Hayvanların kısırlaştırılması hakkında yorumlar

Hayvanların kısırlaştırılması hakkında ki fikirleriniz?

com-1353srzgashmetfcaqkg.jpg
T
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
49
49 CEVAP

Olması gereken.

B

Üretip yeterli beslenmediği için ortalıkta hayvan leşleri kaynamasın diye kısırlaştırma mantıklı. Hayvanlar çok fazla ve çok fazla ürüyor.

S

Şehir hayatı için değil.

Soner Kişi 2 yıl

Doğada ölse onun leşini yiyecek bir canlı vardır ancak şehir hayatında hastalık saçmak harici bir işe yaramaz.

Soner Kişi 2 yıl

Mantıklı heleki şimdiki cani yaratıklar olduğu sürece

Ş

Doğru uygulama

A

hee zaman acı cekilmektense var olmamak daha mantikli

A

Bunu neyi mantıklı??? Hayvanın zevk almasını elinden alıyorsun. Bence yapılmamalı

S

Yunus, maymun ve insan dışında zevk için seks yapan başka canlı yok

Günseli Kartav 2 yıl

Her canlının üremeye ve yaşamaya hakkı vardır. Kesinlikle katılmıyor ve mantıklı bulmuyorum..

E

Bir hayvanın bir insanda aşşagı kalır bir yanı yok bu çok adi bi uygulama ... Dünya sadece insanlar için oluşmuş bir gezegen. Degil

H

Kedilere kondom kullanmayı öğretemeyeceğimiz için mantıklı

D

Insanlar da çok bilinçli değil bu konuda. Sayı olarak hayranlardan az olsalar da, sokak çocukları azımsanmayacak kadar çoklar.

Feyzi Lalezar 2 yıl

Konumuz sokak çocukları olsaydı bunu tartışabilirdik.

Orhan Ablay 2 yıl

Kondom kullanmayı öğrenebilen canlılara öğretmek lazım tabi

Doğuhan Vaner 2 yıl

Maksadım tartismaya açmak değildi. özeleştiri yaptim dostum.

Feyzi Lalezar 2 yıl

Evde erkek kedim var. Oglum gibi oldu. Mart gelince haliyle kizginlasiyo. Ama kiyamadim onada empati yaptim.

E

Hayvanların psikolojilerini biyolojilerini bozuyorsunuz sadece. Bir hayvan bakıyosunuz diye onun üreme hayatına doğal hayatına müdahale etme hakkınız yok. Ayrıca ekolojik sistemde hayvanların büyük bir yeri var sayılarını azaltmanız bu sistemi şuan olmasa dahi ilerde etkileyecektir. Kesinlikle karşıyım. Daha geçen ay kısırlaştırılan bir kedi ameliyattan bir hafta sonra dikişleri enfeksiyon kapıp ölmüş ankarda olan bir haber bu veterinern adı falanda yazıodu.

O

Canlıların yaşamalarında ki tek gerekçe ve amaç üretmektir. Biz bunu onların ellerinden alıyoruz ve buna mantıklı diyoruz. Aslinda dünyada gereğinden fazla üreyen tek canlı insandır

T

Her hayvanın üremeye hakkı varmış. Neymiş. Hayvanlar zevk için değil içgüdüsel olarak çiftleşir bu birincisi. 2.si hadi diyelim biz süper ötesi vicdanlı harika insanlarız kısırlaştırmaya kıyamıyoruz. (Sokak kedilerinin kısırlaştırılmasından bahsediyorum) o doğan yavruların yaşam süresinden haberiniz var mı? Büyük bi çoğunluğu açlık, susuzluk, soğuk, araba çarpması, vs gibi sebeplerle zaten ölüyor. Kısırlaştırmayla kontrol altına alınmak istenen budur.
Ev kedilerinin kısırlaştırılmasına gelince, bu hayvanlar bunu zaten zevk için değil içgüdüsel yapıyor. Kıyıp kıyamama durumu söz konusu olamaz. Sizin kediniz çiftleşmese de soyu devam ediyo zaten. Hadi diyelim çiftleştirdiniz, o yavruları belli bi zaman büyütüp daha sonrasında hepsine sağlıklı, düzgün bi yaşam ortamı kurabilecek misiniz? Güvenilir yuvalar bulabilecek misiniz? Yoksa sokağa mı atacaksınız?
Romantizm yapılmayacak bi konudur. Hayvanlar kısırlaştırılmalıdır.

