Vatan, Millet, Şehitlik, Bayrak, Kutsanmış toprak gibi kelimeler uydurulmuş kavramlar mıdır?

Vatan-millet, sehitlik, bayrak..
Uyutulmamiz icin turetilmis kavramlar..

Kutsanmis toprak ve bayrak; hipnoz edici.

O
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
55
55 CEVAP

İktidarlar yada mevcut guç kendi gelecekleri için insanları boler isimlendirir, ayrıştırır

R

Demek ki çanakkale şehitlerimiz de senin gibi düşünse yunanca konuşucakmışız

L

Yeni zelandadan yazıyo bana göre almanya da oturup Türkiye için şeriat istiyenle bunun hiçbir farkı yok

L

Bayrak sizden olan tarafindan somuru araci olarak kullanilir. Cunku o bayragin sizi somurmesi icin o baydak altinda yasamalisiniz. Baskasini yapamazlar bu yuzden.

O

Din de boyledir. Islami kullanarak hristiyani somuremezsiniz.

O

Levent Gülel biraz IQ gelistirici seyler yap. Basini asagi falan sarkit, arada kan gitmesi lazim cunku. Mesela simdi.

O

Aynısını sizede tavsiye ederim özellikle omega 12 takviyesi balıklarda sık bulunur

Levent Gülel 2 yıl

Levent Gülel sen bu postu neden sadece turkler adina dedigimi sandin? Her millet icin dedim, cik oku bakalim turk diye belirtmis miyim? O yuzden yunani da kastediyorum ingilizi de.

O

Tamam hangisi kast edersen et eğer dediklerini yapsalar vatansız kalırdık

Levent Gülel 2 yıl

Anarşist bir toplum düzeninde mi yaşamak isterdiniz ?

A

emre
Bir sey ugruna olmenin hakikatle herhangi bir ilgisi olmadigini soyleyen birine, bunun gercekligine kanit olarak sehitleri gostermek hic dogru degildir.
-Nietzsche

O

Canim istedi. Hesap mi verecegim.

O

Sözün ingilizcesini paylaşsana

L

Bunu yapan kimlerdir o halde ?

E

En çok bundan nemalanan çıkarı doğrultusunda En Çok işine gelen kimse o

Hüseyin Kavascinay 2 yıl

Sacma sapan sorular sormayacaksin oyleyse.

O

Hayir sorun artniyetli yani. "Bunu niye paylastin" diyor. Sana ne?

O

Takılma oraya boşver sen sohbetin içini doldur .

Emre Altınbilek 2 yıl

Ya çıkın şu zihniyetten artık şu ütopik düşüncelerden. Yok kimsenin bayrağı vatanı devleti olmasaydı da sınırlar olmasaydı herkes kardeşçe yaşasaydı. Olmuyor kardeşim olmayacak doğamıza aykırı. İllaki gruplaşmalar da olacak bu grupların bağlandıkları idealler de olacak. Küçücük okul sınıfında bile gruplar oluşuyor dünyadan bahsediyoruz

D

+999

Emircan Çiftci 2 yıl

Hayır abi ben insan ırkıyım ne istiyosam yaparın dünya bizim !!

Levent Gülel 2 yıl

Yaa ne demezsin onlarda çok özgürlükçü düşünüyor zaten biz barış toplumu olalım savaşmayalım ama onlarda ama enayilere bak deyip hüpletsinler ülkeyi onlarda özür düşüncelerini kullanıyor

Serkan Evrenuz 2 yıl

Doğamızda yok dedi.... Ekmeğin fethi'ni oku dostum. Kropotkin.

T

Aynen kardeş aynen. Senden boş olmasın ama boş kavramlar..

D

Deniz Afyoncu senin en buyuk sorunun muhtemelen karsindakinin iki sozune bakip tum ideolojisini analiz edip kafanda hizlica cevap olusturmandir. Bundan vazgec.

O

Tüm ideolojiyi anlamaya gerek yok gerekeni anlamak yetiyor. Vatan millet bunları uyutulmamız için üretilmiş kavramlar olarak görüyorsan zaten sonuç benim dediğime geliyor. Bunlar olmadan bir grup, millet vs hayatta kalamaz .

