Neden gezegenler yuvarlaktır?

Naçizane bir soru soracam arkadaşlar. Neden gezegenlerin tamamı yuvarlaktir ( ya da geoit filan, farketmez)

Ahmet Erkacmaz
A
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
10
10 CEVAP

Yer çekiminden dolayı

Aykut Ayşecan
A

Biliyorsaniz az daha aciklar misiniz

Ahmet Erkacmaz 1 yıl

Bir gezegenin hikayesi adlı belgeseli izlerseniz. Çok iyi size yardımcı olur

Aykut Ayşecan 1 yıl

Tsk ederim

Ahmet Erkacmaz 1 yıl

Bir havuzda çok fazla yüzen mıknatıs olduğunu düşün. Hepsi bir araya gelerek birleşiyor. Ortadaki mıknatıs yerinde dururken etrafında mıknatıslar birikiyor. Oluşan şekil dairesel/küresel olur.

Görkem Kırkpınar
G

Kütle çekimi merkeze doğru bu yüzden yuvarlak gibi

İbrahim Acabey
İ

Arkadaşlar tşk ederim. Gayet tatmin edici cevaplar

Ahmet Erkacmaz
A

Fizik kuralları tam olarak bu noktada devreye giriyor. Madde en az enerjiyi yerçekimi merkezinden eşit uzaklıkta bulunduğu zaman harcar. Gezegenin herhangi bir yerinde çikinti varsa gezegenin o çıkıntıyı muhafaza etmesi için daha fazla enerji tüketmesi gerekir. Bu şu demek oluyor: Yerçekimi çıkıntıları otomatik olarak içine çeker ve giderek yuvarlaklaştırır. Ayrıca gezegenlerin dönme hareketi bu yuvarlaklığa özel bir biçim kazandırır. Kutuplar biraz içeri doğru çekilir, ekvator kısımları ise biraz dışarı cıkar. Dünya ve bazı diğer gezegenler bu sekilde tam yuvarlak değildirler.
Ayrıca her gök cismi yuvarlak olacak diye birşeyde yok. Mars'ın ve bazı gezegenlerin uyduları düzgün bir şekle sahip değildirler. Bunlar olusumlarında etkili olan daha karmasık bir yerçekimi sisteminin etkisi altında kalarak yuvarlak kavramına pek uymayan sekillerdedir. Örneğin Mars'ın uyduları Phobos ve Deimos buna en iyi örnektir. Bazı gök cisimleride mükemmel yuvarlağa sahiptir. Örneğin Nötron Yıldızları Güneş'ten daha büyük olmasına rağmen çapı sadece 12 kmdir. Bundan dolayı Nötron Yıldızlarının kütle çekimi öylesine kuvvetlidir ki yüzeyinde hiçbir girinti ve çıkıntıya rastlamak mümkün değildir ve bu yüzden yüzeyini pürüzsüz kabul edebiliriz.. Ahmet Erkacmaz

Mert Öztetik
M

güneş'ten daha büyük ve çapı 12 km.. Açıklayabilir misiniz? Ben mi yanlış anladım acaba

Mehmet İzin 1 yıl

Kitlece Güneşten daha büyük yani

Qalib Şahinyazan 1 yıl

Evet kütlece güneşten daha büyük ve muhteşem bir basınç var kendi içerisinde bu sıkışma ve basınç onu güneşin çapından daha küçük bir duruma sokuyor

Mert Öztetik 1 yıl

Bulunduğum yerde internet kısıtlı geç gördüm detaylı bir şekilde aksam konuşabiliriz.

Mert Öztetik 1 yıl

Nötron yıldızları yıldız mezarlığında yer alır, yani yıldızlar öldükten sonra nötron yıldızı olur. Ölürken çekirdekleri iyice çöker ve dış katmanlarını uzaya atarlar. Dolayısıyla çekirdekleri çok yoğun olur, içlerine çöktükleri için. İşte bu nedenle çapları normal yıldızlara (yani hala yaşayanlar) göre çok küçüktür.

Mert Öztetik 1 yıl

Kozmikanaforda bunun ile ilgili yazi mevcut arkadaslar

Kaan Şenkul
K

Açisal momentum ve kutle çekimi

Orhan Karadagli
O

Esit hacimde yüzey alanı en küçük olan geometrik cisim kuredir ve tabiki kütle çekim yasası!

Baria Işkıncı
B

O zaman soruyu tekrar tersinden soralım. Dünya neden tam yuvarlak değil ve yüzel neden bu kadar engebeli. Dağlar vadiler kanyonlar bu teze göre milyarlarca yıl içinde yok olması ve düzleşmesi gerekmiyor muydu?

Maruf Labut
M

Katıların şeklini bozmak zordur. Yıldızlar plazma olduğu için, çekim ile basınç arasındaki denge onu küresel yapmaya yetiyor. Dünya'da da aynı denge var, fakat yapı katı. Dolayısıyla jeolojik bir hareket olmasa dahi, başlangıçtaki formunu koruyacaktır, çünkü çekim o katının yapısını bozacak kadar büyük değil.

Ögetay Alcer 1 yıl

Merkeze olan cekim

Zeynep Ciftci
Z