Ş

Dağda vahşi hayatta yaşayan hayvanlarda açlıktan, susuzluktan, hastalıktan ölüyor. O zaman oldu olacak onlarıda yakalayıp kışıtlaştırın. Dogada ölüm normal bişeydir.

Onur BenliMüzik 2 yıl

Gözden kaçırdığınız bi nokta var. Doğada yaşayan hayvanlar ile bizimle şehir hayatını paylaşan kediler arasında fark var. Bi kere kedi dediğimiz hayvan zaten evcildir. Sokaktaki kediler dahi bizim çöplere attıklarımızı kurcalamaktadır.

Şeyma Cankan 2 yıl

Çünki çöp karıştırmak kuş yakalamaktan fare yakalamaktan daha kolay hayvanda kolayı seçiyor normal olarak. Şehirler kurduk geliştik diye hayvanların biyolojisiyle ve doğayla oynamayalım.

Onur BenliMüzik 2 yıl

Birde bir hataniz var canlilarin cogu sex ten, en az bizim (hatta bazen bizden fazla) zevk alir. Kedilerde zevk alir.

Devrım Özkefe 2 yıl

olması lazım hersene sıkıntı yaşıyoruz sürekli ürüyorlar

M

Doğaya aykırı!..
Evinde süs eşyası ustiyorsan biblo al!..

B

Sokak çocukları deye bir şey de var. Diyelim ki, sen fakirsin çocuğun olsa ona iyi bakamayacaksın. Ne olur-ne olmaz diye Seni hadimmi edelim?

S

Evet. Kendi ağzınızla söylemişsiniz işte. Sokak çocukları bu yüzden var. Maddi manevi, bir çocuğa bakamayacak durumda olan insanların bilinçsizce üremesi yüzünden. Kontrol altına alınabilse çok güzel olurdu.

Şeyma Cankan 2 yıl

Hadim ederek kontrol altına alamazsın. Başqa yolu olmalı

Sedi Gllçk 2 yıl

Bugün durumunuz düzgün ve çocuğunuza güzel bir hayat yaşatıyor olmanız bunu 5 yıl sonra da yapabileceğiniz anlamına gelmez. Basiniza hiç olmayacak bir şey gelir ve çocuğunuz sokak çocuğu Olabilir

Tevfik Vrş 2 yıl

Evet ben de onu diyorum işte nerden biliyorsun kısır etdiyin kedinin yavrularını bakamayacağımı? Belki hepsi hayatda kalmayacak amma yine de bir kaçı hayatda kala bilir. Onların yaşama hakkkını niye elinden alasın ki??

Sedi Gllçk 2 yıl

Evde beslenen hayvanlar için yorum yapmayacağım, o konuda bilgim yok. Fakat sokak hayvanları için bu mecburi. Sokaklarda çok fazla hayvan var. Doğacak yavrular kötü bir hayat yaşayacak, acı çekecekler.

F

Hayvanı kısırlaştırarak insan kendi sonunu daha da hızlandırmakta

K

Ben karşıyım, en doğal haklarını neden ellerinden alalım benim kedim 4 yaşında ev kedisi normalde kısır olmadığı için bu aylarda onu evde görmek mümkün değil tabi haliyle

Ş

Evet

Şeyma Dazkır 2 yıl

Kesinlikle doğru hareket...

A

Nerden biliyorsun kısır etdiyin kedinin yavrularını bakamayacağını? Belki hepsi hayatda kalmayacak amma yine de bir kaçı hayatda kala bilir. Onların yaşama hakkkını niye elinden alasın ki??

