Polonya'ya geleceklerin bilmesi gereken önemli bilgiler

Polonyaya'ya Erasmus vs bir süreliğine taşınacak arkadaşların dikkatine;
Hepinize yardımcı olmak istiyorum ve sonunda böyle bir rehber hazırladım. Bak benim 1 saatimi aldı ama senin 2 dk'nı alacak ama çok karlı çıkacaksın bu işten, o yüzden üşenmeden OKUMANI tavsiye ediyorum
Konu başlıklarımız;
1- Paramı Polonya'ya nasıl taşırım?
2- Uluslararası transferlerde en uygun yöntemler nelerdir?
3- Polonyadaki en kullanışlı ve uygun banka hangisi?
4- Döviz büroları ve paranızı exchange etme olayı için önemli tavsiyeler.
5- Polonya'da TAXİ kullanmak zorunda kalırsanız;

HADİ BİSMİLLAH;
Şimdi en çok gelen soru;
1- Hibemi buradan nasıl çekerim?
En çok gelen ama aslında o kadar da mantıklı olmayan cevap;
-Ziraat/WBK, Yapıkredi/Bank Pekao komisyonsuz çekebilirsin.
Peki bu cevap niye göründüğü kadar mantıklı değil?
Çünkü arada HIDDEN FEE dediğimiz KUR FARKLARI var:) Şöyle ki, şuanki kur ile 100zl çektiğinizde yaklaşık 99,5-100 lira hesabınızdan düşüyor. Halbuki 100zl'in TL olarak gerçek karşılığı 96 tl'dir. (İnanmıyorsan yaz google'a 100 PLN to TRY diye gör)

Yani şimdi 1 dönemlik gelen birini ele alalım. Ne kadar güzel kardeşim hibe miktarın 1800€. Şuanki kur ile 7400TL yapar. (Hadi aradaki TL'ye çevirirken kaybetceğin miktarı da saymıyorum)
1800€ şuanki kur ile 7700 PLN yapar. Ama sen 7400 PLN çekebileceksin. Yani zararın 300 kağıt.

