Erkekler kadınlara göre 3 kat daha fazla intihar ediyor, nedendir?

Türkiye'de Erkeklerin intihar etme oranı kadınlardan 3 kat daha fazla. Sizce bunun sebebi nedir? Erkeğin toplumdaki yeri mi, işsizlik vb. Sorunlar mı?

Kaynak: Türkiye İstatistik Kurumu

com-em74dnpkhuar04olukbv.jpg
E
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
56
56 CEVAP

Kadının çenesi

E

etkenlerden biridir kesin

Soner Delioğlu 2 yıl

Bu ötekileştirme, kadının çenesi dediğimiz olay da toplumla alakalı değil mi? Kadın neden çene yapıyor, çünkü aklında toplumun baskıladığı bir erkek figürü var. Daha akademik bir soru olarak düşünün lütfen. Sonuç odaklı değil.

Eran Yeşilyprk 2 yıl

Katılıyorum

Volkan Çinik 2 yıl

Eran Yeşilyprk işte erkek kendi kazdığı kuyuya kendi düşüyor

Engin Cüstan 2 yıl

Çok basit sebep Türk kadınları

V

Erkeğe küçüklüğünden beri yüklenen (gereksiz) toplumsal rolün baskısının altında ezilmek.
Kadınlar tecavüz edilip öldürüldükleri için intihara vakit bulamıyor olabilirler.

B

Olay bu!

Aleyna Bükülmez 2 yıl

Tebrik ederim. Cok guzel aciklamissiniz.

Aleyna Bükülmez 2 yıl

Abdullah Kaçar Sadece insanlığa uyan bir model bulmamız yeterlidir.

Berkay Hasırcı 2 yıl

Abdullah Kaçar İnsanlığın ilk kuralıdır. Kadın ve erkek eşittir.

Berkay Hasırcı 2 yıl

Varolan sistemi eleştirmek için illa hemen yeni sistemi yaratmak şart değildir, senin de düşüncen epey anlamsız. Ama tabi senin düşüncen.

Berkay Hasırcı 2 yıl

Toplumsal Baskı

O

İçlerine atiyolar

H

Toplumda evin direği, erkekler ağlamaz, erkek dediğin güçlü olacak gibi birçok norm var. Bana kalırsa erkekler bunun altında ezilmekte.

E

Erkekler yansıtmıyor sorunlarını. Kadın ağlar bağırır çağırır içini ferahlatır bide erkeklerin sorumlulukları daha fazla

K

biz susarız anlatmayız derdimizi kimseye kendimiz çözebileceğimizi sanarız herşeyi tek başımıza ne yazık ki insanız ...

Can Özgürel 2 yıl

Toplumun erkekten beklentisinin fazla olması ve sonucunda bu beklentiyi yerine getiremeyen erkeğin intaharı. Altrustik intihar...

B

Atanamayan öğretmenlere bakarsak cvbi vermiş olurum sanırım

K

Toplumumuzun erkege bagladigi kaliplar, issizlik

B

İntiharın sebebi psikolojik etkenler.. Psikolojik rahatsızlıklar erkeklere göre kadınlarda daha fazla görülüyor. Fakat kadınların intihar eğilimleri erkeklere göre daha az çünkü kadın varsa aile ve sorumlu olduğu çocuklarından dolayı ya da duygusal olarak daha yogun yaşadıklarından dolayı intihara teşebbüsleri cesaretin daha az olmasından ötürü azdır. Erkek de toplum baskısı ve yetersizlikten ötürü ve kadınlara nazaran cesaretlerinden dolayı intihar fazla görülebilir.

H

Bu yoruma katılıyorum çünkü kadınlarda en yüksek intihar oranı 15-19 yaş aralığında gerçekleşiyor. Henüz evlenmemiş kadınlarda yani kısacası. Evlenince bu oran git gide azalıyor. Erkeklerde ise başlayan sorumluluk fazlasıyla güce ve ayakta kalmaya odaklı, yıpranmalar sonucu intiharda çok daha öne geçiyorlar.

Eran Yeşilyprk 2 yıl

Doğrudur.

