"karı gibi" sözü için ne düşünüyorsunuz?

com-ac8pa2ehl9x1hm0rrr1d.jpg
"karı gibi" sözü için ne düşünüyorsunuz?
B
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
56
56 CEVAP

Yalnız karı gibi derken amaç kadını aşağılamak değil

B

amaç nedir?

Neslihan Nilden 2 yıl

Amaç fiziksel zayıflama belirtmek bu benim kullandığım. Türü diğerini kullananlar bilimden uzak insan müsvedde leri

Bedir Karteper 2 yıl

Erkek gibi kadın vs gibi sözcük öbekleri de var dilimizde onlarda erkliği yüceltiyor mesela sizler kullanmamaya özen gösterirseniz belki sonraki nesilleri kurtarırız. Onca yükü omzunda taşıyan annenizin fiziksel ve ruhsal yetkinliğini oturup bir kez daha düşünün.

Neslihan Nilden 2 yıl

Neslihan ne yapmalım şimdi anaerkil feminizmi mi

Bedir Karteper 2 yıl

Tamam kullanmak hiç hoş değil kabul

Bedir Karteper 2 yıl

ne peki amaç

P

karı gibi, kız gibi davranmak tabirleri toplumumuzda cinsiyetçi ifadelerin ve ataerkinin kadını 2. sınıf görmesi ve bunu bireylere de aşılamış olmasindan ötürüdür.

N

"Karı gibi " ifadesi eril zihniyetin ürünüdür. Ve hiç bir şekilde olumlu yönü yoktur.

B

Ohoo coş mussunuz

B

Silerim ya yorumu

B

Yorumu silmek değil durumu algılamak hayata geçirmek daha yapıcı olur tercih sizin tabi

N

adama baaağ garı gibi kıritiyi

U

Leo bey konu oraya gelirse çooook derinlere ineriz, ben kendimi ezdirmem de kendini ezdiren hem cinsime de göz yummam. Genellemeni al kıvır ıvır paket yap yanında götür. Eski dünya düzeni kadını yüceltirken ekonomik şartlar ve dinler doğrultusunda kadını yeren cinssiniz siz sus otur köşeye.

N

Yeni nesil anneler gümbür gümbür geliyor parazit değil birey erkekler yetişiyor buna destek olmak yerine tartışma ortamı yaratma çabanızı anlamadım sen hayırdır?

N

Neslihan sen baya baya anaerkil feministi çıktın

B

Niye kendi emeğimi patriyarkanın huzuruna sunmak yerine ortak kullanım alanı ortak yaşam kuralları ideolojisine sahip olduğum için mi ?

Neslihan Nilden 2 yıl

Bu konuda Leo e katıldığımi dile getirmek istiyorum. Evet her ne kadar kendini ezdirmeyen kadınlar varsa veya bilinçli kadınlar varsa da tam tersi "erkektir yapar" "sen kızsın ayıp sus!" Diyen anneler de çok fazla ki bunu benim annem bile yapıyor yani. Ama tabi ben bu konular da hassas olduğum için kendimi ezdirmem. Ki gerçekten de çoğu kadın erkeğe hizmet için yaratıldığını düşünüyor.

B

o illaki var onu yıkacak olanlar biziz malesef ki

Neslihan Nilden 2 yıl

Tabikide ve nesil de bizim elimiz de inşallah olacak degistrecez

Bahar Özsun 2 yıl

Kadının karılaştırılmasına karşıyız lakin bu toplumda kadına verilen değer de yeterince saygı görmüyor.
Büyük bir genelleme içinde toplum zan altında bırakılıyor

M

Bu arada kadın nüfusu %60 gibidir dünya genelinde

B

Henüz çocuğum yok lakin yeğenlerim üzerinde tavrımız net kız-erkek demeden mutfakta işte yaparlar, ortalığı da toplarlar, temizliğe de yardım ederler, at binmedir, silah kullanmadır, ... Cinsiyet kalıpları doğrultusunda değil kendi keyfi iradeleri ve sorumlulukları çerçevesinde yetiştiriyoruz. Aksini yapanlarla da güzelce kavga ediyorum.

