Zorunlu okul öncesi eğitim hakkında yorumlar

Sayin meslektaslarim; okul oncesi egitimi onumuzdeki sene bakanlik tarafindan zorunlu kilindi... Bu karar hakkinda neler dusunuyorsunuz?????

A
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
33
33 CEVAP

Olumlu buluyorum hocam, hatta daha küçük yaşlarda olmalı.

E

2019 değil miydi?

S

Onumuzdeki yil diye biliyorummm....

Ali Salça 2 yıl

Çok saçma..

A

sen almadın heralde o eğitimi. Azcık araştır önemini sonra konuş öyle kafadan sallamayla olmuyo bu işler. O kadar bilim insanı çalışmış faydalarını bulmuş senin saçmalamalarınla olmuyo malesef..

Ezgi Ayasava 2 yıl

Sacma olan yeri su sekilde alt yapı yok sinif yok balık istifi gibi sınıfları doldurup ozbakim becerilerine ihtiyac duyan cocuklarin ihtiyacini karşılayamama ucretsiz olacak okulda temizlik personeli vs. Calistiramayacaksin yemek yapilmayacak oysa o yaslar beslenme alışkanlığının kazanıldığı kisliginin olustugu yaşlar zorunlu olmasi cok güzel her cocuk faydalanmalidir fakat düzenleme olmasi şarttır

Gönül Acurol 2 yıl

Sence ben bu konuyu bilmiyor muyum.. Vah vah.. Farklı bir fikir olunca böyle mi oluyor..

Ahmed Anar 2 yıl

Ne si saçma acaba

Kader Beyli 2 yıl

Ooooooo Şafak Zeynep hanım muhabbete geç kaldın

Ahmed Anar 2 yıl

bi kaç ilde zorunlu bence zorunlu olmasından ziyade kapsamı şartları müfredatı güvenlik koşulları öğrenci sayısı yaşı yardımcı personel durumu öğretmenin teneffüs olayı netleştirilmeliydi

C

Ohh ne güzel anlattin hocam

Cehi Mücahit 2 yıl

Doğru bir karar

Y

13 sene oku.. Elde var sıfır.. Eğitimde kalite yok millet eğitim süresinin derdine düşmüş.. Koskoca bir hayat heba olup gidiyor..

A

Öğretilen müfredata bakıyorsunuz bir de harcanan zamana.. Yazıktır bu insanlar 500 sene ömür sürmüyor.. Ömrünün yarısını okumakla, didinmekle ve çabalamakla geçiriyorsun.. Diğer yarısının da nasıl olacağı ilkine bağlı.. İşe gir, evlen, aile kur, ev al, araba al derken bir de bakmışsın ömür bitmiş..

Ahmed Anar 2 yıl

2019 da zorunlu olacak

F

Onumuzdeki yil diye biliyorummm... Yaniliyor olabilirim

Ali Salça 2 yıl

Eğer çocuklara davranış kazandırma, kendi kendine yetebilme gibi şeyler ogretilirse güzel olur.

F

Kim öğretecek..

Ahmed Anar 2 yıl

Ben öğreteceğim!

Mehmet Girici 2 yıl

Sen öğretemezsin.. Bir erkek olarak bunu söylemen çok saçma..

Ahmed Anar 2 yıl

Niye erkekten okul öncesi öğretmeni olmuyo mu da çok saçma

Ezgi Ayasava 2 yıl

Bu beyfendinin eğitimci olduğundan şüphe etmeye başladım. Değerler eğitimi gibi bir çok önemli adım okul öncesi dönemde başlar. 0-6 yaş arasında çocuğa ne ekersen onu biçersin. Karakterin temeli bu yaşlarda atılır. Ayrıca bir çok erkek okul öncesi öğretmeninin kadın öğretmenlerden çok daha anaç ruhlu olduğunu gördüm.

Gizem Çiçeklidağ 2 yıl

Ama boyama kesme yapistirmadan öteye gitmiyor ana sınıfı

F

Kim demiş? Çamur at izi kalsın..

Gizem Çiçeklidağ 2 yıl

Hee de Gizem hocam heee bizi bakıcı olarak görürler emirlerinden işimizi yapamaz hala geliriz sonra da eleştiriliriz. Hee siz haklısınız.

Merve Atsız 2 yıl

Calistinizmi hanimefendi ayıptır kafana göre yorum yapmak boyama kesme tabiki var küçük kas gelisimi önemli sonucta ama sadece bununla sinirlayamazsin oyun drama hikaye deney etkilesim sana burda yazarak soyleyemeyecegim o kadar cok sey varki oraya gelen cocuklarin dünyası ile yaklasiyoruz bize gelenler sizin gibi koca insan degil fakat sizin gibi önyargılı da degil cok şükür en onemlisi siz ne bekliyorsunuz da olmadigini gordunuz beklediginizi yazin da seviyenizi anlayalim

Gönül Acurol 2 yıl

Çocuğu erken yaşlarda anneden koparmak kadar saçma birşey olamaz.. Anne kursunu zorunlu yapın daha mantıklı..

