Ezan sesi beni rahatsız ediyor diyenler Almanya'ya bir baksın

Sizler Türkiye'de ezan sesinden sikayet ededurun, artik Almanya'da bazi sehirlerde(Ör.: Gladbeck) bile ezan sesli olarak (55 db yi gecmemesi sartiyla) okunuyor, gözümüz aydin artik Almanya bir teknoloji ve sanayii devi, bilimin yuvasi olmaktan cikip, "dini bütün"! insanlarin ülkesi haline gelecek!

T
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
42
42 CEVAP

Gerçek laiklik bu işte..
Hem çan çalacak ve hem de ezan okunacak..
Buna en son itiraz etmesi gereken üye bile buna karşı çıkıyor....
İşimiz zor gerçekten..
Demokrasi, insan hakları, laiklik ....... Bunları anlamak için bile İSLAM olunmak zorunda...
Ben bunu görüyorum.......

Ş

Evet karsi ckiyorum, cünkü biliyorum ki insanlarin düsünme yetisini elinden alan bir din ile bir ülke bir adim bile ilierleyemez! Bkz: Islam ülkeleri!

T

Koskoca demokrasiyi, insan haklarını bir SLOGANA feda ettin.. Farkında mısın?

Ş

Slogan degil, yasayarak tecrübe edilmis gercekler, ama bunlar sana cok uzak biliyorum, cünkü sen kendin insaa ettigin bir hayal aleminde yasiyorsun.

T

Senin hayalinde yasattigin bir kuran ve islam var ama gercekler baska dil konusuyor, uyansan diyorum artik

T

OLur...... Sonra biz de tüm HRİSTİYALIK birikimini HAÇLI olmakla suçlayalım.....
Herkes karşısındakini toptancı bir mantıkla suçlasın...
Nasıl beraber yaşayacağız, o zaman......

Ş

Ben her türlü inanca sahip insanla beraber yasarim secaaddin benim ve hatta bütün Yehova Sahitlerinin cisindan hic bir sorun olmaz. Fakat bu barisi bozan biz degil, "onlari dost edinmeyin" diyen senin kitabinin zihniyeti

T

Yine başa döndük dostum... Şöyle yapalım.. Ben bir konuda benim fikirlerimi açıkladıktan sonra başa sardığınızda zaten burada çok az kişi var..
Benim burada yazma azmim kalmıyor..
Demek ki ne kadar yazsam tesiri yok.. Bu arkadaşlar anlamak istedikleri gibi anlıyorlar diyorum....
Yine yazayım makalemi.. Ordan oku..
Hala aynı şeyleri söyleyeceksen, kusura bakma ama bildirimleri kapamak zorunda kalacağım..

Ş

Secaadin bana istersen buraya bin tane link at dostum beni hic irgalamaz ben gerceklere bakarim; "Ainesi istir kisinin lafa bakilmaz" seklinde ki deyimi bilirsin, aynen böyle iste, "yok kuranda söyle yaziyor, yok böyle yaziyor, yok aslinda söylenmek istenen bu, yok kuraninmesaji bu degil" gibi hayal ürünü fikirlerden etkilenmem, ben kuranin GERCEKTE nasil anlasildigina bakjarim ve bence önemli olanda budur!

T

Islamiyeti kabul eden Avrupa insanina bak! Onlar senin kabul ettiginin islami mi kabul ediyor? Hayir! Bu islam onlar cekici gelmiyor, cok büyük bir cogunluga celici gelmiyor, cünkü iclerinde ki ilkel duygulari ve güdüleri doyurmuyor

T

Selam üzerine olsun..
Allah aklını açsın, inadını yok etsin.......
başka türlü birlikte yaşamak imkanı yok seninle bir başkasının....

Ş

Ben sana dedim ben her türlü insnla barisigim ve devamli barisin pesinde kosarim fakat senin dindaslainin zihniyeti benim gibilerin yasamasina izin vermez!

T

Lombelico del Mondo hocam aslında Şecaaddin Cica doğru söylüyor, kişi her ne görür kendin görür, ger yahşi ger yaman görür.. Yani aslında kendini anlatıyor anlamak istedikleri gibi anlıyor demekle.. Sonuçta bana göre olumlu en azından birilerinin kafasını kesmek istemiyor, hatta geçen bira konusunda fetva bile geldi içilebilirmiş

M

şecaaddin , laiklik çan çalmaksa, beş vakit minare tepelerine çıkıp "Allah uludur" diye bağırmaksa, ben de günde beş kez yüksek bir yere çıkıp herkesin duyabileceği bir tonda "Allah yoktur" diye bağırayım.
Sence bu mümkün mü?

S

herkezin ''din'' anlayışı farklı. Birileri çıkıp gerçek din bu değil der. Diğerleri ne yani 1,5 milyar müslüman ne oluyor diye sorar. Aslında bu soruyu soranlara sormak gerek. Bütün deistler bütün ateisler içinde bulundukları durumu aynı orandamı açıklar? Hiçbir farklılıkları yokmudur? Tekdüzemidir hepsi?
insanları yargılayın fakat neyle yargıladığınıza dikkat edin.