N

Ayrıca bir feminist olduğumuda soyleyimde zopa atmayın

B

Leo İşte onları da bilinçlendirmek bizim elimizde benim bizzat bir komşum başka şehirden gelin geldi diye sesi çıkmıyor diye hamile haliyle kaynından dayak yiyip çocuk düşürmüşken bir kaç senedir yan komşumun eşiyle karar alma kültürleri bile değişti, tartışmalarında hakemlik dahi yapıyorum resmen hanelerine demokrasi götürdük. Ne haliniz varsa görün deseydik belki kadın ezilmeye devam edecekti.

N

Siz kadınlar yapıyorsunuz diye karşı tarafa suç yıkmak yok öyle çocuk yetişirken el atın da çocuğun karakterinin hamurunun ucandan tutun zor mu?

Neslihan Nilden 2 yıl

İşte sadece kadının yaptığı bir şey değil hele ki Arap kültürüyle harmanlanmanın sonucu hepimiz görmüyor muyuz annelerin emniyet sübabı baban duyarsa kemiklerini kırar beylerin itaat etmeyen kadına şiddet göstermekte çekinmemesi vs vs masum değiliz hiç birimiz.

Neslihan Nilden 2 yıl

Çünkü din kültürü ve ahlak bilgisi dersi adı altında çocuk yaşta okullarda zorunlu dini eğitimlerle canım ülkemde yıkadık beyinleri pırıl pırıl oldu verdik gazı da cennet annelerin ayakları altındadır. Ver piyazı sür ayaza.

Neslihan Nilden 2 yıl

Yahu bir kadın erkek eşitliğini savunmak için illa ki feminist olmak mi lazım? Veya feministim dediğim zaman hemen feminist mi oluyorum? Bunlar kelimeler ile veya o bu şu olmak ile düzelecek şeyler değil. Icraat önemli.

B

Leo nun tespitine katılıyorum. Çok doğru bir tespit. Benimde zaman zaman kadınlara karşı kadın haklarını savunduğum durumlar olmuştur. Türk kadınında şöyle bir hastalıkta var sahiplenilme duygusu.

Ç

Ayrıca karı gibi lafı erkeğe edilir.

B

evet erkeğe edilir ama hakaret olarak. Böylece kadınlarada hakaret etmiş olursun.

Çağri Morkan 2 yıl

Burada karı kadın türevi isim geçmesi kadını değil erkeği assagilamaktir

B

karı gibi derken peki aynı zmaanda bu benzetmeyle kadınlarıda aşağılamış olmuyormusun?

Çağri Morkan 2 yıl

Ve erkeğe kullanırken kadını bir ezme durumu ile kullanıliyor.

B

Erkeğe karı gibi diyince hakaret oluyor dimi kadınlık aşağı bir durum çünkü. Bu mudur Bedir Karteper bey

Türk kadınlarda o duyguyu yaratan hane halkları ve normlar doğrultusunda kadına biçilen roller. Siz kadına hanım hanımcık olmayı narin olmayı zarif durmayı sus deyince susmayı el kadar bebekken öğretmeye başlarsanız o kişi pasif kalır. Bunu erkek çocukta da deneyin erkek adam söz hakkı olmadan konuşmaz, erkek adam kadına hizmet eder şeklinde yetiştirirseniz onu da toplumda ezerler. Kişisel alan ve sorumluluk bilincini cinsiyete göre dağıtmanın yanlış olduğundan bahsediyorum. Onu söyleyen kadınları tek tek bulamayacağımıza göre elimize geldikçe şekillendireceğiz.

N

Hakaret olarak algıladığımız şeye bağlı

Bedir Karteper 2 yıl

bkz. Doğan görünümlü şahin, erkek gibi kadın

Neslihan Nilden 2 yıl

Biz Türk insanı övgü yada yerleme ederken diğer cinsiyeti övme yada aşağılamak amaçlı söylemeyin.

