Ölenin arkasından okuduğumuz fatiha suresinin türkçesi nedir?

Bu sure neden ölüler için okunur?

com-ll9esql78utmipxzx5qn.jpg
Z
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
44
44 CEVAP

Kaç defa söylüyorum dinde mantık aramayın diye

C

İyi dedin. Arada unutuyoruz işte....

Z

zehra hanım.. Önkabulunuz yanlış olunca sonuç da yanlış oluyor.. Bakın can bey de aynı hatayı yapmış.. Kuran neden ölülere okunsun, diriler için Kitaptır o...

Ş

Noktayı güzel yakaladınız şecaaddin bey Yalnız Fatiha'nın üslubuna, diline ve hitap şekline bakarsak daha çok bu dünya da yaşayanlara seslenmiyor mu? "Diriler" derken ahirette yaşayanlardan bahsettiğinizi varsayarak söylüyorum, sonuçta İslam inancında ölmek diye bir kavram yok, ölümsüzlük çok net en temel kavramlardan biri, Fatiha'yı okurken kendimize hitab etmiyormuyuz? Sonuçta "onlar" ya da "ahirettekiler" diye seslenmiyor, direkt "biz" çoğulu yani okuyan şahsı ilgilendiren bir mesaj söz konusu değil mi? Kendileri değilde metafizik boyutta yaşayanlara hitap söz konusu değil gibi duruyor.

C

Zaten Kuranda ölüler için Fatiha okunmaz efendimiz sadece gittiğinde af mağfiret dilerdi Allahtan. Bunların ÇOĞU israliyatın dine soktuğu şeylerdir.

B

Merhaba! Sahtekar muhammedin yahudi yazarların suryani yazarların hikayelerini, kabede bulunan 360 put içinden seçtiği "El-ilah"putunu kendine Allah seçerek sözüm ona ondan vahi geldi yalanını uydurdurarak yazdırdığı kitaptır !

A

ahmet.. Şurda belirli bir seviyeyi tutturmuş onlarca arkadaşla konuşuyoruz.. Senden başka seviyeyi düşüren yok. Dikkat ettin mi?....

Ş

Konuyla da alaklı değil yazdığın seviyesizlikler.. Yaşlı başlı da adamsın ya... Ayıptır...... Utan biraz....

Ş

Sevgili Şecaattin olaya yine kendi pencerenden bakmışsın. Ama bunlar yıllardır yapılan şeyler. Bu kadar insan hiç mi düşünmedi? Hiç mi sorgulamadı? Neden kuranı kendi dilimizde okumamıza izin verilmedi? Bunların açıklamasının yapılması gerekmiyor mu?

Z

Arkadaşlar, konuya dönelim. Büyütmeden lütfen...

Z

Zaten olay, Kuran'ı kendi dilimizle okumaya başladığımızda açığa çıktı zehra hanım.. Bırakın Fatiha suresini mesela Ölülerin ardından okunan YASİN suresine bakın. Çok ironik olarak orda ölülere işittiremezsin ayeti var.. Ölüye, ölü işitmez ayeti okunuyor...

Ş

İnsanlığa enbüyük kötülüğü yapan kan şiddet ve acıdan başka bir faydası olmamış bir sahtekarın yaptıkları ve onu savunanlar seviyeli oluyor, bu gerçekleri dile getirmek seviyesizlik oluyor öylemi sizin seviyenizi sevsinler tatlı su müslümanları !

A

ahmet... Sen bu sviyeden yazmaya devam ederek, benim sitede yazma imkanımı elimden alıyorsun... Çünkü bu dil, barış dili değil....

Ş

Bunlar sahtekarlık değilmi ?

com-02jvh0e7oia9640sybf4.jpg

A

ahmet bey.... Muhatabımız kim olursa olsun saygı duymak zorundayız. Lütfen sakin ve sabırlı olalım ki elimizdeki tek silahımız olan kelimelerle anlaşabilelim.

Z

Sayın Çelikler barış diline sözümüz olamaz bütün mücadelemiz nefret şiddet kan ve zulüm veren Dinlerin prangalarını kırmak içindir !