Deniz Afyoncu 2 yıl

bayrağı bayrak yapan bayrak imalatçılarıdır,
Toprak eğer uğrunda ölen varsa utanmalıdır

T

İnsan doğasını nasıl çözdüğünü açıklar mısın bana? Lütfen ya. Hani sosyoloji, insan psikolojisi, toplum psikolojisi falan okumadan insan doğasını nasıl çözdün? Varoluşçuluk, toplumsal gerçekçilik, bireysellik, kendini var edebilme falan?

T

Bunu anarsizmi ovmek icin de yazmadim humanizmi ovmek icin de.. Kastettigim sey insanlarin beyninin vatan-millet felsefesiyle yikandigi ve bunun icin canini vermeye vardiracak boyutlara cikarilmasiydi. Ayrica tum bunlarla hicbir alakasi olmayan veya kanmamis kisilerin asker cagi geldiginde ve oldugunde ailelerine "sehit oldu, herkes olamaz" gibi ozde bos sozde dolu teselliler vermesine elestiri getirmekti.

O

İnsan kötü müdür yoksa iyi mi ya da uyum sağlayan bir canlı mı? Mesela temel soru bu.

T

Ya da devlet nedir, toplum sözleşmesi nedir, devletin gerekliliği, görevleri nelerdir gibi?

T

com-jh4tjcdufyxfz5nur2ua.jpg

görsel materyal
K

Eger sozunuzun arkasindaysaniz birisi sehit oldugunda uzulmeyeceksiniz (cunku o cok ust bir mertebe) hatta sevineceksiniz.

O

Sen bunu cihadla karıştırdın heralde

Levent Gülel 2 yıl

Levent Gülel Şehit olunca İslam anlayışına göre cennetlik olunmuyor mu? İlla ki cihad mi olmalı ?

Ahmet Dnçr 2 yıl

İslam anlayışına göre mi şehit diyoruz. Benim için şehit demek bu ülke için canını veren ülkenin huzuru için toprak için kendini feda edendir. İlla bi dini anlamı olması gerekmiyor

Deniz Afyoncu 2 yıl

Üst bir mertebe derken cenneti kastetmedi mi ?

Ahmet Dnçr 2 yıl

levent veya ben bundan bahsetmiyoruz. Özge öyle düşünüldüğünü iddaa ediyor ama öyle değil

Deniz Afyoncu 2 yıl

Ancak şunu da unutmamak gerekir ki, bu kavramlar olmadan da elinizde bir gram toprak tutamiyorsunuz.

Ş

Şevket Kılıç bravo.. Gercekte kimse yasadigi topragi sevmiyor yani.

O

Aksine, yaşadığınız toprağı kaybetmemek, kıymetini bilmek için vatan-millet kavramlarina ihtiyacınız var.

Şevket Kılıç 2 yıl

sayın Özge sizin düşünceniz doğru olabilir, ancak çok uzun bir süre sonra. Dünya yüzünde savaş olmaz, silah üretilmez, herkes mutlu ve huzurlu olur ve tüm insanlar tek bir devlet çatısı içinde olursa dediğiniz geçerli olabilir.

A

Kıvanç Kallaş ben Ataturk'u kendi sartlarina gore, yani mevcut sartlara gore degerlendiriyorum. Bayrak ve vatan ile ilgili soylediklerini biliyorum. Ama bunu demek veya buna kanmak zorunda.

O

Ya sen ne diyorsun bir mareşalden bahsediyorsun burada kanmak zorundaydı falan hayal dünyanda yaşamaya devam et

Sarper Lort 2 yıl

Bu vatan millet kavramlari ne zaman ortaya cikmis iyi arastirmak gerekiyor suanda benim dusuncem bu kavramlar uzerinden prim yapiliyor olusu. Herkes vatan millet kavramlarini benimserse senin de benimsemen gereklidir cunku benimsemezsen ozgurlugun kisitlanir sende bir vatan benimsersin orada ozgur yasarsin bu devletlerin toplumlarin ve yetkililerin isleyislerine gore olumlu ya da olumsuz degiskenlik gosterebilir.

E

Ben hak veriyorum düşüncenize.
Dünyada hep aynı hikayeler ile kandırılır, uyutulur insanlar.
Kahraman askerler, yüce, eşi benzeri olmayan ırk ve tarihsel demagojiler vs...