S

hayvanlar şehir hayatında gerçek doğasında değil. İnsanlar müdahale etmezde sürekli besler doğumları kontrol altına almazzsa denge fena bozulur. Ve herseferinde araba altında kalan sürünen hasta olan yavrularla dolar etraf. Her sezon elimde sokaktan yetişmeye çalıştığım 3 5 tanesi ölüyor dayanılacak gibi değil. Ayrıca kısırlaştırılan kedinin ömrü uzar kanser olması engellenmiş olur. Herhangi bir veterinerle konuşsanız doğru olduğunu anlarsınız. İnsanlarda doğum kontrol uyguluyor. Hak hukuk meselesi değil bu

B

Gerekli yoksa en başta kendileri açısından büyük sorunlar doğar. Aşırı nüfus açlık ve hastalığa sebep olur. Ayrıca insanların tepkileri de artar. Ne yazık ki doğal bir yaşam yok sadece hayvanlar için değil bizim için de geçerli bu kurallar. İstediğimiz gibi yaşayamıyoruz dünya düzeni buna el vermiyor

O

Açlıktan birbirini parçalayan köpekler gördüm TV da Türkiye de bir yerdeydi. Haber olmuştu. Nüfus bir şekilde yine sabitlenir kısırlaştırma olmasa bile her sistemin taşıyabileceği yük ve nüfus bellidir fazlası bir şekilde yok olur

O

Kısırlaştırılması taraftırıyım.

N

Evde 3,dışarda 10 kedi bakıyorum. Köpekleri saymıyorum bile. Üremelerine göz yumup çöp torbasına konulup çöpe atılmalarına ya da zehirlenmelerine izin mi vereyim? Bulunduğum yer turizm bölgesi olduğu için her sezon öncesi 100e yakın hayvan zehirleniyor ve suçluları nedense bulunamıyor. İnsanın olduğu yerde hayvana yer yok maalesef.

D

Ve sırf egolarını ya da çocuklarını tatmin edebilmek için sadece "tatillik" hayvan alıp, tatil bitince o yavrucağı sokağa atarak siktir olup memleketlerine dönmelerine çıldırıyorum

Orhan Ablay 2 yıl

Onları saymıyorum bile. Her sezon sonunda doğa nedir bilmeyen cins hayvanlarla doluyor ortalık. Bir avuç insan bunların bakımına, beslenmesine yetişemezken kısırlaştırma yüzünden insanların kalkıp bana laf söylemeye hakkı olduğunu sanmıyorum.

Dilek Kavuşer 2 yıl

Ve buna en çok karşı çıkanların bir kere bile sokak hayvanlarını beslemeye gitmemiş bir kez olsun çantasına ya da arabasının arkasına 1 liralık dostluk maması alıp koymamış insanlar olması ayrı bir sinir bozucu.

Orhan Ablay 2 yıl

Dediğim gibi insanın olduğu yerde Hayvana yer yok maalesef.

Dilek Kavuşer 2 yıl

Sira Bu kadar üreyen insan ırkına geldiğinde de bu taraftarların gönüllü olmasını beklemek hakkımızdır sanırım

T

Valla benide kısırlaştırın sorun yok harbi diyom

Nurgün Tekfidan 2 yıl

Nurgün Kaçak aynen canım bize sorulsa bu seçenek hemen zaten )

Burcu Harmanbaşı 2 yıl

Ben bu düntyaya çocuk getirmeo istemiyom

Nurgün Tekfidan 2 yıl

O dürtüler hat safhaya varınca bu dediklerine pişman olursun

Tevfik Vrş 2 yıl

Kısırlaştırılmasi en doğrusudur ve ömrünü de uzatır.