Bedir Karteper 2 yıl

Karı gibi dırdır etme yada elinin hamuruyla erkek işine karisma aslında fiziki özellikleri belirtir. He yine söylüyorum hoş mu değil

Bedir Karteper 2 yıl

Elimde hamur yok Makine mühendisiyim diplomayı yırtıp eve geçeyim mi ayrıca eski sevgililerimin hep dırdırından şikayet eden ben oldum. Kadınların sesini kesmek için üretilmiş hunharca da tüketiliyor

Neslihan Nilden 2 yıl

Hatta %51 kadın genelde

S

O nüfusun oluşmasını kadınlar sanki tek başına sağlıyor.

O

Erkek gibi kadın diyince şimdi kadınami övgü oluyo yoksa erkeğe mi

B

niye benim kadınlığımı erkek gibi diye övüyor çünkü gözünde erkeklik üst sınıf kademe atlıyorum. Mesela babamın beni övme şekli kızım benim erkek gibidir erkek gibi araba kullanır erkek gibi bilmem ne yapar hatta bazen abartıp aha bizim küçük oğlan geldi der.

Neslihan Nilden 2 yıl

Erkek fiziki üstünlük kadın zekasal üstünlük bu yüzden ibare edilir

Bedir Karteper 2 yıl

saçı uzun aklı kısa giye de bir deyim var hadi bakalım

Neslihan Nilden 2 yıl

Ahahaha zeka küpü

Bedir Karteper 2 yıl

Şu cinsiyet kavgalarını anlayamıyorum. Ne bu üstün cinsiyet kavramı. Ne erkekler üstün ne kadınlar. Ama ikisidr kusursuz değil. Kızlara laf atan, kadın şöför diye aşağılayan erkekler mi desem.... En ufak hatasında odun, kütük ayı, pislik, sapık diyen kadınlar mı? İki taraf da kusuruz değil. Böyle salak paylaşımlar yapınca da tek olan şey ortamın gerilmesi. Düşmanlığın artması. Kadınlar internette "bu kadınlara fazla hak verildi" diye bir post görseniz napardınız. Haklı diyip geçmezdiniz umarım. Ya Erkekler siz "Bu erkekler gereksiz ve aptallar dünya onlarsız daha güzel" diye bir post görseniz? Neyse uzun lafın kısası(biraz uzun oldu ama:)) Bu ayrımcılığı devam ettirirseniz ayrımcılık artacaktır.

T

Dur babannemin ablamla beni bir ortamda geçmişte övüş şekli geldi aklıma ; aa benim kızlarımı hafife almayın kadının ta.. Aklısıdır benim kızlarım. Nerede ne yapcaklarını bilirler.

övülmem için erkek uzvuna ihtiyaç duyulmuş akfjbakjfkaj

N

Bak ne güzel örnek ledin

Bedir Karteper 2 yıl

İşte bunun önüne geçmek gerek kullanmayalım kullandırtmayalım diyoruz

Neslihan Nilden 2 yıl

Ya çok takmıyorum bu tarz lugatlari. Özü de hakaret varsa tepkimi koyuyorum

Bedir Karteper 2 yıl

işte karı gibi hakaret oluyorken erkek gibi nasıl yüceltmeye yarıyor düşünüp karar verirsiniz

Neslihan Nilden 2 yıl

Hiç gülesim yoktu kendi kendime güldüm seninde yüzün gülsün birde yaşlı birinin konuşması canlandı beynimde yalnızlıkta iyi güldürdün

Deniz Bakkaloğlu 2 yıl

Fazla takilmayin ne fark eder, bir avratlık yapma deriz arkadaş ortamında. Kadına atfedilen eziyet tarihinin doğru olduğuna inanıyor musuz cidden?

K

Anadolu nun geçmişi kadın erkek eşitliğinin simgesi çift başlı kartalların yuvası başka kültürler etkisi altında gelişen durumlara dur diyelim diyoruz.

