Kekemeler öğretmen olabilir mi?

Kekemeliğe rağmen öğretmen olunabilir mi? Çocukluğumda bişeylerden korkmuş olacağım ki aşırı düzeyde olmasa da kekemeyim diyebilirim. Yeni mezun oldum. Bu şekilde nasıl öğretmenlik yapabilirim? Durumumu sanıyorum ki şu şekilde daha iyi anlayacaksınız: Örneğin ailecek ev oturmasına gidiyoruz odada takriben 10-15 kişi oluyor ve ben ilk yarım saat durumumdan dolayı çok sıkılıyorum boncuk boncuk terlemeye başlıyorum fakat bu yarım saatin sonunda ortama uyum sağlayınca takılmadan konuşmaya başlıyorum espri yaptığım bile oluyor. Bazen de çok iyi bildiğim konularda bile susmak zorunda kalıyorum. Benim durumumda olan tanıdıklarınız falan var mı? Bu kekemeliği yenmek için önerileriniz nelerdir? (NOT: Lütfen para tuzağı olan hiçbir işe yaramayan "7 günde kekemeliğe son" türünden tedavi merkezlerini önermeyiniz! Bir de şu mübarek günlerde dalga içerikli, onur kırıcı yorumlar yapmazsanız sevinirim) Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim

N
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
75
75 CEVAP

Yillar once lisede calisirken kekeme bir ogrdncim vardi. Ama sadece heyecanlaninca oluyordu. Tedavi gordu. Duzeldi. Gunumuzde artik tedavisi cok kolay. İyi bir doktor arastirin tedavi olun. Uzulecek birsey yok. Acil sifalar dilerim.

H

Bizim okulda biri vardı hemde edebiyat ogrt gayret normaldi ama sorusorunca panikliyordu kekme oluyordu olunur niye olmasin Öğrt

L

Benim ayni sorunu yasayan bi arkadaşım var ve öğretmen... Asilabilir bi sorun .

F

Durumun için çok üzgün olduğumu belirtmeliyim, umudunu veya hevesini kırmak kesinlikle istemem. Mülakatlara katılmalı ve kendini insanlara kanıtlamalısın. Ancak bulduğum bir haberi paylaşmadan geçmek istemedim. Bu haber kesinlikle moralini bozmasın ama bilmen gerektiğini düşündüm. Umarım sen kekemeliği başarısının önüne geçemeyen meslektaşımız olursun.

com-0236575xuqc9ftxivx8v.jpg

G

Tabi ki olunur ama bence tedavi olabilirseniz daha rahat edersiniz. Çünkü çocuklar özellikle yaşları küçüldükçe farkında olmasalar da eğer bu konuda hassasiyetiniz varsa sizi incitebilir. Bence ne kadar faydası oluyor bi fikrim yok ama tadavi yolunu araştırabilirsiniz.

E

Hocam yaşınız kaç öncelikle.. Çok çok yakınım olan biri dediğiniz gibi korku sonrası oluşan kekemelik vardı yas ilerledikçe ortamlara girdikçe özgüven kazandıkça (küçükken bir ara tedavi de gördü ama etkisi olmadı diye hatırlıyorum) sorunu ortadan kalktı şuan 30 yaşında ve hiçbir sorunu kalmadı umarım siz de sıkıntınızdan kurtulursunuz....

T

Çok iyi konuşup hiç bir şey anlatmayan öğretmenlerimiz oldu ve hala okulumuzda da olsa o tür öğretmenleri görebiliyoruz

M

Anadolu üniversitwsinde dilkom var. Ora ile iletişime geçiniz. Size gerçek manada onlar yardım edebilir.

Ü

Hocam bende kekemeyim ve atanamamis bir ögretmenim arkadaslarim ozel okullarda calisirken ben cesaret edemiyorum sizinle ayni durumdayim umarim siz benim gibi kabugunuza cekilmezsiniz ve kirarsiniz onyargilarinizi..

A

Hocam sizde kırarsınızkabuğunuzu

Ayhan Ünsal 2 yıl

Hocam benim arkadaşım heyecanlanınca acayip takılır konuşamazdı. Daha sonra tedavi oldu, şu an kekemelik problemi yok.

