Oksijen uzun vade de öldüren bir zehir olabilir mi?

Oksijensiz yaşamın olmayacağını biliyoruz. Peki oksijen bizi 70 ila 100 yıl içerisinde öldüren bir zehirse? Bu hipotez hakkında ne düşünüyorsunuz?

Devrim Ağayeva
D
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
18
18 CEVAP

İnsanın 70 ila 100 yılda ölmesinin sebebi, hücre yenilenmesi sırasında oluşan hataların birikmesi ve bu birikim sonucunda dokuların bozulmasıdır, yani yaşlanmaktır.

Furkan Azıtepe
F

Bu hataların önlenmesi çok mu zor? Bu yüzyıla yetişir mi bu teknoloji?

Oğuz Keceli 11 ay

30-40 yıla kalmadan çözüleceğini tahmin ediyorum. Belki daha da erken.

Furkan Azıtepe 11 ay

Mücahit bey kapitalizm ne alaka?

Salih Kenan 11 ay

Yasliligin çözüldüğünü ve tüm insanlığa yayıldığını düşün bunu sadece belli kişilerin elinde tutup sadece zengin kişilere satip milyon dolarlık kazanç sağlayabilirler. Ancak rockefeller öldüyse henüz keşfedilmemiştir

Metin Yertutan 11 ay

Bunun ile ilgili bi belgesel izlemiştim her hücrenin bi çoğalma sınırı vardır bu sınır insanları yaşlandırır ama bu ortadan tamamen kaldırılabiliyor ve buda sınırız çoğalmaya yani KANSER e neden oluyor

Mazlum Girginler 11 ay

Aslında yazdıkların bana göre çelişkili cümleler. Oksijensiz yaşam olmaz ve oksijen bizi öldürüyorsa. Oksijen tüpünü icat eden adamın tüpü takıp aşırı oksijenden öldüğünü okumuştum bir yerde ama dogrulugundan emin degilim. Ama oksijen yaşamak icin şart.

Ümit Eral
Ü

Aynen Furkan'ın dediği sebepten dolayı geçersiz bir hipotez bence

Yunus Altıkat
Y

Oksijensiz yaşam mümkündür. İnsanlar için olmasa bile böyle yaşayan canlı türleri vardır. https://en.wikipedia.org/wiki/Anaerobic_organism

Mustafa Dobooğlu
M

Arkadaşlar yüksek yoğunlukta uzun süreli oksijen alınırsa kandaki karbondioksit düzeyi düşer malumunuz karbondioksit asidik bir gaz.oksijen kanda artarsa vücut alkoloza girer bir ikincisi akcigerde solunum merkezini uyaran gaz karbondioksittir akcigerde karbondioksit kalmazsa solumununuz durur.ayrica uzun sure yuksek konsantrasyonda oksijen alınması insan da bilinç yavaş yavaş kaybolur kafayı yeriz basitcesi.yani oksijenin de fazlası zehirdir.

Hüseyin Mamir
H

Ayrıca oksijen yoğunluğu arttıkça veya azaldıkça insan vücudu hemoglobin miktarini değiştirerek optimum dengeyi tekrar sağlamaya çalışır.yani fabrika ayarlarimiz bu ama ilerleyen dönemlerde bio mühendislik ile daha yüksek veya düşük oksijen düzeyinde insan yaşamını uyarlayacak sistemler geliştirilebilir cok ta zor gözükmüyor

Hüseyin Mamir
H

Savın ilk kısmında pek çok yaşam biçimini, mesela kükürt bakterilerini es geçiyorsunuz.

Nihal Kose
N

Bu varsayım insanları kapsamaktaydı.

Devrim Ağayeva 11 ay

Mesela antalyada yaşayan yetiskin bir insanan hemoglobin düzeyi (demirli oksijen bağlamaya yarayan kandaki bileşik) belirli bir düzeyde aşağı düşer çünkü alçak yerlerde havadan ağır olduğu için oksijen miktarı yüksektir ve dokulara oksijen taşımak için daha az hemoglobine ihtiyaç vardır.ayni insan erzuruma gitse iki ay icinde hemoglobin miktari yükselir çünkü yüksek yerlerde oksijen miktari düşüktür vücut daha fazla oksijen baglamak için bu duzeyi degistirir ayni sekilde sigara icenler de de yükselir

Hüseyin Mamir
H

bali koklamaya devam

Efe Düşgün
E

Bi ara düşünmüştüm, sadece düşündüm o kadqr.

Fatih Aysoy
F

Yerine konulan şey daha kısa sürede öldürdüğü müddetçe, arsenik bile zehirden sayılmamalı bu mantığa göre. Oksijenin yerine, atıyorum, döteryum koyunca daha uzun yaşayacaksak, bu tezin geçerliliğinden bahsedilebilir.

Aksi halde felsefik bir sorudan ziyade deli-kuyu ilişkisi olur bu soru ancak.

Ufuk Savurkaç
U

Geçmişte insanların ömrü daha kısaydı, o zaman oksijen daha mı zehirliydi? Çok saçma bir hipotez olduğunu düşünüyorum

Arda Kalkan
A

Geçmişte insanın ömrünün kısa olması hastalıklara karşı tedavinin olmayışındandı. Ya da çok daha öncesine gidersek zaten 30 yaşına gelmeden bir ayı veya kurt saldırında ölüyordun. Şimdi ise ne ayı ne kurt ne de hastalıklar erken ölüme sebep olmuyor. Tedavi ve korunma sağlanabiliyor.

Furkan Duran 11 ay

Eğer gerçekten böyle bir şey mümkün olsaydı, insanlar oksijene dayanıklı olarak evrilirlerdi. Bkz. Güçlü olanın hayatta kalması.

Mehmet Kangal
M

Akaryakıtlar da araçların motorlarını eskiten yakıtlardır o zaman.

Mehmet Çırkın
M

Verilen yanıtlar ya tatmin edici değil ya da olması gereken cevaptan çok uzak. Oksidasyon nedir, hiç duydunuz mu?

Devrim Ağayeva
D

Oksijen li ve oksijensiz solunum insanda birçok hücrede zaten gerçekleşiyor lakin krebs çemberi döngüsü ne bakarsan oksijenli solunum yaklaşık 40 kat daha avantajlı olduğundan hücreler ani ve yüksek bir enerji ihtiyacı ile karsilasmadikca oksijensiz solunuma basvurmaz lakin hücreler evrimlesir ve kontrolsüz sekilde oksijensiz solunumla seker metabolizmasi yaparsa bu geri dönüşü olmayan bir yola sokar biz buna kanser diyoruz aslında kanserde evrimsel bi öpucüktür.bu hipotez icin söyle diyebiliriz tamamen oksijensiz yaşam degilde en dipte minimum oksijen degerlerinde yaşam sağlanabilir cok merak ediyorsan telini yaz bana telden anlatayım sana nasıl olduğunu.

Hüseyin Mamir
H

Bu gezegene göre evrimleştiğimiz için oksijensiz yaşamanın insanlar için mümkün olduğunu düşünmüyorum.

Oğuzhan Büyükyiğit
O

Ortamda oksijen ne kadar çoksa yaşam süremiz ve beden boyutlarımız o kadar yüksek olur diye bir teori okumuştum. Dinozorlar zamanında ekosistem şimdikinden çok daha iyi ve çok daha fazla bitki ile oksijen varken bütün canlılar şimdikinden daha büyüktü. Oksijen azaldıkça yeterli gelmediği için canlıların bedenleri daha da küçülmüştür.

Bircan Çorak
B