Polonya'da çalıştığımız günleri Türkiye'de emeklilik için saydırabiliyor muyuz?

Herkese merhaba.

Polonya'da sigortalı çalışan olarak, çalıştığımız günleri Türkiye'de emeklilik için saydırabiliyor muyuz? Evetse ve daha önce yapan arkadaşlar varsa neler yapmak gerekiyor, paylaşabilir misiniz? Teşekkür ederim.

Not: Daha önce bu tarz soru sorulduysa linki yoruma kopyalamanız yeterlidir. Konuyu aramaya çalıştım ancak bulamadım (ya da beceremedim)

Mehmet Kesimal
M
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
8
8 CEVAP

Polonya ile Türkiye'nin anlaşması yok sanırım bu konu ile ilgili, bende bir süredir araştırıyorum, gerçi ben türkiye'den emekliyim...

Bilal Yükselen
B

Bununla ilgili su anda devam eden bir calisma var ancak kosullari henuz belli degil. Turkiye'de ilgili yasa henuz gecmedi.

Barış Kevkir
B

Evet saydırablirsiniz. Bağlı olduğunuz ZUS a dilekçe vererek ve form doldurarak size çalıştığınız günlerin dökümünü veriyorlar. O belgeyi yeminli tercüme ettirip apostil alarak Türkiye SGK da günlük yaklaşık bugün itibariyle 27 TL ödeyerek ( bu asgari ücret ve SGK primi ile her sene artıyor) Türkiye SGK günlerine ekletebilirsiniz ve Polonya'daki emeklilik hakkınız devam eder... Bunu emeklilik günleriniz yaklaşırken günleriniz eksik kalırsa yapmanız daha iyi. Çünkü belki Türkiyeye döner tekrar SGK lı olarak bir yerde çalışır ve günlerinizi tamamlar ve polonyadaki çalışmanızı saydırmak ve para ödemek zorunda kalmazsınız

Esen Karabuğa
E

esen bey bu genel bir uygulama/imkan her halde değil mi? Geçen yıl imzalanan karşılıklılık andlaşmasıyla ilgili değil.

Benek Tenlik 9 ay

Bu anlaşmayla alakalı birşey değil.. Yurtdışında çalıştığınız günleri Türkiye de prim öder gibi aynı şartlarda ödeyerek saydırma olayı..

Esen Karabuğa 9 ay

Anlaşma imzalandı geçen sene fakat henüz uygulama düzenlemeleri yok. Hatta mecliste onaylanmadı bildiğim kadarıyla. Yani nerden baksanız önümüzde en az 1,5-2 yıllık bir süreç var.

Benek Tenlik
B

Taslak hazirlaniyor su anda iki ulkr arasinda cok surmeden iki taraftan emeklilik mumkun olabilcek.

Aliriza Balcı
A

Su an icin sadece borclanma usuluyle yapilabiliyor gun sayimi

Aliriza Balcı 9 ay

Herkese yorumları için teşekkür ederim tekrardan. Gördüğüm kadarıyla ilgili yasa tasarısı meclisten geçince bu durum daha kolay olacak. Şu an için yapmak istersem de borçlanarak bunu gerçekleştirebiliyorum. Acele bir durumum olmadığından beklemek daha avantajlı olacaktır diye düşünüyorum.

Mehmet Kesimal
M

askerlik borçlanacak dedı bana orda çalışan mudur

Çağdaş Albatros
Ç

Bugünku yasa ile sadece, Polonyada çalışılan günleri borçlanma yoluyla sgk'da saydırabilirsiniz..

Metin Yurdakan
M