Ulaşılabilecek en yüksek teknoloji ne olabilir?

soru: İnsanoğlunun görebileceği max. Teknolojiyi ne görüyorsunuz? ( sadece hayal gücü ve öznel yaklaşımlı bir sorudur politik olmazsaniz fikir akışı olacaktır )

K
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
25
25 CEVAP

Nesnelerin interneti her şeyi anlatıyor

M

kütle çekim veya maddenin kontrolü. Kardashev sınıflandırmasına göz atabilirsiniz

M

Diğer gezegenlere çok kısa sürede yolculuk ve teknoloji sayesinde yaşam süremizi 150 yıla çekmek

O

1-Bedeni ve hücreleri gençleştirmeyi tıp teknolojisinde bulacaklarına inanıyorum belki 100 belki 300 sene sonra ama inanıyorum keşfedilip teknolojiyle yapılacağına, 2-Beyinleri bilgisayar programı gibi kullanmak mesela hiç yabancı dil bilmeyen birine arabalarda yada bilgisayarlarda programların atıldığı gibi insanında beynine bu şekilde kabiliyet kazandıracak öğretecek bir takım beyin kodlamaları aktarılacağına da inanıyorum. Bence insanoğlunun kafa yorup yapmak isteyip te yapamayacağı bir şey yok yeter ki hayal gücü istesin. 100 sene önce hangi insan acaba internetin hayalini kurabilirdi ki.

B

Kardaşev ölçeğinde belirtilen olası medeniyet seviyelerinin gerçekleşmesi.

H

Bilinç nakli

A

bedenler olmadan yaşanılabilinecek bir ortam yaratılması.

Ş

Hayal gücümüz sayesinde 1.5 kg'lık bir et parçası(Brain)bilinen 13.71 milyar ışık yılı km evreni anlayabiliyoruz.Hayal gücü bilgiden daha önemlidir.
Hayal gücümüz olduğu sürece son nokta olamaz. Gelişmeye devam edeceğiz hep sürekli çünkü bir sonu yok.
Eğer nükleer bombalarla kendimizi yok etmezsek evreni ölümsüzlüğü herşeyi yapabilecek kapasiteye gelebiliriz...

Y

Politikaya girmeden bazı konularda yorum yapmak zor. Mesela şu anda insan, emek ve ihtiyaç denklemi üzerinden birtakım önceliklere sahip. Eğer yapay zekaya siyasi ve ekonomik haklar tanırsak (oy vermek, miras edinmek vb.) ona göre teknoloji üretimin öncelikleri değişecek. Karar mekanizmalarını tamamen yapay zekaya bırakacak mıyız, o da belirleyici olacak. İleride neyi problem olarak göreceğimiz, aradaki aşamalar sayesinde değişecek. Enerji, insan ömrü/hastalıklar, eşitsizlikler (siyasi mesele), ekolojik felaketle başladık, diyelim, ama siyasi olanları çözemedik... Çok ciddi bir kast sistemi oluşacaktır ve güvenlik teknolojileri ağır basacaktır (malum, teknoloji, zaten yaptığımız şeyler amplifiye etmeye yarıyor). Sürdürülebilir değil tabii. Bir de ters tepecek teknolojiler ve iniş-çıkışlar var. Şu anda ekran/internet kullanımının yarattığı sağlık sorunlarına dair önlem alınmıyor mesela. Bir de yapabiliyoruz diye her şeyi yapmayacağız - ekonomik olanlara öncelik vereceğiz.

Normalde güneş sistemi yok olacak diye yeni gezegenler araştırrmamız beklenir, ancak gezegen dönüştürme (terraforming), bu gezegeni düzeltmekten daha masraflı mesela. Belki dünyanın ve bizim güneşin ömrünü uzatmayı başarırız, gitmemize gerek kalmaz. Daha kısa vadede, enerji sorununu çözüp, yakın çevremizi kolonize edebiliriz (madencilik vb.).

Gene biraz siyaset katarsak, geleceğin toplumu daha liberal/liberter olmayı mı seçecek, otoriter olmayı mı? beyinlerimizi birbirine bağlayabiliriz mesela bir vadede. "İrade çipi" diye bir şey kullanırsak, tembelliğe/hareketsizliğe çare de bulabiliriz, düşünce polisliğine altyapı da hazırlamış oluruz. Genetik müdahale ile insanların ihtiyaçlarını ve boyutlarını değiştirecek miyiz? Bunlar belirleyici olacak. Dolayısıyla koşulları belirledikten sonra atış serbest

T

Çok mantıklı ve olasi yaklaşımınız icin teşekkürler ?