Tamam çok da mantıklı olmadığına ikna olduysanız ve o zaman bize daha mantıklı birşey söyle diyorsanız;
Ben size daha mantıklı 2 ana grupta topladığım seçenek sayayım;
1- RİSKLİ SEÇENEK, 2-RİSKSİZ SEÇENEKLER
RİSKLİ SEÇENEK; (Bu seçenek en karlı seçenektir. Zararınız nerdeyse sıfıra yakındır. Tabi unutmayın ki sadece gelmeden önce hibesi halihazırda yatanlar içindir)
EEE NEYMİŞ BU RİSK? Git kardeşim çek tüm paranı euro olarak. Sonra anneciğine veya bir terziye git atletine cep diktir. Güzelce sahip çık. Buraya gelir gelmez de ilk işin birazdan tavsiye edeceğim bankada hesap açıp tüm parayı oraya yatırmak olsun)
Not: Kaybederseniz, çaldırırsanız vs bana sövmeyin, sorumluluk kabul etmiyorum.
RİSKSİZ SEÇENEKLER;
1- SWIFT; Geliyorsun kardeşim burdan bi hesap açıyorsun. Yanına bi de euro hesabı da açıyorsun. Sonra Türkiyedeki Euro hesabındaki parayı uluslararası transfer yöntemiyle buradaki Euro hesabına aktarıyorsun.
NE KAYBEDERSİN; Bankadan bankaya değişmekle beraber, Türkiyedeki bankan 15 euro kitlese, Polonyadaki bankanda 15 euro kitlese, hadi çok çok 30 euro bi kaybın olur. 30 euro yaklaşık 180 lira yapar canım kardeşim. O en klasik cevaptaki yöntemle burda para çeksen 300 lira kaybın olacak canım kardeşim. Sence hangisi mantıklı? (Bir de hesabında TL tutarsan o paranın her geçen gün daha da değer kaybettiğini unutma)
2- TRANSFERWISE;
PEKİ NEDİR BU TRANSFERWISE; Hocam bu gavurlar bi sistem kurmuşlar, her ülkede hesap açmışlar. Ben Polonya'dan PLN olarak ödüyorum, o paranın GERÇEK KARŞILIĞI(Buraya dikkatinizi çekmek istiyorum!!!!!) abimin İsveçteki hesabına SEK olarak geçiyor. Yani bu adamlar parayı benden zloty olarak çektikten sonra İsveçteki bankaları aracılığıyla abimin hesabına EFT yaparmış gibi parayı aktarıyorlar. %100 güvenilirdir efendim.
Bakınız 2000PLN gönderdim 1 hafta önce, 4,465 SEK abimin hesabına yansıdı. Yazın google'a (2000 PLN to SEK) diye, görün gerçek ratemiymiş değilmiymiş. Oha diyene de atarım ss'ini.
Emin olun diğer tüm alternatiflerine taş çıkartacak küçük komisyonları olan bi transfer aracı TRANSFERWISE. Atıyorum 1000euro gönderiyosun 4-5 euro komisyon keserek tüm parayı (HIDDEN FEE dediğimiz kur farkı) olmadan karşı hesaba geçiriyor. Henüz daha iyisi yok. Ama siz yine internetten araştırın iyi miymiş hoş muymuş ona göre karar verin.
TAMAM ŞİMDİ PARAYI NASIL GEÇİRECEĞİMİZİ ÖĞRENDİK.
PEKİ BURADA HANGİ BANKADAN HESAP AÇACAĞIZ?
Arkadaşlar ben çok araştırdım. Çok banka gezdim. Bir de ben aslında büyük ama görece az turistik şehirdeyim (LODZ'da) lanet olsun Bank Pekao'da falan 50-60 yaşında teyzeler çalışıyor bir gram da ingilizce bilmiyorlar. Koca bankada 1 kişi var ingilizce bilen ondan sıra gelene kadar da 2 saat bekliyorsunuz.
Peki nedir size tavsiye edeceğim banka: BANK MILLENIUM (özellikle 26 yaş altı iseniz)
NİYE BANK MILLENIUM?
HERŞEYDEN ÖNCE, Allahım çalışanlar bu kadar mı tatlı olurlar, erkeği kadını. Gerçekten hepsi çok kibarlar, ve sizin işleminizi en kısa sürede bitirmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Geçen uğradım EURO hesabımdan 200 euro çekcem dedim, ne 1 dakika sıra bekledim, ne de (POLONYADA ÇOK SIK KARŞILACAĞINIZ) o mendebur suratlarla karşılaştım. O mendebur surat konusuna bi girsek bi daha çıkamayız, biraz yaşayınca anlayacaksınız ne demek istediğimi.
BANK MILLENIUM'da hesap açmak için aklıma gelen 7 maddeyi aşağıda sıraladım;
1-) Temassız banka kartı veriyolar çok kullanışlı
2-) Euro ve Dolar hesabı açmak istersen ücretsiz açıp eurolarını dolarlarını içine koyabiliyorsun (online aç ki ücretsiz olsun, bankadaki bilgisayardan banka görevlisiyle beraber açmıştım ben hatta adam demisti gel internetten açalım beraber ki ücretsiz olsun diye)
3-) Bankamatik kartın ile Polonya içi/dışı yani Dünyanın tüm ülkelerindeki tüm ATM'lerden komisyon ödemeden para çekebiliyosun. (Kuzey Afrikada iken acaba komisyon kesecek mi diye her gördüğüm ATM'den 10 dinar çekiyordum. Hiç komisyon kesmedi arkadaşlar, denenmiştir onaylanmıştır. Tabi yukarıda bahsettiğim Ziraat/WBK olayı gibi kur farkı yansıyor.)
4-) Hesap açtırmak ve alacağın temassız bankamatik kartına herhangi bi ücret ödemiyosun.
YAAAA EMİNSİN DİMİ BAK SONRA KAZIKLANMAYALIM; Güzel kardeşim 26 yaşından küçük olduğun sürece ve sana verilen o temassız kartı ayda sadece 1 defa kullanırsan (istersen o karta 1 zlye sakız satın al yeterli) hiçbir ücret ödemiyorsun.
TÜH YA BEN 26 YAŞINDAN BÜYÜĞÜM; tamam tamam üzülme, sende birşey ödemeyebilirsin (1000zl hesabında para tuttuğun ve aylık 1 defa kart kullanımı gerçekleştirdiğin taktirde)
5-) Bi de BLIK diye bi ödeme sistemi var. Normal alışverişlerinize %2, BLIK alışverişlerinize her ay sonunda %5'lik iade alabiliyorsunuz. Ben artık cash kullanmayı bıraktım cebimde 20-30zl oluyor maksimum geri kalan herşeyi karttan ödüyorum. Hatta bu BLIK ile atıyorum kartınızı evde unuttunuz, ATM'ye gidip sadece Mobil uygulamanızla para çekebiliyorsunuz.
6-) %100 Ingilizce, Pratik, Kullanışlı MOBİL UYGULAMA. Yine bu uygulama aracılığı ile tüm hesaplarınızı görüp, yönetebilir, Polonya içi Havale/EFT herneyse ücretsiz para transferi yapabilirsiniz. Hatta telefonuna (ORANGE, PLAY, VİRGİN artık ne kullanıyorsan 1 TIKLA, bakiye yükleyebilirsin)
7-) Müşteri Temsilcisiyle konuşmak istersen, gir uygulamaya, "Request a call" de. Seni 1 gün içerisinde arıyolar bile. Yani kontorüm yoktuydu da arayıp merak ettiğim birşey soramıyorum derdin de yok.
ŞİMDİ ASIL BOMBA NE BİLİYOR MUSUNUZ?
bankadaki görevliye söylerseniz size yardımcı olabilir.