Arkadaşlar, Çanakkale demişler bundan dolayı bir örnek vermek istedim.
Örneğim; Çanakkale geçilmez denilir. Ama Cezayir, Tunus, Arabistan, ırak çabuk geçildi. Oysa orası da vatan toprağıydı. Üstelik islamla yönetilen ve dini değerlere sımsıkı bağlı halkına rağmen en kutsal olan Mekke ve Medine'den vazgeçilmiştir. O zaman da şimdi de sorsanız müslümanlar Çanakkale yerine Mekke daha önemlidir derler. Demeye çalıştığım ise tarihsel bakış açısı farklıdır nerde başarılı isen orası şaheserin olur. Vatan millet bayrak Sakarya konusunda biraz daha içtenlikle ve beynin bazı sınırlarını yok edip bazı şeyleri sorgulamak gerekir. Ve en önemlisi de bir şeyler için bazı şeyleri yaparken, insanlıktan çıkmamak lazım.
İlla ki bişeye önem verecekseniz bu hayatta önceliğiniz; kaldığınız sürece onurunuzu korumak olsun.

M

+1 Milletler basarilariyla anilmak isterler.

Enes Buldu 2 yıl

Bu yeni dünya akımının kurucu mimarilerinin negatif yönlerini veya kin kusma nedenlerini anlatmak için ve bazı insanların bundan bir çıkarımda bulunması için gerçek manada çok efor sarfetmek gerekir. Ayrıca terörist yada vatan haini damgasını yemek içten bile değil. Evet bizde biliyoruz sınıfsız, ırksız,dinsiz bir toplumu inşa etmenin zor olduğunu ama biz böyle bir dünya kuralım diye size yeni bir fikir beyan etmedik ki yada size bir örgüt kurmak için gelmedik ki. Bazı gerçeklikleri konuşuyoruz burda. Ama gelin görün ki kime neyi anlatacaksınız... Harfiyen katılıyorum size.

Melih Mazmancı 2 yıl

Ülkemiz hakkında konuşuyorum. Benim düşüncem düşündüğünüzün aksine olacak. Aydınlanmadan uzak olan o yığının bunca zamandır aydınlanmadığını, bundan sonra da aydınlanacağını ç zannetmiyorum hele kolayca kafalanacağını hiç zannetmiyorum. Nedeni ise az çok tahmin edersiniz, mesela geçenlerde ülkece hoşaf olduk demem yetiyor herhalde. Ne yazık ki onlarla birlikte gittikçe daha da kötüye ve bataklığa sürükleniyoruz.

Melih Mazmancı 2 yıl

Genel olarak haklısın ancak toplumsal milliyetcilik her daim olur küçük ölçekte olur bunlar. Radikal doğru bir çıkış ancak bunların olmadığı bir kültüre evrilmedil

U

+99999 kesinlikle en katıldığım düşünce

U

Be güzelim uyuyan sen hipnoz olan sen nasıl bir kafa bu kendi yaptıklarınızı karşınızdakine leke atmak kafan bu kadar çalışıyor işte ..... Aslında insanlara suçunu itiraf ediyorsun bizim gibi insanlar kimseye tapmaz doğru bildiği yoldan gider kula kulluk etmez anladın onu sen....

N

Aynen bi sen akıllısın...

A

Vatansız olmak nasıl bi his?
Bir toprağa ayit olduğundan bi haber olmak?

H

Uzun süre önceden beridir söyleniyor ama yeni yeni hortladi gunaydinlar efenim

B

Kesinlikle haklısın

K

Kesinlikle gerçek

E

mustafa Kemal de mi bizi Vatan, millet, bayrak ile uyuttu? Saçma bir düşünce.

K

Arkadaşın demek istediği, vatan, bayrak, şehit gibi durumların halkı kandırmak ve uyutmak için kullanıldığı, yani vatan bayrak falan yanıp bitsin kül olsun demiyor, yanılmıyorum umarım

U

İşte bu yüzden Türkçe önemli.. Yazı dili önemli.. Zihindekilerin açığa çıkarken akıcı ve açık olması gerekir.. postta bu sizin dedikleriniz yazmıyor.. Belki sizin dediklerinizi kastetti.. Ama ifade edilişi öyle yanlış ki bir sürü demagoji oldu.... Yüz göz teması kurulmadan yapılan iletişimlerde yazı dili çok önemli arkadaş bunu bilmiyor sonra da veryansın ediyor..