H

Benim kedimde kopegimde ameliyat oldu. Her 6 ayda bir dogum yaparlarsa ben neyapacagim cok isteyerek yaptirmadim ama yapilmasi gerek bence

A

İnsanlar da kısırlaştırılsa üremeseler keşke. Ele geçirdikleri yerlerde eskiye nazaran hiç bir şey bırakmıyorlar

S

çok doğru! İnsanın doğayı büyük bir ölçüde değiştirmesinden ötürü kedi gibi birçok hayvanın tabii düşmanı kalmamıştır. Seçenek olarak öldürmek ya da kısırlaştırmak vardır. Bunlardan kısırlaştırmak en insaflısıdır sayıları kontrol altında tutabilmek için.

İ

Dogru bir sey, ozellikle sokak hayvanlarinin kisirlastirilmasi.

B

Hatta insanlar icin sinir getirilse iyi olur 3 cocuktan sonra yasaklansin, ozellikle doguda. Coklukb. Kluktur, Avrupa gibi az insan olsun ama kaliteli olsun.

B

hayvanlarin omurlerini uzatmak icin kisirlastirmak sarttir. Kediler ciftlesirlen erkek kedi disi kendinin ensesinden isirir ve ciddi zararlar verebilir. eger ki kedi beslemiyosaniz ve konu hakkinda fazla bilginiz yoksa bos konusmayin.

E

Ben kisirlastirdim. Yeterince sahipsiz zor durumda hayvan var. Giderim dogurtacagima zor durumda olan başka bir hayvan daha sahiplenirim.

Ş

Kısırlaştırmanın yararları
Kısırlaştırma ve kastrasyon, kedinizin üremesini olanaksız hale getiren cerrahi prosedürlerdir. Kısırlaştırma, dişi kedinin yumurtalıklarının çıkarılması ve kastrasyon da, erkek kedinin testislerinin çıkarılmasıdır. Kısırlaştırma, hem erkek hem de dişi kediler için uygulanan prosedürü tanımlamaktadır.
Evin dışında yaşayan bir kediniz ya da evin içinde yaşayan çok sayıda kediniz varsa, kedinizi kısırlaştırmayı ciddi olarak düşünmelisiniz. Dünyada inanılmaz derecede büyük bir başı boş kedi popülasyonu vardır. Bunların çoğu barınaklarda ya da sokaklarda kalmakta ve sahiplenilmemeleri durumunda, uyutulmakta ya da travma, açlık veya elementlere maruz kalmaları nedeniyle ölmektedir.
Çiftleştirmeyi planlamadığınız ve tüm yavru kedilere ev bulmak için kendinize güvenmediğiniz (bir dişi kedi yılda 15-20 yavru dünyaya getirebilmektedir) takdirde, gerçekleştireceğiniz en sorumlu davranış kedinizi kısırlaştırmaktır.
Kısırlaştırmanın yararları
Kedinizin evin içinde kalması ve çiftleşeceği uygun bir partnerle birlikte yaşamaması durumunda dahi, kedinizin kısırlaştırılması yine de iyi bir fikirdir. Dişi bir kediniz varsa, kısırlaştırma yumurtalık kanserini imkansız hale getirmekte ve rahim kanseri riskini de çarpıcı bir biçimde azaltmaktadır.
Bu prosedür ayrıca sakıncalı bulabileceğiniz pek çok davranışı da ortadan kaldıracaktır. Kısırlaştırılmayan bir dişi kedi, yılda üç-dört kez kızgınlık dönemine girecektir. Bu dönemde kedi sürekli olarak miyavlayacak ya da evin dışına çıkmaya çalışacaktır.
Bir dişi çiftleşme olmaksızın birkaç kez kızgınlık dönemine girdiğinde, bu kedide depresyon, iştahsızlık, ishal ve kusma gibi sorunlar gelişebilmektedir. Kısırlaştırma, bu tür tüm davranışları ortadan kaldıracaktır.
Erkekler
Erkek kedilerde de kısırlaştırma büyük yarar sağlamaktadır. Testis kanseri riskini ortadan kaldırmakta ve erkek kedi sahibi olmayı güçleştirebilen pek çok davranışı önlemektedir.
Kısırlaştırılmış erkek kediler kendi özel alanlarına daha az düşkündür; bu alanlarını işaretlemek için nadiren idrarını kullanacak ve idrarının pek güçlü bir kokusu olmayacaktır. İki erkek kediniz varsa, kedilerinizin kısırlaştırılması, kavgalarının sayısını çarpıcı bir biçimde azaltacaktır. Gerçekten de kısırlaştırılmış kediler genellikle çok daha usludur ve idare edilmeleri daha kolaydır.

