Polonya'da üniversite okumanın zorlukları

Merhaba abiler ablalar ben üniversite sınavına girdim pazartesi sonuçlar açıklanacak çok yüksek bir puan beklemiyorum 390 civarı bekliyorum ve burada yazacağım bilgisayar mühendisliklerini bitirdikten sonra iş bulabileceğimi pek düşünmüyorum o yüzden yurt dışını araştırmaya başladım ve polonya çok ideal geldi sizin düşünceleriniz nelerdir zorluklar neler yardımcı olursan çok sevinirim. Birde başvuru nasıl yapacağım danışmanlığa başvurmalı mıyım?

Ö
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
7
7 CEVAP

Bu tarihten sonra biraz geç kalmış olabilirsin. 390+50 okul puanı desek ortalama 30bine girmek ve Yıldız teknik gibi üniversitelere girmek demek. Kendini geliştirdikten sonra en kötü üniversitede bile iş bulursun. Yurtdışı kararını verecceksen bunu aceleyle yapman ve işlemlere başlaman gerek şu an için bile çoğu üniversitenin deadline sürecini kaçırmış durumdasın

E

Oncelikle herkesin dedigine inanma, malum ulkede her agzi olan konusuyor. Kayit suresi Leh ogrenciler icin cok erken sonlanmasina karsin, uluslararasi ogrenciler icin minimum ekime kadar devam ediyor. Denkligin elzem oldugunu dudunuyor isen, ya burada denlik listesinde olan okullaragidersin, ya da burada master yapmayiveya Turkiya'da denklik sinavina girmeyi goze alirsin. Acele etmene luzum yok. Ekime kadar halledebilirsin islerini. Bunun haricinde kafana takilan bir sey olursa ozelden yazabilirsin. Musait oldugumda mutlaka cevaplarim...

E

ertugrul derin ispanyolcanla parlatsana bizi biraz daha yada ben polonyaya geldigimde parlat internet uzerinden kurdugun cumleler hepsi birden fazla anlam tasiyor cunku

Erkan Ford 1 yıl

390 aldim diyor. Denkligi almış demektir bu.

Burak Hepşen 1 yıl

Denklik konusu hassas bir konu. Bolumden bolume degisiyor gerekli puan. Bircok danismanin bile yeterli bilgisi yok bu hususta. Velhasilikelam bu komplike konu hakkinda kesin bir sey bilmiyorsak, bilgi kirliligi yapmaktan kacinalim. Malum her sene bircok ogrenci denklik hayaliyle buraya gelerek, bir yigin para ve en onemlisi de senelerini harciyor...

Ertuğrul Büyükgülen 1 yıl

Eğitim alacağı okullar dünya sıralamasında ilk 1000 içerisinde bu sebeple önünde bir engel yok.

Mehmet Küçüktepe 1 yıl

Wroclaw Teknik, Varsova Teknik ve AGH teknik dunya siralamasinda ilk 1000 icerisind eyeralan okullar. Bu okullardan birini tercih etmen durumunda denklik sorunu yasamazsin. Varsova Teknik ve Wroclaw teknik icin hazirlik sinifina kayitlar halen devam etmekte. Wroclaw teknik hazirlik sinavi sonrasi bulats sinavindan yeter puan alan ogrencileri okula direk almakta Varsova teknik kabul sureci ise biraz daha komplike. Bu iki okulda egitim kalitesi olarak ODTU, ITU, Yildiz teknik gibi okullari aratmaz. AGH yine cok iyi bir teknik universitedir fakat bildigim kadariyla hazirlik sinifi bulunmamakta. Ingilizce IELTS, TOEFL, TOEIC vb bir sinavdan yeter puan alirsan bu okulada basvurabilirsin. Hazirlik kursunu nerede aldigin degil, hazirlik sonrasi uluslararasi bir sertifikaya sahip olman onemli. Ayrica teknik univesite basvurularinda lise 11 -12 sinifta aldigin matematik ve fizik notlarinin 5 li sistemde 3 ve uzeri lise mezuniyet notununda 70 ve uzeri olmamasi durumunda her uc okulda kabul sorunu yasaman mumkun.