Bilge Dorum 2 yıl

Aynen, fikirleri yazmak ile söylemek aynı konuyu farklı şekilde ortaya koyabilir, yazarken Türkçeyi çok iyi kullanmak gerekiyor yoksa anlatılmak istenenin aksine ters bir durumla karşı karşıya kalınabilir bunu aşmak için okumak gerekli kitaplar iyi bir çözüm, umarım yazdıklarımızı görür

Uğur Akyavuz 2 yıl

Vatan, millet, tarih ve kader birliği vb aidiyet hisleri aslında güzeldir.
Güzel olmayan bu hisleri suistimal ederek, abartarak cehalete ve anlamsız bir muhafazakarlıkla izolasyona ve kendinden olmayan herkese nefrete kadar giden bir saçmalığa sebep olmaktır.
İnce bir çizgisi var maalesef.

H

Allahtan Çanakkale, Sakarya ve Büyük Taarruzda UYUMAMIŞLAR. Yoksa geride ne toprak kalırdı ne vatan. Unutulmaktan çok halkın desteklediği bir pkk var. Asıl sorun budur bence.

S

Aynen sizi uyutmuşlar bea. Emperyalistler işgal etsin isgal yıllarındaki gibi tecavüz etsinler milli bilincinize. Bak o zaman mustafa Kemal gibi biri cıkmazsa neler oluyor

E

Artık çıksada m Kemal bile kurtaramaz tr yi

Serkan Evrenuz 2 yıl

Bugün milli değerlere sövme günü mü?

T

Doğrudur, dünya da seçim kampanyalarına, vizelere pasaportlara harcanan parayı başka şeylere harcasak belki aç insan kalmazdı.

H

Ortaya iddia atıyorsanız rasyonel temellere oturtun, açın konuyu, örnekler verin bu böyle olduğu için böyle düşünüyorum deyin, zor şeyler değil bunlar.

T

imzamı atarım kardeşim. Vatan yok, bayrak yalan.

M

Ewet hipnoz edicibi etkisi var. Degerleri olan insanlar icin. Senin icin bi onemi olmaya bilir

R

Madem böyle düşünüyorsunuz, PKK ve onu destekleyen Kürtler de hipnoz durumunda oluyor.

H

evet aynen öyle oluyor. Siyaset beyin yıkamadan ilerlemez. Bu yazıyı sadece tirk milliyetçiliğine ve devletçiliğine aykırı bişey olarak görmeyin. Bu tüm ideolojilere ve devletlere hitabeden bir yazı.

Mustafa Aktepe 2 yıl

Sizce nasil omalı? Çôzûm nedir?

Ali Saçlı 2 yıl

Hic merak. Etmeyin. Bu teranennumle ne vatan ne toprak. Nede bayragin diregi elinizde kalacak. En yakin emlakcida bir mezar yeri satin alin. Cesediniz bile ortada kalacak.

Z

Bir vatanınız olmasaydı nerde yatardınız? Vatanı vatann yapan üstünde yaşayan insanlardır onada millet denir. Bayrak, vatanı temsil eder. Şehitlige karışmam o dinsel bir terim. Ama vatan icîn ölürüm. Simdi soralim: Vatansıza ne denir?

A

Ne denir?

Oğuz Bengül 2 yıl

Evet cevabı alalım ne denir?

Mustafa Karabalik 2 yıl

Hain

Ali Saçlı 2 yıl

Aynen öyle katılıyorum fakat Yurdumuzu arsa arsa satarlarsa bize ne kalır? Hiç savaşmadan teslim oluyoruz sanki sıcak parayı görenler veriyor arsaları, ya Birgün Filistin gibi olursak bizim hatalarımızı çocuklarımız, birdaha asla geri alamayacakları şeylerle ödemek zorunda kalırlarsa o zaman ne yaparız?

Mustafa Karabalik 2 yıl

Sonuna kadar mücadele.

Ali Saçlı 2 yıl

Vatan dedigin parsel parsel. AdaAda nehir nehir sehir sehir koy koy. Uluslar arasi sirketlere veya Arap petrol zengini sehlere satildi. Insan sormak zorunda behey akli evvel kardesim. Hangi toprak icin oluyon. Kuresel sermayeninmi yoksa arap petro dolar topragi icinmi

Z

bu yüzden anarşistim birşeylere ait veya muhtaç değilim

Y

Evet zaten bu müthiş şeyi bi siz düşündünüz bi siz akıllısınız milleti salak yerine koymayın artık sizin gibi düşünen herkes yok oldu

S