E

Mantikli ama uzucu

H

doğum yapmasın ama zevk alsın gibi bir uygulama mıdır bu? Yoksa her ikisini de yok mu eder?

M

zevk almasini yok etmez kisirlastirdiktan sonra ciftlesebilirler kizginlik donemine girince

Ebru Rukiye 2 yıl

Ozaman problem olduğunu sanmıyorum fakat dışarıda bazen yumurtaları alınmış erkek köpekler görüyorum ve sanki psikolojiler bozuk gibi oluyorlar genelde mazmut ve içim acıyor açıkcası ve onunla bağlantı kuruyordum. Belki de o hallerinin sebebi başka bir operasyon daha yapıyorlar.

Musa Aynalı 2 yıl

disaridaki hayvanlar genellikle insanlar tarafindan hor gorulup dayaga veya iskenceye maruz kaldiklari icin ve dogru duzgun yemek bulamadiklari icin mazmut bi halde olmalari normaldir

Ebru Rukiye 2 yıl

hayır orası ayrı bir durum onu anlayabiliyorum fakat bana her yumurtası olmayan köpek o şekilde göründü şu ana kadar. Sadece bir rastlantı değil ise bence başka birşey de yapıyor olabilirler.

Musa Aynalı 2 yıl

yo hayir kisirlastirmada baska bi operasyon olmaz sadece yumurtaliklari alinir

Ebru Rukiye 2 yıl

Bende kedimi kisirlastirdim 20 kere çiftlestikten sonra bir insan dusunun maddi durumu yok suriyeliler gibi habire cocuk yapiyor bu durum hem devletin hem anne babanin sirtinda bir kambur kedilerde oyle bir batinda en az 5 bebek doguruyor kediler daha fazlada olabiliyor Eee sonra ne olucak bakilamicak sokaklarda her an olumle burun buruna yasicak en dogrusu kisirlastirmak ama bir kerede olsa disinin dogurmasi sartiyla ben onayliyorum .

A

Bence her iki görüşü savunanlar da olaya insani yönden bakıyor ve kendince iki tarafta haklı. Aslında sanırım ortak çözüm şu olabilir: Ciftlesebilmeliler ama doğurganlikları engellenmeli. Kadınların tüp bağlanması yada erkeklerin iğne ile spermlerine müdahale edilmesi gibi.

T

ki zaten kisirlastirildiktan sonra da ciftlesebiliyorlar

Ebru Rukiye 2 yıl

Bence bu konuda yanlış bilgiye sahipsiniz.

Tevfik Vrş 2 yıl

hayir. Ciftlesebiliyolar derken tam anlamiyla ciftlesiyolar demek istemedim

Ebru Rukiye 2 yıl

Mutlaka ama mutlaka, her evcil hayvan çiftleşme hakkını yaşamalı. Bu onların en doğal hakkıdır. İnsanlar gibi sapıklık yapmıyorlar. Türleri için çiftleşiyorlar. Bu hakkı, onlar hiç yaşamadan ellerinden alamayız. Onlar, bu dünyanın sessiz, dilsiz, konuşamayan ve zararsız canlıları....

İ

Kısırlaştırılması gerektiğini düşündüm hep. Evcil hayvan sahibi olunca onu kısırlaştırmamın doğru olmadığını düşündüm. Neden bilmiyorum.

C

Çünkü, onların hakkı olan doğal yaşam biçimlerini ellerinden alamazdınız....