A

Öğrenci doğru ya da yanlış hoca ne derse ona inanıyor.. Maalesef artık anne ve baba dinlenmiyor.. Devlet çocuğa davranış kazandırma hakkını anne ve babasından alma hakkına sahip değildir..

Ahmed Anar 2 yıl

Erken yas dediginiz 54 aymi

Gönül Acurol 2 yıl

ahmed sen almadın heralde o eğitimi. Azcık araştır önemini sonra konuş öyle kafadan sallamayla olmuyo bu işler. O kadar bilim insanı çalışmış faydalarını bulmuş senin saçmalamalarınla olmuyo malesef..

E

Biz o eğitime karşı değiliz sen anlamadın herhalde.. O eğitim aile de olur..

Ahmed Anar 2 yıl

O eğitimi her aile almıyo işte bizler alıp çocuklara kazandırıyoruz. Tıpkı okuma yazmayı evde ailelerin öğretemediği gibi.

Ezgi Ayasava 2 yıl

Eğitim ailede başlar zaten biz şekil veririz ilkokula hazırlarız.

Ezgi Ayasava 2 yıl

Sen o çocukların ne annesi ne de babasısın.. O eğitimi senin verip verememenden bahsetmiyoruz

Ahmed Anar 2 yıl

Çocuk o süreci ailede daha iyi kazanır.. Öyle 20 tane çocuğu sınıfa tıkmakla bu iş olmaz..

Ahmed Anar 2 yıl

Alt yapıyı oluşturabilseler keşke de zorunlu olması şart zaten yıllardır bunu savunuyoruz

E

Kesinlikle doğru...

E

Zorunlu olması ülke eğitim politikası açısından çok güzel bir adım fakat ne yazık ki gerekli alt yapı, personel, sınıf koşulları sağlanmış değil. Kalabalık ve küçük sınıflarda eğitim ortamı oluşturmaya çalışıyoruz maalesef. Yine de zorunlu olduğu için mutluyuz. Eğitimci, bahaneler üretmez, çözüm üretir. Kalabalık ve küçük sınıflar gibi koşullar olsa da görevimizi en güzel şekilde yapıp vatana hizmetimize devam edeceğiz.

G

Sınıf öğretmeniyim. Okul öncesinin zorunlu olmasını en az okul önceciler kadar istiyorum. Okul öncesi eğitimi alanla almayan arasındaki fark birinci sınıfta o kadar bariz ki.. Birine kalem tutmayı öğretirken diğeri alıştırmaları kolaylıkla yapıp bitirebiliyor, özellikle kırsal kesimlerde bu fark daha da bariz.

Ş

Anlatamıyoruz şeyma Öğretmenim.. Hem sınıf öğretmenlerine yardımcı oluyor hem çocukları okula hazırlıyoruz. Bunların yanı sıra toplum ve görgü kurallarını öğretmek için canla başla çalışıyoruz. Zannediyorlar ki akşama kadar boyama yaptırıp, hamur oynatıyoruz. Eğitim camiası bile bize "bakıcı" gözüyle bakarken normal ve eğitim düzeyi düşük bir veliye nasıl anlatacağız görevimizi?

Gizem Çiçeklidağ 2 yıl

O eskidenmiş hocam. Şu an bakıyorum okul önceciler maşallah arı gibi çalışıyorlar. İlkokula geldiğinde kolaylıkla adapte oluyor, kurallara uymakta toplumla uyum içinde olmakta vs daha başarılı. Okul öncesi eğitimi almayana renkler dahil birinci sınıfta öğretiyoruz hocam, düşünebiliyor musunuz veli altı yedi sene boyunca çocuğuna ne sayı saymayı ne renkleri öğretiyor.. Sonra neden ilkokulda müfredattan geri kalıyoruz diye sorarız...

Şeyma önerbay 2 yıl

Ben ingilizce ogretmeniyim ama anaokulu okula hazirlik evresi gibi oluyor. Cocuklarin temel becerilerini gelistiriyor. Zorunlu olmasi tam isabet oldu.

B

Okul oncesi ogretmeni olarak cocuklari 1.sinifa basladiklarinda giden ve gitmeyen okadar belli. Oluyor ki digerleri kalem tutmayi bilmezken. Diyer. Ogrenciler alistirmA cozuyorlar....

N

yanlız bu sene zorunlu değil sadece %100 okullaşma hedefi var

G

Zorunlu veya degil onemli olan icerik bence. Yarış atı yetistirilecekse gereksiz ama cağdaş ülkeler düzeyinde bir yaklasim olursa iyi olur. Ama ne yazikki bizim ülkemizde en büyuk deneme tahtası öğrenciler oluyor.

