Bakara 62. ayet hakkında yorumlar

Arkadaşlar Bakara 62. ayet için yorumlarınız nedir ?

Soner Çöllüer
S
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
18
18 CEVAP

KArdesim bir ayeti yazamiyormusunuz suraya ya ??

Şüphe yok ki, iman edenler, yahudiler, hıristiyanlar ve Sabiiler; bunlardan her kim Allah'a ve ahiret gününe gerçekten iman eder ve iyi bir amel işlerse, elbette bunların Rableri yanında mükafatları vardır. Bunlara bir korku yoktur ve bunlar mahzun da olmayacaklardır.

Cem Turkarslan
C

allaha ,ahiret gunune iman, birde guzel amel..

iste olay bu kadar gerisi yok yada teferruat.

Cem Turkarslan
C

Bende aynı düşüncedeyim Fakat Yahudi ve Hristiyanlar Kuran'ı kabul etmiyor

Soner Çöllüer 1 yıl

Soner Çöllüer yahudi ve hıristiyan toplumu başka iman edenleri başka onlarında inananları allah yolundadır kutsal kitaplar aynı çizgi üstünde gider

Mehmet Tekin 1 yıl

Kabul etmekle iş bitmiyor. Kabul edenleri de görüyoruz. Barışı huzuru adaleti saģlıyorlarmı? Işte kurana uymuş oluyorlar zaten.

Aslı İşgüden 1 yıl

Soner Çöllüer kuranı kabul etmeyen insan yahudi ve hırıstıyan deyildir kimliklerinde yazar sadece dinleri biz nasıl her peyganbere inanıyoruz eger öenek hazreti ibrahimi yada musayı isayı yalanlarsak bizm dinimizde şüpe içindedir

Mehmet Tekin 1 yıl

Peki biz her peygambere inanıyoruz Hrıstıyan ve Yahudiler Hz. Muhammede inanıyorlarmı ?

Soner Çöllüer 1 yıl

Neyi soruyorsunuz?

Uğur Köktaş
U

Arkadaşlar arasında bu ayette ortak bi noktada birleşemedik diyolarki o zaman da yahudilik ve hristiyanlık oldugu için o ayet o zamanı kapsadığında ısrarcılar , kuran evrensel bir kitap olduğu için bu zamandada ayettin hükmünün geçerli odugunda ikna edemedim ve buradaki yorumları almak istedim tşk

Soner Çöllüer 1 yıl

Ayette demek istenen şimdinin Yahudi ve Hristiyanları için geçerli değil hz. İsa zamanında yaşamış iman etmiş Hristiyan hz. Musa zamanında yaşayıp ibadet etmiş musevi yi kapsıyor yoksa ayet açık “Kim, İslâm’dan başka bir din ararsa, o kimseden bu din asla kabul edilmez ve o, âhirette kaybedenlerden olur.” (Âl-i İmran, 3/85)

Ahmet Sevince 1 yıl

Ben bugüne kadarki kuran üzerinden anladığım tecrübemi özetlicem.

Kuranın imani hükümleri birebir sonsuza kadar geçerlidir.

Hukuki hükümleri ise akıl yordamıyla adalet çervesinde çağa göre revize edilebilir.

Örneğin ayette en iyi atların savaş için hazırlanması söylenir. At o zamanın savaş aracıydı.Oysa bu zamanda silah bomba veya savunma sistemler vs..

Anlatabiliyorum de mi? Bahsettiğiniz olay tamamen imani bir husus ve değişmez. Ama yukarıda verdiğim örnek akılla yorumlanabilecek kadar açık

Uğur Köktaş
U

Kendine yahudi diyen hristiyan diyen musevi diyen ve ya başka birşey diyen. Her kim Tek Allah inancına sahip, peygamberleri onun kulu ve elçisi olarak görür, hiç bir peygamber arasında ayırım yapmaz ve onların her hangi birini Allahın oğlu olarak görmezse ve Hz Muhammed'i son peygamber olarak kabul edip salih amel işler ise Allah onları mükafatlandırır. Onlar kendilerine her ne derlerse desinler Allah katında bu kişiler müslümandır. Çünkü bu özellikler Kuranda müslümanların özellikleridir.

