Kadın ve erkek cinsiyet rolleri ve eşitsizliği

Sizce ne zaman "erkek çalışır, eve para getirir; kadın da ev işlerini yapmakla ve doğurmakla yükümlüdür" kalıbından kurtulabileceğiz?
Bu algı yüzünden; kadın çalışsa da yine ev işlerini yapan kadın. Bu nasıl bir mantıktır? Erkeğin ev işi yapmasını neden aşağılayıcı buluyoruz?
Ve en önemlisi; biz bunları nasıl, ne zaman aşabiliriz acaba?
2017 yılındayız, hala tartıştığımız konular cinsiyetçilik üzerine kurulu. Mide bulandırıcı.

Ben kendimi feminist olarak adlandırırdım. Ama sonra farkettim ki insanlığın tek problemi GRUPLAŞMAK. Herkes ocu, bucu olmak zorunda mı? Kimse yahu ben bir insanım bir gruba dahil olmak zorunda mıyım demiyor, niye? Ben kendimi cinsiyet eşitliğini savunan bir insan olarak görüyorum. Ama merak ediyorum, eşitliği savunmaya ihtiyacımızın olmayacağı zamanlar ne zaman gelecek?

Y
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
30
30 CEVAP

Milyonlarca yillik bir gelenek kadinin yaratilisi o ise musait sizde anne ic gudusu var biz sizin gibi etkili ustaca cocuk bakamyiz genzine su kacirtiriz bebe bogariz bizde eringeclik var sizde yok yani bu isi kiyamete kadar yapcak siniz basa gelen cekilir bide 50 yil yada 30 yil onceki kadinlari dusun tarlada dogiranlar agir da hayvan bak toprakta calis sirtinda cocuk oburu agacta salincakta uyuyo sonra aksam evde uras bugun yuzde 80 lik bir rahatlik icindesiniz rahat rahat bosaniyor sunuz econominiz var okuya biloyorsunuz okumaniz icin zorlandiriliyor sunuz

A

Erkekler de çocuk bakabilir

Can Kavi 2 yıl

Illaki bakar anne bakmasi baska baba bakmasi baska

Adige Kskklk 2 yıl

Ne zamanki bir kadın gelip bana seninle çıkmak istiyorum senden hoşlanıyorum bana gidelim derse o zaman kadın erkek eşitliğine inanırım

S

Hoşlandığım çocuğa ben açılmıştım? Ve bunun anormal olduğunu düşünmüyorum.

Yağmur Narter 2 yıl

İlk adımı erkek atar düşüncesi saçmadır.

Yağmur Narter 2 yıl

Ben daha karşılaşmadım karşılaştığımda inanacağım kadın erkek eşitliğine

Serkan Bunat 2 yıl

Ne zaman kadınlar üzerindeki baskı kalkar, "çıkma teklifi eden kadın yolludur" düşüncesi biterse, o zaman rahat rahat çıkma teklifi edebilirler kadınlar

Yağmur Narter 2 yıl

O zamanı bizler görmeyiz herhalde

Serkan Bunat 2 yıl

Ben sadece kadınlar açısından söylemiyorum bu eşitlik konusunu. Annelik kadar babalık da kutsaldır. Hiç doğurduğu çocuğa bakmayan anne görmedin mi? Her anne çocuğunu sevip bakmıyor. Öldüren de oluyor işkence eden de, umursamayan da. Babalık da annelik kadar önemlidir ve bir babanın da çocuğuna bakması ve onunla zaman geçirmesi önemlidir. Ayrıca kadınların da böyle işlerde çalışabilme potansiyeli var.

Y

Ama yapabiliriz.

Yağmur Narter 2 yıl

YAPABİLİRİZ

Yağmur Narter 2 yıl

Eğer okumasaydım bu benim için seçenek olurdu

Yağmur Narter 2 yıl

Eğer okumasaydım zengi koca arayışına girmezdim. Böyle düşünen kadınlara da illet oluyorum. Bir insanın tek hayalinin zengin koca bulup çocuk yapmak olmasını ACİZ buluyorum.

