Mobbing durumunda ne yapmalıyım, hangi mercilere başvurulmalım?

İyi günler çalıştığım iş yerinde ağır şekilde mobbinge maruz kalıyoruz tazminatımizi vermeden bizi istifa ettirmenin peşindeler yardımcı olabilecek destek verebilecek kimsemiz var mı ?

Emre Kızılgöl
E
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
8
8 CEVAP

Mobing uugulamasının tespiti zordur. Bir yolu var devlet hastanesinden uzman bir psıkolog desteği alıp duzenli bir iki seansına gittiğinizde ve psikologta işyerindeki mobingin sizdeki tespıtlerini raporlaştırırsa işçi mahkemelerinde tazminatı kolaylıkla alabilirsiniz. Çünkü iş ortamında hiçbir çalışan patrona karşı beyan veremez sen bence en saglamı bu şekilde hareket etmen birkaç arkadaşında varsa bu sizin için daha avantaj.

Balan Içten
B

Ayni seyi bende dusundum Psikoloktan randevu aldım 24 kasım a sıkıntılı bi süreç bizi bekliyor

Emre Kızılgöl 12 ay

Türkiyede adaletin en iyi işlediği yer işci mahkemeleri kazanma oranı acık fark yüzdesiyle işçi lehine sadece sabret yeter kardeşim.

Balan Içten 12 ay

İnşallah bakalım ya 3 aydır cekiyorum dayanacak gücüm kalmadı artık allah büyük

Emre Kızılgöl 12 ay

Birde bu işvereni mobing uygulayan işveren konumuna soktunmu yani fişledinmi bundan sonrası sıkıysa mobing uygulasın genelikle mobing uyguladığı tespıt edilen ve buna meyilli işverenleri sadece şikayet etmek yeterli oluyor ama işte fişlenmesi lazım uğraştıgın davada ve yolda bu kulağına kupe olsun ki azmin artsın. Bu gibi emek düşmanı insanlara meydanı bırakmamak gerekir.

Balan Içten 12 ay

Direne direne kazanacağız

Emre Kızılgöl 12 ay

Mobbing durumunda hangi mercilere başvurulmalı?

Mobbing’e maruz kalanlar ÇSGB, TBMM, Anayasa Mahkemesi, BİMER, Alo 170, Kamu Görevlileri Etik Kurulu, Kamu Denetçiliği Kurumu, Türkiye İnsan Hakları Kurumu ve İl, İlçe İnsan Hakları Kurulları’na başvuru yapabilirler. Yapılan şikayet sonucu mobbing yapıldığını kanıtlamak için kamera kayıtları, e- mailler, kullanılan ilaç faturaları, verilen işlerle ilgili belge ve örnekler alınarak delil olarak sunulabilir. Çünkü yargıya intikal eden davalarda delil etkin bir yargılama için önemlidir. Kamu ve özel sektör ayırt etmeksizin tüm çalışanlar şikayet ve bilgi almak için 7 gün 24 saat ALO 170 Hattına başvurabilirler.

Utku Hanci
U

10 dakika önce 170 i aradım konuştum ilgileneceklerini söledi ler pazartesi -salı tekrar arayacağım inşallah bişiler çıkar

Emre Kızılgöl 12 ay

Emre Kızılgöl isim falan istediler mi hocam?? Günde 12 saatten fazla çalışıyorum, 13 farklı işten sorumlu olmanın yanında bir de patronun şahsi işlerini yapmak zorundayım. Maalesef istifa da edemiyorum. Yani adımın öğrenilmemesi fakat durumun düzelmesini istiyorum.

Yavuz Ülgü 12 ay

Tabiki isimv. S istediler yani kimin şikayet ettiği belli oluyor

Emre Kızılgöl 12 ay

Emre Kızılgöl bizimkiler onu bulur üstad. Hiç kaçarı yok. Ben en iyisi başka işlere bakayım.

Yavuz Ülgü 12 ay

Bulmaya gerek yok zaten SSK müfettişleri hakkınız da şikayet var şu Çalışanınız tarafından diye gidiyorlar

Emre Kızılgöl 12 ay

Benim kuzenime işyeri mobing uyguluyordu oda istifa etti üstüne işe geri iade davası açtı 20.000 tl kazandı hemde 2017 yılı içinde 10 ay çalışmıştı