Onur Atayurt 2 yıl

Duruma göre değişir, sizin niye onurunuz kırılsin ki hocam öyle öğretmenler varki neyse bunun tedavisi vardır muhakkak arastimaniz gerek.

M

hocam mulakattta büyük sıkıntı olur bence tedavi olun ...

M

Tedavi konusunda Anadolu ünüverstesinin kaliteli olduğu söyleniyor araştırmanızı tedavai ederim ve kekemelik kesinlikle tedavi edilecek bi şey umudunuzu kaybetmemeniz dileğiyle....

Y

Dilkom hocam. Gerçekten Türkiyede tek. Ve gidenler memnun.

Ülkü Özkaş 2 yıl

Kardeşim bizzat ben arada takılırım. özellikle kızdıysam çok takılırım hem de. On senelik öğretmenim, gayet de iyi yapıyorum işimi. Sen donanımlı isen ve iletişimin kuvvetli ise fark edilmiyor bile. Ayrıca ilk müdürüm de konuşurken takılıyordu. Düşün, törenlerde falan konuşma yapan adam bu.

B

Peki kekeme bir müdür törenlerde falan takılmadan nasıl konuşma yapabiliyor? Ya da takıldığında öğrenciler arasında gülüşmeler olmuyor mu?

Naciye Celikgünes 2 yıl

Yapıyor basbayağı. Her sözcükte kekelemiyordu ama arada takılıyordu. Kendiyle barışık ve özgüvenli olmakla ilgili.

Bahadır Cenat 2 yıl

Valla öğrenci dalga geçmek isterse bir şey bulur mutlaka zaten. Kekelemek şart değil

Bahadır Cenat 2 yıl

kuzenim de kekeme, sınıf öğretmeni kendisi. Tedavi görmedi mesleğinde de herhangi bir sorun yaşamıyor.

A

Kuzeninizin kekemelik boyutu nedir? Örneğin Bazıları sadece b ve k ile başlayan kelimeleri söyleyemiyorlar. Bir de bazı kişilerde beyazıt Öztürk gibi bazı harfleri söyleyememe durumu var! Benim durumum bu bahsettiğim örneklerden farklı!

Naciye Celikgünes 2 yıl

Yuh, yorumları okudum da engel falan demişler. Rahat ol sen kardeşim ne engeli ya? Sen işini iyi yap, sorun olmaz, güven bana.

B

Kutluyorum sizi

Bahadır Cenat 2 yıl

Mülakat var önünde. Mülakat komisyonları diksiyona bakıyorlar. Bu yüzden aşılması gerek. İnşallah öğretmen olmasına mani olmaz bu.

Mehmet Andich 2 yıl

Bol bol sarki soyleyin, muzeyyen senar da oyleymis, tamamen duzelmid

Y

İleri derecede kekeme ve ingilizce öğretmeni olan bir meslekdaşım vardı. Derslerde öğrencilerle kaynaştığında hiç sorun yaşamıyordu. Bence rahatlatıcı sedatif, antidepresif bir ilac takviyesiyle başarılı olacagınızı düşünüyorum. Türkiyede mülakatlar hakkaniyet. Yazdirmayin bana.....

U

Evet neden olmasın. Bu ALLAH tarafından verilmiştir. Ki öyle öğretmenler var bildiğim. Başarı duzeyleride gayet iyi. Yeterki siz kendinize güvenin. Ve tedavi olmayida ihmal etmeyin. Derdinin dermanini aramayan bulamazmiş.

S

Beden eğitimi öğretmeni arkadaşım kekeme ve öğretmenliğin hakkını sonuna kadar veriyor nasıl giderilir bilmiyorum ama öğretmen olmak için sorun değil

F

Hocam bizim branş genelde gösterip yaptırma pek sorun olmaz. Ama hocamızın branşı beden eğitimi değilse vr mülakata da gireceğini varsayarak söylersek aşması gerekecektir.