Yağmur Narter 2 yıl

Neden okumayıp, evlendiğim insanın parasına muhtaç olayım? Neden "beni boşarsa ben ne yaparım" korkusu yaşayayım?

Yağmur Narter 2 yıl

yagmur senin dediklerin 100 kiside 3 kisi defolu mal teksilde makine kimyada kul yardilisin dada cikiyo artik cok rahat siniz 20 yil sonra baya daga rahat olursunuz

A

Üzgünüm ama cümlelerinizi anlamakta zorluk çekiyorum.

Yağmur Narter 2 yıl

Diyon ya cocugunu olduren anne falan bunlar basit yanitlamar gecersiz cevaplar mis gibi yasiyosunuz isde napcaksiniz okdar esitligi agirette cennet bile kat kat ben hic disarda yikilmis viran olmus bayan gormuyom bunlari yapcak siniz kacariniz yok erkek olmadan erkekligi anliyamazsiniz

Adige Kskklk 2 yıl

Sizinle bu konuyu tartışmak bile gereksiz bence. Çünkü tabularınızı yıkmak imkansız. Siz de kadın olmadan kadınlığı anlayamazsınız. İkimizin arasında tek fark cinsiyetimiz bunu unutmayın ikimizde İNSANIZ.

Yağmur Narter 2 yıl

Aşın artık bunları. Kadınları eve kapatarak ev işi yapmakla ve çocuk bakmakla yükümlü kılamazsınız. Kadın da iş hayatına atılır GAYET BAŞARILI olur. Ev işleri de ortaklaşa yapılabilir. Bunun hiçbir anormal yanı yok. Fakat siz bu sefer kadına ikinci sınıf insan muamelesi yapamam diye korkuyorsunuz herhalde. Oysa kadınlardaki potansiyelin gayet farkındasınız.

Yağmur Narter 2 yıl

Ben 90 lari hatirliyorum ozaman dan buzamana insanlardaki deisimleride goruyorum artik esler bir birlerine karsi konusmalari daga zarif tartismalari karsikli mesela soyla la gari sus kirdirma simdi biyerini gibi deil cok fark var bunlar saymakla bitmez insanlar deisiyor uzaklasma oluyor ama hayvan lasma olmuyor

Adige Kskklk 2 yıl

Askerliğe sadece erkeklerin alınmasını adaletsizlik olarak görüyorum bu arada.

Y

Ben yapiyom apla bene kızma

B

Oğlunun her isteğine koşmazsan ve kendi kendine yetmesini sağlarsan evlendiğinde de karısına çökmez, kendi işini kendi görebilir, ya da sorumlulukları paylaşabilir.

B

Kesinlikle çocuklarımızı düzgün yetiştirmekten ibaret aslında herşey. Ama bu sadece annenin sorumluluğu değil, bir baba oğluna "evin reisi benim oğlum be" gibi laflar sarfetmemeli. Erkek çocuk yemek yemek için masaya otururken, sofrayı hazırlayan kız çocuk olmamalı. Bu örnekler çoğaltılabilir. Önemli olan düzgün insan yetiştirmek aslında

Yağmur Narter 2 yıl

Kadınlar hemcinslerine karşı çok acımasız dediğiniz gibi kadın çalışsa da ev. Çocuk, kocaya hizmet falan hep kadının göreviymiş gibi bakılıyor kadınların kendi ezikliğinden sanırım.

C

Çünkü öyle yetiştiriyorlar ve kendi potansiyellerinin farkında değiller. Keşke hepimiz farkına varabilsek

Yağmur Narter 2 yıl

Formül basit eğer erkek çalışıyorsa kadın ev işlerine bakar bu tamam ama iki tarafta çalışıyorsa o zaman ikisi de ev işlerine de bakacak

Ceyda Çınaroğlu 2 yıl

O zaman kadınlarda arabayı vizeye götürsün faturaları yatırsın

Serkan Bunat 2 yıl

Kesinlikle. Ki bence her insanın kendi ekonomik özgürlüğü olmalı. Eğer başkasının eline bakarsak, (kocamızın) ona muhtaç oluruz. Ve bu bizi istemediğimiz durumlara sürükler.