Hatice Oğlakçı 2 yıl

Daha fazla cesaretli olmamız..

M

Yazdığım yoruma istinadensen demek istediğim bu değildi.

Hatice Oğlakçı 2 yıl

İntiharın cesaret olduğuna inanmıyorum hocam. Cesur adam o baskının üzerine gider, sevenlerini arkasında bırakmaz.

Eran Yeşilyprk 2 yıl

Yoruma istinaden yazmadım ztn kişisel düşüncem böyle insan dünyaya geleceği zamanı belirleyemiyor en azından istediği zaman çekip gitmek elinde olmalı diye düşünüyorum.

Murat Usman 2 yıl

İntihar korkaklıktır bence

Büşra Babaoğlu 2 yıl

Neden korkaklık olsun ki?

Fatih Özgüner 2 yıl

sadcee turkiyede degil, dunya genelinde de intihar vakalarinin 3 te 2 si erkeklerdir.

S

Ben ülkenin verilerine daha kolay ulaştım ama bence globalde de çok farketmiyordur.

Eran Yeşilyprk 2 yıl

Yok bence direk kadınlar

K

Evlilikte falan genelde bütün yük onların üstünde. Hep güçlü olmaları aşılandığı için olabilir

B

Ben sunaa artik kanaat getirdim bu zamanda ben hallederim sen otur ben yaparim sen dur ben tek yeterim gibi sacma sapan sozlerle avutmaylaa bu devirde birseyler yurumuyor bazilarinin intahar sebebi istenilen yasami karsilayamamasi kimisininde cocuguna coluguna istedigini alamamasii bu saatten sonra kadin erkek bir mucadele etmesi gerekir diye dusunuyorum zira her iki taraf icinde daha iyi oluyor

E

Ya ne kadınmış yahu! Erkeğin toplumdaki yerini yadırgayan yine erkeklerdir. Erkek adam ifadesini biz kadınlar çıkarmadık ortaya ... Nitekim ata erkil bi toplum olduğumuzu düşünürsek toplumda ki gözle görünür baskıların kimden kaynaklandığı bariz belli olur

K

Kadına paylaşımda bir haksızlık mı gördünüz?

Eran Yeşilyprk 2 yıl

Tam olarak demek istediğinizi anlamadım ...

Kardelen Medine 2 yıl

Ne kadınmış yahu deyip sinirlenmişiz ama kadınlar da intihar etsin gibi bir söylemim olmadı. Erkekler neden daha fazla intihar ediyor onu sorguladım. Paylaşımda kadına karşı bir haksızlık yapıldıysa açıklayın da bileyim.

Eran Yeşilyprk 2 yıl

Paylaşımda değil yorumlarda ... Sanki erkeği intihara iten ülkemiz kadınlarıymış gibi... Şu anki devirde erkeklere iş zorunluluğu yükleyenler de mesela babalar. En basitinden adam kızıyla evlenmesine izin vermiyor. Bakın bu bir erkeğin bi erkeğe uyguladığı baskı, sanki o yollardan kendi de geçmemişçesine yahut ülkemizde ki kadınlar ata erkil bi toplumda yetiştiğimiz için kadınlarımız da ata erkil düşünüyor çoğu kez neden çünkü öyle görmüş ... Kadınların çenesi değil yani mevzu ... Bir de kadın erkek farklılıkları var tabi. Kadın içindekini tutmaz paylaşır, en basitinden ben anlatmadığım insan kalmaz ama erkek hep daha içine dönük olmaya meyillidir. Tüm dünya genelindeki bu durumu sadece ülkemiz kadınlarına mal edemeyiz ...

Kardelen Medine 2 yıl

Anladım. Paylaşıma sinirlendiniz sanmıştım. Kısmen katılıyorum, kısmen katılmıyorum. Suçlusu sadece erkek değil bana kalırsa, direkt toplum. Ataerkilliği dayatan da sadece erkek değil çünkü, kadının da büyük bilinçsizlikleri ve suçları var. Toplum bu durumdaysa suçlusu toplumdur diyorum kısacası.