M

O yaştaki çocuğa neyin yarışını yaptırabiliriz ki

Ezgi Ayasava 2 yıl

Anlatamadım galiba. Varolan sistemin eksiklikleri giderilmeden bosu bosuna cocukları bu carkın icine sokmak dogru değil diye düşünüyorum.

Müşerref ün 2 yıl

Ben de alt yapı oluşturulmadan karşıyım zaten umarım her şeyi hazır hale getirebilirler

Ezgi Ayasava 2 yıl

Okul oncesi egitim programi oldukça esnek aslinda ogretmen merkezli degil cocuk merkezli. Ama okul öncesi ogretmenlerinin birçoğu hala alistiklari kaliplasmis kati kurallar çerçevesinde bir program uyguluyor. Fabrikadan çıkmış gibi ayni boy ayni şekilde kes katla yapıştir in ötesinde cocugun özgür birakildigi ilgi ve yetenekleri doğrultusunda yonetildigi değil yonlendirildigi kaliteli bir eğitim olursa amacına ulaşır.

B

Aynen. Mesele cocuklari siniflara tikmak olmamali

Müşerref ün 2 yıl

Hocam Almanya'daki okul öncesi eğitim sistemini incelemek üzere 2 haftalik bir çalışmamiz oldu. Orda kafanizi nereye cevirseniz öğrenci grubu görürsünüz. Bizde yilda 1-2 kez okul kapisindan alip yine oraya birakan servislerle yapilan geziler orda haftada 1-2 kez tren metro otobüs gibi toplu tasimayla yapılıyor.

Belmira Mrv 2 yıl

Eğitimi okulla sinifla sinirlandirmayan örnek alinasi bir okul öncesi egitim sistemleri var

Belmira Mrv 2 yıl

Çook eksiklerimiz var çook. Yurdışinda eğitim görmüş biri olarak diyebilirimki degişim sart. Ama milletce elestiriye açık değiliz. Hep mükemmelmişiz gibi davranıyoruz ama malesef.....

Müşerref ün 2 yıl

Çoh da iyi oldu coh da güzel oldu

S

25 öğrencinin sigmadigi sinifa 35 40 öğrenci nasil sigacak merak ediyorum.

B

Ben anaokul öğretmeniyim ve 36 ayını doldurmuş her çocuk icin anaokulu özbakım ve sosyalleşme açısından önem taşıyor daha sonra ki yaslarda ise bilişsel gelişim ve motor gelisimleride önem kazanıyor

N

Geç bile kalındı

N

Bir sınıf öğretmenligi okuyan olarak mutluyum çünkü öğrencilere yazmayı öğretmek daha kolay olucak

K

Katılıyorum en azından hepsi belirli bir seviyede olmuş olucak ve tuvalet beslenme gibi alışkanlıkları edinmis olucaklar

Nilgün Kılıçparlar 2 yıl

Elbette okula alışmış olucak lar ağlama krizi geçiren çocuk olmaz artık

Kader Beyli 2 yıl

Ertesi yil kaldirabilirler.yapmadiklari sey degil...

A

güzel bir gelişme

T

Zorunlu değil yanılmıyorsam 20 ılde pilot uygulama başlıyor

Ü

Bizim suanda mevcutlar 35 kisi gorunuyor keza hepsinin geldigini dusunursek nasil bir egitim uygulaanir kestiremiyorum. Mevcut sartlar oncelikle duzenlenmeli oyuncak eksigi cok merkezler yetersiz o kadar oyun cocugu kucuk bir sinifta nasil oynicak. Aklimda deli sorular

T

Valla 35 çocuğa müdürden okul sırası ister oturturuz artık

Gonca Göler 2 yıl

Masa sandalye olmicak. İs

Tuğçe Büyükkardeşler 2 yıl

tuğçe hocam birleşme partileri hayal olacak artık

Gonca Göler 2 yıl

Güzel gelişmeler de olabiliyor arada demek ki

S

Bir Sinif Ögretmeni olarak degerli meslektaslarimin yorumlarindan cikardigim sonuc>>>> Eger yeterli alt yapi saglanirsa 5 yas icin zorunlu kilinmasi faydali olur... Ki ben de bu dusuncedeyim...

A

Çok iyi bir şey oldugu aşikar ancaak bizim ülkemizde degil.. Alt yapı yok.. 20-25 kişilik sınıflarda n nasıl verim almayı bekliyorlar. Zorunlu olacaksa önce bu durum iyileştirilmeli ve bir ögretmene mak. 10 ögreci verilmeli ki kaliteli zaman geçirebilsin.. Bu şekilde kalabalık sınıflarda genel plan hazırlanıp uygulanıyor tek tek ilgilenme imkanı olmuyor. Ögrenci kısıtlanıyor. Ve tabi daha bir çok eksiklikten dolayı dogru bulmuyorum.

Y

Biz 25 e de raziyiz 30_35 den bahsediliyor

T