Yağmur Narter 2 yıl

Fatura yatırmak o kadar da zor bir şey değil yatırılır Serkan Bunat

Ceyda Çınaroğlu 2 yıl

Günümüzde bütün erkekler eşlerinin çalışmasını tercih eder oldu.. Ama kadın hem çalışıyor hem çocuk bakıyor hem ev işleri.. Olmaz yani.. Çalışan kadın istiyorsa evin işlerini paylaşacak bir şekilde ya da karısına yardımcı tutacak.. Aksi halde karısının çalışmasını istemeyecek.. Çünkü ev işleri dışarı işinden bile zor yahu.

E

Ucu açık dedin yardımcı derken kuma getirmesin. Neyse bı çay olsada icsek

Bedir Karteper 2 yıl

Allah seni napsın yahu Git çayını iç

Elif Eşli 2 yıl

Yalnismiyin ucu açık dedin yardımcı derken

Bedir Karteper 2 yıl

Çayı siz demleyin ama

Yağmur Narter 2 yıl

Yardımcı beklerken kumaya kavuşma

Bedir Karteper 2 yıl

Biz o günleri göremeyiz.

Çünkü bu topraklardaki sorunumuz ataerkil kültürün varlığı değil, bunu kadınların doğal bir durum gibi kabul etmesi maalesef.

Haliyle yurtdışındaki gibi erkek odaklı bir mücadele işe yaramıyor. Çünkü kadınlarımız, diğer kadınların hayatını zehir etmeye, aynı dünyaya sokmaya çalışıyor.

Bu zihinsel devrim için en az üç dört nesil geçmeli, yoksa deriye işleyen bu düşünce kolay kolay atılamaz.

Fakat sonunda eşitlik kazanacak, hiçbir şüphem yok...

F

En azından mücadele vererek katkıda bulunuyoruz. Susup kabullenmemek bile bir katkı diye düşünüyorum. Umarım eşitlik kazanır...

Yağmur Narter 2 yıl

Biz ara kuşak olarak gerçekten çok iyi iş çıkarıyoruz. Zaferde katkımız olacak tabii ki, o kadar vahim durumda değiliz. Sadece zaman gerekiyor işte maalesef.

Fatih Denizli 2 yıl

iş kolu robotlara ait olunca, gülmeyin fütürist yazarları okuyun

R

Çok çok çok haklısın. Hiçbir ideolojiye dahil olmadan insan olmak ve bilinç düzeyini yükseltmek çok daha kolay. Her şeye objektif bakabilirsin. Bu sayede feminizm adına yapılan yanlışları da eleştirme hakkın olur Yalnız değilsin.

E

Kadın erkek eşitsizliğinin,heteroseksizmin ve ''erkek çalışır kadın ev işlerini yapar'' gibi kalıpyargılarının temel nedeni toplumsal cinsiyettir. Eğer toplumsal cinsiyeti tümden reddedersek cinsiyetler arası eşitliği sağlayabiliriz

C

Kadınlar ev işlerini erkek çocuklarına da öğrettiğinde değişecektir. Bu şekilde yetişmiş bir erkeğe de ev işi versen yapmaz.

A

Çocuklarımızı düzgün yetiştirmek çok çok önemli gerçekten. Nasıl büyürse öyle gidiyor

Yağmur Narter 2 yıl

http://www.sozcu.com.tr/2013/gunun-icinden/ev-isi-yapan-erkekten-yatakta-hayir-gelmiyor-208234/ : )) heriflerinize sahip çıkın hanımlar. Gelecek nesillerin, genetik olarak sağlam olması, insanlığın kaderi sizin ellerinizde. Gen havuzunun çeşitliliği, evin temizliğinden çok daha önemlidir. Yardım etmesin, ucundan tutmasın demiyorum. Yaptırırken gururlarını okşayın, ödül duygularını harekete geçirin ve amigdala'ya oynayın, gıdıklayın onu. Örneğin her temizlik eyleminin sonucuna ödül olarak seksi koyun ki bu engeli aşmış olun. Yaratıcılığınıza güvenin. Benim erkeğim hem evi temizlesin, pırıl pırıl yapsın hem de testesteron fışkırtsın, yatakta kaplan olsun istiyorsunuz ama öyle olmuyormuş işte.