Mehmet Andich 2 yıl

Haklısınız ben bu kadar detaylı düşünemedim

Fatma Kerimkar 2 yıl

Kardeşimde de aynı nedenle kekemelik var. Psikoloğunun yönlendirmesi üzerine Ankara'da bir merkezde tedavi görmüştü. Nefes, ses egzersizleri vs. Bu problemi aşmadan verimli bir öğretmenlik yapılabileceğini düşünmüyorum, üzgünüm. Aşılamayacak bir problem değil sadece sihirli değnek beklemeden, inanarak söylenenleri uygulamak lazım. Orada tedavi gören bir çocuk vardı, askeri okula kabul edilmişti, hayran kalmıştım azmine. Kardeşim sihirli değnek beklediği için tedavisi başarısız oldu maalesef.

N

Yüksek sesle kitap okuyun ve şarkı söyleyin. Ayrıca heyecanlandığında herkes kekeler bunu da unutmayın. Normal bir durum sizinki de.

A

Neden öğretmen olunmasin tabiki olunur hele ki bu şekilde kendini yetersiz hissedip eleştirerek olgunlukta bi kişilik çok ta güzel öğretmen olur

N

Hüseyin TURAN gibi mukkemel bir sanatçı olmussa sesini kullanan ogretmende haydi haydiye olur ayrıca kekemelik degil kişilik gelişmeli diye düşünüyorum siz isini sevip cocuklara cevreye güzel ornek olup onlar icin çalışıyorsanız gerisi hikaye zaten sevildikten sonra baska seylerde göze batmıyor

G

Asla vazgecmeyin. Mulakatta insafa kalmis ama umutsuz olmayin kendinize guveniniz tam olsun gerisi kolay. Tedaviye de baslayin bir taraftan .(kekemelik icin etki boyutunu bilmiyorum ama hacamati da arastirin derim)

G

Benim bir arkadasim tedavi oldu bir seyi yok gayet guzel konusuyor

A

Arkadaşınızın kekemelik boyutu nedir? Örneğin Bazıları sadece b ve k ile başlayan kelimeleri söyleyemiyorlar. Bir de bazı kişilerde beyazıt Öztürk gibi bazı harfleri söyleyememe durumu var! Benim durumum bu bahsettiğim örneklerden farklı!

Naciye Celikgünes 2 yıl

Ritm terapisiyle arkadaşımın kekemeliği bitti konuşurken ayağıyla ritm tutuyordu

A

Hocam Cicero taşlarla tedavi etmiş kendini diye biliyorum. Bir araştırın derim.

A

Hocam bol bol şarkı söyleyin benim kuzenim de vardı ve zamanla geçti

C

Anlattığını karşıya geçirebiliyorsan ya da öğretebiliyorsan problem değil... Diğer türlü zaten her öğretmen sıkıntı yaşar...

V

Senin durumunda olan çok kişi var kardeşim hiç sıkıntı yapma. Arkadaşım aynı durumdaydı nefes egzersizi yaparak ve yavaş konuşarak büyük oranda üstesinden geldi. Kendisi şuan öğretmenlik yapıyo sende yapabilirsin

U

Arkadaşınızın kekemelik boyutu nedir? Örneğin Bazıları sadece b ve k ile başlayan kelimeleri söyleyemiyorlar. Bir de bazı kişilerde beyazıt Öztürk gibi bazı harfleri söyleyememe durumu var! Benim durumum bu bahsettiğim örneklerden farklı!

Naciye Celikgünes 2 yıl

Konuşmakta zorluk çekiyodu öyle harf söyleyememek değil

Umut Cücenoğlu 2 yıl

Liseden bir arkadasimla yillar sonra karşılasinca kekmelikten kurtulduğunu gördüm. Tedavi oldum demişti

H

Asla utanmayın, çekinmeyin. Eğer iyi bir öğretmenseniz hiçbir şey sizi engelleyemez. Kırıcı sözler söyleyenler olursa da kesinlikle umursamayın. En güzel cevap olur. Ayrıca senin sorununu yaşayıp mülakatta yüksek puan alan öğretmenlerimiz de var. Yeter ki kendinize güvenin.

I

Hiç bişi olmaz sakın hevesin kırılmasın sadece konuşarak öğretmen olunmuyo azizim.