Uğur Beğiçarslan
U

Tanık olmadığımdan soruyorum hiç Hz.Muhammed'i son peygamber olarak gören Yahudi yada Hristiyan varmıdır

Soner Çöllüer 1 yıl

yokdur ne hristiyan nede yahudi muhammedi peygamber olarak kabul etmez niye etsinki?? ne biliyorki ?? Kim anlattiki??

Cem Turkarslan 1 yıl

Soner Çöllüer YouTube de videolar görüyorum. Hiç hristiyan biriyle muhabbettim olmadı. Ateist, deist sosyal medyadan çok oldu.

Uğur Beğiçarslan 1 yıl

Cem Turkarslan Peygamberi hadislerden anlatırsa zaten adam iyi ki müslüman olmadık diye dua eder şükreder.

Uğur Beğiçarslan 1 yıl

ben hristiyanlarla berbaer yasiyorum onlarin peygamberlerini dinledigim zaman o BOZULMUS kitaplarindan yahu diyorum bu kitabin icerisinde gecen tanri baba ogul söyleminin disinda bu kitabin neresi bozulmus bana bi gösterin diye siz muslumanlarfda soruyorum daha hic okumadiginiz bir kitab uzerinde ama o bozulmustur demek nedir ya ?? NERESI BOZULMUS bi gösterin kuranda bulunan hemen her ayeti ben incilde ya benzer sekilde yada daha guzel olarak gördum

Cem Turkarslan 1 yıl

Allah a ahirete inanan ve kendini düzeltenler cennetliktir diyor

Oktay Kırmızıoğlan
O

Uğur Beğiçarslan
Ayette olmayan şeyleri yazıyorsun

Oktay Kırmızıoğlan
O

Hangisi ?

Uğur Beğiçarslan 1 yıl

Çoğu

Oktay Kırmızıoğlan 1 yıl

Oktay Kırmızıoğlan çoğu dediklerin neler ? Söylersen ayetlerini atabilirim sana.

Uğur Beğiçarslan 1 yıl

Bakara 62
Yahudi ve isevi işlevleri birer sıfattır.
# muhammedileri gösterip karakter ve davranış bozukluklarını işaret eder.

Barbaros Saltürk
B

Yahudi hristiyan kim olursa olsun .. allah'ın birliğini varlığını kuranda yazan sifatlarini kabul edip iman edecek. Kuranı tasdikleyecek kabul etcek. imanin şartlarını yerine getirecek ki kendini kurtarmak için bir yol bulmuş olsun . Sonra kul olmayı becerecek namaz kılıp islamin sartlarini yerine getirecek emir ve nehiyleri yerine getirecek allah rızası için sevecek yardım edecek ve cihad edecek ki cennete girebilsin. Yoksa iman etmiş ancak sonrasında hata ve günahları varsa önce hesabını verecek cehennem dahil sonra cennete girecek .

Müslüm Kurkutata
M

Allah bizleri doğru yoldan ayırmasın. Kendine kul olanlardan eylesin.

Müslüm Kurkutata
M

Her kitabın geldiği dönemde ona uygun yaşayanlar kast ediliyor sanırım yoksa herkesin anladığı gibi bir anlam çıkarılacak olsa bir kitaptan sonra başka bir kitabın gelmesinin bir mantığı olmazdı bazı şeyler serbest bırakılıyor bazıları nehy ediliyor yeni bilgiler geliyor ve Allah inancı evrenselleşip daha da olgunlaşmış oluyor. Bunu bir hukuk metni gibi anlarsak 64 den sonra 82 anayasasının gelmesi gibi ben 64 göre yaşayacam diyemezsin. Belki de yanılıyorumdur.

Burak Blue
B

Hadis olmadan, tefsir olmadan olmazın kanıtı işte! Her kafadan bir ses çıkıyor.Kuranın anlamını okuyup kendi çapımızda yorumlamaya kalkaraak, ilerde iki ayet arasında çelişki var da diyenler olur.Kuran kullanma klavuzu değil ki, her şeyini okuyarak anlayıp, ona göre davranalım.Mutlaka yaşayan modeline, Kurandan ve hadislerden hüküm çıkaran ehline muhtacız.Zaten bu söylediklerimi ben değil Kuran söylüyor...

Melih Ötgen
M

Nerde söylüyor?

