakat muslumanlar gereginden fazla hakaret asagilama ve iftiraya maruz kaliyorlar bunlarida gormek gerek

Leyla Nihan
L

Tabii kismen hakkiniz var ama ayni seyleri hatta cok cok daha fazlasini hristiyanlar ve diger inanc sahipleri müslüman ülkeler de yasiyor inanin bana
Buna ragmen Almanya gibi ülkler de müslmanlar kendi ülklerinde bile sahip olamiyacaklari özgürlüklere ve haklara sahipler

Tamer Babacan
T

Aslinda hersey insanoglunun elinde herkez birbirinin dini inancina saygi gosterip yoluna devam etse belki suan yasanan problemlerin buyuk bir kismi ortadan kalkacak ama ne yazik ki bizim elimizden gelen sadece belli bir cevreye yol gostermek oluyor asil arka planda cook buyuk entrikalar donuyor ve insanlarin birbirleriyle savasa girmeleri isteniyor.. Ne diyelim bir musluman hakkimizda hayirlisi diyorum gidisat malesef cook kotu.. Bu arada seviyeli sohbetiniz icinde tesekkur ederim..

Leyla Nihan
L

Evet insanlar özellikle bazi konularda cahil birakilarak birbirlerine karsi kiskirtiliyor maalesef... Rica ederim, asil ben tesekkür ediyorum

Tamer Babacan
T