Eran Yeşilyprk 2 yıl

Muhtemelen dünyadaki en anlaşılmaz, en karışık, en tahmin edilemez kadınlarıyla birlikte yaşamak ve gerçekten çok kötü şartlarda çalışmak zorunda kalmaları

V

Erkeklerin daha fazla olması nüfuz bakımından

E

Sorumluluk çoğu erkeğe ağır gelir kaldıramazsa intihar ediyor

G

Erkeğe yüklenen ağır sorumluluk, ve ülkemizeki hoş olmayan gidişat ..

M

Erkeģe yüklenen toplumsal tabular.. İş bulma çalışma baskısı ev gećindirme..

V

Dırdır

S

Birleşin erkekler.. Hep femisitler mi yürüyecek! Haklı davamizda birlik olalım

M

Çalışma şartlarının ağırlığı gecinememek ben maddiyata bağlıyorum.

M

Kadınların intihar etmeye karar mekanizması Bile kalmıyor sindirilmekten de ondan, kalıba sokup dini değerler ve toplumsal normlar doğrultusunda düşünme karar verme mekanizmasına tecavüz ediyoruz ülke genelinde de o yüzden

N

Ciddi miydin bunu yazarken?

Kaan Emil 2 yıl

Her ikisini de yazarken ciddiydim, kadın adına kararlar ala ala kadını dinle ve toplumsal rollerle bastıra bastıra salak ediyorlar malesef bu doğru

Neslihan Nilden 2 yıl

Çok ama çok boş bir argüman. Kadınları toplum içinde baskı altında tutuyorlar diye intihar etmemek ne demek? Her şeyi kadınların ezilmişliğine atmaya çalışıyorsunuz. Kabul et işte, erkeklerin sorumlulukları çok daha büyük ve evde oturup çalışmak istemeyen kadınlar yüzünden erkeklerin yükü artıyor.

Kaan Emil 2 yıl

Belki de boşandıktan sonra karının senin paranı yerken başka erkeklerle eğlenip hayatını yaşaması intihara sürüklemiştir bazı erkekleri.

Kaan Emil 2 yıl

"Baskı altında olduğu için intihar edemiyorlar" diyebilicek kadar fanatik feminist olmuşsun. Yobaz feministlerin ağzından gün geçmiyor ki mantıklı bir söz çıksın.

Kaan Emil 2 yıl

Erkeklerde belli bir yaşa paşa vur masaya heheyt en birinci sensin pohpohuyla gereksiz özgüven deposu olan aile bağlarından uzaklaşmaya başlayıp sosyal ortamlarda benzer ilgiliyi ve saygıyı görmediklerinde egosu ağır yara alıyor bu içini kemirmeler e toplumun verdiği sorumlulukları aniden omuzlanınca yandı gülüm keten helva

N

Gurur

S

İçine içine ağlar erkek, yansıtmaz

T

Hayat zor ve geçiş dönemindeyiz. Bu dönem bittikten sonra endüstri 4.0 hatta 5.0 hayatı iyice bitirecek. Orta sınıf hatta Orta üst sınıf dahil zengin ve fakir dışında sınıf kalmayacak.

E

Hocam son 11 yıldır istatistiğin çok ufak tefek değişmiş olması bu tezi biraz çürütüyor sanki. (Daha öncesinin verileri yok maalesef)

Eran Yeşilyprk 2 yıl

Doğrudur ancak otomasyon sistemler ve yazılım hiç bir zaman olmadığı kadar yaygın ve güçlü şekilde geliyor. Gemi kaptanlığından pilotluğa avukatlardan hakimlere kadar hemen hemen her meslek grubu etkilenecek gibi görünüyor. Yanılmıyorsam 2016 Kasım ayında yapılan bir çalışma idi tarih yanlış olabilir ama İsveç ve Almanya ortak iki firma tarafından sonuçlandırılan bir araştırmayı okumuştum ve işsizlik ile sınıf farklılığı konusu gerçekten düşündürüyor. Önümüzde belki 5-10 yıl olabilir ama daha fazlası değil.