DÖVİZ OLAYI hakkında kısaca şunu söyleyebilirim, en uygun Kantor'u bulun. Üstüne bir de pazarlık edin. Büyük para bozduracağım zaman şimdiye kadar hiçbir kantor "Yok kardeşim ekranda ne yazıyorsao, ben birşey yapamam" demedi. Büyük paralardan bahsediyorsanız kimse canlı müşteriyi kaybetmek istemez. (Yalnız en az 200-300 euro bozduracak olun ki size daha iyi bir exchange rakamı versinler. Bu rakamlar kantorundan kantoruna değişir. Kimisi en az 500 euro bozdurursan daha iyi bi kurdan yardımcı olabilirim derken, kimisi 100 euro bozacaksan bile ekranda yazdığından daha iyi bi kur verebiliyor. Veya çevireceğiniz paranın büyüklüğüne göre yapacağı güzelliğin büyüklüğü de artabiliyor)

TAKSİ olayı her şehirde birkaç taxi şirketi oluyor. Km'si 1,80 diye kocaman yazıyorlar falan ama ne olursa olsun en mantıklısı Uber kullanmak. Geçen 4,4km gitmişim, yolculuk 6,72dk sürmüş ve 11,39PLN tutmuş. Hani hiçbir taksi bu mesafeyi bu fiyata götürmez.

---SORULARINIZ VARSA ALABİLİRİM DOSTLAR
SON NOT: Cevabı yazının içinde olan sorulara cevap vermiyorum. Kusura bakmayın ama tenezül edip okuyun bir zahmet. 1 saatten fazla zaman harcadım bu yazıyı hazırlayana kadar. Keşke bir Allah'ın kulu bana hazırlasaydı böyle bir yazı Polonya'ya ilk geldiğimde. Neyse efenim kalın sağlıcakla

Burak Yağan
B
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
5
5 CEVAP

Iyi bi paylasim, kar endeksli olsada win win durumu oldugu icin hos gorulebilir. Bi tavsiyede ben vereyim genclere. Kucuk hesaplarin adamı olmayin bi donemde kazanacağınız yada kaybedeceginiz 300 lira sadece vizyonunuzun daralmasina etki eder. Buyuk dusunun.

Ersin Dolgun
E

Guzel. Sen bu paylasimi arada bir yukariya tasi yoksa yazdiklarin 2 gun sonra okunmaz. Bu arda ING bank ayni hizmetleri veriyor ve atmlerinden € cekebiliyosunuz.(ama hollada bankasi kopek olayindan sonra biraz kirildim ipnelere)

Veli Bezgin
V

Çok yararlı bir paylaşım olmuş. Emeğine sağlık

Sercan Tabakçı
S

Doğruyu söylemek gerekirse yukarıda belirtilen banka hizmetlerinin çoğu şuanda Polonyadaki bankalar tarafından hali hazırda verilmekte. Bildiğim kadarıyla Millenium bank hizmetler göz önüne alındığında en yüksek ücretli bankalar arasında. Ayrıca her bankanın öğrenciler için uygun ve kart ücreti olmayan hesabı bulunmakta... Mbank genç Polaklar arasında en çok rağbet görendir...

Mehmet Çavuşlu
M

Valla diğer bankaları çok bilemiycem hocam ama mBank hakkında bende çok tavsiye duydum(özellikle Polaklardan) bende en son hesap açtırmaya gittim, ingilizce bilen 1 kişi vardı bi süre onu bekledim. Sonra o geldi dedi ki oturum kartı olmadan burda hesap açmamız mümkün değil. Yahu zaten oturum kartına başvurmak için hesap açmam gerekiyo, hesabım olmadan nasıl oturum kartına başvuraym dedim. ERROR*** verdi, bizim bankamızda prosedür böyle dedi İnternette okuduğum, Polonyalı arkadaşlarımdan duyduğum o kadar güzel yorum bir anda kafamda hiç oldu. Sonradan Millenium ile tanıştım. Ve mBank'ın sunduğu fırsatlardan kesinlikle daha iyiydi. Ve her işte bi hayır olduğunu birkez daha anladım. Başka tavsiye edebileceğiniz banka varsa yine bakabilirim, sonuçta istediğim an hesabımı kapatabilirim, aslında tek şikayetçi olduğum şey exchange rateleri. Bizim Türkiyede mesai saatleri içerisinde 1-2 kuruş fark oluyo. Ama burda gördüm ki maşallah Polonya'da tüm bankalar ordan para kazanıyo.

