Akıl sağlığını kaybetmiş birisine nasıl yardım ederim?

Merhaba arkadaslar, Istanbul'da akil sagligini kaybetmis bir arkadasim var ve ABD'de oldugum icin bir sey yapamiyorum. Ailesi de umursamiyor. Bir hastaneye kapatilmasi lazim kendine gelmesi icin. Surekli dayak yiyor, kafasi gozu sisiyor ve paylasimlarindan her gecen gun daha kotuye gittigi belli oluyor. Bu konularda devlet yardimci oluyor mu ya da ne yapilabilir bilgisi olan var midir? Ben de cok caresiz kaldim.

Sevgi Bdr
S
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
11
11 CEVAP

Saglikbakanligini arayip bildirirseniz onlar ilgilenirler

Hulya Mercan
H

Bulunduğu ilçeyi söyler misiniz?

Yusuf Geredeli
Y

Saglik bakanligi değilde aile ve sosyal politikalar bakanligi bu konuda sosyolog gorevlendirip gönderiyor siz ilçeyi paylasirsaniz size yardimci olabilecek bir iletişim numarası gönderebiliriz

Yusuf Geredeli
Y

tesekkurler. İlce bildigim kadariyla beylikduzu.

Sevgi Bdr
S

cok tesekkurler bu arada! Peki bu iletisim numaralarina ualstigimda bildirmem gereken bilgiler neler olabilir biliyor musunuz?

Sevgi Bdr
S

0212 871 51 20 beylikdüzü aile bakanlığı merkez numarası. Durumu izah edin adresi isim soyisim ile bildirirseniz yardımcı olurlar. Adres konusunda tereddüt yaşarsanız muhtarlık üzerinden ulaşsinlar durumun çok ciddi olduğunu sizin neden ulaşamadığınızı belirtin bi şekilde ulaşırlar.

Yusuf Geredeli
Y

tesekkurler Turkiye saatlerinde ulasmaya calisacagim.

Sevgi Bdr 11 ay

Rica ederim şimdiden geçmiş olsun.

Yusuf Geredeli 11 ay

acil şifalar

Necati Akakça
N

alo 183 ü arayabilirsiniz

Esme Mazakoğlu
E

Amerikadan mi?

Yusuf Geredeli 11 ay

+90183

Seçgin Özlü 11 ay

Su an facebbok canli yayinda yuzu gozu kan icinde tek gozu kapanmis sismis kasinda dikis var uyusturu aliyor annesi de oylece bakiyor ne yapacagini mi bilemiyor ben de anlamadim cidden bu nasil vahim bir durum

Sevgi Bdr
S

Yarin cumartesi polisi arasaniz olaylar sarpa sarabilir.

Yusuf Geredeli 11 ay

ya aramasak mi acabasarpa sarsa daha iyi lucak gibi bu gidisle olecek cocuk

Sevgi Bdr 11 ay

O zaman yarin gunduz polisi arayin ama 155 yerine arayabileceginiz bi numara vereyim

Yusuf Geredeli 11 ay

beylikdüzü ilce emniyet 0212 879 10 22

Yusuf Geredeli 11 ay

Yusuf Geredeli tesekkurler. Polis yardimci olur mu acaba? Cok kotu ya.

Sevgi Bdr 11 ay

Yetişkin bir kişiyse zorla hastaneye kapatılması yasa gereği mümkün değil. İki yolu var;
1. Sulh hukuktan vasi atanacak
2. Aile mahkemesinden tedbir alınacak.
Her halükarda da birilerinin başvurması lazım. Yoksa hastaneye yatmak istemezse mahkeme kararı olmadan yatırılması mümkün değil (eğer bir suç işlemiyorsa)

Mehmet Erdurucan
M

uyusturucu kullaniyor annesinin onunde.

Sevgi Bdr 11 ay

1. Annesi, çocuğum uyuşturucu kullanıyor diye sulh hukuktan vasilik isteyecek 2. Annesi, çocuğum uyuştucu kullanıyor bana tehdit oluşturuyor diye aile mahkemesinden tedbir isteyecek 3. Üçüncü bir kişi, bu şahıs uyuşturucu kullanıyor tedavi olması lazım diye polise gidecek. Bu üçünden biri olacak maalesef.

Mehmet Erdurucan 11 ay

Mehmet Erdurucan tesekkurler bilgi icin. Bu cocuk uyusturucu kullaniyor diye polise gitme islemi yapilabilir. Ben yapamasam da yapacak birini bulurum diye dusunuyorum.

Sevgi Bdr 11 ay

Rica ederim. En hızlı yol bu gözüküyor. Herhangi bir telefondan 155 ihbarı bile yeterli olur gitmeye de gerek yok ama ihbarı yaparken akıl sağlığından da bahsetmek lazım yoksa sadece içicilikten ifade alıp bırakırlar.

Mehmet Erdurucan 11 ay

Merhaba aile ile iletişime geçtim birkaç saat sonra konuşacağız. Mehmet Erdurucan, senden teyit alabilir miyim sulh hukuk - vasilik, aile mahkemesi- tedbir konusunda. Tam net söylemeliyim ki iş birliği yapsınlar.

Sevgi Bdr
S

Evet. Aile içi şiddet söz konusu ise aile mahkemesinden tedbir; şiddet yok ama kısıtlanması gerekiyorsa sulh hukuk mahkemesinden vasi talebi.

Mehmet Erdurucan 11 ay

Mehmet Erdurucan çok teşekkürler.

Sevgi Bdr 11 ay

Rica ederim. Umarım işe yarar.

Mehmet Erdurucan 11 ay