Apartmanlardaki ortak alanlar nasıl kullanılır yasal olarak kimlerin hakkı vardır?

merhaba. 20 kişilk bir apartmanda oturuyorum. sitede 6 tane böyle apartman var. siteye yönetmi ortak alan diye bodrum katında ki eşyalrımızı almamızı söyledi. Ev sahibinin bodrum da hakkı yok mu? Başka depo vb yer yok ?

Nihal Kunter
N
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
2
2 CEVAP

Sığınakların Tapuya Tescili

Madde 13 - Yapıların bodrum katında veya bahçelerinde yapılacak sığınaklar kat maliklerinin MÜŞTEREK MÜLKÜ olarak tapuya tescil edilir. Sığınaklar Kat Mülkiyeti Kanunu'nda belirtilen ortak alanlardan olup bu hali ile yönetilir. Bu sığınaklar bağımsız olarak sığınmak amacı ile olsa dahi satılamaz, kiralanamaz, devredilemez ve amacı dışında kullanılamaz.

Metehan Glç
M

bizm yönetim keyfi bi uygulama yapıyor yani

Nihal Kunter 1 yıl

müşterek derken herkes diğer komşusuna zarar vermeden istedği gibi kullanabilir dimi ?

Nihal Kunter 1 yıl

yani konuyla ilgili bu maddeyi bulabildim lakin bu maddede sizin sitedeki bodrum katlarının tapuda sığınak olarak tescil edilip edilmediğinin öğrenilmesi gerekir. Eğer sığınak sıfatını kazanmış ise müşterek mülktür diğer paydaşların onayına ihtiyaç duymadan kullanabilirsiniz.

Metehan Glç 1 yıl

Metehan Glç teşkkür ederim.

Nihal Kunter 1 yıl

yenı yonetmelige gore ortak alana hıc bı sekılde esya konamaz hele sıgınaklara asla

Hülya Ctl 1 yıl

Hülya Ctl hanım. Ortak alana hiç bir şey konmaz demişsiniz. Kömürlük kişiye özel oluyor dimi. Ama şimdi ki apartmanlar da bu sorun çözümü nasıl oluyor ? kiralama vs mi

Kerime Koca
K

öyle nihal hanım. Bi arkdaşım dedi. Onun evi 1+1 misafir geldiği zaman sitede oda kiralanıyor misafirler için. Misafire oda kiralıyorsam eşya için de depo kiralarım. Ama başka çözümü var mı bilmiyorum

Kerime Koca 1 yıl

Kerime Koca misafir de gelmesin.

Nihal Kunter 1 yıl