N

Anadolu değil orta asya nin Türk felsefesi sakin ırkçı yaklaşım deme:)

Bedir Karteper 2 yıl

yahu bizim bulunduğumuz ortam zaten gel geç bölgesi kimler gelmiş geçmiş saf kan birini bulamayız ırkçı deyime girmem ama dini etkileşimleri de görmezden gelemem

Neslihan Nilden 2 yıl

şuan yaşadığımız ülke topraklarından bu cümle kalıbını kullanan bizleri göz önüne alarak yazdım anadolu diye

Neslihan Nilden 2 yıl

Saygılar

Bedir Karteper 2 yıl

Aslinda tam olarak konu ordan sonra siyasete giriyor sag goruslu siyasetciler her zaman dini kullanmis erkekleri kadinlara yonelik kiskirtip kadin cinayetlerinin önünü açip kadinlari pasifize etmistir çünkü kadin cocuguna bildigini ögretir

S

Bence bu coğrafyada kadınlar hep ezilmeye mahkumdur çünkü onları sadece bir cinsel obje olarak gören bir inanc kök salmış buralarda bunu alt etmenin yolu öncelikle güçlü bir kadın dayanışması ve kadını sadece bir cinsel obje olarak görmeyen bir zihniyet

Z

kadın erkek beraber dayanışabiliriz

Neslihan Nilden 2 yıl

Bence önce sizler birbirinize destek olun biz zaten mecburi sizlere katılırız

Zanyar Kırtman 2 yıl

Ben şahsım adına ezilen erkek bireylere de destek oluyorum, kadını ezen erkek gördüm mü olduğum yere sığamıyor taşıyorum

Neslihan Nilden 2 yıl

O zmn yaşasın bütün ezilenlerin dayanışması diyelim ve mücadeleye devam edelim

Zanyar Kırtman 2 yıl

Yaşasin maskülizm

E

Biz de dünya nüfusunun tamamının tohumunu taşıyoz bi şey diyoz mu: D

E

Emre Koruk 1 tohum tek başına yetmiyor 2 artık kemik iliğinden insanlar kendi tohumunu üretebiliyor 2017 den selamlar

N

Erkeklere gerek yok dediğimizi hatırlamıyorum hetero kadın bireyler olarak elimizin altında olmanıza niye karşı çıkalım insanca yaşamayı istemek karşı tarafın katliyle mi mümkün olacak çok leosunuz şakacı bey

N

Biz olmasak dünyanın yarısını nerden bulup doguracaksınız acaba

A

Demi

Adam Turkun 2 yıl

Kendi kendilerini de doguramadıklarına göre

Ali Miroglu 2 yıl

Onu da yapcaklarmış... Onu yapsalar bile, erkeğe ihtiyaç duyacaklar..

Adam Turkun 2 yıl

Kadınlardan sperm elde edilebiliyor

Sercan Hazır 2 yıl

Madem elde edilebiliyor bir tane yapsınlar da görelim

Ali Miroglu 2 yıl

com-25562nugjy57mqj65i6m.jpg

görsel materyal
B

Kadınada erkek gibi diyince hakaret oluyor. O yuzden cinsiyetinde olmayan seyler hakaret sadece kadın için degil

K

toplumda erkek gibi kadın diye överler genelde

Neslihan Nilden 2 yıl

Her şeye tamam gayet haklı bir isyanda herkesi kadın doğuruyor ne alaka evet kadın doğuruyor ve bu çok kutsal bişey ama amaç zaten eşitliği sağlamak kadını erkekten üstün görmek olmuyor mu bu sonuçta iki kişinin ilişkisinden bir insan meydana geliyor

K

Karı gibi" demek yanlış tamam ama bu Doğumda erkeklerin payı yokmuş gibi davranmayın yahu

M

bilim ilerler umarım kadınlar olarak kendi kendinize ürersiniz, saygılar.

