Ruh sağlığı nedeniyle alınan çürük iş ve özel hayatımızı etkiler mi?

Merhaba arkadaşlar, askerlik görevini yaparken ruh sağlığı bozulup çürük alan var mı? Merak ettiğim husus, bu sebepten çürük alınırsa iş ve özel hayatımızı etkiler mi? Lütfen yardım kafayı yemek üzereyim.

Nuri Jasmin
N
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
20
20 CEVAP

Etkilemez diye tahmin ediyorum. Çünkü raporda sadece askerliğe elverisli degildir ibaresi var. İcerigi yazmiyo

Semih Çebişli
S

Etkilemediğini biliyorum çünkü psikolojik rahatsızlığı yüzünden kaba tabiriyle çürüğe çıkan memur bir tanıdığım var. İş hayatını etkilemiyor yani.

Nisa Mehenkli
N

Çürüğe çıkan memurdan kastınız kişinin emekli edilmesi mi?

Hüseyin Bakiler 11 ay

Hayır işine devam ediyor sadece askerliğe elverişli değildir diye yırttı onu biliyorum. O da bir dönem kısa bir tedavi görmesiydi galiba emin değilim.

Nisa Mehenkli 11 ay

Ekpss den girmiş olabilir mi memurluğa ?

Nazlı Yorguner 11 ay

Merak etme askerde deliyi bile döve döve akıllandırırlar

Hasan Ilze
H

İşte bu yüzden normal ve az biraz aklı olan insanlar askere gitmek istemiyor.

Fatih Kardaş 11 ay

Ruh sağlığından dolayı çürük alan asker görmüştüm ama o adamdan sivil hayatta da fayda gelmezdi. Yani çalışamaz durumdaydı. Dolayısıyla iş hayatın diye birşey kalmıyor ortada. özel hayat konusunda benim ruhsal sorunlardan dolayı çürük aldığına şahit olduklarım özel hayatı olduğunun bile farkında değildi. Yani ruhsal sorunlardan dolayı çürük almak zor.

Hüseyin Bakiler
H

Niye kafayı yiyon moruk gözünü açıcan kapatıcan askerlik bitecek

Ayhan Fehimoglu
A

Sen kendin için mi soruyorsun Nuri Jasmin Hani kendin için soruyorsan sorabildiğine göre Ruhsal sıkıntalarından dolayı çürüğe çıkamazsın

Hüseyin Bakiler
H

Bir arkadasim aldi. Ama ozel hayatinda o raporun degil, kafadan gidik olmasinin etkisi var. Kimse seninle tanisirken raporunu sormicak

Pelin Yenimahale
P

Hatta tanisanlar " iyi yirtmissin" der xd

Pelin Yenimahale
P

etkilemez askerde söyledikleri bir yalandan ibaret sadece. Yalnız şunu belirteyim deli taklidi yapma yemiyorlar.

Doğukan Oluktaşi
D

Deli taklidi yapmama gerek yok kardeşim. Yapanlar oldu şimdi çakı gibi askerler gülünç duruma düşüyorlar sadece.

Nuri Jasmin 11 ay

Ruh sağlığından çürük zor rdm olarak gene yaptırırlar büyük ihtimal çıkmadan da dosyanın kapattırman gerek doktoru iyileştiğine ikna etmen geren

Ergut Ertunc
E

Etkilemiyor diyenler neye dayanarak diyor bilmiyorum ama şunları biliyorum, genel olarak muaflık vb. Durumlarında şirketler senden neden muaf olduguna dair belgeleri isteyebiliyor ve muaflıga neden olan şeyin işe girersen çalışmanı etkileyecek bir şey mi ya da meslek hastalıgı tarzı girişimde bulunarak şirketten para koparma ihtimalini düşünebiliyor. Şahsi fikrim ruh sağlığından rapor alan birinin özelde çalışması çok zor diye düşünüyorum.

Ahmet Oran
A

Ben işe almam mesela, 2gün sonra işyerinde Kafayı kırmayacağı ne malum

Mustafa Buldağ 11 ay

İşe aldığın sağlıklı birinin Zaman içinde ruh sağlığının bozulup cinnet geçirmeyeceği ne malum? Olasılık her zaman vardır.