H

Ozgurluk ozgurluk diye naralar atarsiniz ama en celiskili seyi sizler yaparsiniz alin size ozgurluk isteyen istedigi varliga inansin isteyen istedigi mekanda ibadet etsin sizde istediginiz gibi hareket edin lutfen konustuklarinizla celismeyin inandirici olmuyorsunuz...

L

Ezan Kuran'ın emri olan bir hüküm değildir. Sembolikte olsa Almanya'nın bu kararı dinler arası diyalog ve hoşgörü açısından bence takdire şayandır. (Eğer haberinin doğru ise)

H

ezanı anlarım da, ÇAN sesini nasıl 55 db altı ayarlıyorlar...? Çan sesi de hopörlerden mi veriliyor.... Çın.... Çın.... Yemeğe çağırır gibi bir ses çıkar her hal..

A

Yehova Sahitlerinin ibadet salonlarinda can falan kullanilmaz ama bence can sesi ezan sesinden cok daha kulaga hos geliyor hele ki kaliteli bir can ise

T

ezanın sesi olmaz tamer kardeş..... O dediğin insan sesi..

A

Anladin sen onu

T

Leyla Nihan lütfen bana söyleyin hangi müslüman ülke de hrsitiyanlarin müslümanlra tanidigi özgürlük hristiyanlara taniniyor?

T

latince olsa hoşuna giderdi yani...?

A

Yoo arapca aslinda kulaga cok kötü gelen bir lisan degil ama ezanin tinisi biraz agir geliyor, resmen kasvet cöküyor

T

Hele birde sabahin 4 ünde yatak odasinin ortasinda bir adam sanki bogazlaniyormus gibi son sesle bagiriyorsa

T

çan sesi uyuyanları uyandırıyor o zaman..

A

Bilmem, can sesi ile uyanmadim hic

T

Ama ezan sesi ile cok uyandim

T

sende bir terslik var o zaman..

A

Yola ters yönden girip herkesi ters yönde gitmekle suclayan adam aklima geldi nedense

T

Simdide hristiyan mi oldunuz Tamer Babacan nereye satasacaginizi sasirmissiniz siz yazik vallahi

L

Ben gördüklerimi söylyorum sayin hanimefendi müslüman ülkelerde de böyle özgürlükler ve hosgörü lsun onlari da takdir edelim ve övelim.

T

Kimseyi elestirmeye merakli degilim tam tersi övülecek yönlerini ararim daha cok ve bunu dile getirmeyi severim

T

Almanya dediginiz ulke hala yasanmakta olan bir zulmu yasatiyor muslumanlara.. Camilerde yakilip yikilan sirf musluman diye apartmanlarina saldirilan insanlari unutmayiniz.. Sizde haklisiniz hosgoru goreceli bir kavramdir..

L

Siz Almanya'da bulundunuz mu hic hanimefendi?

T

Ben 40 yildir burada yasiyorum, siz hic geldiniz mi buraya?

T

Benim anne tarafim Almanya dogumlu akrabalarimin cogu orada cok eskilerden beri kaldi ki ese dosta gerek yok medyayi takip etmek yetiyor..

L

Ben burada yasadigim icin biliyorum müslüman arkadaslarimiz burada cok rahat ve özgürler, bazi münferit olylar cok abartiliyor durum o kadar kötü degil her köse basinda bir camii var ve bir cogu saray yavrusu hic kimse kimseye pek karismaz burada

T

Ben butun Almanlari ve hristiyanlari veya ateistleri kastetmiyorum tabiki hepsi ayni kefeye konmaz tipki muslumanlarin ayni kefeye konmamasi gerektigi gibi.. Fakat Avrupa ulkelerinde derin bir islamofobi oldugu bir gercek beni sahsen hicbir bireyin dini inanci rahatsiz etmez saygi duyarim tabii inancima hakaret olmadigi surece fakat muslumanlar gereginden fazla hakaret asagilama ve iftiraya maruz kaliyorlar bunlarida gormek gerek

L

Tabii kismen hakkiniz var ama ayni seyleri hatta cok cok daha fazlasini hristiyanlar ve diger inanc sahipleri müslüman ülkeler de yasiyor inanin bana
Buna ragmen Almanya gibi ülkler de müslmanlar kendi ülklerinde bile sahip olamiyacaklari özgürlüklere ve haklara sahipler

T

Aslinda hersey insanoglunun elinde herkez birbirinin dini inancina saygi gosterip yoluna devam etse belki suan yasanan problemlerin buyuk bir kismi ortadan kalkacak ama ne yazik ki bizim elimizden gelen sadece belli bir cevreye yol gostermek oluyor asil arka planda cook buyuk entrikalar donuyor ve insanlarin birbirleriyle savasa girmeleri isteniyor.. Ne diyelim bir musluman hakkimizda hayirlisi diyorum gidisat malesef cook kotu.. Bu arada seviyeli sohbetiniz icinde tesekkur ederim..

L

Evet insanlar özellikle bazi konularda cahil birakilarak birbirlerine karsi kiskirtiliyor maalesef... Rica ederim, asil ben tesekkür ediyorum

T