E

Sürekli konuşmaya çalış Çekinme korkma zamanla düzelir, Benim bir öğrencim vardı velisi durumu bana açıkladı doktoruda demiş sürekli konuşsun, Bende en çok o çocuğu konuşturdum sene sonuna doğru düzelmişti,

E

Yerai ile isi cozun bence

Y

İşinizi yürekten yaparsanız hiç bir sıkıntı olmuyor. Benim arkadaşım da kekeme. İşini yürekten yaptığı için ne velilerden ne de öğrencilerden hiç bir şikayet gelmiyor.

B

Arkadaşınızın kekemelik boyutu nedir? Örneğin Bazıları sadece b ve k ile başlayan kelimeleri söyleyemiyorlar. Bir de bazı kişilerde beyazıt Öztürk gibi bazı harfleri söyleyememe durumu var! Benim durumum bu bahsettiğim örneklerden farklı!

Naciye Celikgünes 2 yıl

kekemelik dil de olmuyor çoğunlukla hocam zihinde oluyor. Özgüven çalışması benlik saygısını artırıcı çalışmalar, sesli okuma çalışmaları ama en çok da altta yatan olumsuz iç konuşmalarınızı yenmeniz yani ego güçlenmesine ihtiyacınız var... Bir de duygu regülasyonu dediğimiz duygularınızı yönetebilmeniz, heyecanınızı kontrol altına alabilme becerinizi geliştirmeniz lazım. Diyafram nefesi çok yararlı. Ama olumsuz iç konuşmalarınızı olumluya çevirme yani bilişsel yeniden yapılandırma tekniği çok daha faydalı olacaktır..

E

Orta duzey kekemeyim. Evde yalnızken sesli kitap okuma (melodik konusma) ise yarar. 2007 de mezun oldum. Meslekte 10. Yılım.. 4 defa teftis gecirdim 90 95 arasi puanlar aldim. Okula mufettis geldi mi mudur beni çağırır. 1 özgüven: Öğretmenlik sadece konusma degil yürek konusmasidir.
2 sesli okuma
3 takmayacaksin alay eden kişiyle guleceksin kendinle dalga gecebileceksin..
Gercek bir ögretmensen bu sorun degil..
Sinif ortamı bambaska bir yer..

A

kitabı sesli oku

F

Gano excel urunleri ise yariyor diye duymustum.

A

Neurofeedback ve emdr tedavi yöntemlerini araştırın derim ben. özellikle neurofeedback.

M

ömer hocam mrb. Nasılsın. Benim en yakın arkadaşım kekeme. Bunu aslında sorun olarak görmemek lazım. Çok sempatik oluyorsunuz. İkincisi kardeşime bi tavsiyede bulunabilirim naçizane... Hiç bir engel öğretmen olmaya engel değil. Sadece vicdanı ve merhameti olmayan insandan öğretmen olmaz. Ki zaten insan da olmaz. Maalesef günüümzde bu kriterin hiç önemi olmadığı için öyle öğretmenler ögrdüm ki 18 yıllık meslek hayatımda bırak öğretmeni ne diyeyim neyse. Oğretmenlik hayatına kekemeliğiin hiçbir olumsuz etkisi yok ve şimdiden senin gibi bir meslektaşım olacağı için onur duydum. Gelelim kekeneliğin çözümüne veya asgariye indirilmesine. Hocam hayvan besleme durumunuz var mı? Kuş, balık, at, kedi, köpek vs.. Bu hayvanlarla arkadaş olun ve sürekli onlarla konuşun. Göreceksin hayvanlarla konuşurken kekelemeyeceksin. Farkında değilsen varacaksın. Tıpkı şarkı söylediğnde kekelemediğin gibi. Senin kekelemenin kaynağı aslında sen değil karşındaki bizleriz. Hayvanlar kekelemenle biz aşağılık insanlar gibi dalga geçmeyeceğini bildiğiniz için rahat konuşacaksınız belli bir süre sonra tahmin ediyorum konuşma hızınız artacaktır. Şimdiden kardeşime güzel günler idliyorum