Ergin Karzan 2 yıl

Ülkemizde bu daha uzun bir süreç olacaktır kesin. Ama o günlerin geleceği gayet belli. Hizmet sektörü odaklı gelişmiş ülkeler vatandaşlarını sıkıntıya düşürmeden aşacaktır bu durumu (Norveç, Finlandiya vb.) fakat Tarıma dayalı ya da sanayiye dayalı ülkelerde durum ne olur bilmiyorum. Yazılıma en çok yüklenilmesi gereken yıllardayız fakat Kosgeb gibi devlet yatırım unsurları yazılımlara bakmıyor, destek vermiyor.

Eran Yeşilyprk 2 yıl

Hocam bir çok sektörde bizler de aslında aynı anda etkileneceğiz. Tabi ki doğrudan tam anlamıyla bir etkilenme olmayacaktır ancak dolaylı olarak ciddi derecede etkisinde kalacağız. Gelişmiş ülkeler işsiz kişilere boş yere para verilmesi ve bir kaç neslin bu şekilde geçiştirilmesi sonrası için ise doğum kontrol sistemleri ile kontrollü nesil şeklinde inovatif ama tehlikeli düşünceler dolaşıyor.

Ergin Karzan 2 yıl

Kadınların %80'i erkeklerin %20'siyle sevişiyor. Geri kalan %80'in de yarısı boşta kalıyor. Bunlar intihar etmesin de ne yapsın: Dd

M

Bence mantıklı bir argüman

Eran Yeşilyprk 2 yıl

Tovbe estağfurullah bi istatistik

Rıza Dilber 2 yıl

Bu ülkede "Evde oturan erkek iktidarsızdır" diye bir cümle var. Kadınların üstündeki yük fazla ama erkeklere de çok yükleniliyor.

C

Yasalardan evin reisi erkektir geçindirme zorunluluğu vardır ibaresi kaldırıldı ama toplumda bunun kabullenilmesi zaman alacak Eski sözlüme ailesinin yanında ev erkeği olmasını teklif ettim diye bana dövecek gibi bakmıştı çocuğun ailesi

Neslihan Nilden 2 yıl

Evet zaten hayat zor bir de üstüne biz yüklendikçe yükleniyoruz. Ve biliyorum ki bu ülkede intihar etme isteyen insanların sayısı azımsanmayacak kadar çok o insanlarda iyi veya kötü bir şeylere tutunmaya çalıştıkları için şuanda hayattalar

Ceyda Çınaroğlu 2 yıl

İntihar etmek günahtır ibaresini dinden çıkartsalar başka şu destekçi ağır dindar kesim bir bir kafasına sıkar bakarsan sebep çok insanlara

Neslihan Nilden 2 yıl

zaten o günah sevap olayları bir kalksa ortadan çok ciddi değişimler bekliyorum ben

Ceyda Çınaroğlu 2 yıl

Ben bu durumu işsizlik ve erkeklerin verdiği hayat mücadelesine bağlıyorum. Toplumumuzda evine ekmek getirmeyen erkeğe insan gözüyle dahi bakılmıyor.

Şu resmi kaynağın linkini alabilir miyim? Varsa alkol ve uyuşturucu bağımlılığı ve cinayet oranlarına da bir göz atmak isterim.

B

Çok kaliteli istatistik çıkartmışlar, pc'ye geçicem birazdan, atarım istatistikleri.

Eran Yeşilyprk 2 yıl

http://www.tuik.gov.tr/HbGetir.do?id=21516

Eran Yeşilyprk 2 yıl

Buradan exel'i indirebilirsin.

