Kapıcı sigortasız çalıştığını söyleyerek şikayetçi olmak istiyor apartman sakinlerinden ne yapılabilir?

Herkese merhaba.
Binamıza ait bir küçük kapıcı dairesi var.
Kapıcı ile sözlü olarak temizlik karşılığı binada oturmasına izin verildi binada haftada bir temizlik yapıyor.
Bu şahıs bizim bina sakinlerini mahkemeye verip kendisini sigortasız çalıştırdığımızı iddia ederek tüm bina sakinlerine toplam 50 bin TL tazminat davası açacağını söyledi.
Sizce ne yapmalıyız?
Bu konu için yönlendirebilir misiniz?

Murad Öndin
M
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
4
4 CEVAP

Konut kapıcıları Yönetmeliğinin altıncı maddesine göre kapıcılık sözleşmesi yazılı şekilde yapılması gerekir ayrıca bu sözleşme iş sözleşmesi niteliğindedir. Söylediğiniz gibi sadece sözlü bir anlaşmaları var ise bina yönetimi ve davacı arasında ileri sürmeniz gereken ilk husus bu sözleşmenin yazılı şekilde yapılmasının zorunlu olduğu. Çünkü sözleşme kurulmuş sayılmaz. Burada kabul edilebilecek sözleşme türü vekalet sözleşmesidir. Buna göre uygun bir bedel talep edebilir. Bu işi yapan ortalama bir kişinin kazancı üzerinden bilirkişi hesaplar. Haftada bir gün çalışması da bu bedeli oldukça düşürür. Ayrıca talep ettiği bedel çok yüksek. Kanaatimce formül; (çalıştığı gün sayısı)x(bu işi yapan bir temizlik görevlisinin günlük kazancı)+eklenebilir diğer bedeller.

Metehan Glç
M

Binaya o kişiyi getiren o günün bina yöneticisidir. Kendisi akrabam olur deyip binaya yerleştirdi ve temizlik yapması karşılığında binaya ait ortak dairede kalınmasına ve kira ücreti alınmamasına izin verildi. Olayın biz bina sakinleri ile hiçbir alakası yok. Günün bina yöneticisi ve kapıcı dairesinde oturan kişi arasında olan mevzu bize yöneldi.

Murad Öndin 1 yıl

Zaten yazılılık şartı olmadığından iş sözleşmesi kurulmamıştır, o halde sigorta, ücret, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı isteyemez. Vekalet akdi kurulduğu düşünülürse vekaleti veren kim, yönetici. yönetici bina sakinlerinin lehine zorunlu gider sayılabilecek bir hizmeti üstlenmiş. O zaman açılan bu davanın tarafı yönetici. Ama yöneticinin de bina sakinlerine ödeyeceği bedeli rücu etme hakkı vardır diye düşünüyorum.

Metehan Glç 1 yıl

Yani olası bir tazminat durumunda bina sakinlerine değil yöneticiye kesilir. yönetici ise o tazminat ücretini bina sakinlerine ödemesi şeklinde payda mı ettirebilir?

Murad Öndin 1 yıl

Murad Öndin aynen öyle.

Metehan Glç 1 yıl

Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.

Murad Öndin 1 yıl

Haftada 1 temizlik dediniz diğer zamanlarda ne iş yapar onu belgeleyin bir şekilde çözersiniz

Murat Kenarlı
M

Başka bir yerde çalışmıyor bir kaç iş yerine girip ayrılmış. Sakat 2 çocuğu var onların maaşı ile geçiniyor.

Murad Öndin 1 yıl

O zaman iş günlük kazancına gelir sizde kira talep edersiniz

Murat Kenarlı
M

geriye dönük kaç gün çalışmıssa yapın sigortasını. Borcunuz bitince aylık 4 günlük sigorta yaptırmanız yeter.

Tuğrul Gökpunar
T