Halüsinasyon gerçek olabilir mi?

Bildiğim kadarıyla bilim Karanlık Madde ve Karanlık Enerji'yi kabul etmeye meyilli ve Evren'in %85-95'lik kısmının bu madde ve enerjiden oluştuğu düşünülüyor.

Kafama takılansa şu; böyle bir durum varken "halüsinasyon" denilen şeylerin gerçek dışı kabul edilmesi saçma değil mi?

Halüsinasyon gören insanlar o %85-95'lik dilim içerisinde bir yolculuğa çıkıyor olamazlar mı?

O
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
24
24 CEVAP

hic halusinasyon gordun mu

M

Evet de neden sordun?

Ozan Ceferli 6 yıl

tecrube etmis birinin yaklasimi mi diye merak ettim. Cok guzel cumleler yazmissin bence

Mesut Yaren 6 yıl

Teşekkürler. Dediğim gibi tecrübe ettim.

Ozan Ceferli 6 yıl

yasayan insanlar gercek disi oldugunu dusunmuyor zaten

Mesut Yaren 6 yıl

Ama öğretilen ve kabul edilen gerçek dışı olduğu ve bu biraz tuhaf geliyor bana. Bilimsel yaklaşımları gerçekten çok merak ediyorum.

Ozan Ceferli 6 yıl

Paylaşmaya değer bulduğunuz için teşekkürler.

O

ervenin farzet ki %99.9 karanlik madde. 0.1lik aydinlik dunyayi kim cozmus ki karanlik kismiyla ugrassin bosver kardes fani dunya projektor gormus tavsan gibi olmak lazim isiga kos

M

Ben evrenin tamamında ışığın karanlıktan çok daha fazla olduğuna inanan bir insanım. Sadece bize açığa çıkmasını beklemek zorundayız.

O

Evrendeki karanlık enerji yoğunluğu 1,67 x 10-27 kg/m3, yani bizim Güneş Sistemizde toplasak 6 ton karanlık enerji var. Bir de bunun evrende yer alan diğer maddelere nazaran daha homojen yayıldığını düşünürsek, tabiri caizse devede kulak gibi bir miktardır.

Karanlık enerji ile ilgili henüz çok şey bilemesek de, bizi fiziksel olarak etkileyeceğine veya uzaya gönderdiğimiz araçlara zarar verebileceğine dair bir olguya rastlamadık.

K

Teşekkürler.

Ozan Ceferli 6 yıl

Çok saçma. Neden karanlık enerjide gezsin ki? Halüsinasyon halüsinasyondur, karanlık enerji ise karanlık enerjidir. Bu ikisi arasında neye dayanarak bağlantı kurdun ki? Bilim iyidir ama eksiktir demişsin de sen daha ortaya fikir atamıyorsun. Karanlık enerjide iyi gezmeler sana. Dikkat et gece karanlık ve dehşet dolu.

L

Sen neye dayanarak fırça atıyorsan, ben de ona dayanarak bağlantı kurdum. Ayrıca; peki abla, dikkat ederim. Sen de dikkatli ol.

Ozan Ceferli 6 yıl

fikir atamiyorsun dedigin kisinin kim oldugunu bilmiyorsun! Kendi fikirlerimi paylasmadim, arkadasin sorusu hosuma gitti. Ki bunu sacma gorecek kadar sıg fikirlere sahip biri oldugunu farkediyorum senin bir kac gomlek ustunde konular bunlar! Sacma dedigine gore sen konuyu hic anlamamissin. Bilim adina fikirlerine saygi duydugum cok az sayida kadin var, onlarla senin aranda hic baglanti ve benzerlik yok bu demek oluyor ki yorumlarin kuru laf, etkisiz, bos.

Mesut Yaren 6 yıl

Bu saçma, hatta ve hatta saçmalığın daniskası. Ortaya bir fikir attıysan bunun arasında bir bağlantı kurabilmen lazım. İyi valla rüya görüyorum öyleyse nebulada tur ataduruyorum. Bu mantıklı geliyorsa o da mantıklı kabul edilebilir. Karanlık enerji dediğin şey şu an hakkında fikir sahibi olamadığımız bir şey. Gizemli oluşu senin fikirlerinin saçmalık temeline oturtulamaz.

Leyla Erdgn 6 yıl

Lord of light, lütfen bu cahil kurbanları kabul et, onları ışığınla demiri parlatır gibi parlat biraz ısıtıp sana yollicaz birazdan

Görkem Kırkpınar 6 yıl

Cahil... Hem de kurban...

Ozan Ceferli 6 yıl

404 not found #

K

+1

Sibel Babuş 6 yıl

Anlayan gelip bana da anlatsın irtibat no. 0553 5sjdhskla

Sibel Babuş 6 yıl

Hayır olamazlar. Çünkü halüsinasyona sebep olan mekanizmaları biliyoruz. Çünkü karanlık madde ve karanlık enerjinin ne gibi etkileri olduğunu biliyoruz. Keşke beynimize etkileri olsaydı. Böylelikle onların ne olduğunu daha kolay bir şekilde anlayabilirdik. Ama yok ne yazık ki, olması da olanaksız zaten.