Y

Yorumunuz için çok teşekkür ediyorum. Keşke herkes bu denli ince düşünceli ve hassas olabilse

Naciye Celikgünes 2 yıl

Tebrik ederim hocam yüreğimize saglik

Meltem Püryan 2 yıl

Estağfurullah hocam. Bir nebze katkim olmuş ise cok mutlu olurum. Hayirli geceler

Yılmaz Saltan 2 yıl

Bende kekemeyim.. 23 yıldır öğretmenlik yapıyorum.. Bunun son 11 yılı idarecilik. Okul müdürlüğü yaptım.. Defalarca toplantılara katıldım.. İl çapında programlarda konuşmalar yaptım.. Siirler okudum.. Daha hiç kimse sen kekememisin demedi.. Artık son 10-15 yıldir ben sınıfta kekemeyim haberiniz olsun kekelersem gülmeyin diyorum.. Kimse inanmıyor.. İletişim süper duygu süper..
Herşey sende gizli kardeşim.. Mücade edersen başarırsin.. Korkma yüzleş.. Azimli ol.. En güzel mevkilere gelirsin.. Ben sana yapman gerekenleri söyleyim
1. Derin nefes alacaksın. Burundan 8 saniyede nefes alıp, 4 saniyede ağızdan vereceksin.. Günde 1 saat Belirli aralıklarla bunu yaparsın rahatlarsın..
2. Kelimelri Uzatarak Virgüllerde bekleyerek tane tane kelimeleri tam cikararak yuvarlamayarak nefesini kontrol ederek yüksek sesle kitap oku.. Günde 1 saat oku..
3. Konuşmak istediğinde nefes verirken konuş.. Kekeleyecegini anlayınca biraz durakla.. Nefes al mutlaka.. Nefes verirken konuş..
4. Bu sorun nefes le alakalı.. Yeterince nefes alınmadığı için ses çıkmıyor..
5.. Nefes egzersizleri yap.. Videolarini izle..
6. Korkma.. Basarirsin... Azmini kaybetme.
7. Allah'a güven.. Ona dayanirsan sana mutlaka çıkış yolu verir.. Dua et..
8. Kale Rabbişrahli sadri.. Ve yesirli emri.. Vahdul ukdeten minlisan... Yefkavu kavli..("Ey rabbim. Göğsümü aç, genişlet. İşimi kolaylaştır. Dilimde bulunan düğümü çöz de, anlasınlar beni")

Taha Suresi:

25- (Musa) dediki:"Rabbim gönlümü genişlet."
26- "İşimi kolaylaştir."
27- "Dilimden düğümü çöz"
28- "Ki sözümü anlasınlar."

A

Değerli hocam yorumunuz için çok teşekkür ederim. Bu arada kekemelik boyutunuz ne düzeydeydi? Halen bu sorunu yaşıyor musunuz?

Naciye Celikgünes 2 yıl

Kıymetli kardeşim bayağı fazlaydı diyebilirim.. Öğrencilik hayatımda özellikle lise hayatımda konuşmak için ses çıkması için ayağımı Yerlere vururdum.. Çok şükür Allah'ın izniyle kendi çabamla yukarıda belirttiğim özellikleri takip ederek atlattım.. Kendi iç dünyamda halen yaşadığımı söyleyebilirim fakat iş hayatında toplumsal hayatımda çevremde artık beni etkilemiyor... Bu durumu Artık mahkum ettim zincirledim dediğim gibi defalarca komisyon üyeliklerine katıldım mülakatlara katıldım toplantılara katıldım kendi içimde artık yönetebiliyorum.. Bu şekilde Sizin gibi arkadaşları öğrencilerime yol gösteriyorum faydalı olduğunu hissetmek bana mutluluk veriyor sizden inşallah kurtulursunuz söylediğim yolları takip ederseniz ben başarılı olacağınıza eminim.

