Polonya'da süresiz oturum izninde EU ibaresi neye göre veriliyor?

Süresiz oturum izni ile ilgili bir kaç yerde duyduğum bi konuyu danışmak istiyorum. Süresiz oturum izinlerinde oturum kartında veya tam olarak bilmiyorum alınan izin kağıdında, EU ibaresi olmaması halinde diğer avrupa ülkelerinde çalışma imkanı sunmadığı söyleniyor. Bu konuyla karşılaşan, başına benzeri bir olay gelen oldumu? Nedir bu EU ibaresi neye göre alınır şartlar nedir vs.

Kenan Özmut
K
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
3
3 CEVAP

zaten surekli oturum - uzun sureli oturum bize EU da calisma hakki vermiyor sadece Polonya icinde. Baska ulkede calisabilmek icin o ulkede calisma iznine basvurmak gerekli.

Ibrahim Güveli
I

Bir buçuk yıla yakın bu sayfadayım, senin kadar net adam görmedim. Teşekkürler herşey için, adamsın.

Fuat Küni 11 ay

Ibrahim Güveli Bu blue card için de geçerli mi?

Barış Kevkir 11 ay

Blue card size eu içinde çalışma hakkı verir. Zaten ilgili kart sizi kalifiye eleman statüsüne sokuyor bu da Avrupanin arayıp bulamadığı durum.

Ibrahim Güveli 11 ay

Zaten vatandas dahi olsan yine diger ab ulkelerinde calismak icin izin gerekiyir diye bikiyirum. Tabii oturumlulara gore cok kolay formalite bir basvuru ile aliniyor diye bilgim var.

Şahin Hakverdi
Ş

Polonya vatandasi olursaniz ab ulkelerinde calisma izni almadan calisabilirsiniz, izin degil sadece o ulkenin vaandasi ne yapmasi erikiyorsa ise baslarken onlar yapilmali.

Ibrahim Güveli 11 ay

Ibrahim Güveli calisilacak ulkenin valiligine kayit yapilir .

Mustafa Tanık 11 ay

Mustafa Tanık bu zaten yapilmasi gereken bir prosedur. O ulkede yasamaya basladiginiz gostermeniz gerekir, kisacasi basit ikamet kaydi yaparsiniz, daha sonra ise girersiniz isvereniniz o milletten olan birine ne yapiyorsa aynisi yapar, kisacasi ozel bir izin vs almazsiniz.. Tabi her ulke de izlenecek farkli prosedurler olabiliyor ancak calisma izni basvurusu bunlardan biri degil.

Ibrahim Güveli 11 ay

Burada peselin mesela almanya versiyonunu almak zorunda pl vatandasi ekliyeyim Ibrahim Güveli

Adem Üci 11 ay

EU vatandaşları herhangi bir iş imkanı olmadan öncelikle ikamet için başka ülkeye giderlerse, gidilen yerde kendisinden sigorta, gelir göstermesi isteniyor. Tabi ki diğer ihtimal, önce iş ayarlanır ve gidilirse sigorta ve gelir otomatik olarak halledilmiş oluyor.

Suat Taruk 11 ay

Pobyt stały ve Pobyt rezydenta arasındaki fark nedir?

Kenan Özmut
K

aslinda bir fark yok, biri 5 yilda bir kart degistiriyor biri 10 yilda bir. Onemli fark verilis amaclari 5 yil calisip alirsaniz dlugoterminowy alirsiniz, 3 yil evli kalirsaniz staly alirsiniz. ( daha ayrintilar icin link, ben sadece burada ornek amacli verdim) http://www.migrant.info.pl/zezwolenie-na-pobyt-staly.html Sorunuz olursa ozleden sorabilirsiniz. Ikisi de size EU da calisma hakki vermez. Ayrica teorik oalrak da schenge baska ulkede 90 gun kalma hakki veririr 180 gun icinde..

Ibrahim Güveli 11 ay

Yani özetle süresiz oturum şuan yaşadığımız bürokrasi olayını (çalışma izni, umowa pracy vb) evrak toplama, teslim etme, takip vs. Ortadan kaldırmak dışında diğer avrupa ülkeleri açısından çok önemli bir fayda sağlamıyor. Ülke içerisinde hareket alanı genişliyor rahat isyeri acma şirket kurma gibi.

Kenan Özmut 11 ay