C

İnsanlık devam etmese de olur pek bir yararımız yok zaten bu dünyaya

Yağmur Narter 2 yıl

Toplumsal cinsiyet dersi ilk öğretimden başlamalı.

B

Aileler kızlarının kadın gibi olmamasından oğullarının da erkek gibi olmamasından öyle bir korkuyor ki çocuğa aşırı cinsiyet yüklüyor yeni doğmuş bebeğe kızsa pembe patik erkekse mavi patik ta burdan başlıyor ve ömür boyu da öyle devam ediyor.

M

Sonradan kimse bişey olmaz o dediğin doğuştan gelen bir kimlik.

Mustafa VolksWagen 2 yıl

Pembe patik giydi diye travesti olmaz. Cidden bilginiz olmadan fikir üretmeye çalışmayın. Kim karar veriyor hangi rengin hangi cinsiyete gideceğine? Pembenin ya da mavinin bir cinsiyeti mi var?

Baran Right 2 yıl

Alakası da yok!

Baran Right 2 yıl

Toplum şucu bucu şekilci konuşmaya başlarken biseyci olduğunuzu belirtmek zorunda kalıyorsunuz yoksa toplum linç edebiliyor.

M

Çalışıp kendi paranızı kazanmaya başladığınızda

C

Bir kadın çalışıp para kazansa dahi ev işleri ve çocuk bakımı ağırlıklı olarak kadına yükleniyor

Can Kavi 2 yıl

Yani kadının çalışıp para kazanması maalesef eşitliği sağlamıyor

Can Kavi 2 yıl

Yeterince kazanamıyordur

Cenker Kuray 2 yıl

23 yaşındayım kız kardeşim ve bir annem var fakat yediğim bir yemeğin tabağını yedikten sonra durular makineye kendim koyarım karnım açken kendim hazırlarım gömleklerimi kendim ütüler çamaşırlarımı kendim makineye asarım evde bulunduğun zamanlarda anneme ya da kardeşime yardım bile ederim mutfak banyo temizlik vs vs kız kardeşimin ve annemin olması benim her yemeğin önüme gelmesi her pisliğimi temizlemesi değildir tbiki istista durumlar olabiliyor acil çıkıyorum unutuyorum ve bunlar olduğu halkde dahi laf etmezler şunu da unutmayalım erkeğin yemek yapması temizlik yapması ütü yapması cam silmesi yer süpürmesi vs vs kesinlikle utanılacak birşey değildir ben zevkle yaparm yapanın da önünde eğilirim burada kadınlara düşen bir husus var dır ki kendilerini yapmak zorunda hissetmeleri oğulunun ya da kocanın v e ya kızının durumu musaitse kirli sepetine de çamaşırını atar pisledii tabağı da temizler erkek işten gelebilir kadın çalışmıorsa yemek yapablir ama bu gün yoruldum yemek yapmadım da diyebilir çünkü yemek yapmak zorunda değildir çok konuştum ama kısacası biz erkekler herşeyi hazır bekleriz ama unutmayın kadın ve erkek sadece güç kısmında eşit değildir genel olarak kadınlar insandır erkekler insan oğlu karşılıklı düşünde ve empati olduğu sürece bir sıkıntı olmaz..

E

kadınlar da buluyorum kabahati. Çünkü çocukların ilk kucağı anne kucağı anne, çocuğu ne yaparsa çocukta o oluyor. Esitligi bilmeyen erkekleri tercih etmeyin olur biter. Erkek le kadın eşitligini savunmayan bir sürü kadin tanıyorum.