Ali Türkoglu 2 yıl

İnşaALLAH ben de bu sorunu bir an önce atlatırım tekrardan teşekkür ediyorum hocam. Allah Razı Olsun

Naciye Celikgünes 2 yıl

Ali Türkoglu hocamın yazdığı egzersizler daha önceki yorumumda yazdığım konuşma merkezinde kardeşime önerilen egzersizler hocam, mutlaka deneyin bence de, kolaylıklar... Ömer Abacı

Nilüfer Ülgü 2 yıl

Bende geçen yıl atandım. Arkadaşlarim sen kekeme misin deseler de bende de var. Gerildigim ve strese girdigim zamanlarda belli ediyor kendini. Ama sınıfa girince kekeme olduğumu unutuyorum sanki. Sınıfta çok rahatım çünkü. Kendimi rahat hissettiğim kişilerin yanında da sorun yaşamıyorum. Önceleri çok takıyordum ama şimdi kendimle dalga geçmeyi bile öğrendim. Hiç takmayın kafaniza. Başkalarının ne düşündüğünü de umursamayın. Işinizi en güzel şekilde yaptıktan sonra gerisi önemli değil. Pekala çok da güzel öğretmen olursunuz

H

Öncelikle dalga geçilecek bi durum olmadığını belirtmek isterim. Tamamen geçer mi bilemem. Bizim okulumuzda tarih öğretmenimiz vardı tamamen erkek olan okulda çalışmıştı baya zorlandı daha sonra bizim okula geldi tamamı kız olduğundan dolayı biraz daha rahattı. Öğrenciyle iletisiminiz samimiyetiniz çok önemli. Eğer güzel bi ilişki kurarsanız çocuklar kusurlarımızı gormuyor. Tabi okulun yapısı da önemli

L

Arkadaslar yorumlarda herseyi soylemişler zaten. Yorumları dıkkate al. Kendine guven vede sadece hedefine odaklan kendiliğinden hersey gelir.. Kimseyide kafana takma sen istemediğin surece senı kımse uzemez unutma

M

Benim bir arkadaşım oldu çekinme utanma ve pes etmeden kendini geliştirmeye devam et .

A

Sanırım heyecanlanınca kekeliyorsunuz.Bir öğretmenin en doğal hali sınıftaki halidir bence. O yüzden sınıfta heyecanlanacağınızı düşünmüyorum. Kendinize güveninizi kaybetmeyin. Ben de r harfini söyleyemiyorum.özellikle bazı kelimelerde çok komik oluyur öğrencilerimlr birlikte gülüyoruz. Kendinizle barışık olun.

B

Hocam yorumunuz için teşekkür ediyorum. Bu arada r harfini söyleyemeyen beyazıt Öztürk yılardır ekranlarda milyonlarca seveni var. Fakat benim durumum sevgili beyazıt'tan çok farklı örneğin Kasımpaşa kelimesini bi çırpıda hayatta söyleyemem

Naciye Celikgünes 2 yıl

söyleyemezsende tahtaya yazarsın kardeşim. Sıkıntı yapma.

Bilge Oktay 2 yıl

Hocam Özgüveninizi yüksek tutmaya çalışın. Şarkı söyleyin, yüksek sesle kitap okuyun. Söyleyemediğiniz her kelimeyi defalarca tekrar edin. Azimli olursanız doktor yardımı almadan bile çözebilirsiniz. Allah kolaylık versin

B

Yorumunuz için teşekkür ediyorum. Ben de doktor desteği almadan bu işi çözmek istiyorum Allah'ın izniyle çözmeye çalışacağız

Naciye Celikgünes 2 yıl

İnşallah hocam en başta beyninizi 'ben çözeceğim' komutuna inandırın. Eminim işiniz beş tık daha kolay olacaktır

Bilge Çelikoglu 2 yıl

Hocam vardi bizim de bir arkadas. Ve kekemelikle ilgili kitaplar ya da etkinliller oluyor asilabilir belki. Asacaginiza inaniyorum. Endise etmeyin

G

Ömer hocam, tıbbi olarak tam teşhis nedir?

V

Bu iş üzerine odaklaşır ve kafa yorarsan daha çok çıkmaza girer, kendini hasta edersin. Ataraks gibi hafif bir deprasan kullanip, kekemeliği unutman şart. Şayet her başarısızliktan sonra karamsarliğa düşer ve kaygilanirsan sorun dahada artar. Relaks ol, bunu yaşamınin doğal parcasiymis gibi düşun, üzerine yogunlasma. Kaygilari ve heyecani azaltici rahatlatıcı İlaç şart. Milletin şunu yap, bunu yap demelerine takılma.

