Geçmişi görmek mümkün mü veya mümkün kılınabilir mi?

Faruk Narban
F
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
15
15 CEVAP

Gecmisi beyinden bir ekrana aktarmak gibimi?

Semih Pek
S

Evet mesela uzaktaki bir yıldızdan kendi dünyamıza bakarsak geçmişimizi görürüz çünkü şimdiki ışıklarımız henüz yıldıza ulaşmamış olacaktır. Yıldıza doğru kendi ışığımızdan daha hızlı gidersek önceden yolladığımız geçmiş ışıklarımızı da yakalarız ve dönüp arkamıza baktığımızda geride bıraktığımız ışıkların bize göründüğünü görürüz.

Furkan Duran
F

Çok fazla uzağa gittiğimizde ve arkamızda kalan evrene baktığımızda evrenin yavaş yavaş silindiğini görmeliyiz. Çünkü evrenin arkasından önüne doğru gelen ışıkları yavaş yavaş geçeriz ve evrenden ışık hızından daha hızlı bir şekilde uzaklaştıkca bir yerden sonra evren tamamen silinmeli. Çünkü evrenin gönderdiği ışığın hiç biri bizim olduğumuz noktaya ulaşmadığından evren de tamamen karanlık ve boş gözükecektir ancak rastgele karanlığın içinde karanlık ve gözükmeyen evrene doğru yol aldığımızda yavaş yavaş karşımıza evrenin ışıkları görünmeli ve aydınlanmalıyız. Peki ya karanlığın içinde bir evrenin olduğunu nasıl anlayıp geri dönüş yolunu bulacağız? Kafamda şu an garip şeyler var.

Furkan Duran 1 yıl

Bilimsel düşünceden çok hayalperest bi yaklaşım bana göre.

Furkan Türksayar 1 yıl

Hayır, basit bir mantık bu. Bir düşünsene evrenin yaydığı ışığın tümünü sollayıp geçiyorsun. Dönüp arkana baktığında gözüne hiçbir ışık daha ulaşmadığı için karanlık algılaman lazım. Ayrıca ilk dediğim zaten Einstein'in da düşüncesi ancak 2.si benim.

Furkan Duran 1 yıl

Maddeyi değil sadece ışığı algılarsın ozaman.

Furkan Türksayar 1 yıl

Kardeş kafamı karıştırdın baştan anlat

Furkan Türksayar 1 yıl

Gördüğün herşey geçmiş oluyor anı göremezsin

Ahmet Hardal
A

sigmund freud mu

Muhammet Veyseli 1 yıl

Işık hızını geçtikten sonra yıldızlardan geçmişini izleyecek bir teknolojiyi de bulman gerek

Halid Sabah
H

Yok

Batuhan Tahir
B

İmkansız.

Furkan Türksayar
F

Bilim diye girdiğim grupta millet Harry Pottercılık oynuyor arkadaş... Ya imkanlı imkansız diye bir şey yok. Allah mısın, ne sıfatın var da karar veriyorsun? Teknik olarak, şu anda sahip olduğumuz bilgi bize şunu söylüyor; ışık tanecikleri yansıyıp gözümüzden doğru beynimizi etkileyerek bir süreç oluşturur ve bu süreç boyunca evren hareket etmeye devam ettiği için teknik olarak milisaniye standardında geçmişi görürsün. O altıncı his olayı filan da oradan geliyor çünkü beyin birden fazla faktörü işleyerek "an" dediğimiz şeyleri hafızasına kaydediyor. Birisinin geçmişi görmesi demek, belli bir zamana ait ışık taneciklerini bozmadan koruyarak tekrar tekrar işleyebilmesi demek. O ana ait birebir aynı "hafıza" oluşturulabilir ama bu sadece onu koruyan sistemin niteliklerine bağlı olduğu kadar doğrudur.

Temel Kalmaz
T

Bilim kurgu gerçekliğin kendisidir. Düşünün eğer ki beynimizi bir hafıza kartı gibi kullanabilsek ve içerisindeki verileri görselleştirebilecek bir teknoloji geliştirebilirsek, (tıpkı bilim kurgu filmlerindeki gibi) bir hologram sayesinde geçmişi görebiliriz. Tabi bunlar benim düşüncelerim. Çoğu kişinin hayali karşısında eskiden çekilmiş bir filmi izlemek gibi kalıyor daha ve daha fazlasını istiyoruz. Bu isteklerimizi gerçekleştirebilecek tek gerçek bilimdir.

Kemal Rodoplu
K

Işık hızından daha hızlı gidebilmen gerekiyor. Bu da saniyede 300.000 km hızdan daha hızlı gitmek

Tunca Ayral
T

Huble miydi neydi o teleskop ile görülebiliyor

Berke Gokbayrak
B

Bayılırken bazen gorebiliyorsun bunu ekrana yansitamazsin ama bayiltarak geçmişini sana izletmek bence gelecekte mümkün olacaktir

Halilcan Bellitaş
H

Ne geçmişi dediğini anlamadim ama kendini geçmişini görmek mümkün

Halilcan Bellitaş
H

kendini videoya çekip izleyince geçmişi izlemiş olmuyormusun

Kerim Abıka
K

Cronovisor ü araştırmanı tavsiye ederim

Alihan Mivar
A

O daha çok komplo teorisi yav

Ali Ronayi 1 yıl

Karadelikleri de düşünün niye olmasın

Mehmet Barışer
M