Burak Yağan 11 ay

Paylasim icin tesekkurler. Usenmeyip tecrubelerinizi yazmissiniz. Elestiride bulunanlarda orda da var burda da var yerine kendi tecrubelerini yazarsa faydali olur. Ornegin arkadasimiz milenium bank demis ordan hizmet almis memnun kalmis. Hic gitmediginiz hizmet almadiginiz bir banka icin burda da aynisi var demeyin. Banka secerken onemli konular sube sayisi, anlasmali oldugu ucretsiz bankomatlar vs vs.. Bu arada paranin hesabini bilmek kucuk hesap degildir. Ister kendi kazandiginiz para olsun ister ananizin babanizin devletinizin size verdigi para olsun hepsi degerlidir. Bunu komisyoncuya araciya kaptirmak yerine kendi ihtiyaciniza harciyabileceginiz yol gostermis arkadasimiz. Kucuk hesap dedigin paralarini bu komisyonculara kaptirip sonra arkadasiyla bir kafeye oturdugunda hesabi nasil otekine gecirsem diye dusunmektir. Kucuk hesapla paranin degerini bilmeyi karistirmayalim.

Goksel Erdagi
G

Goksel al o zaman terube paylasayim. Gecen pekaodan 3k kredi aldim 42 zl masraf yazdilar. Geri odemesi 3042.00 pln. Bende tam ordayim hesabi arkadasa gecirmek yada birisinin sana kazandiracagi 90 zl geri odeme. Bunlar kucuk hesaplar. Illaki enayi ol parani komisyoncuya ver demiyorum. Ben buyuk dusun diyorum

Ersin Dolgun 11 ay

Bende bu yazdiginizi anlamiyorum. Arkadas buraya gelen eramus ogrencilerine yada bir sureligine yasayacak arkadaslara yonelik yazmis. Neyi buyuk dusunecek bunlar. Dusunecegi tek sey var aldigi parayi en iyi kullanip minimum masraf maksimum faydayi dusunecek. Burada gecirecegi zamani en faydali nasil harcarimi dusunecek. Yanliz kredi iyiymis sudan ucuz. Geri odemesi ne surede, nasil ?

Goksel Erdagi 11 ay

Hah buyuk dusunun derken onu diyorum bende, kalacakmis gibi plan yapsin insanlar. Donmek illaki secenek ama kalirsan bi bankanin musterisi olmak bir arti. Konut alirsin arac alirsin vs, 300k konut kredisi cektiginde bankani sana sunacagi tekif burdaki 300 lira kar yada 90 lira geri odeme ile kiyaslanamaz bile. Kredinin odemesi 12 ay. Ama ben arada cekiuorum ilk cektigimde ayni tutara 230 zl falan almisti masraf. Aslinda buda iyi bi ornek.

Ersin Dolgun 11 ay

Ersin Dolgun Hocamk. Bakma'da ben bankada hesap açtırdığımda 1 zl bile promosyon kazanmadım çünkü kimse beni davet etmemişti. Keşke ben hesap açacağım zaman biri bana bunları anlatıp bir de davet kodu gönderseydi de 90zl para kazansaydım hem de bu kadar kendi başıma araştırmakla vakit kaybetmemiş olurdum. İsterse kendisi de 90zl kazansın yani bu çok önemli mi? Bu durumda 90zl'im ekstra olabilirdi, şimdi ise yok. Sizce hangisi daha hoş?

Burak Yağan 11 ay

Bu arada 90zl sizin için küçük paraysa birşey diyemem tabi. Benim 1 haftalık yiyecek-içecek masrafım o para. Bir de Polonya'ya okumaya gelen Türklerin büyük çoğunluğu itibariyle masrafları aileleri tarafından karşılanmakta. Ailelerinin ekonomik vaziyetleri itibariyle buraya gönderecek durumları olduğu için burayı tercih ediyorlar. Maalesef benim böyle bir ekonomik lüksüm yok hocam.

Burak Yağan 11 ay