M

peki ben dün bir danışmaklıkla konuştum pazartesi veya salı uğra dedi başvurumu onlarla mı yapmalıyım yoksa kendim mi forumlarda para kaptırmayın falan demişler dediğiniz not ortalamalarımda tutuyor sizce ne yapayım ?

Özgür Gökkurt 1 yıl

Hizmet sunacak sirketin Polonya'da kendi ofisi var ise ve sizin egitim alacagınız okul ile biyolojik bağı var ise, örneğin okulu trmsil ediyor/kayıt ofisi olarak calisiyor ise bunun anlamı var. Eger sirket sadece Türkiye'de hizmet hakkı olan ve Polonya'da size destek verecek düzeyde bir altyapıya sahip değilse kendi başınıza başvuru yapmaktan hiçbir farkı olmaz. Okullara evrak gönderip kayıt olmak zor bir işlem süreci değil, bunun için bir şirkete ödeme yapmayın. Eğer Polonya'da resmi işlemlerinizle ilgilenecek personeli olan, ofis desteği alabilecek bir şirket ise ve size bu hizmeti sunan kişiler mesleğin profesyonelleri ise ozanan danışmanlık şirketi desteğiyle gelmenin bir anlamı olur. Sonucta bir çok resmi işleminiz olacak ve bu konularda lokal desteğe ihtiyacınız olacak, öok iyi seviyede ingilizce konuşsak dahi bu bir çok işlemi yaparken yeterli olmayabiliyor. Hangi üniversite ve bölümde eğitim alacaksınız?

Mehmet Küçüktepe 1 yıl

bilgisayar istiyorum bölüm olarak fakat üniversite için hala karar veremedim bi danışmanlıkla konuştum hafta içi gelin dedi ondan bilgi alacaktım sizin öneriniz olan bir okul var mıdır acaba?

Özgür Gökkurt 1 yıl

Wroclaw veya Varşova teknik üniversiteleri düşünülebilir. Hangi sahada çalışmak istiyorsunuz? Yazılım mı yoksa daha çok hardware mi?

Mehmet Küçüktepe 1 yıl

yazılım tercihimdir

Özgür Gökkurt 1 yıl

Kardeşim en mantıklısı ilk sene türkiye de okuluna kayıt olup sonra kaydını yurt dışına yatay geçiş gibi aldırmak olur. Örneğin Türklerin çok tercih ettiği viyana teknik üniversitesine gidebilirsin

A

Ben Viyana mezunuyum, 15 sene yaşadım. Tavsiye etmem... Ayda 1000 euroya yakın masraf, calışma hakkın neredeyse yok, mezuniyet sonrası yerleşmek imkansız. Ayrıca ingilizce eğitim yok, lisans eğitimi almanca ve teknik almancayı bir senede kavramak hemen hemen imkansız. Mezun oranımız %4 yani Viyanaya giden ögrencilerin %96 sı mezun olamamış. Hepsini yaşadık gördük... Yönlendirme yaparken lütfen bildiğiniz konularda mesaj atın.

M

Birde Polonyada devlet üniversitelerinde mesela 30 krediden 27 krediyi veremessen sınıfta kalıyorsun. Alttan ders alma şansın yok. Buna dikkat ederek tercih et derim.

B

Bir üstte bilmediğiniz konularda yorum yapmayın denilmiş. Yine devam ediliyor; Hayır arkadaşım; sınıfta kalma her okulda yok. Sistemler değişik ve farklı. Bizim okulda, iki sınavda da kalırsan üçüncü bir sınav yapılıyor. Üçüncü sınavdan kaldığında son bir sınava giriyorsun ya da komisyon sınavına başvuruyorsun. Ondan da kalırsan Artık o dersi bir üst sınıfta alıyorsun.

A

Çoğu kaynakta alttan ders alamassin diyor ama sadece devlette, polonyada okuyan arkadaslari da dedi. Ama devlet univ.

Burak Hepşen 1 yıl