A

Bildiği birşey yok ki... Yine eline verilmiş capsleri paylaşıyor.. Sonra da burada caps paylaşanlara konuşuyoruz.. Seviye bu işte.. Elli kere de cevap verdim. Hala sümer hikayelerindeki benzerliklerden bir şey çıkarmaya çalışan, ortaöğretim seviyesinden ergen argümanlar... Senin kendine ait bir fikrin var mı ahmet?

Ş

ahmet bey, prangayı prangayla kıramayız ama... Kelimelerimiz, fikirlerimiz var bizim. Daha sakin, daha yumuşak, daha özenli olmalıyız...

Z

Şecaattin kardeş..... Kapatalım mı artık bu gereksiz detayı?

Z

Hayatında mesela, hiç makale yazdın mı?.. Veya sana verilen ezber capsler dışında kitap okudun mu?....... Seviyeyi düşürerek bu eksikliğini gidermeye çalışma... Çok açığa düşüyorsun....

Ş

Sayın şecaaddin sizin seviyeniz çok yüksek onun içinmi "sen" diye hitap ediyorsunuz, ananızın ksrnında bilgi ve fikirlemi doğdunuz ?

A

şecaaddin ve ahmet dostlar... Kapatamıyor muyuz bu konuyu? İkinizden de rica ediyorum. Lütfen..... Kişiselleştirmeyelim. Eminim ikiniz de bunu yapabilecek kültüre sahip insanlarsınız.

Z

Şecaaddin Cica... Yıllarca arapça okuduk anlamadık diyelim. Şimdi kendi dilimizden okuyoruz. Yine anlamıyoruz. Zaten kurandaki tekrarları çıkarırsak, geriye 50 sayfa filan kalıyor galiba. Onu da herkes kafasına göre yorumluyor...

Z

Sayın Şecaaddin tahsil cehaleti götürür haklısınız, diplomalar kariyerleri yükseltir ondada haklısınız şunuda unutmayın adam olmak başka birşey !

A

Ama okumuyorsunuz, anlamıyorsunuz..... Lütfen..... Bakın zor durumda kalıyorum ve üzülüyorum. Hiç olmazsa hatırım olsun.

Z

İbrahim suresi 4. Ayet: Biz her peygamberi apaçık anlatabilmesi için kendi milletinin diliyle gönderdik, Allah dilediğini saptırır dilediğini doğru yola sevkeder!
Bu Ayetden ne anlıyoruz, bu Din ve bu peygamber Araplar için gelmemişmi ?

A

Ahmet Yelegen bey, düşünme kapasitenizin bu kadar düşük olması secaaddin beyin suçu olmasa gerek

H

Evet. Bu ayet kuranın araplar için geldiğinin açık delili. Diğer çeviriler, kişilerin yorumları. Sorun da bu zaten....

Z

Meryem suresi: 28. Den 34. Ayete kadar 5. yy da yazılmış süryani hikayeleridir, kuran'ı yazan "Ahbarlar"
"The Arabic İnfancy 6 ospel"

A

hatice hanım.... Biz o konuyu kapattık. Bu şekilde gelmeseydiniz keşke. şecaaddin bey kendini ifade edebilecek kapasitede.

Z

Kuran Allah kelamıysa fatiha suresini Allah yazmış olabilir mi?

S

Furkan suresi 44. Ayet: Yoksa sen onların çoğunun söz dinleyeceğinimi sanıyorsun? Onlar hayvanlar gibiler, belki yolca onlardan daha şaşkınlar. Allah herşeyi bilir görür .

A

Tevbe suresi: 28. Ayet: Ey iman edenler, Allaha ortak koşanlar ancak bir pislikten ibarettir !

A

Nahl suresi 101. Ayet: Biz bir Ayetin yerine başka bir Ayetgetirdiğimiz zaman, Allah ne indirdiğini gayet iyi bilirken onlar sen sadece uyduruyorsun derler. Hayır tam tersine onların çoğu bilmezler !
Şimdi bu yap boz tahtasımı nedir ..?

A

ahmet beyin ayeti sadece bir kavim için indirildiği düşüncesine ve bir müslüman olarak zekamizla dalga geçer üslubuna ayna tuttum.