Eran Yeşilyprk 2 yıl

Diğer istatistikleri falan da bağlantının alttarafında bulabilirsin bu linkte: http://www.tuik.gov.tr/PreHaberBultenleri.do?id=21516

Eran Yeşilyprk 2 yıl

Eyv teşekkürler

Bahadır Sütcü 2 yıl

Hocam genel yaşantıya bakarsak cevabımızı buluruz bence. Düşün fakir ailede doğdun, eğitim görmedin fazla, fazla bir yer bile görmedin, erken evlendin belki çocuk yaşta, çalıştın hayatın boyunca ama maddiyat hep yerlerdeydi, evlendin daha da yerlerde. Çocuğuna daha iyi bir hayat sunmak istiyorsun ve sunamıyorsun. Kimseye iyi bir hayat sunamadığın için kendini yiyorsun. İş ya yok ya az para. Ne olursa olsun tatmin edecek bir iş değil. Gariban çevre. canım kardeşim filmini izle hatta bence cevap orada net

F

Ve yalnızlık ve umutsuzluk.

F

Kadınlardan mental olarak daha zayıf olabiliriz. Keşke ben de zamanında ölebilseydim de bugünleri hiç görmeseydim. Kötü bir toplumda yaşamaktansa hiç yaşamamak daha iyi

C

intihar etmek büyük cesaret işi, kendi hayatına kendin son veriyorsun. Asla böyle birşeye cesaret edebileceğimi zannetmiyorum. Çekeceğiz mecbur bu hayatın çilesini

C

kadınlar erkeği borca sokuyor.. Erkek de itihar ediyor... Hemen beni linç etmeden: D istatistlik evli bekar olanları da söylese iyi olurdu: D

M

Kadın erkekten direngendir. Erkeğe de direnir.

B

Psikolojik etkenlerdir. Defalarca denemiş, tecrübeli biri olarak söylüyorum. Psikolojik. İşsizlik, aile.

S

Tamamen aklından alabildin mi? Yoksa bir yerlerde var mı hala bir düşünce

Fatih Özgüner 2 yıl

Fatih Özgüner ölümle yaşam tercihi ince bir çizgi, bunun cevabını bilemiyorum. 2 kutu tansiyon ilacı içtim. 1 hafta yoğun bakımda kaldıktan sonra ayıldım. En sonuncu böyleydi. Ama emin değilim, her an herşey olabilir.

Seçgin Özlü 2 yıl

İşsizlik harbiden berbat durum, uzun sürelisi felaket hatta.

Ahmet Akbir 2 yıl

Çünkü kadın daha güçlü (mental anlamda)

Z

Dünya geneli için ne kadar doğru olur bilemiyorum da Türkiye'de eğer erkeğin bir işi yoksa veya evi geçindirecek kadar maddi geliri yoksa ona çok değer verilmiyor. Tabiri caizse kız da vermiyorlar. Geçen gün intihar eden bir öğretmen vardı. Toplumsal baskı olabilir. Tek etken değildir elbet ama etkilidir diye düşünüyorum

C

Parasızlık, işsizlik, reddedilmek, aile ve çevre baskısı, başarısız olmak, adam yerine konmamak. Bunlar buz dağının görünen kısmı.

A

Kadınlar

Y

Ülkenin durumu, kadınların bilinçsizliği

S

Özgüvensizlik erkeklerde daha fazla. Sebebi bu.

E

Sebep olarak buna ne verebilirsin peki? Ben saçma bir tez olarak gördüm çünkü

Fatih Özgüner 2 yıl

Çok etken var, birçok şeyi kompleks yapıyorlar.

Elif Eşli 2 yıl

Tabii ki yaparız. Biz gerçeklerle duygu besliyoruz duygularla gerçekleri değil. Hepimiz harika zekiyiz demiyorum yanlış anlaşılma olmasın ama çoğumuz kadınlardan daha az hayalperestiz.

Fatih Özgüner 2 yıl

İstersen ayrı başlık açalım buna

Fatih Özgüner 2 yıl

Hayır bence erkekler inanılmaz duygusal, hiç gerçekçi değiller, kompleksleri yüzünden saçma kararlar alıyorlar genelde.

Elif Eşli 2 yıl

Toplumun dandirik dundirik baskıları

B

Mesela hocam

Fatih Özgüner 2 yıl

Erkeğin toplumdaki yeri. Ev gecindirmek para kazanmak tüm sorumluluğun vs. Erkeğin omuzlarına yuk edilmesi. Bunu karsilayamayan erkek gururundan hayatına son veriyor. Hele de etrafta anlayani yoksa kendini bitmiş ve kiymetsiz değersiz görüyor. Malesef ki durum bu

Ö

İşi olmayan para kazanamayan bi erkeği kimse anlamaz bu toplumda isterse ağır hasta olsun çalışacak kurtuluşu yok.