S

Siz benim yaptığım yemeği bi yiyin yemin ederim ömrünüzün sonuna kadar severek yemek yaparsınız

R

Yağmur Narter hanım arap özentiliğinden kurtulup kendi özümüze döndüğümüzde kadın yine baştacı olur bunu unutmayın. Her kabilenin ya da topluluğun inancı kendine özgüdür ve bozulduğunda başka toplumların özentisi olmaktan öteye gidilemez.

Ç

Kesinlikle... Keşke kurtulabilsek. Ama bu uzun yıllarımızı alacak gibi görünüyor

Yağmur Narter 2 yıl

Ya kusura bakmayın da bu adamlarla evlenen sizsiniz, şikayet eden de sizsiniz. Evlenmeyin arkadaşım böyle tiplerle, o zaman böyle bir probleminiz de olmaz.

U

Hayır hiç böyle biriyle birlikte olmadım? Yine de toplumun ortak sorunu.

Yağmur Narter 2 yıl

Bireylerin sorunu bu. Bireyler eğer böyle bir adam istemiyorlarsa evlenmezler, azalarak biter.

Ulaş Durmak 2 yıl

Evet. Ama kadın düşmanı olanlar sadece erkekler değil ki. Açık giyindiyse haketmiş diye cümleler kuran kadınlarla dolu bu ülke. Onların da azalarak bitmesi gerek. O da eğitimle olacak birşey.. Ama şuan imkansız gibi görünüyor

Yağmur Narter 2 yıl

Yine bireylerin sorunu. Zira kimse zorla evlendirilmiyor normal şartlar altında. Evlenmezsin böyle bir adamla, olur biter. Kadın düşmanı kadınlar da cehaletinin bedelini öder. Bu toplumun değil bireyin problemi en nihayetinde, zira bir zorlama söz konusu değil. Ortada bir zorlama varsa zaten kadının kocasının bulaşık yıkamaması değil zorla evlendirilmiş olmasıdır asıl sorun, isterse dünyanın en iyi kocası olsun o adam.

Ulaş Durmak 2 yıl

Benim param benim param senin paran evin parası diyen kadınlarla dolu ortalık

T

O da yanlış...

Yağmur Narter 2 yıl

Hemcinslerinizin malesef %90 kısmı yazdığın gibi

Ü

Kurtulmak hekesin kendi elinde. Evli isen boşanıp kendi ayakların üstünde durmak ne yazık ki ev hizmetini yapmaktan kurtulamazsın kendine yaparsın. Çocuk varsa hizmet devam eder. Ekonomik bağımsızlık türkiyemizde sadece ayrılıklara sürükler. Devlet özellikle kadına fazla hak tanıyormış gibi görünüyor ve aileler felakete doğru sürükleniyor. İstediğiniz bu ise başarılar dilerim.

C

Senin gibi düşünüyoruz ama sayımız çok az
Feminizm vs ıdeolojik yapılanmalar gruplaşmalar insanların bir birinden koparmaz tm tersi sosyaestirir bu ideolojiler üzerine çok şey soylenebilir. Ama bireysellestirmek olmadgini bilmek yeterli

M

bu tür sorunların gündeme gelmesi bile abes aslında.. İkimiz de işten gelmişiz benim eşim, hayat arkadaşım eşşek gibi çalışmaya devam edicek ben de doğa, kültür, toplum zart zurt deyip kıçımın üstüne oturucam.. Öylemi.. Allah bütün kadın arkadaşlara benim zihniyetimdeki koca versin ne diyeyim..

E

Kadin yine kadinin dusmani malesef. Bu degisim anne ile baslamali. Biricik ogul, pasa diye diye yetistirilse o adamdan ne fayda gorulur ki esitlik namina. Erkegin,  evisi sorumlulugunu paylasip yuku azaltmamasi tam bir bencillik ve kolaycilik ornegi. Zamanla kadinlarin bu tur adamlara sevgisi de saygisi da azaliyor. Hayati paylasmanin tanimini her iki taraf da cok net yapmali. Calisan kadin olsun demeyi bilenler, bir zahmet kendisinin de yasadigi evin islerine kosturacak en az kadin kadar. Akli selim ve vicdan sahibi ise tabii.

D