Youtuberlar ortalama ne kadar kazanıyor?

Youtuberlar ortalama ne kadar kazanıyor videolardan? Telif hakkı vs çok engelleyici şey var ve çok kazanamamalarına rağmen bol video vs yüklüyorlar. Sürümden mi kazanıyorlar? Değer mi denemeye parası için?

O
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
23
23 CEVAP

Mesela Enes baturun 2 milyondan fazla takipçisi aylık 45-60 milyon izlenmesi, günlük de ortalama 1.5 milyon izlenmesi var aylık kazandığı para aşağı yukarı 10 bin dolar. Tr de OHA DİYORUM ve YAPYAP dan sonra en çok kazanan Youtuber.

M

10 bin doları telife vs takılmadan mı alıyor? İnceledim biraz da vlog gibi yapmış. Bandicam gibi programları mı kullanıyor bu adamlar?

Onur Özköseoğlu 2 yıl

Buna kurumsal bi firma olan Netd müzik dahil değil. Onlarda çok kazanıyor

Mahmut Biçen 2 yıl

Onlar şirket zaten, netd'nin kazandığını kişisel olarak kimse kazanamaz

Onur Özköseoğlu 2 yıl

Adamlar çok fazla dikkat ediyor herhangi biyerden alıntı yaparken bile telife takılmaması için belli bir saniyeyi geçirmiyolar. Bi şirketle ortaklığı vardı en son %20 pay alıyolar ve bunun karşılığında vergi algı işlerini şirket yükümleniyor

Mahmut Biçen 2 yıl

Bazen çalıyor ama telif yiyorlar sanırım ya da süresi var. Bu reklamını yapacağı şirketin ya da markaya nasıl ulaşıyor peki?

Onur Özköseoğlu 2 yıl

Cok kazaniolar ki insanlar salak salak hareketler yapmayi kendini gerizekali durumuna sokmayi umursamiyorlar

İ

O parayı nasıl alıyorlar

Y

Adsense hesabıyla havale yöntemi

Yasin Geçeli 2 yıl

Önemli olan videounun çok izlenmesinden ziyade kaç dakika izlendiği reklam sıklıkları vs. Gibi birçok etken var.

M

Para için her şey yapılır bknz: Kerimcan

Y

Öyle Düşündüğünüz kadar çok kazandıran birşey değil ülkemizde, Her 1000 reklam gösterimine ortalama 2 dolar civarında veriyor ve bunun %60'ını google kesiyor. Gerisini siz hesaplayın, yapacaksanız, Yurtdışındanda izlenecek birşeyler yapın, Abd gibi ülkelerde 1000 gösterime 10-15 dolar civarında para vermekte ve bu izlenen ülkeye göre değişiyor

T

ee peki bu adamlar nasıl reklam alıyor? Reklamını yaptığı şirkete nasıl ulaşıyor? Ben sizin reklamınızı yapacağım anlaşalım mı diyor?

O

parayı banka hesabına yatırıyorlar google adsence olayıyla

T

Şaklaban bulursam belki duşunurum

Y

Reklamı google ayarlıyor, siz o konuda birşey yapmıyorsunuz. Tabi izlenme oranınız artıkça, sponsorlar bulmaya başlıyorsunuz. Ürettiğiniz içeriğe göre, firmalardan sponsorluk alabiliyorsun. Bir nevi reklam gibi düşün

T

google'ın ayarladığı reklam ilgili bi videoya girince yanda göstermesi mi? Başta ya da büyümeden sponsorluk ya da firmalarla görüşme gibi bi imkan yok yani?

Onur Özköseoğlu 2 yıl

Her videonun başında çıkan reklam buna bir örnek, ekstra olarak 10'dk geçen videoların içindede reklam oluyor. Yanlız Adblock gibi reklam engelleyici yazılımlar çalışıyorsa, reklamdan gelir elde edilemiyor. Her ülkede, o ülkenin reklamları çıkmakta ve Her ülkede 1000 gösterim başına reklam değerleri farklı, en az ülkeler arasında Hindistan gibi ülkeler gelmekte, tabi bizim ülkemizdede baya düşük bu gösterim oranları

Tunahan Özcihan 2 yıl

adblock bende var ama reklamları bazen görüyorum nedense. O zaman reklamdan daha çok içerik ve izlenmeden kazanıyorlar

Onur Özköseoğlu 2 yıl

Evet Reklam parayı kazandıran. İzlendiği ülke çok önemli

Tunahan Özcihan 2 yıl

Enes batur aylik 23 bin tl gibi ciddi bir rakim aliyormus cocuklara yönelik seyler yaparsan kazanirsin yeğenim 10 yasinda ve sabhtan aksama kadar onun videolarını izliyor. Onu okula birakmaya gittim ve okulda herkes enes baturdan konuşuyor deli gibi takipcisi var.