İlker Güç 2 yıl

Evet beni kısırlaştırsınlar istemem. Ama sokakta çok dayak yiyor ve sahipsiz çok köpek var.

Ceysu Yaşlarım 2 yıl

O iş yerel idarenin sorumluluğunda. Ben de çok üzülüyorum. Fakat, bu hayvanlar hayatları boyunca bir kere bu duyguyu yaşamalı.

İlker Güç 2 yıl

Haklısınız.

Ceysu Yaşlarım 2 yıl

Bide oğlumu durup dururken o gücünü almak istemiyorum

Ceysu Yaşlarım 2 yıl

Bi köpeğin ilk doğumda 4 yahut 3 daha sonraki doğumlarda 9 yakın köpeği olur aynı şey kedi içinde geçerlidir ve bi kedi veya köpek mutlak kısırlaştırılmalıdır 280 köpek bakan biri olarak söylüyorum bunu şahsen çiftleştiğini gördüğüm köpekleri yada kedileri de kısırlaştırıyoruz çünkü onların bu hayatta itilip kakılması yahut sürekli doğurtulması doğru değil ve şöyle bi olay daha var insan ayrı bi varlık bi seferde 9 tane çocuk doğurmaz doğuramaz bizle hayvanları bir tutmayın

G

kedim var ve evde yaşadığı için kısırlaştırdık, kısırlaştırmasaydıkta evden kaçıp yara bere içindemi kalsaydı

I

Bizimki öyle. Sağlam geldiği gün yok kaç kere veterinerlik oldu

Şeyma Dazkır 2 yıl

Dünyada canlı bırakmıyacaklar sadece sizin mi bu dünya

S

nasil bi dusunce bu acaba? Hayvanlarin omrunun uzamasi icin kisirlastirilma sart.

Ebru Rukiye 2 yıl

He diğerleri dogmasin seninkinin ömrü uzasin. Senin de ömrün uzasın

Tevfik Vrş 2 yıl

Şu tatlışların canları yanacak diye hiç düşünemiyorum öyle bir şey. Ellerinde olsa da bu ameliyatı olmak istemezlerdi.
Madem sahipleniyoruz, önlemini almamız yeterli sanırım. Kediler için biraz daha zor. Ama köpekler için öyle değil. Altını bezlemek, ayrı odalarda tutmak, göz önünde bulundurmak yavru olmaması için yeterli.

com-87sinnskprd35lgucurj.jpg

S

Mantıklı. Bakabilecekseniz kısırlaştırmazsınız. Bunun mama probleminden daha çok yer problemi oluyor. Yaşadığınız yerde sokaklar hayvan ile dolu ise bir durup düşüneceksin. Komşunun bir tanesine bile tahammülü yoktur sen onları beslersin buraya alıştırma olur. Eve de hapis edemezsin. Sürekli üremesi zaten en az 3-4 yavru demek. Bir türün devamını sağlamak için önce var olana iyi bi hayat sunabilmeliyiz ki sonrakiler de mundar olmasın! Bu insanlar için de geçerli. Kimsesiz o kadar çocuk var. Ama doğuran doğurana. Çocukların ne olduğu belli. Kaldı ki fark şudur hayvanlar bize muhtaç. Her zaman da böyledir bu. Bu imkanları daha dünyadakilere sağlayamıyorsak onlardan sonrakilere vereceğimiz bir hayat değil sunacağımız zulüm dolu bir hayattır!

T

Bana çok acı veriyor. Ben de kedimi kısırlaştırdım, üzgünüm ama dönemleri geldiğinde inanılmaz ağlıyorlar, sokağa bıraktım, paramparça etmişler:( 4,5 ay patilerinden iltihap temizledim, zor kurtardım.

Doğal ortamlarını yokeden insanoğlu, sayılarını sınırlandırmakta, dolayısıyla yoketmekte... Endüstriyel dünyanın türcü varlığı insanın bencilliği... Neresinden tutsan elinde kalan düzenin masum canlıları... Üzülüyorum...

C

Kisirlastirilmaliyiz

S