H

Ben bir Müslümanım. Burada dinimi size saf vahiy olarak zaman buldukça anlatıyorum.

H

secaaddin beyin kendini ifade yeteneği sabri ve nezaket şahsım adına örnek alınacak türdendir. Ne benim yorumuma nede başka birinin desteğine ihtiyacı olmayacak kadar bilgi donanımı mevcuttur.

H

ALLAH HAKARET EDERMİ ?
Araf suresi: 179. Ayet: And olsun biz, Cinler ve İnsanlardan kalpleri olupda bunlarla anlamayan gözleri olupda bunlarla görmeyen kulakları olupda bunlarla duymayan birçoklarını Cehennem için varettik. İşte onlar hayvanlar gibi, hatda
dahada aşağıdırlar. İşte bunlar gafillerin kendidirler !

Müddesir 51. Ayet: Onlar sanki Aslandan kaçan yaban eşekleri gibidirler. Allah herşeyi iyi bilir !

Maide suresi 60. Ayet: Allah katında inanmayanların cezası bundan daha kötü olanları size haber vereyimmi? Onlar Allahın naletlediğigazaba uğratdığı içlerinden maymunlar ve domuzlar çıkardığımız şeytana tapanlardır. İşte bunların yeri dahada kötüdür ve doğru yoldan dahada sapmışlardır .
Meryem suresi 86. Ayet: Allaha karşı gelmekden sakınanları Rahmanın huzurunda bir elçiler heyeti gibi toplayacağımız, suçlularıda suya koşan susuz develer gibi cehenneme sevkedeceğimiz günü düşün .

Muhammed suresi 12. Ayet: Şüphesiz Allahinanan salih emeller işleyenleri, içinde ırmaklar akan Cennetlere koyacaktır. İnkar edenler ise dünya nimetlerinden yararlanırlar ve hayvanların yediği gibi yerler. Onların kalacağı yer ateştir, Allah herşeyi doğru bilir görür .

A

Allah yemin edermi? Eder !
Tarık suresi 1. Ayet: Gökyüzüne ve Tarık'a (sabah yıldızı ) yemin ederim !

A

Arkadaşlar lütfen sakin olalım, söylediklerimiz mümkünse "eleştiri"den öteye gitmemeli. Hakaret ve aşağılama olmasın. Bu grupta her türlü hayat görüşüne sahip insanlar istediği gibi görüşünü savunabilmelidir. şecaaddin bey'in yaptığı da budur. Kuran'a farklı açıdan bakıyor arkadaşlar, tamam bana göre de yanlıştır bu, mantıklı bulmuyorum fakat arkadaşların bakış açısına engel olamayız değil mi? Hakımızda olduğunu düşünmüyorum..

C

Önemli olan insani değerlere sahip olabilmek. Her konuda farklı fikirlerde olabiliriz. Karşılıklı saygı ve hoşgörü çerçevesinde davranmamız her şeyden önemli. Fikirler çatışsın ama insanlığımız çatışmasın. Dediğim gibi, her konudaki farklı fikirlerle bir arada, kardeşçe yaşamayı bilmeliyiz.

Z

Sayın Yılmaz ve sayın Ünver tabiki tüm fikirlere saygılı olmalıyız! İnsanlık düşmanlarına kendisine inanmayanları öldürenlere pedofili hastalarına sex manyaklarınada saygımı gösterelim ...?

A

Hayır ahmet bey, sapla samanı ayıracağız tabi ama bunu yaparken birbirimizi kırıp dökmeyeceğiz. Sakin, seviyeli bir üslup kullanacağız. Bu şekilde daha anlaşılır olacağımıza inanıyorum. Birilerini kırmak, itelemek çok kolay. Önemli olan insanları kazanabilmek. Bizler burada bu kadar farklı konuları konuşabiliyorsak, hoşgörümüzden, saygımızdandır. Bu yolda devam edip, örnek olmalıyız derim ben.

Z

Ölünün arkasından yapacak bir şey yok bence. Anılarına saygı duymaktan başka...

Z