E

Doğurmak kutsanacak veya çok böbürlenecek bir şey değil. Öyle bir şey olsaydı kediler, köpekler burunları havada gezerdi. Ayrıca sadece doğurabilen kadın mıdır saygıyı hak eden? Veya bir kadın sırf doğurduğu için mi saygıya layık oluyor? Kadınlara anneliği dayatmak, saçmalık.
Erkekler doğuramasa da çoğu kadınlardan daha iyi çocuk büyütüyor. Tabi kadınlardan fırsat kalırsa. Hak yememek gerek.

D

Ki zaten bazı iddiaları göz önünde alırsak kadınların çocuklara davranışları taciz sayılabiliyor. Cinsiyetçilik veya suçlama yapmak istemiyorum fakat çoğu kadının bu suçu ortak işlediğini ve normlardan dolayı bu kadınlara dikkat edilmediği kanaatindeyim.

Bora Kucukkisa 2 yıl

Kendi başınamı yapıyor

Ü

Madem karı lafı size itici geliyor kendinize cins isim olarak o kadın kelimesinin nereden geldiğine ayrıca karı kelimesinin en asıl en saf olarak cinsiyetinize denk gelen kelime olduğuna buna mütakip evlenme memurunun karı koca ilan ediyorum derken ki durumunu basıl kendiniZde sindiriyorsunuz bu olay modern ve asortik yaklaşım çağrılması Özden kopuştur mesela Anadolu'dan Doğuya geldiğimiz yerlere gittikçe dik daha ari ve saf hale gelir Azeri Türkçesi bizden daha duru bir Türkçedir pezevenk kelimesinin anlamına bakarsanız Azerbaycan da buradaki ile çelişkiyi göreceksiniz hatta link atacağım Süleyman Demirel ile ilgili birde bu şekilde bir video var

Ç

evet kromozonal dna nın kodlanmasında zerre yardımınız yok o mikroskopik ebatlarda verdiğiniz hücre annesinin kanıyla beslenip 9 ay boyunca annesinin vücudundan çalıyor bir cok kadin hamilelik doneminde sac ve diş kayiplari yaşıyor kadinlarin anne olma yolunda bu fedakarligini bir nebze kabullenebilirseniz belki postun kadinin ikinci sinif gorulmesine karsi paylaşıldığını anlarsınız. Erkeksiz doğum yazarsanız google hazretlerine kaçıncı yüzyılda oldugumuzu da hatırlarsınız. Cinsiyetci ifadelere karsi yapilan ikazı sidik yatıştırmaya cevirmeniz cok başarılı tebrikler.

N

Kromozomzal Dna da zerre yardiminiz yok demeden önce git önce mikrobiyolojiyi dersi al. Su aptal feminizm akiminiza bilimi katmayin. Kromozomlar homolog halinde bulunur ve yarısı anneden yarısı babadan gelir. Bu gelen kromozomlarda en ufak bir gen kaybı ölü doğumla veya sakatlıklarla sonuçlanır. Genler bir denge halindedir. Kadınlar da 2 x kromozomu bulunduğu için bir tanesi inaktif x geniyle hipermetillenerek pasiflestirilirki denge saglamsın.

Kerim Çirpik 2 yıl

Ve suanki koşullarda erkeksiz doğum diye bir şey mümkün değil.

Kerim Çirpik 2 yıl

Teknik anlamda erkeksiz Doğumun olmayacağı bu kadar basit evet kad nlar ikinci sınıf değil ama erkekten de üstün değiller bu ister semavi din inancı olan için isterse Evrim'e inanan için geçerli olan bir durum