Melike Elektronik
M

Darısı başımıza inşallah

Emre Kızılgöl 12 ay

Haklısın işci mahkemeleri hakimleri affetmiyor bırde sicili bozuksa

Balan Içten 12 ay

Emre Kızılgöl inşallah

Melike Elektronik 12 ay

Emre Kızılgöl süreç biraz uzayabilir, bimekste çalışıyordum üç ay boyunca maaş alamayinca avukata gidip dava açtım, 2017 Ocak ayinda, çoğu duruşmaya katıldım açıkçası gözlemlediğim kadarıyla hakimler pek sallamıyor mevzuyu. Yani yüzde yüz haklıyız, magduriyetimiz banka hesap dökümleri ile ortada duruyor, fakat bimeks iflasın eşiğinde olduğu için avukat malesef paranizi alamama ihtimalide var demişti, üçüncü durusmaya ertelendi. Yani şunu derim eğer şirkette sallantı varsa bizim bimeks gibi elinizi çabuk tutun ve batmadan mobingi belgelemeye çalışın. Çünkü patron batınca avukatta alamıyor malesef alacağımızı. Kolay gelsin.

Alper Fnd 12 ay

Uğraşıcam bakalım elimden geldiğince

Emre Kızılgöl 12 ay

mobingten istifa eden bir tanıdığım avukata gitti. Avukat, keşke istifa etmeden önce gelseydin demişti. Bilginiz olsun.

Deniz Kudi
D

Tmm teşekkür ederim o bilgiye ulaştım bende istifanı imzaladıktan sonra hiç bişey yapamıyomuşuz

Emre Kızılgöl 12 ay

işyerinde herhangi bir usulsüzlük varsa onlarıda not alın kenara, zaten mobbingi belirleyip dava açmaya kalkarsaniz, avukat dava açmadan önce bir sürü soru soracak. Varsa usulsüz bir durum eklerseniz iyi olur.

Alper Fnd
A

Niye çalışırken iyi ve sessiz kalıyorsun usulsuzluklere sonra işten çıkınca koz olarak kullanmak çok mu şerefli bir hareket? Çalışırken karşı çıkmak veya orada hiç çalışmamak varken...

Sinan Tankut 12 ay

Arkadaş mobbing üzerinden konuya girdiği için öyle dedim ilave olarak onlarda eklenirse iyi olur diye söyledim. Ayrıca usulsüzlüklere mecburen katlandigimiz bazı zamanlarda oldu o duruma düşmeden anlayamayabilirsin. Ha ayrıca usulsüzlük karşısındaki tutumu herkesin tamamen kendi kararıdır, bunun şerefli veya şerefsiz bir hareket olup olmadığını yargılayacak kişi sen değilsin, kurduğun cümlelere dikkat et. Aynı görüşte değilsek bile mevzuya burnunu sokmazsın olur biter, ben sana gel bu mevzuya yorum yap demedim sonucta.

Alper Fnd 12 ay

Yorum yapma da demedin Neyse kafan güzelmiş güle güle kullan.

Sinan Tankut 12 ay

Sizde..

Alper Fnd 12 ay

Çalıştığınız yer çağrı merkezi mi

Melis Yargı
M

Yok hesapta dünya çapında kurumsal bi firma

Emre Kızılgöl 12 ay

Bire bir aynısını yaşıyoruz!!

Aramızda iş veren varsa; çalışanlarınızın insan olduğunu ve iş dışında hayatlarının olduğunu da hatırlayın lütfen!!!!!!!!

Yavuz Ülgü
Y

Hacı mobbingin tek çözümü izin vermemek ki oda direk işine malolabilir. Ama madem zaten istifanı düşünecek hale geldin ozaman kaybedecek birşeyin yok. Patron ne zaman sert birşey söylemeye kalkarsa uyar sana bağırırsa uyar bağırmayı kesmezse sende bağır küçültücü şeyler söylerse benimle böyle konuşamazsın hakaret ediyorsun/aşağılıyorsun suç duyurusunda bulunurdum diye karşılık ver ama asla küfür etme kötü bir söz söyleme Yada verilen işi yapmamazlık yapma. Sonuçta ya işten atar tazminatını alır gidersin yada senle uğraşmayı Bırakır

Kemal Inanli
K

Kurumsal bir firmada çalışıyorum daha patronun yüzünü hiç görmedim bunu yapanlar kraldan çok kralcı olan şefler müdürler onlarında pek umrunda olduğunu düşünmüyorum

Emre Kızılgöl 12 ay

Ozaman söylediğim şeyleri şeflere müdürlere söyle dostum etrafında şahitler toplamaya çalış adli delil olamaz ama uyguladıkları mobbingin ve senin mobbinge karşı koymaya çalıştığın anları patrona dinletmek için ses kaydı al. Böylece hiç olmazsa elemanın bana gıcığı Var yalan söylüyor diyemezler yada deseler bile patron yada ceo artık ulaşabildiğin Her kimse busefer müdürlerinin kendisine nasıl yalan söylediğini öğrenmiş olur işler senden yana döner

Kemal Inanli 12 ay