F

adamı hiç duymamıştım, bi kere gördüm youtube'da ama ciddiye almamıştım. Kitlelere oynamış da bu izlenmelerde hiç mi hile yok? Milyon olarak canlı izleyici mi izliyor bu adamı?

Onur Özköseoğlu 2 yıl

Hyr canli degil tabiki ama canli yayin aciyormu bilmiyorum oyun videolari felan cekiyor iste sacma salak gulmeme chalence midir nedir onlarda yapiyor ama haraketleri cocukca cok ve buda ilgiyi artırıyor.

Fatih İskenderoğlu 2 yıl

Yok onu anladım da spam izleyici vs onları kast etmiştim, çok izleniyordur orasına bir şey diyemem tabii

Onur Özköseoğlu 2 yıl

Hyr youtubede spam izleyici yok bildigim kadari ile bir ip den 1 kere izliyorsun ve diğer izlemelerin sayılmıyor sanırım tam emin değilim.

Fatih İskenderoğlu 2 yıl

Bir şey kasmıyor o zaman, bildirimden vs günlük o kadar izleyiciye doğal olarak ulaşıyor

Onur Özköseoğlu 2 yıl

Enes batur napıyo ki

Y

Oyun videoları çeken biri. En çok kullandığı laf benim videolarımda mantık aramayın

Mahmut Biçen 2 yıl

Kimse izlemiyor çocuklar izliyor yani onların vakti var onlara yönelik şeyler yapılırsa tutuyor eskiden daha çok kazanılıyordu u sıra tam ekran bi dizi bölümü bile yükleyemiyorsunuz ama halde bile kazananlar mevcut biraz uğraşılırsa kazanılıyorda bi arkadaşımın dediği gibi. Şaçmalayın izlenirsiniz zaten dikkat çekmek için saçmalamak lazım ciddi bişeyler yapınca tutmuyor tutsada çok uzun sürüyor.

M

bir de bu 3. kişinin dava açmasını vs nasıl engelleyebiliriz? Mahkemeye vermişlerdi benim bi videomu para kazanmaya açtığım bi videoydu telif miydi tam hatırlamıyorum ama yönlendiren bi firmanın kanalı vardı, ne yaptıysam engelleyemedim. içerik benim ürettiğim orjinal içerikti

O

Hindistan 130.000 gösterimde 224 dolar kazandırmış
Abd 52.000 gösterimde 270 dolar kazandırmış
Türkiye 98 bin gösterimde 58 dolar kazandırmış hesabı buradan yapabilirsin

T

1,5 milyon izlenmeye 10bin dolar kazanıyor safsatalarına inanmayın öncelikle. Türkçe içerikte yok öyle bir dünya. X izlenme sayısı x lira getiriyor diyemez kimse net bir şekilde çünkü kazancı etkileyen çok fazla etken var. Videonun uzunluğu, video içi reklam sayısı vs. Tahminim şu saçma sapan oyun kanalları için konuşursak 1milyon izlenmeye en fazla 2-3 bin dolar civarında kazanıyordur.

E

2-3 bin dolar ülkemiz için baya iyimser bir rakam oldu, çok daha az kazanıyorlar. özellikle oyun içeriklerinin kazançları çok düşük

Tunahan Özcihan 2 yıl

Haklısın, yüksek tuttum zaten rakamı biraz. 10bin dolar kazanıldığını iddia ettikleri için. Yüksek tutmama rağmen büyük bir fark var tabi ki. Şehir efsanesinden ibaret bir çok şey.

Ersan Kurular 2 yıl

1 milyon kişide kazandıkları ortalama para 500-700 tl arasıdır. Uzun süredir youtube'u kullanmaktayım. Ben Kendi verilerimden yola çıkarak bu hesabı yapıyorum. özellikle oyun sektörünün diğer alanlara göre çok daha az kazandırdığını biliyorum.