U

Ayrıca bir duble rakı ictiğinde yada çakırkeyfi olduğunda gevsemis olup rahat konuşacaksın. Dene ve gör. Yani seni gevsetecek antideprasan veya alkol şart. Sorunun kaynağı stres, heyacan, kaygı. At bir iki duble, ol cakırkeyfi bak hayatın keyfine. Zerre kadar kekelersen alnini karislarim.

Uğur Akcakbs 2 yıl

uğur bey mübarek günler demiş siz rakı içip çakırkeyf olmasını önermişsiniz hatta önermekle kalmayıp şart koşmuşsunuz. Peki Ömer bey oruç tutuyorsa tutmayıp içsin mi yoksa orucunu tutup iftardan sonra mı içsin? Yok oruç tutmuyorsa 7/24 çakırkeyf mi olsun? İlginç insanlarız vesselam...

Ahmet Cav 2 yıl

Kardeş iyi oku. Son care olarak yazdim. Onun yerine antideprasan kullansin ozaman

Uğur Akcakbs 2 yıl

Hocam sizin durumunuza bende çok yakınım kekeme değilim ama ortama alışınca geçiyor benim bu sene iki tane öğrencim vardı onlara bol bol tekerleme şiir ve hızlı okuma yaptırıyordum bayağı duzeltilir kendilerini ama tabi bu benim yöntemim di bende bazı harfleri söyleyemiyorum bazen kelimelerim birbirine dahi giriyor ama bol bol kitap okumaya çalışarak yavaş kobusmaaya dikkat ediyorum

D

bende de vardı dediğin şekilde değildi ama hani ortama uyunca takılmadan konuşma değil bende direk kekemelik vardı
biri bana akşam gelcen mi dediğinde şii şii şiii ge ee ldim şeklinde konusuyordum takılıyordum yani şuan çok nadir çok çok nadir var bunu bunu nasıl yenden dersen sesli kitap okudum bagırarak kitap okudum üstüne gittim sürekli konuşmaya calistim takılcagimi bilsemde konusmaya çalıştım bir süre sonra aylar sonra yani, yavas yavaş düzelmeye başladı tavsiye ederim.

H

Mesela ben "kasımpaşa kardemir karabükspor'u yendi" cümlesini hayatta takılmadan okuyamam!!

Naciye Celikgünes 2 yıl

İlk heceleri uzatarak oku kardeşim..

Ali Türkoglu 2 yıl

aynen aynen bende öyleydim

Hakan Ahu 2 yıl

k ile başlayan cümleleri sürekli söylemeye çalış

Hakan Ahu 2 yıl

mesela h harfini mi çıkartamıyosun yada zorlanıyomusun k ile başlayan kelimeleri kullan sürekli k yi mi çıkartamıyosun k leri çıkartmaya çalış zorla kendini yapamadıklarının üstüne git başarırsın emin ol başarırsın uzun vadede çok yararını görürsün

Hakan Ahu 2 yıl

Bu arada tahmin edeceğiniz üzere şarkı söylerken veya ses taklidi yaparken hiçbir şekilde takılmıyorum örneğin çok iyi fatih terim taklidi yapabiliyorum bazen aile içerisinde dile getirmek istediğim konuları terim taklidiyle ifade ediyorum. Bu taktik de doğal olarak her zaman işlemiyor. Sokakta, okulda, markette, dolmuştav. S şarkı söyleyip taklit yaparak konuşulmuyor ki!

