Mac pro klavyesinde command tuşunu nasıl değiştirebilirim?

Selam arkadaşlar şuan işyerimde mecburi olarak mac pro ya geçmek zorunda kaldım kitlediler yani Apple dan nefret eden birisi olarak haliyle alışamıyorum. Önümde standart microsoft klavyesi var apple kalvyesinde ki command tuşunu(bu klavyede windows tuşu) ctrl olarak değiştirmek istiyorum ki kopyala yapıştırı eskisi gibi kullanabileyim bir türlü yapamadım. Ayrıca bu mac te ekstra masaüstü falan vardı sanırım onuda bir türlü açamadım bilen varsa yardımcı olabilir mi kırıp atıcam yoksa ( dipnot: Google ı kullandım)

F
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
8
8 CEVAP

1-2 ay içinde alışıyorsun bende windows pc den geçtim zorlandım bayağı ama şimdi çok rahat, parallels yüklü o ayrı konu

Ö

Valla apple a kin besliyorum resmen aman kalsın parallels dediğin nedir ?

Furkan Gedikli 6 yıl

parallels dediğim aracı bir program. Mac os'a windows yükleme olanağı sunuyor

Özkan Suoglu 6 yıl

mac os'a windows

Emre Başdoğan 6 yıl

kuruluyor hocam bu hafta bende kuracağım efsane oluyor

Özkan Suoglu 6 yıl

aynen cok saglam paralels

Enes Buldu 6 yıl

Preferences > Keyboard > Modifier Keys ten Cmd + Alt + Kontrol tuşlarını yer değiştirebilirsin, Linux/Unix tarafı için php, perl, python, ruby/rails, java vb. Geliştiriyorsanız Mac Os X nimettir

com-5tgtfkp5ffbfkhowwyt2.jpg

A

Hocam peki bu çoklu masaüstü nü nasıl kullanıcım tuş kombinasyonları açmıyor yada geçiş sağlayamıyorum

Furkan Gedikli 6 yıl

kntrl + sağ sol okları

Ahmet Tobcu 6 yıl

Valla denedim çalışmadı ya hiçbirşey olmuyor

Furkan Gedikli 6 yıl

birden fazla sanal ekran açık mı?

Ahmet Tobcu 6 yıl

Muhtemelen değildir o nereden açılıyor f3 tuşu diye okudum ama oda etki etmedi

Furkan Gedikli 6 yıl

Mac çoklu masaüstü için kendi multimedya tuşlarına tanımlı olarak geliyor. Trackpad veya kısayollar ile kullanılıyor. Windows üzerinde özel bir tuş kombinasyonu bulamazsın. Şuna bir göz atarak kendi kısayol tuşlarını tanımlamalısın.

https://support.apple.com/en-us/HT204100?fref=gc

E

Kişisel alma ama mac'e windows kurmak ferrariye tofaş motoru koymaya benzer... Pc'den mac'e androidden ios'a geçen biriyim holiganlıksa holiganlık hiç geri dönmeyi düşünmedim. Eksiğini hissedeceğin bi kaç özellik için bir iki program kurar bir kaç güne alışırsın. Bence alışma sürecini bi dene yine olmuyorsa dilediğini yaparsın.

G

Mac cihazlar guzel ama isletim sistemi oyuncak. Bende mac var birak bootcampi komple windows var uzerinde mace gecemiyosun bile. Siz Windows kullanmayi beceremiyosunuz diye isletim sistemine laf atmaniza gerek yok. MacOS daha bebek Windows yaninda.

Murat Bozdemir 6 yıl

Tartışmaya girmeyeceğim kusura bakma

Günce Simsekel 6 yıl

Bakmadım, zaten tartışacak bir durum yok MacOS Windows'dan daha gelişmiş diyecek kadar çıldıran biri yoktur herhalde

Murat Bozdemir 6 yıl

Murat tek bir şey soracağım. Mac'te ekran görüntüsü Cmd+Shift+3/4 ile alınırken Windows'ta ekran görüntüsü almak için hala PrtScr yapıp paint'i açıp oraya mı yapıştırıyorsunuz?

Tolga Yorumcu 6 yıl

Tolga bunu yapma işte

Günce Simsekel 6 yıl

winden mac'e geçtikten sonra aynı tuş kombinasyonu problemini hemen hemen herkes yaşamıştır herhalde. Alıştıktan sonra windowstan nefret edeceğini düşünüyorum

E

Apple dan bir kez daha nefret ettim

Furkan Gedikli 6 yıl

Ben hackintosh kullanıyorum, tuş kombinasyonları gerçek Mac'le aynı mıdır bilmiyorum ame eğer öyleyse Windows tuşu Ctrl tuşu yerine geçiyor.

T

Formatla Windows kur Cok super oluyor. Cihaz iyi ama isletim sistemi oyuncak gibi macde.

M

Formatla windows kur diyen arkadaşların kafasını yaşamayı kimse istemez. Mbp kullanıyorsun hemde windowslu . İçlikle takım elbise giymek kadar üzücü durumdur. OS X varken diğerlerine process düşmez.

E

O kafayı yaşaman için 30 sene bilgisayar kullanman lazım. Herkese nasip olmaz evet

Murat Bozdemir 6 yıl

Rezalet durum. Windows kullanacaksan windows için üretilen makine al osx için tasarlanmış bir makineye sen gidip windows kurarsan gülerler. Diski ayır içine kur elbette sadece windows ortamında geliştirmen gereken programları kullanabilirsin. Sürekli windows kullanmak zeka göstergesi değil. Aksine yeniliğe uyum sağlayamama göstergesidir. Neyse uzatmanın alemi yok 2k ya windows çalıştıran muadil cihaz almak yerine 10k verin işletim sistemini silip bide üstüne windows kurun.

Engin Yapmaz 6 yıl

Param var o yüzden sorun değil Cihazı seviyorum ama MacOS yeterli değil benim için. Size yeterliyse siz kullanın tabiki. Cihaz MacOS için tasarlanmamış ayrıca, siz eski PowerPC Mac'lerle karıştırdığınız herhalde. Yeni MacOS'lar Intel işlemcilerle bildiğin normal PC cihazlar. Hiçbir farkları yok.

Murat Bozdemir 6 yıl

Murat Bozdemir akıllı adamsın ama bill gates, amca oğlu falan herhalde ya da komisyon falan veriyor gerçi windows 10 bi nebze düzelmiş onla kıyasladığını düşünüyorum önceki sürümleri de bu tartışmaya dahil ediyorsan pes derim başka da bişey demem

Günce Simsekel 6 yıl

Cahille laf dalaşına girilmez dicem de seviye düşebilir ondan devam etmek istemiyorum. Bahane afedersinizg. T gibidir herkeste bulunur. Sen bildiğini oku boşver seni sen yapan bu özelliklerindir.

Engin Yapmaz 6 yıl