Mustafa VolksWagen 2 yıl

Ben anladım yıllarca da birlikte mücadele ettim. Sonuç şimdi herşey yolunda. Herşey insanlar için olur geçer. Önemli olan birbirine destek olmak

Özlem Beytemur 2 yıl

Ne güzel siz destek olmusunuz ben zor zamanlarim da hep köstek buldum herkes acısını benden çıkardı en büyük darbeleri yakinlaromdan gördüm o yüzden şuan benim için kimsenin önemi yok çoğunun cenazesine bile gitmiyorum.

Mustafa VolksWagen 2 yıl

Hangisi daha iyiydi bilmem. Çok ta kıymet bilinmiyor açıkçası. Bazen diyorum bunun için mi bunca sıkıntı çektim diye. Ama neyseki geride kaldı herşey

Özlem Beytemur 2 yıl

Kıymet bilmeyene düşmek de acı, belki yardımcı olmayanlar da bu yüzden olmuyor.

Mustafa VolksWagen 2 yıl

Hep bunlar testesteron siz o bu diyin ama testesteron intihara sürükler adamı.

H

Ayrıca erkekler sıkıntılarını paylaşarak azaltmayı da denemiyorlar çoğu kez. Kadınlar genelde paylaşmayı deniyorlar. Erkek devamlı içine ata ata intihar raddesine geliyor.

A

Kimse dinlemiyor ki dostum kime anlatacan tek söyledikleri iş ara bul çalış psikiyatrist bile dinlemiyor ilaç yazıp gönderiyor.

Mustafa VolksWagen 2 yıl

O kısmı atlamışım. Bir şey anlatacağın zaman verilen ilk tepki; 'senin bu söylediklerin dert mi ?' İlişkin biter, başkasını bulursun. Reddedilirsin, sana kız mı yok. İşsiz, parasız kalırsın adam yerine konmazsın. Adam gibi ağlayamazsın bile.

Ahmet Akbir 2 yıl

Aynen aslanlar gibi adamsın git hamallık yap. Baktıkları aileler vardır okuttuklari üni öğrencileri vardır ama sana bi sigara parası vermezler birazda çalışsın diye yaparlar bunu.

Mustafa VolksWagen 2 yıl

erkeğe çok fazla şey yükleniyor. özellikle toplum olarak erkeğe baskı kurmak için yaşıyor gibiyiz. Ve sonucunda psikoloji kaldırmıyor...

Ş

Cunku oteki tarafta hergun 72 tane huri bekliyormus oyle soyledi gecenlerde tv de birtanesi o 72 tane huriyi bekletmemek icin olabilir

M

Evet işsizlik. Maalesef bu daha cok onlara verilen bir yük gibi gözüküyor. İşi varsada yeterli kazanamama, ailesine tam bakamama eksiklikleri. Bu anlamda yasanan kompleks ve bunun sonucundaki olumsuz getiriler ölüme itiyor

E

Erkek ailesine bakar, ağlamaz, duygularını belli etse yaftalanır, cesur ve güçlü olmak zorundadır, mutlaka adam olmalıdır o ne demekse artık.... Liste uzar gider. Erkeklerimizin daha az yaşadığı bilinen bir gerçek; intihar olmasa da ömürleri kadınlara göre daha kısa. Stres, geçim sıkıntısı, duygularını ifade etmenin tabulara ve erkekliğe ters olması ve bunların yarattığı erkeklik gururu. Aksi durum yaşandığında hissedilen çaresizlik ve utanç. Velhasıl Türkiye'de insan olmak zor.

N

İntiharların en büyük kaynağı geçim sıkıntısı, ataerkil toplumumuzda evi geçindirme görevi erkeğe verildiği için bu oranlar bu şekilde..

A

Türkiye'deki kadınlardır belki.

A