Nuri Jasmin 11 ay

Nuri Jasmin adamlar da olasılığa göre seçim yapıyor.

Ahmet Oran 11 ay

Hep bi umut...

Engin Teyyubgizi
E

Askerde 4s kuralı var genelde onu uyguluyorlar

Çağdaş Arıca
Ç

Rdm çözer tüm derdini sen bi görün oraya

Öztürk Atila
Ö

Tak künyeyi sık bitane çürük raporun hayırlı olsun

Hasan Yücelay
H

Rdm servisine gönderir seni orasıda eğer gerek görürse evine gönderir 1 ay sonra tekrar TSK ya katılırsın bir daha gidersen 3 ay gönderir ama bu üç ay askerlik süreni uzatır sonra yine TSK nın bünyesine katılırsın bu süreç böyle devam eder ama askerliğini devam ettirilir bu süre zarfında fosil diye seslenirler sana ama o askerliği bitirtirler sana nerden biliyorsun dersen askerlik yaptığım dönemde öyle bir askerle tanıştım yani askerliğe el verişli değil raporu almak kolay değil rdm den ama gidip açık açık ben askerlik yapmak istemiyorum dersen bir şansın olabilir belki

Gökhan Sarısözen
G

Çürük alırsan hiç bir şekilde devlet memuru olamazsın özel sökterdede sorun çıkar sen git yap askerliği

Murat İmre
M

Ben aldim hocam, sorun olmuyor. Terhis belgesinde, askerlige el verisli degildir aliyorsun.

Seçgin Özlü
S

rdm'den alırsan etkiler her türlü, diğer türlü de etkiler ama Türkiye'de tabu ve en kaos/karmaşık konu askerlik konusu. O yüzden hayatta da damarını bulursan etkilemez, bulamazsan her türlü etkiler...

Onur Özköseoğlu
O

Arkadaşlar herkese yorumları için çok teşekkürler. Bugün 96 günlük askerim ve 25 yaşımdayım. 2 yıl evvel başımdan talihsiz bir evlilik geçti ve ağır psikolojik sorunlar yaşadım. Çok şükür yaşandı bitti. Tam iyi oldum derken, askerlik görevimi yapayım aradan çıksın dedim fakat demez olaydım. Burda tekrar ruh sağlığım bozuldu. Ankara'da görev yapıyorum tecilimi bozdururken ve askere gelirken her vatan evladı gibi heyecanlıydım fakat geldim umduğumla bulduğum bir olmadı. Burda askerin çoğu komutanların nazarında bi köpek kadar kıymeti yok. Gördüğümüz muamele teröristten farksız. Ayrıca katılış yaptığımda Rdm'ye çıktım durumumu izah ettim, istesem o an çürük alırdım fakat almak istemedim. Rdm bi sıkıntın olduğunda mutlaka gel dedi. Benden daha iyi durumdakiler çürük alırken, benim almamam saçma gelmeye başladı. Özetle; sivilde iş hayatımı etkileyeceğinden endişelendiğim için sabrettim fakat, buraya kadar artık etkilese de umurumda değil. Parmağınız kesilse, ya da ayağınız kırılsa bir iki aya iyileşir unutursunuz fakat ruh sağlığı öyle değil. Yaşayanlar bilir. Herkese tekrar teşekkürler hoşçakalın.

Nuri Jasmin
N

bence kaçma üstüne git. Askerdeyken deliren yada deli taklidi yapan çok adam gördüm. 96 gün geçtiyse kalanı daha çabuk geçiyor bence dayan. Bende ilk bir hafta ne yaptımda buraya düştüm demiştim. Sonra ortama uyuyorsun. Bide sana tavsiye ayrıntıılı yazmışsın askerden soğutma suçu var dikkat et.

Onur Işılar 11 ay

Maalesef uyamıyorum ortama. Suçu cezayı vazgeçtim artık, gözüm karardı kardeşim.

Nuri Jasmin 11 ay