Macos terminal ile linux terminal arasında fark var mı?

Merhaba değerli büyüklerim. Merak ettiğim bir şey var..

MacOs daki Terminal ve Linuxte kullanılan Terminal benzer mi? Aynı mı? Yoksa Terminal ve Windowsta ki CMD kadar uzaklar mı?

Apple ın Swift dilinde dikkatimi çekti bazı kütüphanelerde Linux desteği yazıyor. Yani bu ikisi kardeş mi? İkisi de Unix tabanlı biliyorum. Peki bu 2 sistemin ayrıştığı nokta ne? XNU mu? Darwin mi?

Cevaplarınız için teşekkür ederim şimdiden. Bende araştırıyorum. Eğer bulduğunuz site vs olursa atarsanız çok iyi olur. Benim gibi merak edenlere de kaynak olur

E
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
11
11 CEVAP

GNU/Linux Unix tabanlı değil diye biliyorum.

O

yanlış biliyorsunuz hocam

Kaba Sertgenç 2 yıl

GNU'nun açılımı zaten GNU is not UNIX. GNU/Linux *NIX yani UNIX benzeri sistemdir.

Yavuz Demirtaç 2 yıl

Göünüş olarak bir benzerlik var. Ama kod olarak var mı bilemem.

Ş

Bende bilmiyorum. İş biraz karmaşık. March diye bir kernel ve BSD den alınan karma bir kernel kullandığını biliyorum macOs un. Ama terminalin önemi gördüğüm kadarıyla aynı komutun aynı görevde kullanılması vs vs. Bu aklımda soru işareti yarattı onur abi zaten Unix benzeri falan diyorlar. Genelde de öyle geçiyor. Ama ortak noktaları var mı diye merak ediyorum bu 2 sistemin. Çünkü Swift dilindeki hiç bir şey Windowsta çalışmazken Linuxte nasıl çalışıyor merak ettim. Demek ki çok içten gelen bir benzerlik var diye bir beyin fırtınası yaptım kendimce. Burada bilgili büyüklerimden yardım almak için sordum. Birde genelde buradakiler daha bu tarz işlerlerle iç içe olduğu için en güncel bilgiyi onlardan alabilirim diye düşündüm.

E

Linux ile değil ama bsd ile benzerlikleri baya var. Bsd de kullanılan programları mac os da da kullanabiliyordunuz bir kaç aşamalı bir işlemden sonra.

A

Benzer olmadığını düşünüyorum. En başta kernelleri farklı ve bizim terminal dediğimiz kabuk kullanıcı ile çekirdek arasındaki bağlantıyı sağlıyor farklı kerneller için farklı sheller. Benim fikrim bu şekilde.

A

com-kfsh1hl1sjbzm6h15kgs.jpg

görsel materyal
K

MacOS bir BSD, yani bir Unix. Linux ise bir Unix-like. Temel prensipleri aynı/benzer. Komutlara gelecek olursak, kullanılan kabuklar aynı, bash, zsh, fish... Dolayısıyla da temel komutlar aynı, kullanım şekli benzer. Hatta ofiste Mac kullanan arkadaş sorunu kendi çözmeden önce bana sorar bu sebepten ötürü. Program konusunda da, temel kütüphaneleein bir kısmı ve sistemi çalışma mentalitesi benzer olduğu için bir Linux programını osx'e, bir osx programını linuxa portlamak kolay denebilir. Ama bu demek değildir ki Linux için yazılmış kodu şak diye çalıştırırım. Neredeyse bütün senaryolarda değişiklik yapılması gerekli.

G

Shell konusunda gerekli açıklama. https://stackoverflow.com/questions/8051145/what-are-the-differences-between-using-the-terminal-on-a-mac-vs-linux

B

Gerçekten harikasınız Her birinize tek tek teşekkür ederim. Gerçekten çok faydalı oldu.. Artık benim gibi bu konuyu merak eden sizlerin açıklamasını okur ve öğrenir. Teşekkür ederim yardımlarınız için.

E

Çağrı kodları aynıdır muhtemelen o yüzden program her iki tarafta da çalışıyor.

O

TERminaller aynı sayılır ikiside Bash

O