Bir atom altı parçacığını durdurmanın yöntemi var mı?

Var ise bu yöntem nedir? Higgs bozonunu cern deki çarpıştırıcıların mıktasıyla ölçüyoruz fakat sanıyorum durduramıyoruz. Bir parçacığın hereketini durduğumuz yöntem var mı? Parçacıklar kendi başlarına ölçülemiyorlarmış. Kendi dönüşleri var. Biz cern de hızlandırıyoruz. Durdura biliyor muyuz?

com-ymqjlgt09ygzvd0pnook.jpg
Emre Dilki
E
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
7
7 CEVAP

Durdurup napıcan boy ölçüsünü mü alacaksın? Lazerle soğutursan yavaşlar işte ama sıfıra ulaşamazsın.

Görkem Kırkpınar
G

Evde beslicem. Lazer tutup oynatıcam .

Emre Dilki 1 yıl

Görkem kardeş sürekli bi atar gider laf sokuşturma peşindesin bu hıncının nedeni nedir ?

Emre Dilki 1 yıl

Neyse madem sordun ciddi olarak söyleyim. Durdurma koşullarını evrenin geneline en azından matematiksel olarak uyarlarsak evrenin eğer duracaksa nasıl duracağını bulabilirmiyiz? Diye düşündüm olay bu .

Emre Dilki 1 yıl

Kuarklar ve/veya antikuarklar gluon tarafından zamklanarak hadronları oluştururlar. Yeğin kuvvet gereğince kuarklar hadronlar içinde hapsolmuş olarak bulunurlar; serbest parçacık olarak gözlemlenemezler. 3 kuarktan (veya antikuarktan) oluşan spini kesirli hadronlara Baryonlar (bu kelime Yunanca ağır anlamındadır), bir kuark ve bir antikuarktan oluşan spini tam sayı hadronlara ise Mezonlar (bu kelime "Mezzo" orta sözünden gelir) denir.

Emre Dilki 1 yıl

belirsizlik ilkesi nedeni ile duramıyormuş haspalar

Mesut Şnl 1 yıl

Peki, buyuk manyetik alanlar bu parcaciklari esir edebiliyor sanirim.

Nazım Erdinç
N

Diyelim ki durdurduk, durdurduğumuzu nasıl anlarız

Adar Sahaf
A

Bak bu cok iyi bir soru. Bilen varsa cevaplasin.

Nazım Erdinç
N

Bu tür bi soruyu geçmiş zamanda sormuştum ben de cevap olarak şunu aldım:
" 1 - Eğer elektron bir tanecik ise: - elektrik yüklü olduğu bilindiğine göre + yüklü bir küre içerisine hapsedilerek durdurulabilir. Kürenin çapını elektronun çapına indirgersin zınk! Diye durur.

2 - Eğer elektron bir dalga ise: Belirli bir pozisyonda duran dalga yaratılarak durdurulabilir.

Velakin elektronun ne olduğu belli değil. Daha doğrusu temel parçacık dediğimiz yapının ne olduğu belli değil. Hem dalga hem de tanecik diyoruz. Uzay zaman dokusunun ne tür bir yapı olduğu bilinmedikçe bu soru cevaplanamaz."

Adar Sahaf
A

Ayrıca heisenberg'in belirsizliği, bir kural veya kanun değil, sadece bazı fiziksel olayları açıklamak için bir izah, gerçeğin ne olduğu, ne olacağı hâlâ "belirsiz"

Adar Sahaf
A

Benim bildigim, elektron alti parcaciklarda tesbit ediliyor. Cern deneyi detaylarina girin. Aek yayini. Hatta manyetik alanla sabitleniyor. Yeni nesil bilgi sayarlarda nasil kullaniriza calisiyorlar. Anti atom olusturmaya calisiyorlar.

Nazım Erdinç
N

Elektron altı parçacık değil, elektronun spini tespit edildi. Elektronun manyetik kutuplu olduğu anlaşıldıktan sonra oldu bu. Elektronun durumunu Tespit etmek için quantaya enerji veriliyor. Bunun etkileriyle dolayli tespit ediliyor. Ölçümden önce superpozisyon denen bir denen bir durumdalar Manyetik alana alınıyor ama sabitlenmiyor. Manyetik alanın etkisi ile enerji yüklenip yön değiştiriyor. Hangi alanda dalga, hangisinde parçacık özelliği göstereceği bilinebiliyor. Bilgisayarda çalışma prensibi de böyle oluyor. Anti atom konusunu ben de bilmiyorum.

Adar Sahaf 1 yıl

Cok bilgi yok elimizde.

Nazım Erdinç 1 yıl