İsim değiştirme süreci nasıl oluyor?

İsim değiştirme davası açan veya hukuçu olan var mı aranızda özellikle fiyatı nekadar tutuyor ilk nereye başvuru yapmamız gerekiyor?

İ
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
22
22 CEVAP

400 lira

Y

Ben Malatya'da bir avukat ile görüştüm, 1000 lira dosya dilekçe bıdı bıdı parası + 1000 lira avukat ücreti toplam 2000 liraya ismini değiştirebilirsin demişti

H

Sınavlarda nasıl kodlama yapıyor acaba

M

Yerleşim adresinin olduğu ilöenin bağlı bulunduğu adliyede internette isim değiştirme dilekçesi yazarak kendine uyarlayabileceğin bir dilekçe asliye hukuk mahkemeleri tevzi bürosuna gidiyorsun, 70 tl harç ve yaklaşıl 200 tl gider avansı yatırıyorsun dilekçende bir tanede tanım gösteriyorsun, asliye hukuk mahkemesi duruşma gününü bildiriyor sen ve tanığın duruşmaya çıkyorsunuz ve isminiz değişiyor yatırılan gider avansını n kullanılmayan kısmını geri alıyorsun yaklaşıl 150 tl filan yapıyor. Toplam maliyet 180 i geçmez bu arada. Avukata gerek yok bütün işlemleri kendiniz halledebilirsiniz

U

Çoğunlukla doğru olmakla beraber, Nüfus Müdürlüğüne açtığın isim “düzeltme” davası ise Asliye Hukuka, isim değişikliği ise Sulh Hukuk Mahkemesinin görev alanına girer.

Damla Tekev 11 ay

Yeni kimliğin alırken bir kereye mahsus isim ve soyisim değişikliğine izin veriliyor diyorlar.

C

“Soyadı Kanunu'na aykırı olan, umumi edebe uygun olmayan, küçük düşürücü veya gülünç olan soyadları, yazım, imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmasından kaynaklı anlam değişikliği bulunan ad ve soyadlarını mahkeme kararı aranmaksızın, il veya ilçe idare kurullarının vereceği kararla bir defaya mahsus değiştirebiliyor.”

Damla Tekev 11 ay

imla hataları ve alay konusu olan isim veya soyadları nüfus müdürlüklerine verilen dilekçe ile il veya ilçe kurulları kararı ile değişim yapılıyor.

M

Ben kimliğimi değiştirirken de orada ismini değiştirmek isteyen kişilere dilekçe yazarsanız yardımcı oluruz demişlerdi. İlçe nüfus müdürlüğüne gidip danışmanı tavsiye ederim.

E

Şaka mı bu

M

Yakında davasız olacakmış bekle.

B

Gercektenmi

Z

Asliye sulh mahkemesine dilekçe veriyorsun gün veriyorlar 200 lira falan tutuyor avukata falan verme sakın çok kolay

M

Her zaman Sulh’e değil ama, Nüfus Müdürlüğüne açtığın isim “düzeltme” davası ise Asliye Hukuka, isim değişikliği ise Sulh Hukuk Mahkemesinin görev alanına girer.

Damla Tekev 10 ay

http://www.hurriyet.com.tr/uygulama-basladi-bir-defaya-mahsus-isim-ve-soyadi-degistirebiliyor-40725229

E

com-byw4kpiww68e558y2lfb.jpg

görsel materyal
A

Durduk yere, 1 defaya mahsus değil, alttaki sebeplerden dilekçe ile başvurulabilir.

“Soyadı Kanunu'na aykırı olan, umumi edebe uygun olmayan, küçük düşürücü veya gülünç olan soyadları, yazım, imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmasından kaynaklı anlam değişikliği bulunan ad ve soyadlarını mahkeme kararı aranmaksızın, il veya ilçe idare kurullarının vereceği kararla bir defaya mahsus değiştirebiliyor.”

D

İsim için düzenleme gelmiş bugün mynetde okumuştum 3 kaşıma kadar daireye gidip değiştirebiliyor musun mahkemeye gerek kalmadan 1 defaya mahsus arastirmani tavsiye ederim

E

https://www.google.com.tr/amp/s/m.mynet.com/mahkemeye-gitmeden-isminizi-degistirebilirsiniz-iste-son-tarih-haber-3657886

E

Ben Yeni Degistirdim asliye hukuk mahkemesine dilekce veriyorsun davali taraf nufus ilk dava acarken 230 dava sonuclaninca gazetede yayinlanmayada 250 tl oduyorsun 500 e falan mal oluyor

Y

ismi Arda olan bi kız ismini degistirmeli midir sizce?

N

Bence evet degismeli Arda Turan gibi bir futbolcumuz var direk akla gelen

Muhammet Öke 10 ay

Evet

Meltem Tarhanci 10 ay

Nerde bi gereksiz memur var hepsi nüfus müdürlüğünde çalışmış.

K

Evet bir kanun çıktı bir defaya mahsus olmak üzere nüfus müdürlüğüne direkt müracaat ile değiştirebiliyorsun diye biliyorum.

F

1 defaya mahsus isim soy isim degistirme kanunu cikti mahkemeye basvurmadan nufusa gidip badvurursan hemen degisirler.

E

Masallah babasi da kimseyi kirmamis

H