Şehir planlaması kötü olan şehirlere bundan sonra ne yapılmalı?

Bu sorular hakkında baya düşündüm. Konumuz şehir planları. İlk olarak düşünün. Bir şehriniz var ve sizden öncekiler yanlış plan yaparak şehirde sorunlar ortaya çıkarmış. Nasıl bir yol izlerdiniz. Bu arada konu önemli en azından şuan küçük şehirler için pek sorun olmasa da büyük şehirler için tam bir sorun.

Şehir planlaması kötü olan şehirlere bundan sonra ne yapılmalı ?
Onca bina, yol, alt-yapı, üst-yapı vs yıkılmalı mı ?
Topluma gereken hizmet binalarının yerleri değiştirilmeli mi? Metro gibi ulaşım yollarına ne yapılmalı ?

Bunun gibi sorular. En iyi çıkış yolu sizce nedir? Cevaplarınızı bekliyorum. Kendi fikirlerim ile karşılaştırma yapacağım.

Dipnot: Resimdeki plan Barcelona şehir planıdır.

com-58ms85qyglbws758vlzz.jpg
A
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
12
12 CEVAP

Sokaklar ve caddeler yüz yıl sonrası düşünülerek çok geniş yapılmalıdır

M

Düzelmez.

E

Bunun için bir savaş olması lazım . Hiç bir şekilde düzelemez savaş dışında . Çünkü savaşta her yer dümdüz olur ve savaş sonunda sen onu tekrar imar yaparsın .

M

bu konuyu ben de uzun zamandır düşünüyorum paylaşım çok yerinde olmuş. Atatürk' ün ideal cumhuriyet köyü projesini gördüğümden beri nasıl İstanbul gibi bir şehri yeniden yapabiliriz diye kendime soruyorum. Sanırım cevap beklenen İstanbul depremi. İnsanları mülteci gibi kayıt altına alıp ülkenin 4 bir tarafına dağıtarak deprem sonrası güzel planlanmış bir şehir inşa edilebilir. Tabi ki çok çok zor olacaktır.

B

Türkler işler başarmak için yaratılmıştır

Mehmet Reinert 2 yıl

Sayfanın belirtmiş olduğu bir plan var.uygulama kısmına gelirsek şimdiden yeni yapılan binaları durdurmalı ve oluşturulucak plana göre yapılmaşı dn azından fazla masraf önlenmiş olur

A

İlk olarak binalar yıkılmadan önce sökülebilecek her şey sökülmelidir. Geri dönüşüm çok önemli. Sonra binalar yıkılmalıdır. Daha sonra ise planlamadaki gibi şehir inşaa edilmeye başlanılmalıdır. En son olarak da yol sıkıntısı çekmemek için park sorunu çekmemek için belli başlı yerlere, yeraltına doğru büyük-küçük otoparklar yapılmalıdır.

M

Şehir planlaması konusunda bilgim yok ama bence:
Zaman az ise, öncelikle şehir tahliye edilmeli, sonra şehir bombardımana tutulmalı, iyice dümdüz olduktan sonra imar edilmeli ve tahliye edilenler geri getirilmeli.

O

Zamandan tasarruf diyorsun yani Bunu beğedim ve katılıyorum.

Mehmet Reinert 2 yıl

Vakit nakittir gerçi para kalkacak: Vakit kaynaktır.

Oğuz Keceli 2 yıl

Bombardıman için M.O.A.B veya Napalm tavsiye olunur.

Oğuz Keceli 2 yıl

Aynen öyle. Ama bi şey dicem. Bombardimana tutacagimiz evlerin, ornegin camlarini ele alirsak ortaya çok miktarda geri donusumde kullanılabilecek malzemeler ortaya çıkmaz mı? Bombaları kullanmaya gerek olduğunu düşünmüyorum. Hem bi de milleti de işin içine katarız, getir götür işlerinde falan filan, nasılsa milletimizde bir uyuşukluk var hareletsizlik var...

Mehmet Reinert 2 yıl

O zaman çok kısa bir sürede sökülme işlemi yapılmalı. Eğer sökülme işlemiyle kaybedilen zamanda üretilebilecek enerji, o geridönüşümlerden elde edilecek enerjiden fazlaysa yine bombardıman çözüm. Milletteki uyuşukluğu, Türk Militarizmi ilkesi giderecektir.

Oğuz Keceli 2 yıl

Öncelikle şehirden çok uzak olmayacak yerlere eşyalar için depo yaşamak için büyük devlete ait geçici evler ve otopark yapılacak. Aşama aşama mahalleler çok hızlı bir şekilde tek tip evlere muhteşem düzende yollar yer altı otoparklarına kavuşacak. ( Tapusu olanlara ev bedava eğer ev kaçak ise ev zaten ucuz olacak devlete aşama aşama ödenecek.) sonra yapılan kişiler devlet evlerinden çıkıp yeni evlerine kavuşacak diğer bir mahalle için aynı işlem uygulanacak. ( Dükkanı vs. olanlara aldığı kadarı ödenmeye çalışılacak tabii bu süre içinde başka iş yapacakta alacak eşyalar vs depoda duracağı için sorun olmaz) tabii birçok atık çıkacak bu demir tuğla vs bunları bir şekilde enerjiye dönüştüreceğiz.

U

Öncelikle tarım arazilerini korumakla işe başlayabiliriz. Daha sonra dikey mi yoksa yataymı mimari tarzımız ona karar vereceğiz. Şehrin gelişme yönü doğu, batı, kuzey veya güney hangi yönde ise öncelikle altyapı sonra üst yapıyı inşa edeceğiz. Bu işte istanbul ve diğer büyük şehirlerde sadece kentsel dönüşüm ile olur. Tek bina olarak kentsel dönüşüme devlet izin vermemeli ada bazlı kentsel dönüşüm olmalı yoksa inşaattan yeşil alan kalmayacak. Bu iş ancak böyle düze çıkar. Ada bazlı kentsel dönüşümde site modellemesine gidildiği için; her sitede özel güvenlik hizmeti ile site içindeki olumsuz durumun önüne geçilmiş olacak. Buda genel asayişe katkı saglar. Gibi detaylandırılabilir. Binaların cam alanı dışındaki alanlarıda ilerki zamanda güneş paneli ile enerji açığımızı kapatabiliriz.

T

https://www.youtube.com/watch?v=IJsJqLkpB0k

M

Anadolu engebeli, anadoluda şehir planı yapmak zor.

F

Fark etmez teknoloji gelişti artık daga bayıra yapılabilir ovalarda tarım geliştirilmeli

Taygun Etiz 2 yıl

Istanbul icin imkansiz

A