Oktay Kırmızıoğlan 1 yıl

Senden önce de ancak kendilerine vahyettiğimiz birtakım erkekleri peygamber gönderdik. Eğer bilmiyorsanız ilim sahiplerine sorun.(Enbiya-7) Allah’a ve Resülüne iman edin…” (Hadid 7) “ Andolsun sizin için Allah’ı ve ahiret gününü umanlar ve Allah’ı çokça zikredenler için Allah’ın Resûlü’nde güzel bir örnek vardır. (Ahzab/21) “Andolsun ki, Allah mü’minlere içlerinde kendilerinden onlara bir peygamber göndermekle lütufta bulunmuştur. (Ki O) Onlara ayetlerini okuyor, onları arındırıyor ve onlara Kitabı ve hikmeti öğretiyor. Ondan önce ise onlar apaçık bir sapıklık içindeydiler.” (Al-i İmran/164) “Allah ve Resûlü bir işe hükmettiği zaman mü’min bir erkek ve mü’min bir kadın için o işte kendi isteklerine göre seçme hakkı yoktur. Kim Allah’a ve Resûlü’ne isyan ederse artık gerçekten o apaçık bir sapıklıkla sapmıştır. (Ahzab/36) Kim Resûl’e itaat ederse, gerçekte Allah’a itaat etmiş olur. Kim de yüz çevirirse, Biz seni onların üzerine koruyucu göndermedik. (Nisa/80)

Melih Ötgen 1 yıl

Müslüman olan. Herkes iyi amel islemiyor ki. İslam allahın tercih ettiği din.
Ama düzgün şekilde uygulamak var. Bence anlatılmak istenen bu. Allah niyetlere bakar.

Betül Köybaşı
B

kısacası müslüman hrıstiyan yahudi hangi dinde olursa olsun allahın birliğini, allahın gönderdiği kitapları, peygamberlere inanırsa ve içten iman ederse ve kendi dinindeki ibadeti (istiyorsa müslümanların ibadeti olan namazı) yaparsa allah onu zaten cennete çoktan alır yeterk iman etsin

Eveline Şahinbaş
E

Islama göre hayır. Hz isa islam üzereydi ne incil kaldı ne hz isanin sözleri.. kulaktan kulağa gelen ve zamanla karmançorman olan bir kaç söz hikaye.. 300 yıl sonra toparlanmaya başlayan dinin kalıntıları.. bu yüzden tahrif (bozulmuş) diyoruz.
Tevrat daha vahim durumda...
Islâm dini sonrasında başka dine insanlarında önce islamın imanin hakikatlerini tasdikleyip kabul etmeleri ve uygulamaları gerekir...
Isa peygamberi reddedemeyiz. Incil ilk haliyle olsa kimse reddedemezdi. Ancak konsül tarafından seçilen incillerin birbirinden bağımsız ve farklı olması içlerinde islama uygun allahın sözlerinden bir parçanın olması bile şimdiki incilin kabul edilemez olmasını sağlamaktadır. Bunu allah diyor peygamberi diyor .
Bu yüzden şimdiki hristiyan ve yahudiler vs islama iman ve esaslarına uymayı kabul ettiklerinde diğer dinlere ait herşeyi kaldırıp atmak zorundalar.
Allah katında tek din islamdir.
Öncekilerin hükmü bitmiştir.
Cennet o kadar kolay değil.
Cehennemden kurtuluşta bi o kadar kolaydır.
Islam olup Tevbe edecek sözünü tutacak.
..

Müslüm Kurkutata
M

BAKARA-62 için 40 meâl bulundu. Ömer Öngüt (2/BAKARA-62: Şüphesiz ki iman edenler, yahudiler, hıristiyanlar ve sâbiîlerden Allah'a ve ahiret gününe inanıp .

Ugur Gürkan
U

kafadan söyledi dememk için diyanet meali

Ugur Gürkan 1 yıl

peygamber inacı SABİ idi isa musevi idi musa sarayda prens idi

Ugur Gürkan
U

Eski dinlerin hükmü bitmiştir. takipçileri bozulmuş ta olsa yahudilik ve hristiyanlik ait i analar vardi peygamberimiz. Zamanında onlara sesleniyor ayet. Şimdiki lere değil.

Müslüm Kurkutata
M