Kerim Mursel 2 yıl

Karanlik enerji ve karanlik maddenin sirlarini cözüp onlari enerji ve hammede olarak kullanabilen, tanrilasmis bir toplumu son olarak görüyorum.

D

Michio kaku-gelecegin fiziği. Kitapta teorik fizik ve gelecek teknolojileri hakkında bir çok örnek var.

A

Bence zekanın organik molekullere ihtiyacı kalmayacak ve evrene hükmedecek

A

İnsan "Transcendence to Ascendancy" seviyesine ulaşacak ve evrenle bütünleşip bir üst varlık düzeyine geçecek, daha ilkel canlılar tarafından tanrı kabul edilip tapılacaktır. (Sid Meier's Alpha Centauri) veya insanlar "Deux Ex Machina" (Makinadan Tanrı) olacak ve biyolojik sınırları aşarak insan-makina sentezinin nirvasına ulaşacaktır (Beyond Earth)... "Attention: As of this update, all previous versions of humanity will no longer be supported."

I

Konu canlansın ya...

I

Sanırım sizin bahsettiginiz Type one insanına giriyor

Kerim Mursel 2 yıl

Efendim? Tipe one? Kusura bakmayın bilmediğim bir tabir.

Inanc Şalgam 2 yıl

Kardaşev skalasına göre tip 1 insan medeniyetini mi ifade ettiniz?

Inanc Şalgam 2 yıl

Evet Sanırım civilization olarak geciyodu yanlış kullanmış olabilirim

Kerim Mursel 2 yıl

Eğer oysa evet Kardaşev skalasındaki insanın teknolojik gelişimine göre medeniyet evrimine atıfta bulundum.

Inanc Şalgam 2 yıl

Bu konuda sınir koymak konuya haksizlik olur. Ne kadar hayal edeesek o kadar ilerleriz

A

Haklısınız fakat öngörülebilir bir teknoloji var ve bunun hayal edilmis ya da düşünülmüş en uc noktasini merak ediyorum

Kerim Mursel 2 yıl

Kütle dalgalarını kullanarak warp hızında yıldızlar arası seyahat

G

Işık hızını geçmek oluyor bu da sanırım

Kerim Mursel 2 yıl

Işıktan daha hızlı yer değiştirmek diyebiliriz.

Gökhan Kdr 2 yıl

Muhtemelen bir yıldızın etrafını kapatıp tüm enerjisini çekmeniz gerekecektir. Fiziksel bir insanı veya robotu tek parça halinde bu tür bir yolculuktan sağ çıkarmak zor olur. Bedenlerimizi neden sağa sola gönderdiğimiz de ayrı mesele.

Tunç Kaldırım 2 yıl

Bana sorarsanız insan daha çok kovan sistemine dönmeye çalışıyor. Yani ilerleme uzaya değilde haber yayılım hızı üzerine genelde. Belki kendimizi güçlendirmek ve yeni gezegenlere gitmek yerine, ihtiyaçlarımızı azaltıp, küçültme tarafına gidicez. İnternetin yapısı, Sosyal ağlarv. B. bu teorimi çok destekliyor ama tabiki söz konusu insan olunca hiçbir şey tahmin dilebilir değil.

K

otomatik bişey

G

Kardaşev skalasındaki zirve + ölümsüzlük
"Yerçekimsiz ortamda muz yiyeyim ama tadı çilek gibi olsun" - bana bu nokta yeter. Ki zaten bugün yapabileceğmiz birşey.

D

Tüm insanların beyinlerini, çevirimiçi çalışan süper bir bilgisayara yüklemek. Öyle güçlü ki yaşanabilir bir evreni simüle edebilir. Her insana kendi evrenini yaratma gücü verir. O zaman fiziksel evrenin, kuantum mekaniği ile sınırlandırılmış zincirlerinden de kurtulmuş oluruz.

M

https://www.fizikist.com/kardashev-olceginin-kisa-bir-aciklamasi-insanlik-gercekten-ne-kadar-gelisebilir/

L

Teşekkür ederim, bunu arıyordum, izninizle alıyorum.

Inanc Şalgam 2 yıl

Estağfurullah, iyi ki hazırlayanlar var.

Levent Okcan 2 yıl

Mevcut tüm ilahi dinler gelecek 500 yıl içinde kaybolacak, eski Yunan tanrıları bugün nasıl anlasiliyorsa öyle olacak yani birer masal (bu politik sayilirmi?)

H

stargate !!!

B

ölümsüzlük vesaire bulunacak evreni hakimiyet altına alırız. En son aramızdan bir kişide tanrı olur. (bu bir makinede olabilir)

T

Teknolojinin maksimumu! Bu bana evrimi tamamlamak gibi geliyor. Yani yok öyle bir şey...

A