N

Yani dikkat ederseniz zevk aldığınız şeyleri yaparken takılmıyorsunuz. Sizi sıkıntıya sokacak olan şey öğretmenlik mesleği değil ama mülakat sınavı olduğunu düşünüyorsunuz. aslında bu şekilde düşünmek sizdeki kaygıyı daha da artırıyor. Kendinizi rahat bırakın düşünceleriniz hiç bir zaman yargılanmayacak bundan emin olun( malesef bazen yargılanacak ülkede densizler çok onları kesinlikle kaale almayın) gevşeme tekniklerini kesinlikle kullanmanızı tavsiye ederim. Unutmayın en iyi gevşeme özgür olmaktır ve siz düşüncelerinizi özgürce ifade ettiğiniz için yargılanacaksanız bırakın onlar utansın sizin kaybedeceğiniz zerre bile yoktur

Kemal Çolakoğlu 2 yıl

bol bol tekerleme söyleyin çok faydasi var. İnsallah düzelir hocam

T

Hocam bir tanıdığım tedavi oldu .

A

Tamamen düzeldi. Siz isterseniz bunun tedavisini araştırın.

A

Ben size adresi bulabilirsem yazarim

A

Konuşması zor anlaşılacak kadar hızlı konuşan arkadaşlarım atandı ve başarılı birer öğretmen oldular. Onları kimse bu konuda eleştirmediğinden konuşmaları halen çok hızl ki sizin durumunuz düzelmeyecek bir durum da değil Allahın izniyle. Öğretmen değil tabii ama köyde bir öğrencim vardı. Çok çalışkandı sürekli parmağı havadaydı ama kekemeydi ve bir cümle konuşması dakikalar sürüyordu. Güzel olan şu ki çok saf iyi niyetli arkadaşları onunla üç sene geçirdiler ve ona hiç saygısızlık yapmadılar aksine destek oldular. Mezun olurken Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'ni okulun önünde ezberden söyledi tek kelime kekelemeden. Çocuklardaki saf yürek biz büyüklerde de olsa herkesin hayatı başka güzel olurdu.

H

Türkçe Okunuşu: “Rabbişrahli sadri ve yessirli emri. Vahlul ukdeten min lisani yefkahu kavli.”

Türkçe Anlamı: “…Rabbim! Gönlüme ferahlık ver. İşimi bana kolaylaştır. Dilimdeki tutukluğu çöz. Ki sözümü anlasınlar.“ (Tâ Hâ Sûresi 25-28)

F

Derdi veren Allah dermanını gizlemez

F

Lütfen okuyun musa as dilinde olan kekemeliğin gitmesi için Allah ona Rabbiş rahli ve sadri ayetlerini verdi okuyun ve Rabbinizden isteyin inşallah

F

sarki soylemek ve yazili metinlerden konusmanin kekemeligi iyilestirdigini duymustum

A

Selamlar sayın hocam. Öncelikle geçmiş olsun. Bende kekemeydim. Aynı duyguları bende yaşadım. Sizi anlayabiliyorum.
Tanıdığım bir kaç kekeme öğretmen arkadaş var. Aslan gibi de öğretmenlik yapıyor. Bunu sıkıntı etme. Özgüvenini yüksek tut. Göreceksin ki mesele kekemelik veya güzel konuşma değil.
Benim kekemelikde 3 kitabı sesli bazen bağırarak okudum öyle geçti.

M

Merhaba hocam, hic merak etmeyin gorevinizi layigiyla yerine getirebilirsiniz, endiseniz olmasin, benim Fizik ogretmeni kuzenim de kekeme ve yillardir gorevini yapiyor

S

Eskisehirde dilmom var arastirin

Y

Dilkom.

Y

Bence bu sorun öğretmen olmadan önce halledilmeli

S

Merak etmeyin hocam çocuklara öyle alışacaksınız ki ailenizden de öte olacaklar ve nasıl su gibi akıcı konuştuğunuza siz de şaşıracaksınız. Allah yardımcınız olsun

N

Tedavi edilebilir

E

BiZde var öğretmenim. Heyacanlandığında kekeliyor. Ancak ders anlatmak rutin bir iş olduğundan hiç sorun çıkmıyor

E

0536 815 41 13 ara

D

Hocam küçük yaş grubunda öğretmenlik yapacaksanız hiç bi sorun olmaz. Onlar herkesi sevgiyle kucaklıyorlar. Liseliler için aynı şeyi söyleyemeyeceğim

S

Dil konuşma terapisi almanda fayda var hocam hangi sehirdesiniz

A