Ö

"Olamaz" diyen ve insan gibi cevap veren birine denk gelmek güzel. Teşekkürler.

Ozan Ceferli 6 yıl

Rica ederim ne demek. Güzel bir noktaya değinmişsiniz bence. Eminim benim gibi bu konuları çalışan birçok kişinin aklından bu fikir geçmiştir. Karanlık madde elektromanyetizma ile etkileşmediği için, ayrı bir tayfa (spektruma) sahip bir takım şeyler olabilir mi düşüncesi yeni değil. Fringe dizisinde dahi bu türde bir düşünce vardı ama bunu karanlık maddeye bağlamıyordu. Olması güzel olurdu fakat bu olağanüstü derecede beklenmedik olurdu, çünkü sadece karanlık madde parçacığını değil, muhtemelen bildiğimiz bir bu kadar daha yeni parçacık olması gerekirdi. Bunları bir şekilde tespit edemiyor olmamız ve bunların var olduğuna inanmak için hiçbir gerekçemiz yok, uçan spagetti canavarı konumunda yani. Şu anda büyük bir otorite karanlık madde ve karanlık enerjiyi benimsetmiş olsa da, var olmadıklarını düşünen bilim insanı sayısı ciddi derecede fazla. Sadece elimizde yeterli gözlem olmadığı için, hangisi doğru bilemiyoruz. Olduğunu kabul edip ya varsa diyerek araştırma yapmak akla yatkın olduğundan, bu kadar meşhur durumdalar. Lakin net bir sonuç hala yok, sürprizlere açık olmak lazım

Ögetay Alcer 6 yıl

Tekrar teşekkürler.

Ozan Ceferli 6 yıl

Öncelikle "Halüsinasyon" kelimesinin doğru yazımını öğrettiğin için teşekkür ederim
Halüsinasyon nedir? Kişinin olmayan bir şeyin, varlığın veya olayın varlığına inanması durumu.
Karanlık enerji ve karanlık madde ise, bilim insanlarının büyük kısmının hesaplamalar ve etkileri nedeniyle yüksek olasılıkla orada olduğunu düşündüğü ancak henüz ispatlayamadığı bir olgu.
Ben bağlantıyı kuramadım
Bilmediğimiz çok fazla şey var ve evren ile ilgili hepimizin kafası karışık, zaten öyle olmasaydı burada olmazdık.. Kozmik Bey'in de dediği gibi, hep daha fazla okumak lazım..

E

Hahahah alakaya cay demle deriz geceriz

F

Halüsinasyonun da, karanlık madde ve karanlık enerjinin de ne olduğunu araştırmadan, bu soruyu sormuş olduğumu düşünen varsa, o onun düşüncesizliğidir.

Birbirinden çok alakasız gibi gözüken bir çok şey, birbirine bir şekilde bağlı olabiliyor.

Ama hepsi bir kenara, benim şu ileti altında gördüğüm en net şey insan çiğliğidir.

İnsanlarla dalga geçerek, aşağılayarak kimse daha çok bilmez. Ondan da öte bildiklerinin değerini de tavrı sayesinde yerle bir eder.

Severek takip ettiğim bir grup bünyesindeki bu tavır gerçekten üzücü.

O

Arastirmis olmaniz dogru bir iliski kurduğunuz iddiasina gerekce sayilamaz...

F

O yüzden "bu böyledir" demedim. Sordum farkındaysanız!

O

Biz de güldük bisey demedik

F

Gülünüz efendim, gülünüz; Allah bozmasın keyfinizi.

O

Ögetay da güzelce açıklamış. Karanlık maddenin kanıtları var, ölçümleyebiliyoruz ve herkes ölçümleyebiliyor. Halüsinasyon ise sadece gören kişi tarafından tecrübe edilebilen bir oldu. Bilimsel anlamda neden vuku bulduğuna dair elimizde bulgular da mevcut. Zihinsel bazı hatalardan, beynin çalışma şeklindeki sorunlardan meydana geliyor, bunu net olarak biliyoruz. O nedenle, karanlık madde ile halüsinasyon'u kıyaslamanın mümkün olmadığından da haberdarız. Dolayısıyla "hayır yok".

Z

Teşekkürler Kozmik Bey.

O

Dalga geçmek gibi bir niyetim yoktu, umarım yanlış anlaşılmamışımdır..

E

Halüsinasyonu gördüğünüzde ne durumdaydınız...?

F

İyi durumdaydım, herhangi bir madde veya alkol tesirinde değildim.

O

bir kere mi oldu yoksa daha fazla sayıda mı... Uyanık mıydınız...? Meraktan soruyorum...

F

Bir kaç kere oldu... Hepsinde uyanıktım.

O

anladım... Umarım bir doktora görünmeyi de düşünmüşsünüzdür... Psikosomatik bir durum olabilir... Nacizane...

F

Sağolun.

O