Çetin Bayçin 2 yıl

karı gibi sözcük öbeğinde aşağılama algısını hedef alan paylaşımda sidik yarışına devam. Erkek bireyden gelen dna sarmalı anne bünyesinde kendisinde bulunan dna çifti ile eşleşerek yeni hucreyi oluşturur bunu biliyoruz bunun eşlemesini kadın vucudu gerçekleştirir uzmanlik alanim makineler bende genetik uzerine okuyan arkadaslarimla yaptigim fikir alisverisleri ve goz gezdirdigim konu hakkindaki bilimsel veriler dahilinde konuşuyorum ki genetikçilerde vay efendim bilmem ne anne taragindan tamamlanir cocukta yuzde 51 hak anneye gecer falan savunmalari yapanlarda var o derece yetkinlige sahip olmadigim uzere o tarz bir aciklama da yapmiyorum. Esit hisselerle cocuklar yapiliyor neyin sidik yarisindasiniz diyorum. Fareler üzerinde testlerde ilk erkeksiz doğum 2004 yilinda gerçekleşti sperm ve insan uzerinde çalışmalar sürüyor ki gectigimiz gunlerde erkekler icinde calismalar basladi bilime inanıyoruz lezbiyen ve gay bireylerinde ve kisirlik problemi yasayan ailelerin kendilerine ait çocuklarının olabilmesi adına. Sizde guvenin insanliginizdan birsey kaybetmezsini olmaz diye bakilsa suan hayatınızda bulunan hic birsey elde edilemezdi! yukaridaki yorumlari okursaniz konunun esitlik oldugunu yazininsa civciv yumurtadan cikmis kabugunu begenmemis oldugunu idrak edersiniz. Kari gibi cümle öbeğinin hakaret algisi olusturmasina mani olalim diyoruz kafalar aliyor mu kafalar?

Neslihan Nilden 2 yıl

Mitokondriyal Dna ve organeller yumurta hücresinden karşılanır %51 dediklerio. Fareler üzerinde yapmadıkları şey yok, telomer uzunluğunu artırıp yaşam suresinide uzattilar ama kanserden oluyorlardı bi sefer. Erkeksiz doğum diye bir şey yok o çalışma basariz olmuştu.

Kerim Çirpik 2 yıl

keşke doğurmasalardı da bu lanet dünya da olmasaydık

C

sakin olun erkekler ağlamaz vb dayatmalara da karşıyız insanı insan olduğu için kabullendigimiz günleri görebilmek ümidiyle postun bildirimlerini kapatıyorum. Erkek üstünlüğüne inananlara da cazgır eşler diliyorum hadi bir başka postta görüşmek üzere.

N

Önemli olan erkeklerin böyle demesi değil kadınların buna boyun egmemesidir. Ne acı ki bizim toplumumuzda buna alışılmış ve kadınlar edilgen hale gelmiştir. Erkek daha güçlüdür, daha üstündür deyip kendi değerini düşüren kadınlar var

A

yahu kadınların sallamadıgı şeyleri başka kadınlar savunuyor. ali ağaoğlunun kadınlar hakkında dedikleri gibi.
yada trump'a oy veren %51 oranındaki kadınlar gibi.
geçiniz bu işleri.

T

Karı gibi başlık paylaşıyorsunuz ya

E

Erkek kadın savaşının altında yatan neden insan egosudur!...
Egolarını aşamayanlar her daim cinsiyetçiliğin bir parçası olacaktır......

A

Hayır bazı kadınlarda biz üstünüz diyor bu paylaşımda da alttan alta onu belirtmiş zaten...

A

Kadınların üstün olmasını düşünmek erkekleri üstünlük savaşına sürükler...
Ana erkil denilen dönemde ortaya çıkan süreç kaçınılmaz olur....
İnsan doğasında üstünlük tartışması savaşı yaratır....
Etkiye tepki gibi bir durum....
Tam eşitlik olmalıdır belli noktalarda ve alanlarda pozitif ayrımcılık yapılabilir...
Eşit olmadığında eşitlik savaşı kaçınılmaz hale gelir...
Bugün kadınların verdiği savaşın haklılığıda buradan geliyor......

A

Kafalara gel gökten geliyor ya o çocuk

Ç

Bütün kadınlar hz Meryem

Çetin Bayçin 2 yıl

Bu tip feveranlar ezikliğin ötesine geçmiyor malesef oysa kadınlar erkeklerle eşit

Ç