Tunahan Özcihan 2 yıl

Efsane dolu, dedikleri gibi olsa herkes zengin olur

Tunahan Özcihan 2 yıl

Kimse 1.5 milyona 10 bin dolar kazanıyor demedi. Adamın günlük ortalama izlenmesi 1.5 milyon bir ayda aşağı yukarı 60 milyon izleniyor ve kazandığı para 10 bin dolar civarı.

Mahmut Biçen 2 yıl

Pek bir şey kazanmıyorlar. Türkiye'de 1000 reklam gösterimi başına alınan gelir pek fazla değil. Yani dizi yayınlamıyorsanız çok tatmin edici olmaz. Ama gerçekten sürdürülebilir bir projeniz varsa ve özgün video üretme konusunda ısrarcıysanız kitle geliştirmeniz fazla zaman almaz. Çok insan çok video yayınlıyor çünkü bunu yapmak onların tutkusu haline gelmiş. Aşağı yukarı her videonuz 100bin üzeri görüntüleme almaya başladığında gerçekten bir şeyler kazanmaya ve tatmin edici sponsorluk anlaşmaları yapmaya başlarsınız. YouTube'un reklam gelirlerini sizinle paylaşması için kanalınızı bir Adsense hesabına veya bir YouTube partnerlik firmasına bağlamanız gerekiyor.

N

Tabii yurtdışına hitap eden içerikler üretecekseniz örneğin Almanya, kanalınızda Alman reklamverenlerin reklamları döner ve bu da 1000 gösterim başına aldığınız miktarı artırır. Burada büyük bir farktan bahsediyoruz. Türkiye'de maksimum 10 dolarken Almanya'da 80-90. Bu meblağlar ülkeden ülkeye değişir ve Google belirler.

N

Bu nedenle spammer dediğimiz kişiler Japon çizgi filmlerini filan kaçak olarak yayınlayıp para kazanmaya çalışıyor. Bu şekilde korsan olarak çok para kazanan insanlar var. Ama baya emek veriyorlar.

N

artık onlara gerek kalmıyor. Her dilin kendi sitesi var zaten anime vs de. Sadece AVM dediklerimiz izleniyor onlarda zaten full telif yiyor ama silinmiyor. Sadece kazançları yok.

Kerem Atagören 2 yıl

Reklam yoğunluğuna bağlı. İçerik ne kadar sık güncellenir ve rağbet görürse reklam gelirleri de o kadar artar.
Bunun yanında, ciddi anlamda Adsense geliri getiren Türkçe kanal sayısı azdır. İngilizce biliyorsan oradan yüklen derim. Günde 500 hit bir video ya da blog makalesi için çok iyi bir rakam Türkiye'de ama Adsense için hiçbir şey. Bildiğim kadarıyla en çok oyun kanalları kazanıyor, onların da ayda 3000 doları aşmıyor. Kaldı ki sadece para kazanmak için açıldığı düşünülen bir kanal izleyiciyi iter.

B

1000 dolar görürsün bizi youtuber olursan

A

Youtube da para kazanmanın en iyi yolu :
1- Kaliteli içerik üretmek (özgün)
2- Sürekli içerik atmak (kanalı boşlamamak)

Ben şahsen bu işi yapıyorum. Kalite ve süreklilik oldu mu sürekli abone kazanıyorsunuz ve izlenmeler artıyor. Uzun vadede kazandırıyor.

S

Sizin nası kazanç hocam

Ömer Mersin 2 yıl

Abone sayısı 930 civarında. Aylık kazanç 5 - 10 TL arasında değişiyor. Şu an kanalıma her gün 1 video atsam kat kat artar gelir. Sürekli içerik atmak çok önemli. İlk etapta kanala 50 video atmak lazım kacanca bakmadan.

Sinan Yenifidit 2 yıl

Sinan Yenifidit siz reklam verdiniz mi kanal tanıtımı için

Ömer Mersin 2 yıl

Reklam vermedim. Forumlarda gruplarda paylaşıyorum videolarımı. Çok olumlu dönüşler alıyorum genelde. Kalite önemli.

Sinan Yenifidit 2 yıl

Youtube işini para için yaparsanız hayal kırıklığına uğrarsınız. Çünkü ilk etapta bir kaç ay emek vermeniz gerekir (para kazanmadan). Bir yatırım gibi düşünün. 50-60 viğdeonuz olduktan sonra para kazanmaya başlarsınız. Tabi video üretmeye ve paylaşmaya devam etmeniz gerekir.

S